Şimdi Ara

Nvidia Dynamic Super Resolution (DSR) İncelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
127
Cevap
9
Favori
22.066
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İyi forumlar arkadaşlar.Sizlerin de bildiği gibi G9xx serisiyle gelen Dinamik süper çözünürlük özelliği DSR,görüntü kalitesinin yükseltildiği yeni teknoloji olarak lanse ediliyor.Bakalım gerçekten de görüntü kalitesi yükseliyor mu?Yükseliyorsa kaç fps kaybımız olacak bunları test etmek amacıyla bu yazıyı hazırlıyorum.

DSR Nedir?Ne işe yarar?

4K görüntüyü full hd görüntüye indirgemek suretiyle görüntü kalitesini yükselten teknolojidir.Peki nasıl açılır nereden aktif edilir?

DSR Nasıl Aktif Edilir?

1.YOL: Geforce Experience programını kullanarak rahat bir şekilde DSR li çözünürlük seçilerek oyun başlatılabilir.

2.YOL: Nvidia Denetim Masasında 3D Program Ayarları'nda DSR 1.78x ve 4x native aktif edilir.1.78=2K ve 4x=4K çözünürlüklere eşittir.

DSR ne işe yarar? sorusunu Nvidia resmi sitesinde yayınlanan örnek görüntülerle basitçe detaylandıralım

Örnek Görüntüden Alınan Minik Bir Parça
    Bu görüntünün Full HD ekranlarından bize yansıyan şekli ise
    Aynı görüntünün 4K'da bize yansıma şekli
    Ve iki çözünürlüğün üst üse binmiş şekli

Smoothness Ek Bilgisi için "Detonator-58" Nickli Arkadaşımıza Teşekkürler
    DSR Smoothness ise artan çözünürlüğe göre görüntünün canlı yada blurlu olmasını etkileyen bir özellik

Default değeri olan %33 köşe yumuşatmaya katkı sağlarken görüntünün bulanık olmasını sağlıyor %0 ise daha net ama bir o kadarda tırtıkları artırıyor bu nedenlede tırtıklardan kurtulmak için net görüntü isteniyorsa 2K gibi çözünürlüklerde aa açılması gerekiyor zaten kartların daha doğrusu tek gpulu kartların akıcı oynanabilirlik limiti 2K üzerine çıkamadığı için bu çözünürlükte üstüne aa açılınca ideal kare oranları sağlanamıyor. Alternatifler belirli %33 bulanık ediyorsa %16 ile %33 arasını deneyip kendi zevkinize göre ayarlamalısınız.Nvidia 4K için genelde %16 yı öneriyor ve çözünürlük düştükçe bu değeri artırıyor hangi değer size daha iyi görünüyorsa ona göre ayarlayanız.

DSR ı sadece 1080pde köşe yumuşatma kalitesini beğenmediğim oyunlarda kullanıyorum.Örneğin Far Cry 4 ve Assasin's Creed Unıtyde 1080p de aayı smaada yapsanız msaa8x de yapsanız tırtıklanma etkisini gideremiyor,TXAA yapsanız buda aynı oyunu 2K DSR %33 Smoothness ayarında oynarcasına bulanık bir görüntü veriyor bu sebeptende tırtıklanma etkisini bulanıklık sayesinde gideriyor. Bir başka örnek Dying Light bu oyununda köşe yumuşatma kalitesi iyi değil ondada yine 2K+%25 smoothness ayarı ile 4K map sizeli gölgelerle çok kaliteli ve canlı görüntüler alınabiliyor.

DSR ın en beğendiğim özelliği ise ekran tazeleme hızınında sabit kalabilmesi yani bir nevi native çözünürlüğü 1080P 144 Hz olan monitörünüzü sanalda olsa 4K 144 hz monitöre dönüştürebiliyor olması ayrıca 144 hz tazeleme hızının yaratmış olduğu akıcılık hissini yüksek çözünürlüklerdede alabiliyorsunuz tabi ki gpu gücünüz kadar şu anki 780Tİ ve 980 2K da eğer bellek ile ilgili bir sorun oluşmuyor ise 2K @60 fpsyi çok rahat verebilecek kartlar konumundalar daha alt modellerde ise DSR 1080pde yüksek fps alınabilen oyunlarda kullanılabilir. 1080p de 60 fps alınabilen bir oyunu 2K DSR ile 30-35 li fpslerde oynamanın ne derece bir katkı sağlayacağı ortada bu kadar fps kaybına değecek bir getiri var mı bu kısım kişinin tercihine kalıyor.

TEST SİSTEMİ
    *4K@60 Hz DSR
    *Asus GTX970 Strix 2 Way SLI OC
    *i7 3770K 3,5Ghz@4,7Ghz
    *Noctua U14S
    *Asus Maximus V Gene Z77
    *2x8 GB G.Skill Trident 2400 CL10 (10-12-12-31)
    *120 GB Corsair Force LS
    *Corsair AX1200i
    *Philips 238G4 Full HD IPS
    *Windows 7 build 7600 x64 Pro(Tertemiz dokunulmamış güncellemesiz)
    *Nvidia 344.16 WHQL Driver (344.11 değil bu yeni çıkmış)

Oyunlarda 4K Görüntüleri

1-FarCry 3 Ultra 4x MSAA >> 4K DSR-1080P Ana Görüntüler ve İki Görüntü Yan Yana

Nvidia Dynamic Super Resolution (DSR) İncelemesi Nvidia Dynamic Super Resolution (DSR) İncelemesi

Görüntü kalitesi süper hale geliyor.Ancak fps kaybı %64,3 oranında.140 fps 50 fps'ye iniyor.Sistemler 4K'ya hazır değil biliyoruz.Ama DSR'nin de bilgisayarları çok zorlayacağı kesin.

Mete Can Karahasan arkadaşımızın isteği üzerine

4xMSAA kapalıyken 8xSGSSAA açıkken 4K DSR'de 50fps'den 72fps'ye artış oldu.Görüntü kalitesi daha da iyileşti.
    4xMSAA kapalıyken 8xSGSSAA açıkken 1080p'de 160 fps aldım.Sadece 10 fps düşüş oldu ama görüntü kalitesi çok iyileşti.Nerdeyse DSR kadar kaliteli çıktı sonuçlar.Hatta ben fark hissedemiyorum.Sadece 1080p daha solgun renklere sahip gibi.İlginçtir 4x MSAA'yı açtığımda bulanıklaşıyor etraf ve 90 fps'ye iniyor.Çok rahatsız etti beni.

2-Crysis 3 Ultra 4x MSAA >> 4K DSR-1080P Ana Görüntüler ve İki Görüntü Yan Yana

Nvidia Dynamic Super Resolution (DSR) İncelemesi Nvidia Dynamic Super Resolution (DSR) İncelemesi

Aydınlık bölümler 4K DSR-Karanlık kısımlar 1080p

3-Battlefield 4 Ultra 4x MSAA >> 4K DSR-1080P Ana Görüntüler ve İki Görüntü Yan Yana

Görüntü kalitesi bitkilerde iyi hale geliyor.Ancak fps kaybı %64,7 oranında.170 fps'den 60 fps'ye iniyor.

Ekleme:Tomb Raider oyununda texturelarda herhangi bir değişme olmadı ya da benim gözlerim algılayamadı.Sadece fps düşüyor.

Resim Dosyaları

Şimdilik DSR teknolojisi için ya yeni sürücüler gerekiyor ya da çok daha güçlü kartlar...Ya da her ikisi de...Mesela 980SLI-980TI SLI + yeni sürücüler gibi...Ama şu an için DSR'nin hayal kırıklığından öteye gidemediği açık...Hiç kimse %65 fps kaybını göze alarak 4K DSR oyun oynamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AC Kiriklar -- 12 Şubat 2015; 22:54:14 >

• DSR Smoothness aslında artan çözünürlüğe göre görüntünün canlı yada blurlu olmasını etkileyen bir özellik

Default değeri olan %33 köşe yumuşatmaya katkı sağlarken görüntünün bulanık olmasını sağlıyor %0 ise daha net ama bir o kadarda tırtıkları artırıyor bu nedenlede tırtıklardan kurtulmak için net görüntü isteniyorsa 2K gibi çözünürlüklerde aa açılması gerekiyor zaten kartların daha doğrusu tek gpulu kartların akıcı oynanabilirlik limiti 2K üzerine çıkamadığı için bu çözünürlükte üstüne aa açılınca ideal kare oranları sağlanamıyor.Alternatifler belirli %33 bulanık ediyorsa %16 ile %33 arasını deneyip kendi zevkinize göre ayarlamalısınız.Nvidia 4K için genelde %16 yı öneriyor ve çözünürlük düştükçe bu değeri artırıyor hangi değer size daha iyi görünüyorsa ona göre ayarlayanız.

DSR ı sadece 1080pde köşe yumuşatma kalitesini beğenmediğim oyunlarda kullanıyorum.Örneğin Far Cry 4 ve Assasin's Creed Unıtyde 1080p de aayı smaada yapsanız msaa8x de yapsanız tırtıklanma etkisini gideremiyor,TXAA yapsanız buda aynı oyunu 2K DSR %33 Smoothness ayarında oynarcasına bulanık bir görüntü veriyor bu sebeptende tırtıklanma etkisini bulanıklık sayesinde gideriyor.Bir başka örnek Dying Light bu oyununda köşe yumuşatma kalitesi iyi değil ondada yine 2K+%25 smoothness ayarı ile 4K map sizeli gölgelerle çok kaliteli ve canlı görüntüler alınabiliyor.

DSR ın en beğendiğim özelliği ise ekran tazeleme hızınında sabit kalabilmesi yani bir nevi native çözünürlüğü 1080P 144 Hz olan monitörünüzü sanalda olsa 4K 144 hz monitöre dönüştürebiliyor olması ayrıca 144 hz tazeleme hızının yaratmış olduğu akıcılık hissini yüksek çözünürlüklerdede alabiliyorsunuz tabi ki gpu gücünüz kadar şu anki 780Tİ ve 980 2K da eğer bellek ile ilgili bir sorun oluşmuyor ise 2K @60 fpsyi çok rahat verebilecek kartlar konumundalar daha alt modellerde ise DSR 1080pde yüksek fps alınabilen oyunlarda kullanılabilir. 1080p de 60 fps alınabilen bir oyunu 2K DSR ile 30-35 li fpslerde oynamanın ne derece bir katkı sağlayacağı ortada bu kadar fps kaybına değecek bir getiri var mı bu kısım kişinin tercihine kalıyor günümüzde 10 fps ile akıcı oynayabiliyorum diyenler olduğu için bir yerden sonra yazılanların pek bir önemi kalmıyor :)
  • 1080p ile baktığın alan dsr ile artmuyor mu 4k da? Yani geniş bir çerçeveden sıkıştırmiyor mu 1080 e ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • masaüstünde bile çalışıyor DSR denen zıkkım... en ufak bir şekilde sempatimi kazanamadı kendisi. aim tabanlı oyunlarda kesinlikle uzak durulması gerek çünkü gaussian blur mu yapıyor ne yapıyor ama ben bişey göremiyorum açıkçası.

tasarımcıların ilgisini çekebilir bence çünkü insanlar sürekli yüksek çözünürlüklü monitörlere çok sağlam para harcıyorlar. simüle ederek dahi olsa yüksek masaüstü çözünürlüğü kullanışlı olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: HiqhWoltage

1080p ile baktığın alan dsr ile artmuyor mu 4k da? Yani geniş bir çerçeveden sıkıştırmiyor mu 1080 e ?

Hayır hocam kesinlikle artmıyor.Testini şöyle yaptım.Bir miktar uzağımdaki ağacı geçer geçmez durdum.En ufak bir geri adım attığımda ağaç gözükmeye başlıyor. 1080p'de ağacı geçtim. 1440p/2160p çözünürlüklerine aldığımda dediğiniz gibi birşey olmuyor.Sadece uzak mesafedeki nesnelerin netliği artıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AC Kiriklar -- 28 Eylül 2014; 1:38:00 >
  • DSR a bağlı fps düşüşü aslında normal değerlerde Yeni gelen sürücülerle bir miktar iyileşecektir fakat 4K da Ultra oynamak şimdilik biraz zor özellikle de MSAA açılan durumlarda
  • HiqhWoltage kullanıcısına yanıt
    Downsampling yöntemlerinde FOV artmaz hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: turbo-powwer

DSR a bağlı fps düşüşü aslında normal değerlerde Yeni gelen sürücülerle bir miktar iyileşecektir fakat 4K da Ultra oynamak şimdilik biraz zor özellikle de MSAA açılan durumlarda

Nvidia Inspector'de MFAA ayarı var ama enabled edince AA seçeneklerinde MFAA çıkmıyor.Acaba MFAA,hangi AA tipi oluyor?+ MSAA yerineTXAA 2x-4x mi kullanmalıyım?
    Ekleme:Txaa açınca Crysis 3, 50 fps civarı vermesine rağmen karakter zor gidiyor sanki.Bir yavaşlık oluyor oyunda.Sanki 30 fps alıyormuşum da takılmak üzereymiş gibi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AC Kiriklar -- 28 Eylül 2014; 1:37:22 >

• Control Panelden aktif ettiğiniz FXAA haricinde hiçbir AA tekniği çalışmaz TXAA da yaşadığınız sorun ilginç ilk kez duyuyorum , sorununuz başka bir şey GPU usagelar ne durumda
  • turbo-powwer kullanıcısına yanıt
    Her iki gpu da %90-99 arası gidiyor geliyor hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AC Kiriklar -- 28 Eylül 2014; 1:59:12 >
  • Bu arada yeni gelecek driver güncellemesiyle MFAA yı tüm oyunlarda kullanmak için force edebileceksiniz
  • Oyunda bir sorun olabilir. Başka oyunlarda da durum aynı mı
  • 750Ti modelinde de olsaydı tadından yenmezdi.
  • Güzel konu. Teşekkürler.

FRAPS'tan png kayıt - irfanview'da %100 kalite jpg dönüşüm - abload/picpar sitelerinden birine upload şeklinde paylaşırsan, kayıpsız görebiliriz. Sadece linki verirsen daha iyi olabilir (zira store.dh, muhtemelen sıkıştırıyor).
  • güzel konu gerçekten.

fakat haberler üzücü.
  • Konu çok faydalı tşkler
    Nvidia klube ana sayfaya taşıcam
    Bu işlemde aa modu gibi ekranda 2 kere rendardan geçip gpu tekrar hesaplayıp görüntüyü veriyor bunda roplara çok iş düşüyor bu mimaride başlayıp gerçek kaliteli görüntüyü
    Daha iyi oyun deneyimi ile yavaşca kullancaz 20nm maxwellde 3000corelara çıkarsa128ropla sayı şuanki fps kaybını daha azını daha iyi kaslı gpu ile çözülür

• Çok merak ettiğim bir konuydu teşekkürler. Yalnız battlefield 4 görüntülerinde yanlışlıkla ikisinde de dsr'lı resimleri koymuşsunuz heralde
  • @false shepherd
    Siparişinizi en kısa zamanda ulaştıracağım.

@mertov
    Uyarı için teşekkürler.Hemen düzeltiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: false shepherd

Güzel konu. Teşekkürler.

FRAPS'tan png kayıt - irfanview'da %100 kalite jpg dönüşüm - abload/picpar sitelerinden birine upload şeklinde paylaşırsan, kayıpsız görebiliriz. Sadece linki verirsen daha iyi olabilir (zira store.dh, muhtemelen sıkıştırıyor).

Hocam aynen dediğiniz gibi (olmasa da ) yaptım.Fraps sıkıntı çıkardığı için Afterburner'dan png çıktısı aldım.%100 kaliteyle jpg haline getirdim.Onları da belirttiğiniz sitelerden birine upload edip ilk mesajı değiştirdim.Far Cry 3 ana görüntüler altında 2 küçültülmüş resim var.Sanıyorum istediğniz şeyler onlardı.

• Konu için teşekkürler.

DH' de içimizden birisinin böyle şeyleri bize birebir olarak açıklaması yararlı oluyor.Çünkü; site incelemelerinde böyle şeyleri çok çarpıtabiliyorlar.Sizin açıkladığınız performans kayıpları çok daha az şekilde açıklanabilirdi.Gerçi daha bu ilk sürücülerde denemeniz.Daha gelişmeler yaşanacaktır.

Durumu göre bende yazdıklarınızı kısaltarak Maxwell kulübünün teknoloji kısmına ekleyebilirim.

Gerçi DH' in de GTX 970 incelemesi geliyormuş.Bakalım onlar bu teknolojilere değinecekler mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 28 Eylül 2014; 8:27:41 >
  • tahminim 2-3 aya kalmaz driverlar ile kendine gelecek 900 serisi.bu arada 980 ti (veya titan 2) ve alt versiyonu 960 da gelecektir.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.