Şimdi Ara

Intel, Çinli çip geliştiricilerine 1,5 milyar dolarlık yatırım yapıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
474
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Intel, Çinli çip geliştiricilerine 1,5 milyar dolarlık yatırım yapıyor

Dünyanın en büyük cep telefonu pazarı olan Çin, teknoloji devlerinin iştahını kabartmaya devam ediyor. Söz konusu silikon teknolojileri olduğunda, aralarında Rockchip ve Allwinner gibi isimlerin olduğu yerel üreticiler, Çin pazarının en güçlü oyuncuları durumunda. Çok uzun süredir bu pazarda olmak isteyen Intel ise, var olan potansiyel çerçevesinde yatırımlarına devam ediyor. Kısa süre önce, Rockchip ile işbirliğine giden silikon devi, kendi geliştirdiği SoFia isimli baseband işlemcisini partnerinin dört çekirdekli SoC çözümünde sunacak.

Bu anlaşmanın üzerindeki mühür soğumadan Intel, yeni bir işbirliğine daha imza attı. Şirketten yapılan açıklamaya göre Intel, Çin merkezli Tsinghua Unigroup firmasına 1,5 milyar dolarlık yatırım yaparak %20 hissesine satın alacak. Çin devletinin bir kuruluşu olan ve Unigroup'u bünyesinde bulunduran şirket, Tsinghua Üniversitesi'nin finansal desteğine sahip ve  geçtiğimiz Aralık ayında Spreadtrum şirketini 1.7 milyar dolarlık bir yatırım ile bünyesine katmıştı. Açıklanan detaylara göre Intel, Tsinghua Unigroup şirketi Spredtrum ile birlikte akıllı telefonlara yönelik mobil işlemci geliştirerek yeni yılın ikinci yarısında pazara sunacak.

Bu açıklama öncesinde ortaya atılan bazı dedikodulara göre Intel, Spreadtrum şirketine x86 lisansı vererek kendi ekosistemini genişletme yoluna gidecekti. Bu lisans paylaşımı anlaşma kapsamında var mı henüz bilinmemekle birlikte, iki şirketin x86 tabanlı yeni bir SoC geliştirmesi kuvvetle muhtemel görünürken, Çinli şirketin Intel tasarımına ne ölçüde katkı yapacağı henüz bilinmiyor. Yerel üreticiler dışındaki en aktif oyuncunun Qualcomm olduğu pazarda Intel, Amerika nüfusundan daha fazla mobil aboneye sahip olan China Mobile ile işbirliğine giderek, kendi platformunu kullanan cihazları satmasını planlıyor. Bu stratejinin en kilit aksiyonu ise yerli üreticiler işbirliğine giderek, etkileyici bir sinerji ortaya çıkarmak.

Infeneon satın almasından sonra kendi geliştirdiği ilk LTE modemi, Samsung'un Galaxy Alpha modeliyle birlikte global kullanıma sunan Intel, daha fazlasını elde etme peşinde. Yongada sistem platformunun 2G/3G/4G iletişim özelliklerini sağlayan baseband işlemcileri pazarında Qualcomm'un ciddi bir üstünlüğü bulunuyor. %68 pazar payına sahip olan firmayı, %15 pay ile Tayvanlı MediaTek takip ederken, hemen ardından bir önceki yıla göre iki kat büyüyerek %5 pazar payı elde eden Spreadtrum geliyor. Intel ise şu anda, Marvell'ın arkasında 5. sıradan listede yer alıylr. Strategy Analytics'in araştırmasına göre bu alanda küresel pazar  %17 büyüme gösterek ikinci çeyrek içerisinde 5.2 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Bu rakam bile Intel'in neden bu kadar istekli ve işbirliğine açık olduğunun bir göstergesi. 

• bizim niye bir intelimiz yok

• samsung95 S kullanıcısına yanıt
    Buyuk ihtimal cok parasi oldugu halde hala parasiyla daire-apartman alan ya da bankaya atan kisiler yüzünden

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Balawitz -- 27 Eylül 2014; 16:31:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: samsung95

bizim niye bir intelimiz yok

Birşeyler yapmaktan ziyade, birşeyler almaya meyilli bir eski jenerasyona sahip olduğumuz için.(ve ek olarak bkz.binali yıldırım bulut bilişim)
  • quote:

Türkiye'de kimsenin böyle riskli bir işe girmek isteyeceğini sanmıyorum. Ayrıca bana göre o tren geçti 60-70-80 zamanlarında birşeyler yapmak gerekirdi.
  • türkiyenin bu zamandan sonra işlemci sektöründen bir yer edinebileceğini sanmıyorum amd zar zor duruyor karşısında ama asıl soru biz neden kendi yarı iletken sanayimize sahip değiliz? Bizim neden adam akıllı mikrochip mühendislerimiz yok olan da zaten trde imkan olmadığı için yurt dışına gidiyor. Türkiye an itibari ile armdan hazır şeme alıp silikona dökemeyecek kadar aciz bu konuda. Sonra işlemcilerdeki gizli kapılarla seni almanya da dinler amerikada

• Ram, ssd, ekran kartı üretsek daha iyi olur. O zaman diğer firmalar fiyatı kısmak zorunda kalır.

Cari açık düşer.

• quote:

Orijinalden alıntı: Balawitz

Buyuk ihtimal cok parasi oldugu halde hala parasiyla daire-apartman alan ya da bankaya atan kisiler yüzünden

Veya 5s olupda sırf yenisi cıktı diye 6 plus alanlar yüzünden
  • diyot üretemeyen ülke işlemci mi üretecek
  • İntel gibi sermaye canavarı bir şirket için çokta dert değil bence.Sektörde neredeyse tekel dediğimiz bu şirket,zamanla mobil sektöre yerleşebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: kımyasal

İntel gibi sermaye canavarı bir şirket için çokta dert değil bence.Sektörde neredeyse tekel dediğimiz bu şirket,zamanla mobil sektöre yerleşebilir.

atom işlemcisi ile zaten bazı tabletlerde boy gösteriyor bile.

telefonların işlemcilerinede girerse orda da tekel olur diye sokmuyorlar herhalde onu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bjk__murat

quote:

Orijinalden alıntı: kımyasal

İntel gibi sermaye canavarı bir şirket için çokta dert değil bence.Sektörde neredeyse tekel dediğimiz bu şirket,zamanla mobil sektöre yerleşebilir.

atom işlemcisi ile zaten bazı tabletlerde boy gösteriyor bile.

telefonların işlemcilerinede girerse orda da tekel olur diye sokmuyorlar herhalde onu.

Intel işlemcili telefonlarda var. Hatta casper modellerinde var.

• Bu arada rockchip tablet ve tvbox sektöründen sonra telefon sektörünede giriyor. MediaTek tarzı bir firma daha rekabeti kızıştırır.

• Ddr4 anakartların ve remlerin fiyatları yüksek

• quote:

Orijinalden alıntı: Gece772

Ddr4 anakartların ve remlerin fiyatları yüksek

Konuyla alakası nedir bu yorumun?

• bu da mobil pazara girmeye çalışıyor belli
  • çin malı almak

• Paraya doymuyor adamlar sahibi var midir bu intelin yoksa yahudilerin ortak kurumumu :f

• quote:

Orijinalden alıntı: Infinitum

quote:

Türkiye'de kimsenin böyle riskli bir işe girmek isteyeceğini sanmıyorum. Ayrıca bana göre o tren geçti 60-70-80 zamanlarında birşeyler yapmak gerekirdi.

60`da yapsaydık bilgisyaarı buluyorduk nerdeyse

• quote:

Orijinalden alıntı: NotimeTodie

quote:

Orijinalden alıntı: Infinitum

quote:

60`da yapsaydık bilgisyaarı buluyorduk nerdeyse

Sadece işlemci pazarından bahsetmemiştim. Kapatılan uçak fabrikamızı, üretimi engellenen yerli araba projelerimiz... Daha neler neler var. Günümüzde elimizde kayda değer bir yerli teknolojimiz yok. Genel bir yorum yaptım.

En basitinden "Devrim Arabaları" filmini izleyin, demek istediğimi anlarsınız...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.