Şimdi Ara

elektrikli yağlı radyatör (43. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.179
Cevap
32
Favori
551.234
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4142434445
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: cengizumur

quote:

Orijinalden alıntı: mcroses

iki senedir delogni yaglı radyotor kullaniyorum, ses ve koku olayı kullandikca bitiyor. su an 3. kademede termostat da.
    günde en az 10 saat acık. en son faturam 105 lira. hafta sonu tüm gün acık. oda sıcaklıgı 22 derece.

İnsanlar bu yorumu değerlendirirken bazı çıkarımlarda bulunacak halbuki bu kadarcık veri ile ne dense yanlış olur. Ben biraz ek yapayımki en azından bazı yanlış çıkarımları önlemiş oluruz.

2500 watt gücündeki cihaz günde 10 saat 2500 watt çekerse (hafta sonu bonus olsun) bir ayda;

(2500 watt) x (10 saat) x (30 gün) = 750 000 Kw

yani 750 kilowat yakar.

Elektriğin kilowatını 30 kuruştan sayarsak;

(750 Kw) * (0,30 TL/Kw) = 225 Türk Lirası eder.

Sizin verdiğiniz bilgiye dayanarak evinizdeki her türlü lamba, televizyon, çamaşır makinası, bilgisayar vesaire gibi kalemlere giden elektriği bilemediğimize göre demekki sizin cihaz günde 10 saat boyunca tam güçte çalışmış gibi gibi görünse bile termostat yaparak aslında çok daha az çalışmış. Evinizin ısınmasına çok daha az bir süre ve güçte katkıda bulunmuş görünüyor.

Herkes ısıtma ihtiyacı açısından sizinki kadar şanslı bir iklimde ve belkide yalıtımlı bir evde oturmuyor olabilir.

güzel bir noktaya temas etmişsiniz. benim anlatmak istedigim de tam bu 1. ve 2. kademede termostat cok zor devreye giriyor ozellikle soguk havalarda. 3. kademede belli bir ısıya sabitleyip kullanınca tasarruflu oluyor. daha once ufo yu da bu sekilde kullaniyordum. ama ufo sadece acikken iyi sonunce anında soguyor her yer. yaglı petegi gece yatarken kapatıyorum, sabaha 3 derece fark oluyor gece ile. su sıralar havaların güzel gitmesinde bu faturanın etkisi elbet var.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: cengizumur

quote:

iki senedir delogni yaglı radyotor kullaniyorum, ses ve koku olayı kullandikca bitiyor. su an 3. kademede termostat da.
    günde en az 10 saat acık. en son faturam 105 lira. hafta sonu tüm gün acık. oda sıcaklıgı 22 derece.

İnsanlar bu yorumu değerlendirirken bazı çıkarımlarda bulunacak halbuki bu kadarcık veri ile ne dense yanlış olur. Ben biraz ek yapayımki en azından bazı yanlış çıkarımları önlemiş oluruz.

2500 watt gücündeki cihaz günde 10 saat 2500 watt çekerse (hafta sonu bonus olsun) bir ayda;

(2500 watt) x (10 saat) x (30 gün) = 750 000 Kw

yani 750 kilowat yakar.

Elektriğin kilowatını 30 kuruştan sayarsak;

(750 Kw) * (0,30 TL/Kw) = 225 Türk Lirası eder.

Sizin verdiğiniz bilgiye dayanarak evinizdeki her türlü lamba, televizyon, çamaşır makinası, bilgisayar vesaire gibi kalemlere giden elektriği bilemediğimize göre demekki sizin cihaz günde 10 saat boyunca tam güçte çalışmış gibi gibi görünse bile termostat yaparak aslında çok daha az çalışmış. Evinizin ısınmasına çok daha az bir süre ve güçte katkıda bulunmuş görünüyor.

Herkes ısıtma ihtiyacı açısından sizinki kadar şanslı bir iklimde ve belkide yalıtımlı bir evde oturmuyor olabilir.

güzel bir noktaya temas etmişsiniz. benim anlatmak istedigim de tam bu 1. ve 2. kademede termostat cok zor devreye giriyor ozellikle soguk havalarda. 3. kademede belli bir ısıya sabitleyip kullanınca tasarruflu oluyor. daha once ufo yu da bu sekilde kullaniyordum. ama ufo sadece acikken iyi sonunce anında soguyor her yer. yaglı petegi gece yatarken kapatıyorum, sabaha 3 derece fark oluyor gece ile. su sıralar havaların güzel gitmesinde bu faturanın etkisi elbet var.

ama ufo sadece acikken iyi sonunce anında soguyor her yer. yaglı petegi gece yatarken kapatıyorum, sabaha 3 derece fark oluyor

Bu algınız tamamen doğru. Kullanıcı %99 bu olayı görüyor ama yine aynı %99 yanlış bir çıkarımda bulunuyor, sanki kapattıktan sonra yağlı radyatörde kalan o ısı bedavaya geliyor gibi.

Bana göre geç ısıtıp geç soğuyan bir ısıtıcı, gazı geç yiyip, freni geç tutan bir arabadan farksız. Böyle bir arabaya nedense kimse " sıfırdan yüze beş dakikada çıkıyor arkadaş ama ayağımı gazdan çekip frene basınca bile gidiyor mübarek, son iki kilometreyi bedavaya gittim, süper araba" demiyor. Yağlı radyatörlerde böyle bir algı var nedense.

Daha hala sıcak lazımsa ufoyu yakın neden kapatıyorsunuzki ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cengizumur -- 22 Aralık 2013; 17:39:39 >
  • Merhaba. Delonghi'nin baca etkisi etkisinin fasa fiso olduğunu ima eden ifadeler kullandınız. Bende iki ayrı radyatör olduğu için bunu denemek istedim. Gördüğüm kadarıyla, elimdeki Delonghi radyatörün sıcak hava tahliyesi diğer düz radyatöre göre oldukça hızlı. Her iki radyatörün üzerine yaklaştığımda Delonghi'nin sıcak rüzgarı bariz hissediliyor. Buradan da zannediyorum ki şu sonuç çıkar: sıcak havanın hızlı tahliye edilmesi odayı da daha hızlı ve etkili ısıtacaktır. Üstelik bendeki Dragon 4 değil, sadeece özel hava delikleri olan bir model.

İkinci bir sorum da şu; odamda 2000 wlık bir radyatör var. Bunu sürekli 1. derecede kullanıyorum. Yatarken de yine 1. derecede ama termostatı yarıya indirerek kullanıyorum. Gece aşağı yukarı saatte bir çalışıp kapanıyor. Sizce, yatarken bunu sürekli açık tutmak mı yoksa termostatla kullanmak mı daha tasarruflu olur?
  • Radyatörde 2 buton var. İkisini çalıştırınca (tahminim 2000 Watt) termostat devreye girip radyatör kapanıyor. Hâlbuki oda soğuk, içerisi ılık bile değil.
    Tek butonu çalıştırınca (tahminim 1250 Watt) kapanmadan radyatör sürekli çalışmaya devam ediyor.

Burdan şunu sormak istiyorum termostatı devre dışı bırakabilir miyim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: celutska

Merhaba. Delonghi'nin baca etkisi etkisinin fasa fiso olduğunu ima eden ifadeler kullandınız. Bende iki ayrı radyatör olduğu için bunu denemek istedim. Gördüğüm kadarıyla, elimdeki Delonghi radyatörün sıcak hava tahliyesi diğer düz radyatöre göre oldukça hızlı. Her iki radyatörün üzerine yaklaştığımda Delonghi'nin sıcak rüzgarı bariz hissediliyor. Buradan da zannediyorum ki şu sonuç çıkar: sıcak havanın hızlı tahliye edilmesi odayı da daha hızlı ve etkili ısıtacaktır. Üstelik bendeki Dragon 4 değil, sadeece özel hava delikleri olan bir model.

İkinci bir sorum da şu; odamda 2000 wlık bir radyatör var. Bunu sürekli 1. derecede kullanıyorum. Yatarken de yine 1. derecede ama termostatı yarıya indirerek kullanıyorum. Gece aşağı yukarı saatte bir çalışıp kapanıyor. Sizce, yatarken bunu sürekli açık tutmak mı yoksa termostatla kullanmak mı daha tasarruflu olur?

quote:

Merhaba. Delonghi'nin baca etkisi etkisinin fasa fiso olduğunu ima eden ifadeler kullandınız. Bende iki ayrı radyatör olduğu için bunu denemek istedim. Gördüğüm kadarıyla, elimdeki Delonghi radyatörün sıcak hava tahliyesi diğer düz radyatöre göre oldukça hızlı. Her iki radyatörün üzerine yaklaştığımda Delonghi'nin sıcak rüzgarı bariz hissediliyor. Buradan da zannediyorum ki şu sonuç çıkar: sıcak havanın hızlı tahliye edilmesi odayı da daha hızlı ve etkili ısıtacaktır. Üstelik bendeki Dragon 4 değil, sadeece özel hava delikleri olan bir model.

Kanalların tam çıkışında hava daha hızlı olacaktır, ısıtıcının yanlarından geçen havaya göre çünkü birim hava daha fazla yüzeyle çevrelendiği için daha çok ısınır yanlarına göre. Bu normaldir fakat buna bakarak kanallı ısıtıcının bütününde daha çok havayı çevirdiği sonucu çıkarılamaz.

Bir kanallı (baca etkili) birde kanalsız, aynı güçte iki ısıtıcıyı karşılaştıralım.

Isıtıcı kanallı veya kanalsız şekli ne olursa olsun. Eğer 2500 watt denmişşe, ikiside aynı 2500 watt'lık enerjiyi havaya yüklemek zorundadır. Burada hava akımını oluşturan itici güç ısınan havanın yukarı çıkması gerçeği ise, iki ısıtıcıda aynı miktarda itici güç oluşturacaktır. Dolayısıyla iki ısıtıcının havayı çevirme gücü toplamda aynı olacaktır.

Isıtıcıyı odaya yerleştirelim, tavandan aşağı doğru bakalım. Isıtıcının ortasında bulunduğu yaklaşık 1 metrekarelik bir alandaki hava sütununu inceliyelim.

Hava sütunu altta ortalama 20 derecede sütuna girsin, yukarıdan 26 derece ortalama ile cıksın. 20 den 26 dereceye çıkarken havaya 2500 watt enerji eklenecekse bu havanın hangi debi ile bu sütundan geçmesi gerektiğini bize söyler. Bu tek bir değerdir.

Sütunun alanını daraltabiliriz, 2500 watt ve debiyi değiştiremeyeceğimize göre, madde ve enerjinin korunumu kanunlarına göre, havanın sütundan geçiş hızının artması gerekir. Kanallı veya baca etkili denen ısıtıcılarda durum budur. Lokal olarak kanal çıkışlarında hava hızı ve birazda sıcaklığının artması ısıtıcının genelde daha fazla havayı çevirdiği sonucunu oluşturmaz.

Dolayısıyla bahsedilen baca etkili denen ısıtıcılar kanalsız ısıtıcılara göre.

1.Ne daha çok ısıtır.
    2.Nede havayı daha fazla çevirir.

Bu konuda üreticinin tüketiciyi yönlendirmek istediği doğrultuyu destekler yönde bir tek bilimsel makale olduğunu zannetmiyorum.

Bunun üreticileri bunu bilmeli ve tüketiciyi yanıltmamalıdır.

EDİT: ikinci paragrafta bahsettiğiniz tasarruftan kastettiğiniz nedir ? Nasıl yakarsanız yakın. az yakınca az, çok yakınca çok ısınırsınız, aynı orandada ödersiniz.

Bu rezistanslı ısıtıcıların en güzel yanı hesabının basit olmasıdır, klima gibi değil. Isındığın kadar ödersin, son derece basit.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cengizumur -- 23 Aralık 2013; 12:31:14 >
  • konunun teknik detayını bilmiyorum fakat delonghi'nin fan etkisi gibi sıcak hava üflemesinin odanın ısınmasına bir fayda sağlamayacağı düşüncesi pratikte dediğiniz gibi görünmüyor. en azından odayı aynı sıcaklığa daha kısa sürede ulastirmasi yönüyle bunu böyle kabul edebiliriz... tabi bunu delonghi ye de bir sormak lazim.

tasarruftan kastım, daha az elektrik tüketimiydi. kapat aç mı yoksa 1 de sürekli yanması mi daha ekonomik olur? malum ısınana kadar tam güç çalışıyorlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar Fakir RF-07 2500 Watt 7 Dilim Fanlı Yağlı Radyatör aldım. Her sitede 2500watt yazmasına karşın kutusunda 1800watt yazıyor. Oda 13-14m2 civarı. Ancak iki tuşuda açıp ayarı maksimuma getirip fanı açtığım halde oda halen soğuk. Sadece fanı açtığım fan sıcak üflemiyor. Bu radyatörlerin fanı peteğin yaydığı ısıyı dağıtmaya mı yarıyor yoksa benim radyatörde bir sorun mu var ? Birde bu watt ayarları tuşlardan mı yapılıyor? yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: ExCaLiBuR58

Arkadaşlar Fakir RF-07 2500 Watt 7 Dilim Fanlı Yağlı Radyatör aldım. Her sitede 2500watt yazmasına karşın kutusunda 1800watt yazıyor. Oda 13-14m2 civarı. Ancak iki tuşuda açıp ayarı maksimuma getirip fanı açtığım halde oda halen soğuk. Sadece fanı açtığım fan sıcak üflemiyor. Bu radyatörlerin fanı peteğin yaydığı ısıyı dağıtmaya mı yarıyor yoksa benim radyatörde bir sorun mu var ? Birde bu watt ayarları tuşlardan mı yapılıyor? yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

7 dilimli fan 2500 watt değildir. Kutusundaki gibi 1800dür. 14-15 metrekare için 7 dilim zaten yetersiz. Tavsiyem yeni aldıysanız iade edin 12 dilimli olanlarla değiştirin. O zaman güzel ısınırsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jacktheblack

quote:

Orijinalden alıntı: ExCaLiBuR58

Arkadaşlar Fakir RF-07 2500 Watt 7 Dilim Fanlı Yağlı Radyatör aldım. Her sitede 2500watt yazmasına karşın kutusunda 1800watt yazıyor. Oda 13-14m2 civarı. Ancak iki tuşuda açıp ayarı maksimuma getirip fanı açtığım halde oda halen soğuk. Sadece fanı açtığım fan sıcak üflemiyor. Bu radyatörlerin fanı peteğin yaydığı ısıyı dağıtmaya mı yarıyor yoksa benim radyatörde bir sorun mu var ? Birde bu watt ayarları tuşlardan mı yapılıyor? yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

7 dilimli fan 2500 watt değildir. Kutusundaki gibi 1800dür. 14-15 metrekare için 7 dilim zaten yetersiz. Tavsiyem yeni aldıysanız iade edin 12 dilimli olanlarla değiştirin. O zaman güzel ısınırsınız.

Teşekkürler. Peki fanın tek başına açıkken sıcak üflememesi normal mi?
  • Onu bilemem çünkü kullanmıyorum bu cihazı.
  • 11 dilimli Blyss radyator aldim ve 8-10 gundur de kullanmaktayim. Yaninda bir de 500 wattlik fanli kucuk sirin bir isitici da hediye verdiler.

Deneyimlerim;
    Cihazin uzerinde kendi zamanlama ayar dugmesi olmasi guzel (24 saat). Yalniz mekanik bir aksam oldugundan biraz ses yapiyor. Gecenin sessizliginde, 2 metreden duyuluyor ses; ama pek rahatsiz olmuyorum ben.
    Zaman ayari oldugundan 24 saat prizde cihaz, icim rahat. Ogle ve aksam isten gelmeden 15 dakika evvel calisacak sekilde ayarladim, rahat oldu.

Mutfakta ufo kullaniyorum gerektikce (1600 watt).
    Radyatoru ilk aldigimda tam guc calistirdim sadece (1000-1300-2500 +400 watt da fan), 2900 watt.
    Belli belirsiz bir koku oldu; ama 10 dakika sonra o da gitti. Daha da koku falan olmadi.
    1000 watt`ta calistiriyorum hep, soguk olursa 1300`e cekiyorum; kendime de yakin konumlandirinca usume falan kalmiyor.
    Bilgisayar basindayken ayaklarim usurse aciyorum fanini, ayaklarim da isiniyor hemen.

Gece de 1000 watt`ta termostat devreye girecek sekilde ayarlayip yatiyorum, o da yetiyor.

Bir "baca sistemi" yok; fakat kucuk bir deney yaptim. Bildiniz pecetenin katlarini acip, iki kosesinden tuttum, yani ipe camasir asmis gibi bir tutus. Cihaz, kendinden 2 metre yukarida tuttugum peceteyi ucusturdu. Hani hafif bir sallama da degil, yere paralel sekilde tutacak kadar hava itisi sagliyor.

Isi olcer bir cihazim yok; ama bu cihaz 13-14m2 (50 m3) odada beni usutmuyor. Koctas`tan 149 liraya (159 da olabilir, hatirlayamadim) aldim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shruikan -- 25 Aralık 2013; 15:12:43 >
  • shruikan kullanıcısına yanıt
    Hocam bu rüzgar işini abartmış olmayasanız? Cihazın 2 m yukarısı demek normal şartlarda evin tavanı demek. o kadar yüksekteki bir kağıdı uçurması çok zor. Sizden okuyunca bir denemek istedim. Bendeki 9 dilimli Arzum'un tepesine çıktım ve oradan aşağıya (3 katlı) tuvalet kağıdının rulosunu 5 parça kadar açtım. Aralarında 1.5m filan vardı-yoktu. Kağıdı hafif salladı ama öyle dediğiniz gibi havaya dikmedi. Tuhaf yani...

Gerçi ısınıyorum sonuçta... Pek bir önemi yok.
  • celutska kullanıcısına yanıt
    Kağıdı uçuruyor demedim; katları açılmış bir peçeteyi, ben bir kenarından tutunca diğer boşta kalan tarafını havada tutacak kadar hava akımı sağlıyor dedim. Şimdi denedim, gene yapıyor 1000 watt'lık en düşük ayarda; fan falan da kapalı. Video çekeyim diyeceğim de, tek başımayım; hem deney hem kayıt zor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shruikan -- 25 Aralık 2013; 23:02:55 >
  • İhlas kuartızlı kullanmıştık içine su dökülenlerden. Havayı kurutmayan sobalrdan memnun kaldık az yakıp çok ısıtıyordu.
  • shruikan kullanıcısına yanıt
    Hocam siz benim gibi 5-6 yaprak tuvalet kağıdını radyatörun 1.5 m tepesinde sallandirin bakalım durum ne 'olacak... :))

• celutska kullanıcısına yanıt
    Oldu olacak uçurtma uçuralım
  • quote:

konunun teknik detayını bilmiyorum fakat delonghi'nin fan etkisi gibi sıcak hava üflemesinin odanın ısınmasına bir fayda sağlamayacağı düşüncesi pratikte dediğiniz gibi görünmüyor. en azından odayı aynı sıcaklığa daha kısa sürede ulastirmasi yönüyle bunu böyle kabul edebiliriz... tabi bunu delonghi ye de bir sormak lazim.

Bu fikre ulaşma sebebiniz bence sadece Delonghi'nin müşteride böyle bir algı yaratacak şekilde bir pazarlama çalışması yürütmesidir.

Neyse daha detaylı bir değerlendirmeye girmeye gerek yok herhalde.
  • quote:

tasarruftan kastım, daha az elektrik tüketimiydi. kapat aç mı yoksa 1 de sürekli yanması mi daha ekonomik olur? malum ısınana kadar tam güç çalışıyorlar.

Daha önce yazdığımı tekrar yazayım. ne şekide yakarsanız yakın. resistansın elektriğini ister termostat kessin ister siz kapatın. Isındığınız kadar ödersiniz. Bunlarda daha çok ısınıp daha az ödenecek bir yol yoktur. BirimSıcaklık/Lira oranı her şekilde sabittir.
  • arkadaşlar bende bir adet yağlı radyatör almak istiyorum herkes bu delonghi dragon 4 den bahsetmiş şimdi şöyle bi sorum olucak ben günde ortalama bunu 10 saat kullanıcam 1. ci 2. ci ve 3. cü kademede devamlı acık kalsa her üçü için ayrı ayrı ortalama aylık elektrik tüketimi nekadar olur ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: shadowgame

arkadaşlar bende bir adet yağlı radyatör almak istiyorum herkes bu delonghi dragon 4 den bahsetmiş şimdi şöyle bi sorum olucak ben günde ortalama bunu 10 saat kullanıcam 1. ci 2. ci ve 3. cü kademede devamlı acık kalsa her üçü için ayrı ayrı ortalama aylık elektrik tüketimi nekadar olur ?

termostat oldugu icin elektrik tuketimi cok degisken, disarida hava 5 derece iken farklı 10 derece iken farklı tuketim oluyor.
    evin yalıtımı, ne kadar sure yandıgı. degisken cok, hesaplamasi zor.
  • 
Sayfa: önceki 4142434445
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.