Şimdi Ara

Yeni Dolandırıcılık yöntemi: 'Benzinim Bitti Abi.. :('

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
92
Cevap
0
Favori
5.531
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Konu daha önce açıldı mı? konuşuldu mu bilmiyorum. Son 4-5 aydır otomobil genele pek takılamıyorum. Mevzudan bahsedeyim...

Geçenlerde Beşevler (ankara) Metro durağında arkadaşı bekliyordum. 2 tane temiz görünümlü genç ellerinde küçük bir bidonla yanıma geldiler. Camı açtım. diyalogu aynen yazıyorum:

-Hayırdır?
    -Abicim araçla geldik. Benzin bitti burada kaldık. Cebimizde paramız da yok...
    -Ee?
    -Abi burada kaldık, istersen cep telefonunu, kimliği emanet verelim. Parayı getirince emanetimizi verirsin. Kaldık burda valla.

Cüzdana baktım. 5 lira varsa vereyim dedim. 5 lira yoktu. 10-20 de vermem açıkçası.

-valla gençler cüzdanda para yok. bozukluk bir şeyler var. o da sizin işinizi görmez sanırım
    -kaç para var
    -1-1.5 lira civarı
    -Onu alalım bari. Sağa sola sorup, mazot parasını bir şekilde denkleriz.

şimdi diyeceksiniz ki, niye verdin?

öyle temiz yüzlü çocuklar ki; üst-baş, konuşma şekli vs.. bir de "kimliğimi, telefonumu ödünç bırakayım" deyince insanı yakalıyor elemanlar. ha benden 5 lira işlerdi ama fazlası işlemezdi. o da çıkmadı. 1 lirayı verdim gittiler.

...

5 dakika sonra arkadaş aradı. Sıcağı sıcağına olayı anlattım. Arkadaş çok şaşırdı. Meğer benzer şey onun başına da gelmiş.

2 ay önce Havaalanı Yolu'nda, Aydınlıkevler girişindeki Shell'den yakıt alacakmış. Gencin biri dörtlüleri yakmış arabayı göstererek, abi kız arkadaşımla çıktım. Aracın mazotu bitti. Kaldım burda. Param da yok. istersen kimliğimi vereyim, parayı getirince alırım kimliği demiş. O kadar üzgün ve çaresiz görünüyordu ki, empati kurdum, ya benim başıma gelirse dedim. Çıkardım 30 lira verdim diyor.

"Ben orada jest yaptım diye sevinirken, meğer tokatlanmışım" dedi. Çok üzüldü arkadaşım.

Elemanlar duygu sömürüsü yaparak empati kurduruyor. dolandırıcılığa yeni bir bakış açısı getirmişler.

bilen illa ki vardır. bilmeyenlere de duyurmuş olayım. bulaşmayın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Atmosphere -- 9 Ekim 2014; 19:06:55 >

• Hiç duymadım bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • verirken sadaka diye niyetlenin vebali alanın boynuna olsun sizin kafanız rahat olsun en azından sadaka verdiğiniz için kazayı belayı defedersiniz
  • Ben dolandirilmaktan çok güzel bir insanlık örneği gördüm. Bu kadar paranayok olmayın lütfen.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eşim bugün telefonda heyecanla anlattı:
    A101' e giderken yolda zar zor yürüyebilen tanımadığı yaşlı bir teyze görmüş:"Teyze markete gidiyorum, ne ihtiyacın varsa sana da alayım?" deyince yaşlı teyze de "Para lazım bana !" demiş.
    Eşim "Üzerimde para yok" deyip yoluna devam etmiş.
    Ama içinde o yaşlı teyzeye yardım edemediği için hüzün hissetmiş.

A101' den dönüşte bir araba yanına yanaşmış. İçindeki adam "Bacım al bu poşetleri ihtiyaç sahiplerine çocuklara dağıt" demiş ve içi erzak dolu 7 adet poşeti eşime verip uzaklaşmış.
    Eşim de bu erzakları hemen en yakın camiye bağışlamış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rbcntechnic

verirken sadaka diye niyetlenin vebali alanın boynuna olsun sizin kafanız rahat olsun en azından sadaka verdiğiniz için kazayı belayı defedersiniz

• Bende ilk duyup/okuyorum bu olayi.

Agustos aylarinda gece saat uc gibi sahilde yururken 3 tane 18 yaslarinda cocuk kosarak geldi abi motorumuzu calmislar telefonunuzu alabilir miyiz polisi aramak icin dedi.

Saniyeler icinde icimden gecirdigim: " ulan ya hirsizlarsa telefonu alip kacarlarsa ben bunlarin arkasindan kossamda hayatta yetisemem arabayla kovalasam yine kacacaklar. "

Cocuklara telefonu arabada biraktim yuruyus yaptigim icin deyip yuruyup gittim.

Bu yaptigim dogru degil elbette ama artik o kadar cok kirildi ki insanlara karsi guvenim kimseye hemen guvenemiyorum/guvenemiyoruz. Icler acisi..

• Bu yöntem yeni değil ki eskidi

• Kısa süre içinde birebir aynı senaryo. Paranoyak değilim, bana makul geldi diyen verebilir. Ben dolandırıcıya sadaka niyetine bile para vermem. Eli ayağı tutuyor hepsinin. Organize Sanayide gençler 600-700 liraya köle gibi calistirilirken benim bu çakallar para vermeye vicdanım el vermez.

• Ben bu tarz durumlarda yardım edilmesine karşıyım...Çünkü insanlar ve devir çok kötü!!!

Para isteyene sert tavırla git çalış diyorum öyle donup kalıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4ACEB015E -- 9 Ekim 2014; 19:37:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Eşim bugün telefonda heyecanla anlattı:
    A101' e giderken yolda zar zor yürüyebilen tanımadığı yaşlı bir teyze görmüş:"Teyze markete gidiyorum, ne ihtiyacın varsa sana da alayım?" deyince yaşlı teyze de "Para lazım bana !" demiş.

A101' den dönüşte bir araba yanına yanaşmış. İçindeki adam "Bacım al bu poşetleri ihtiyaç sahiplerine çocuklara dağıt" demiş ve içi erzak dolu 7 adet poşeti eşime verip uzaklaşmış.

Giris gelisme sonuç super

• Son zamanlarda 3 ayrı şehirde , sözde engelliler yararına dergi-gazete satan kızlara denk geldim.

Ama en bombası, eline 85 model kamera almış ikili idi. "Belgesel çekiyoruz, sizi tanıtırız" ayağına lokanta, belediye gibi yerleri geziyorlardı.

• quote:

Konuyla alakası ne ?

• Konu ile pek alakalı olmayabilir ama tam 4 sene önce, sokakta oturup para isteyen bir adama 4 tane 25 kuruş yani 1 lira vermiştim. Adam paraya bakıp bir anda yere fırlatmıştı. Birşey demeden uzaklaştım, yoksa hoş şeyler olmayacaktı.
    O günden beri kimseye ne yardım ederim, ne de para veririm.

• quote:

Orijinalden alıntı: Atmosphere

Konu daha önce açıldı mı? konuşuldu mu bilmiyorum. Son 4-5 aydır otomobil genele pek takılamıyorum. Mevzudan bahsedeyim...

Geçenlerde Beşevler (ankara) Metro durağında arkadaşı bekliyordum. 2 tane temiz görünümlü genç ellerinde küçük bir bidonla yanıma geldiler. Camı açtım. diyalogu aynen yazıyorum:

-Hayırdır?
    -Abicim araçla geldik. Benzin bitti burada kaldık. Cebimizde paramız da yok...
    -Ee?
    -Abi burada kaldık, istersen cep telefonunu, kimliği emanet verelim. Parayı getirince emanetimizi verirsin. Kaldık burda valla.

Cüzdana baktım. 5 lira varsa vereyim dedim. 5 lira yoktu. 10-20 de vermem açıkçası.

-valla gençler cüzdanda para yok. bozukluk bir şeyler var. o da sizin işinizi görmez sanırım
    -kaç para var
    -1-1.5 lira civarı
    -Onu alalım bari. Sağa sola sorup, mazot parasını bir şekilde denkleriz.

şimdi diyeceksiniz ki, niye verdin?

öyle temiz yüzlü çocuklar ki; üst-baş, konuşma şekli vs.. bir de "kimliğimi, telefonumu ödünç bırakayım" deyince insanı yakalıyor elemanlar. ha benden 5 lira işlerdi ama fazlası işlemezdi. o da çıkmadı. 1 lirayı verdim gittiler.

...

5 dakika sonra arkadaş aradı. Sıcağı sıcağına olayı anlattım. Arkadaş çok şaşırdı. Meğer benzer şey onun başına da gelmiş.

2 ay önce Havaalanı Yolu'nda, Aydınlıkevler girişindeki Shell'den yakıt alacakmış. Gencin biri dörtlüleri yakmış arabayı göstererek, abi kız arkadaşımla çıktım. Aracın mazotu bitti. Kaldım burda. Param da yok. istersen kimliğimi vereyim, parayı getirince alırım kimliği demiş. O kadar üzgün ve çaresiz görünüyordu ki, empati kurdum, ya benim başıma gelirse dedim. Çıkardım 30 lira verdim diyor.

"Ben orada jest yaptım diye sevinirken, meğer tokatlanmışım" dedi. Çok üzüldü arkadaşım.

Elemanlar duygu sömürüsü yaparak empati kurduruyor. dolandırıcılığa yeni bir bakış açısı getirmişler.

bilen illa ki vardır. bilmeyenlere de duyurmuş olayım. bulaşmayın...

Hocam tam nasildi bu çocukların tipleri bi de metronun tam neresinde durmustunuz...

• Başıma gelmedi ama birazda insandan anlaşılır. Eğer param varsa 10-20 veririm niye vermiyeyim. Ona kalmış ihtiyacı olup olmaması. Benzer durumlar benim başıma gelmişti ve ileride de gelebilir hemen kötü niyetli olmam
  • Ben de Dikmen Vadisi'nin orada yere düşmüş kalkmaya çalışan birini gördüm. Yanından 5-6 araba geçti kimse takmadı bi yerlerine afedersiniz. Bonzai vs. içmiş kafası uçmuş gibi kalkamıyodu yerden. Durdum, kaldırdım abi noldu bişeyin var mı falan dedim. Kalkamıyorum 2 saattir sağolasın dedi. Hastayım da ilaç alamıyorum falan. Gösterdi 2 tane ilaç. Dedim kalk abi alalım, reçeteye yazdırmadan vermiyorlar dedi. E kalk hastaneye gidelim olmaz böyle dedim, biraz eveledi geveledi o zaman Numune hastanesine gidelim dedi. Nerde o ben bilmiyorum dedim (gerçekten de bilmiyorum) biraz uzak dedi. Aslında biraz kıllandım ama sonra mont falan yok mu çok üşüyorum deyince içim acıdı. İlaçlar ne kadar dedim 60 lira dedi. Ben de çıkardım 50 lira verdim.

Adam baya teşekkür etti falan, yoluma koyuldum da içimde de biraz ukte kaldı acaba dolandırıldım mı diye. Ama ihtiyaç sahibine yardım edemedim diye üzülmektense, 50 lira dolandırılıyım bari dedim kendi kendimi avuttum. Bu durum başına gelen var mı peki? Belki aynı adam dolandırmıştır bizi, adamın ellerinde sedef hastalığının izleri vardı.

• Bilgilendirme için teşekkürler.

• quote:

Yaşasın 23 Nisan

• TuVNeRa arkadaşımızı bloklama kampanyası başlatılmıştır

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.