Şimdi Ara

İSKENDERUN DZ.ÜS K. DENİZ ER EĞİTİM ALAY K. İSKENDERUN/HATAY (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
374
Cevap
7
Favori
73.375
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2015/2 celp dönemi askerler 11 Mayıs itibariyle celbe girdi. Hayırlı olsun. Usta birliği İzmir çıkacaklara şimdiden selamlar
  • Hazır kıtaya saygı 👍

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • iskenderun deniz alayı ile ilgili detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.https://www.muratbutun.com/iskenderun-deniz-er-egitim-alayi.html
  • Acemilik ve ustalığımı orada yapmış birisi olarak orada askerlik yapacak arkadaşlara yardımcı olacağını düşündüğüm bazı bilgileri paylaşmak istiyorum. Öncelikle ulaşımla ilgili bilgiler vermek istiyorum.

Uçakla gidecekler için Hatay yada Adana havaalanlarını kullanabilirsiniz. Tercihen Adanadan geliş daha kolaydır ve daha çok uçuş oluyor. Adana havaalanından 500 metre yürüyerek Adana merkeze dolmuş ile ekonomik bir şekilde gidebilirsiniz. yada havaalanında sizin gibi birileri mutlaka olacaktır. onlar ile ortak taksi tutarak 20 TL gibi bir fiyata Otogara ulaşabilirsiniz. iskenderun a midi dolmuşlar 30 dakikada bir gitmektedir.Ayrıca Adana üzerinden geçen otobüs firmaları da mevcuttur. 15-20 TL gibi bir fiyata İskenderun'a kadar ulaşabilirsiniz. İskenderun çarşı birbirine paralel 3-4 sokaktan oluşmaktadır. bu caddelerden sahile doğru yürüdüğünüzde sizi uzun bir sahil şeridi karşılamaktadır. şayet erken bir saatte orada olursanız oturup son bir nefeslenme için güzel vakit geçirebilecek birçok yer vardır. Diğerlerine nispeten daha geniş olan ana caddesi üzerinde önüne Deniz Alayı yazan dolmuşlar çalışmaktadır. !,75 Tl gibi fiyatı vardır. Asker dediğiniz zaman 1 lira 1,25 lira gibi fiyat verirsiniz. yaklaşık 10 dakikalık bir seyahatten sonra sağ tarafınızda deniz alayı gözetleme kulesini görürsünüz. dolmuş yukarıya doğru devam eder ve ana giriş kapısını(denizciler Lumbar Ağızı derler) geçecek ve alayın bitiminde köşede ineceksiniz.

Orada Anfi ler denilen bölgeden giriş yapacaksınız. yaklaşık 11 tane anfide aşıdan tutun kıyafet ayakkabı numarası meslek sağlık durumları gibi durumlarınız değerlendirilecek ve üst aramanı yapılacak. 5 paketten fazla sigara alınmamaktadır. kartonla sigara götürmeyiniz. Cam parfümleriniz Çengelli iğne Dikiş iğnesi ve dolap kilitleri alınmamakta o yüzden hiçbirini götürmeyiniz. ve en sonunda üzerinde hangi bölükte olduğunuz ve celp numaranız yazılı olan bir dosya ile son anfiye ulaşacaksınız. orada sizi görevli personel karşılacak bölük bölük ayrılıp kendi bölüğünüze 10 dakikalık bir yürüyüşten sonra ulaşacaksınız. Bölüğünüze ulaştığınızda herkesin yatak numaraları belli bir şekilde koğuşlarınıza yerleştirileceksiniz. Bölüklerinizde Tekrardan bir üst araması yapılacak ve saat durumuna göre önce yemeğe sonrada kıyafetlerinizi almaya gideceksiniz. benim tavsiyem traş takımı ve iç çamaşırı haricinde hiçbirşey götürmemenizdir (siyah tavsiyedir.) renk ile ilgili sıkıntı yoktur yeşil mecburiyeti gibi bir durum söz konusu değildir. . diş fırçasından tutun şampuanınıza kadar herşey içeride size verilecektir. bavulla giden arkadaşlar 2 tanede hayvan gibi valiz eklenince dönüşte sıkıntı yaşamaktadırlar. ihtiyacınız olan herşeyi içeride dışarıdan çok daha ucuza kantinden elde edebilirsiniz.

Kıyafet işlemleri de bitince tekrardan bölüğünüze dönecek ve bazı evrak işlemleri fotoğraf işlemleri ve banka kartı gibi işlemler için bazı bölümleri gezeceksiniz. içeride para geçmemektedir. size verilen kartlara üzerinizdeki bütün parayı yatırmanız tavsiyemdr. sayet acemilik bittikten sonra bankamatikten paranızı rahat bir şekilde çekebilirsiniz. yanınızda türk telekom kartlarından bir tane götürür iseniz içeride yüzlerce olan ankesörlü telefonlardan rahat bir şekilde ailenizle görüşebilirsiniz. Ayrıyetten her bölüğün kendine ait bir ankesörlü telefonu var aileniz o telefonlardan size istediği zaman ulaşabilir.

Eğitim kısmına gelince unutmayın ki denizcisiniz dehşet zor bir eğitim beklemeyin yok komando dansları yok sürünmeler falan gibi durumlar olmayacak ve askerliğinizin belkide en iyi zamanları acemilik zamanlarıdır bunuda unutmayınız. Acemisiniz ve herhangi bir sorumluluğunuz yok sadece sabah kalkıp kahvaltınızı yapmak temizlik yapmaık yürüyüş ve düzen çalışmaları yapmak dinlenmek öğle yemeği tekrar eğitim dinlenme gibi süreçlerle 21 gününüzü tamamlayacaksınız.

En önemli kısmına gelelim bir sürü iyi dostluklar edindiğiniz gibi birçok ta şerefsizle tanışacaksınız. unutmayın ki büyük bir birliğe gidiyorsunuz uzun dönem celplerinde genelde 5500 - 6000 asker olacak kısa dönemlerde ise duruma göre 750- 1000 -1500 gibi acemi er olacak. 6000 kişi geldiğini var sayacak olursanız ciddi bir kalabalık olacak ve istediğiniz herşey anında karşılanmayabilecek. mutlaka sorunlar olacaktır. yada gayet basit olan eğitimlerden sıkılan küfür eden en ufacık bir sıkıntıda BİMER e ben komutanları şikayet edeceğim diyen züppeler çıkacaktır. biliniz ki siz ana kucağında değil asker ocağındasınız herşeyin sizin istediğiniz gibi karşılanması mümkün değildir. orada kısa dönem olarak askerliğini yapan bu kardeşiniz eğitim çavuşu olarak kaldım 230 tane askerle uğraştım her celp döneminde her türlü uyuşturucu kullananı psikopatı delisi hastasıyla uğraştım. yeni celp geldiğinde 1 hafta boyunca 1 er saat uykuyla durdum ayaklarımın altında kesikler oluştu koşturmaktan sürekli askerlere bağırmaktan sesim kısıldı. ve bu her celp döneminde gerçekleşti. hayatı boyunca hiçbir bok olamayan adamlar gelip orda yok şu eksik bu eksik bunu şikayet edicem şunu şikayet edicem deyip acemilik bittikten sonra yalan yanlış birçok beyanla BİMER e yazilar yazıp o kadar işle uğraşan personele birde hiçbir sonuç elde edilmeyen bir mekanizma içerisinde sürekli savunma ver git oraya ifade ver gibi asılsız işlerle uğraşmaktadır. Şunu aklınızdan gerçekten çıkarmayın arkadaşlarım. Siz evinizde yatıp ayaklarınızı uzatıp keyif yaparken dışarıda istediğiniz gibi gezip eğlenirken kız arkadaşınızla eşinizle ailenizle keyif yaparken birileri de size bu rahatlığı sağlamak için orada sizin için nöbet tutuyor eğitim yapıyordu. bu iş bi nevi nöbet değişimi sizin sıranız geldiği için ordasınız siz gideceksiniz ve yerinize başkaları gelecek. karı gibi ağlayıp sızlanmak şikayet etmek yerine oradaki idari personeli daha anlayışla karşılayıp bazı sıkıntılar olabileceğinin farkında olarak oraya gitmeniz en iyisidir. Çok ufak bir olay anlatayım bir asker ben aç kaldım ekmek yoktu diye şikayet ettiği için hergün verilen 1,5- 2 ekmek hakkı yerine şuanda 3,5 - 4 ekmek asker başına verilmekte ve binlerce ekmek bayatlayıp geri gönderilmektedir.

Son olarak güzel bir yerde askerlik yapacaksınız. iskenderunun kebabları meşhurdur. ayrıyetten petek pastanesinde veya kral künefede künefe yemeden gelmeyiniz. Hepinize şimdiden hayırlı teskereler. başka bir konuda yardım ister iseniz sorularınızı cevaplandırabilirim.

• İskenderun da taştan bir gemi bi daha gelirsem sevsinler seni

• 2015/3 celbinden kimler geliyor bakalim

• Sonunda terhis olduk :) Devrelerime 37 gün taktığım için üzgünüm
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hirotaro

quote:

Orijinalden alıntı: bassavas

quote:

El Feneriniz muhakkak olsun , lazım olabilir
    İç çamaşırında renk sınırlandırılması yok
    Telefon kartını kesinlikle askeriyenin kendi kantininden alın
    Banyo haftada 3 gündü
    Kantin ucuz , bir topkek 22krştu ( Kasım 2013 / 353.KD yim ) Kantinde NAKİT PARA geçmez haberiniz olsun , size 2.yada 3.gün kart çıkartılacak o kartla alışveriş yapacaksınız kantinden
    Ben Öğlen 2 de teslim olmuştum , gece 10 da tüm işlemlerim bitmişti

hangi atmler var ? ziraat kartları geçiyor mu ?

Yalnızca Akbank atmsi var , Akbank atmsinden bakiye sorgulaması 0,54 kuruştu

Kardeşim yanımızda başka banka kartları götürmemizin bir sakıncası olur mu?

• Ayrıca beyler ibadetler konusunda sıkıntı yaşanıyor mu? Mescid var mı? Bilgisi olan?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Exnuc

quote:

quote:

quote:

Banyo haftada 3 gündü
    Kantin ucuz , bir topkek 22krştu ( Kasım 2013 / 353.KD yim ) Kantinde NAKİT PARA geçmez haberiniz olsun , size 2.yada 3.gün kart çıkartılacak o kartla alışveriş yapacaksınız kantinden

Olmaz ben götürdüm ama zaten 3 gün kartlar dagitilacak ( bizde boyle oldu)

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Banyo haftada 3 gündü

İbadetler konusunda nasıl bir yer? Namaz kılanlara müsaade var mı? Herkese soruyorum vallahi tek tek.

• sevk tarihim 16,18 aralık yazıyor . 18 aralık sabahına ıstanbul dan uçak bileti aldım ,varsa aynı durumda olan arkadaşlar görüşelim ...

• 1453burak 1 kullanıcısına yanıt
    http://forum.donanimhaber.com/m_111229887/tm.htm

bu konuda arkadaşlar dündendir toplanıyor whatsapp grubu da kurulmuş 20 kişinin üzerinde var forumdan
  • Hirotaro kullanıcısına yanıt
    Hocam yüzme bilmemek sıkıntı olur mu

bizi tutup suya atarlar mı hadi yüzme öğrenin diye falan

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1453burak

sevk tarihim 16,18 aralık yazıyor . 18 aralık sabahına ıstanbul dan uçak bileti aldım ,varsa aynı durumda olan arkadaşlar görüşelim ...

Hangi havaalanindan kalkis? Ve inis adana mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: Black Hawk.

quote:

Orijinalden alıntı: 1453burak

sevk tarihim 16,18 aralık yazıyor . 18 aralık sabahına ıstanbul dan uçak bileti aldım ,varsa aynı durumda olan arkadaşlar görüşelim ...

Hangi havaalanindan kalkis? Ve inis adana mi?

atatürk ten kalkış 05:30 varis hatay havaalanı ,bileti erken almakta fayda var ben thy den 55 liraya aldım aynı gün diğer uçuşlar 120 tl falandi

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Banyo haftada 3 gündü

İbadetler konusunda nasıl bir yer? Namaz kılanlara müsaade var mı? Herkese soruyorum vallahi tek tek.

Egitim saatlerine vs denk gelmezse sıkıntı olmaz , ama egitim vs varken olmaz ama daha sonra kılarsın

• quote:

Orijinalden alıntı: lido

Hocam yüzme bilmemek sıkıntı olur mu

bizi tutup suya atarlar mı hadi yüzme öğrenin diye falan

Yok yok sıkıntı olmaz ayrica oyle suya atma vs yok . sadece gemiye düşenler için gerekli , zaten kd leri gemilere genelde vermiyorlar

• Hirotaro kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim bu konuyu baya okudum çok şey öğrendim yazdıklarınızdan emeğinize sağlık

sanırım siz muhafız olarak kalmışsınız biraz muhafızlığı anlatabilir misiniz 4 saat veya daha uzun süren nöbetler dışında vakit kalıyor mu mesela orda bir iki kpss kitabı alsam bakabilir miyim sizce arada nöbet dışında
  • lido kullanıcısına yanıt
    bu tamamen gittiğin birlikteki muhafız sayısına bağlı . yeri geldi günde 4+3 saat nöbette tuttum yeri geldi hiç nöbet tutmadığım günlerde oldu .

mesela bizim akşam iştimasından sonra eğer nöbetin yoksa 22:30 a kadar ki bu da genelde 2-2,5 saatlik boş bir saat , kpss kitabına bak , ya da roman oku ya da kantinde tv seyret . Bizim birlikte mesela LigTv vardı .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hirotaro -- 26 Ekim 2015; 14:29:48 >
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.