Şimdi Ara

Crucial MX100 256GB SSD İncelemesi [Kullanıcılar Kulübü]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
228
Cevap
6
Favori
15.216
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bugün sizlere, ilk incelemem ile birlikte yeni almış olduğum, Dünyanın ilk 16nm MLC flash belleğine sahip ve Micron'un 128Gbit 16nm MLC (Multi-Level Cell) NAND Flash teknolojisi ile güçlendirilmiş, Cruical MX100 256 GB SSD modelini sizlere incelemesini yapacağım.

Crucial hakkında bilgi vermek gerekirse; Dünyanın en büyük bellek ve flaş depolama üreticilerinden biri olup Micron Teknolojisi ile küresel bir markadır.

Özellikle SSD pazarının bir hayli yükselişte oldugu bu dönemlerde, Crucial firması iyi bir atak yapmış. Kontrolcü tarafında Marvell 88SS9189 denetleyici desteği olup ssd'imizin özelliklere değinirsek bünyesinde, S.M.A.R.T. monitoring, NCQ (Native Command Queueing), TRIM, ve APM (Advanced Power Management) ile TCG Opal 2.0, IEEE-1667 ve EDrive dahil, 256-bit donanım şifreleme yanı sıra SED (Self Encrypting Drive) güvenlik özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Teknik tablo ardından sizlere yapmış oldugum test sonuçlarını aktaracağım.

Teknik Özellikler

Kutu ve SSD Görselleri

Crucial MX100 256GB SSD İncelemesi [Kullanıcılar Kulübü] Crucial MX100 256GB SSD İncelemesi [Kullanıcılar Kulübü] Crucial MX100 256GB SSD İncelemesi [Kullanıcılar Kulübü]

Kutu İçeriğinde Crucial MX100 SSD ile birlikte bir adet 9.5mm adapter braket ile 1 adet Acronis True İmage 2014 aktivasyon lisans key çıkmaktadır. Kullanım klavuzu ve garanti belgesi de içindedir.

SSD iç görseli

(üst resim eteknix.com sitesinden alıntıdır)

Kendi yaptığım Testler

AS SSD Benchmark

ATTO Disk Benchmark

CrystalDiskMark

AnvilsPro

Karşılaştırmalı Genel Performans Tabloları

AS-SSD 4K Okuma Ve Yazma Hızları

AS-SSD Sıralı Okuma & Yazma Hızları

4K Sıralı Okuma & Yazma Hızları

güncellenecektir.

Sonuç

Sistem Amd ve kontrolcününde amd olup okuma hızı biraz düşük çıkabilmekte fakat iş yazma kısmına gelindiğinde üreticinin iddia ettiği yazma oranını geçiyor ve başarılı oluyoruz. Fiyat konusunda ise, Yurtdışında 119.99$ ile ülkemizde ise ürünü sadece Gold Bilgisayar satıyor ve fiyatı 311 TL. GB başına 1.21 tl ödemiş oluyorsunuz. Yeni SSD alma arifesinde olan arkadaslara fiyat ve performansı ile mükemmel bir çözüm olabilir.

Ülkemizde sadece, Hepsiburada ile Gold Bilgisayar satışını yapmaktadır. Mağazalardan temin edebilirsiniz.

Crucial MX100 Kullanıcılar

Hawk-Claw - MX100 256GB
    stone2003 - MX100 256GB
    F@ruk - MX100 256GB
    spymanx - MX100 256GB
    xtatic - MX100 256GB
    Bilinmezlik - MX100 256GB
    FieSTaA - MX100 256GB
    LaNDeR - MX100 256GB
    No Way Out - MX100 512GB
    merm - MX100 256GB
    çağlar.s - MX100 256GB
    raverss - MX100 256GB
    zodiex - MX100 256GB
    AC Kiriklar - MX100 256GB
    orhan - MX100 256GB
    biskrem42 - MX100 256GB
    sensaura - MX100 256GB
    mrram112 - MX100 256GB
    Carleone_ - MX100 256GB
    bien - MX100 256GB
    asildikmen - MX100 256GB
    mrram112 - MX100 256GB
    YEY - MX100 256GB
    enja - MX100 256GB
    the_razor - MX100 256GB

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hawk-Claw -- 22 Nisan 2015; 16:49:14 >

• Burak eline sağlık çok güzel bi inceleme olmuş. Bu arada ilk incelemen hayırlı olsun.
  • Okuma ve yazma hızları gayet güzel. Hayırlı olsun. Ssd alınacak ise kesinlikle Gerginix adlı arkadasımıza basvurmalısınız. Bu işin profesörü O'dur :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: zotac27

Burak eline sağlık çok güzel bi inceleme olmuş. Bu arada ilk incelemen hayırlı olsun.

Teşekkürler kardeşim

quote:

Orijinalden alıntı: osedon

Okuma ve yazma hızları gayet güzel. Hayırlı olsun. Ssd alınacak ise kesinlikle Gerginix adlı arkadasımıza basvurmalısınız. Bu işin profesörü O'dur :)

Teşekkürler. Umut abi yi tanırım bu işin ehlilerinden biri.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hawk-Claw -- 22 Eylül 2014; 23:23:44 >

• Bendede kingston hyperx 3k 120gb var bende onun sonuçlarını paylaşmak isterim.
    [simage]
    [/simage]
  • Hayırlı olsun ve güzel inceleme için eline sağlık. Ben 99$a amazon.com dan almıştım. İşin doğrusu daha dizüstü pc me iş yoğunluğu ve birazda tembelliğimden daha takamadım. Montajını yapınca senin konuna eklerim.
  • Sandforce is back:) Oldukça başarılı bir ürün. Crucial olması güvenilirliğini de arttırıyor. Türkiye'de olması çok sevindirici. Ben bu işlere kafa yorarken bu kadar çok model yoktu. Şu an dünya kadar marka ve model girdi ülkeye. Bu arada Burak kardeşim, inceleme yapmak sana çok yakışmış. Derli toplu, estetik ve test sonuçlarını okumayı bilen için fazlasıyla yeterli.

Edit:
    Bu arada üstteki mesajları yeni okudum. Arkadaşlar ben bu işe kafa yormayalı 1.5 yıl geçti. SSD hakkında herşey isimli konu çok canlı ve birçok bilgili arkadaş var. Benim bile danışmam gereken...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gerginix -- 22 Eylül 2014; 23:49:33 >
  • m500'de üretici tarafından sorun olarak belirtilmeyen ısınma sorunu vardı ama sanırım siz böyle bir sorunla karşılaşmadınız.
    Ln2 bloğuyla inceleme yapsaydınız, o zaman gerçek bir inceleme olurdu ama en azından giriş düzeyi bilgi vermesi açısından iyi olmuş.
    Son olarak disk aynı zamanda sistem diski olarak kullanılıyodu testler yapılırken değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi inuh -- 23 Eylül 2014; 2:41:52 >
  • İnceleme Güzel olmuş Abi ellerine sağlık
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gerginix

Sandforce is back:) Oldukça başarılı bir ürün. Crucial olması güvenilirliğini de arttırıyor. Türkiye'de olması çok sevindirici. Ben bu işlere kafa yorarken bu kadar çok model yoktu. Şu an dünya kadar marka ve model girdi ülkeye. Bu arada Burak kardeşim, inceleme yapmak sana çok yakışmış. Derli toplu, estetik ve test sonuçlarını okumayı bilen için fazlasıyla yeterli.

Aynen Umut abi. Teşekkür ederim. F/P ürünü, bu ürünü alanlar galiba sınırlı sayıda. Ayrıca genel performans tablosunda Ultra Plus'u rahat geçiyor. Sıralı okumada ise Evo yu yakalamış.

quote:

Orijinalden alıntı: inuh

m500'de üretici tarafından sorun olarak belirtilmeyen ısınma sorunu vardı ama sanırım siz böyle bir sorunla karşılaşmadınız.
    Ln2 bloğuyla inceleme yapsaydınız, o zaman gerçek bir inceleme olurdu ama en azından giriş düzeyi bilgi vermesi açısından iyi olmuş.
    Son olarak disk aynı zamanda sistem diski olarak kullanılıyodu testler yapılırken değil mi?

Isınma sorunu bu seride yok. Aynen özellikle bilgi açısından geniş tutmuştum. Teşekkürler. Ayrıca sistem diski olarak kullanıyorum.

• Hepsiburada'da kaçırdığım M500'lerden sonra bunu görmek iyi oldu. Evdeki diğer 2010 macbook için almayı düşünüyorum. SATA II olduğu için okuma ve yazmada 270 mb'ları görürüm diye düşünüyorum.

edit: youtube'da da videoları var. zaten macbooklar için en iyileri OWC ve Crucial'lardır genelde. Konu için teşekkürler, bir iki güne alıyorum bu ürünü. Crucial'ın sitesinde de ifixit'ten alınmış da olsa her macbook için kılavuz hazırlanmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onder.t -- 27 Eylül 2014; 1:31:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: onder.t

Hepsiburada'da kaçırdığım M500'lerden sonra bunu görmek iyi oldu. Evdeki diğer 2010 macbook için almayı düşünüyorum. SATA II olduğu için okuma ve yazmada 270 mb'ları görürüm diye düşünüyorum.

edit: youtube'da da videoları var. zaten macbooklar için en iyileri OWC ve Crucial'lardır genelde. Konu için teşekkürler, bir iki güne alıyorum bu ürünü. Crucial'ın sitesinde de ifixit'ten alınmış da olsa her macbook için kılavuz hazırlanmış.

Rica ederim. Sata II için değerler normal. Değerleri paylaşırsınız. Hayırlı olsun.

• Samsung 840 EVO için en dişli rakiblerden birisidir kendileri. MLC NAND taşımasının da getirisi büyük.

MX100 hakkında fikir edinebilmede yardımcı olacak güzel bir incelemedir bu. Elinize sağlık Burak
  • Bu şekilde inceleme konularını hep yer imlerine eklerim bunuda ekledim teşekkür ediyorum emeğine sağlık
  • Çok güzel test ve değerler.
    Ama bu ssd lerin fiyatları çok yavaş düşüyor.
    Bakalaım ne zaman hdd leri tamamen silecek piyasadan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Solid State Disk

Samsung 840 EVO için en dişli rakiblerden birisidir kendileri. MLC NAND taşımasının da getirisi büyük.

MX100 hakkında fikir edinebilmede yardımcı olacak güzel bir incelemedir bu. Elinize sağlık Burak

Bu urunun rakibi ucuncu sinif TLC NAND (840 EVO) tasiyan SSD ler degil MLC NAND (840 PRO ve kesin olmamakla birlikte 850 PRO) sahip SSD lerdir.

Yukarida biri isinmadan bahsetmis ama 16nm lik bir SSD isiniyorsa diger 20nm ve yukarisi SSD lerin alev almasi an meselesidir.

• Onu ben değil, Crucial'ın kendisi söylüyor

SSD'ler arası mukâyesede evvelâ fiyat, ardından performans gelmekte. Micron'un hâlihazırda TLC NAND'ı olmadığından ancak 16nm MLC'ler ile 840 EVO'nun karşısına çıkabilmekte.
  • quote:

Orijinalden alıntı: killnOd

Bu urunun rakibi ucuncu sinif TLC NAND (840 EVO) tasiyan SSD ler degil MLC NAND (840 PRO ve kesin olmamakla birlikte 850 PRO) sahip SSD lerdir.

Yukarida biri isinmadan bahsetmis ama 16nm lik bir SSD isiniyorsa diger 20nm ve yukarisi SSD lerin alev almasi an meselesidir.

Mx500 serisini araştırısanız ısınma problemi olduğunu görürsünüz, ki bu firma tarafından da kabul edilmiş bir durumdur. Isınmadaki tek faktör üretim teknolojisi olsaydı Ivy Bridge'de bir sorun yaşanmazdı.

Bir kişi de çıkıp demedi ki çalışma sıcaklığı 0-70 derece, nereye Ln2 bloğu koyayım diye, neyse kimse fark etmeden aklıma geldi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Solid State Disk

Onu ben değil, Crucial'ın kendisi söylüyor

SSD'ler arası mukâyesede evvelâ fiyat, ardından performans gelmekte. Micron'un hâlihazırda TLC NAND'ı olmadığından ancak 16nm MLC'ler ile 840 EVO'nun karşısına çıkabilmekte.

Enteresan bir durum cunku MLC ler TLC lerden daha performansli.TLC lerin teknik olarak MLC ve SLC lerden ustun olmasi cok zor.

Gene olarak sitelere baktimda crucialin bu modeli kullanici yorumu olarak hep 5 yildiz almiz.Amazon gibi buyuk sitelerde buna dahil.Yine TR fiyati 512GB icin KDV dahil 700TL diger 512GB SSD lere gore cok uygun gibi geldi bana.

Teknoliji olarakda 16nm lik MLC ler harika bence.

"Solid State Disk" sizin sitenizde var siz bilirsiniz size sorayim dedim.Bu yeni cikan 850 PRO lar bazi sitelerde MLC kullanilmis denmis bazilarinda ise TLC den bahsedilmis.isin asli nedir 850 pro lar gercek MLC mi yoksa TLC mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi killnOd -- 28 Eylül 2014; 21:09:41 >

• İnceleme için teşekkürler, elimdeki Neutron GTX satıp geçmeyi düşünüyorum.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.