Şimdi Ara

.::DH FİAT MAREA KULÜBÜ::.(266 üye)::. (2311. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir (1 Mobil) - 6 Masaüstü1 Mobil
5 sn
46.962
Cevap
182
Favori
3.005.420
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23092310231123122313
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sstmemrah

Son bir konu daha, yeni aldığım için soru işaretleri çok, araç yakıt olarak tüpte 50 TL ile 170 km gidiyor, buji yağ bask balt yeni, tekleme otme üfleme sıkılma yok 113,000 km de.
    sanki yakıtı cok yaıyor gibi? kronik yakıt sorunu varmı bunların yoksa genel sebeplerden mi?

Lpg'yi ne kadar aldığınıza bağlı biraz ama genel olarak bile baksak çok yaktığını söyleyebiliriz. Çok yakmasıyla alakalı bir çok neden olabilir. Aracın en fazla yakıt harcadığı an ilk kalkıştır, devamlı dur kalk yapmak, yol eğimi (yokuş yukarı), sert sürüş stili v.s. yakıtı değiştirir.
    Lakin kıyaslayabilmeniz için kendi yaşadığım şehirden örnek veriyim, Lpg'yi 2,09 TL Opetten almaktayım, Ankara'da normal kullanımda çok yokuşlu olmayan, dur kalkı orta derecede olan yolda 22 kuruş civarında yakıyorum.

Ama normal şartlarda ve normal yollarda kullanımınıza rağmen yakıt böyleyse araçta bir problem olduğu düşünülebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ReDDerhan -- 11 Mayıs 2016; 18:00:46 >

• sstmemrah S kullanıcısına yanıt
    Kardeş tam tersi marealar az yakmakla bilinir. Sizin verdiğiniz değer çok yüksek. Tabi arıza yoksa kullanıma ve gazın kalitesine göre değişir. En önemlisi fazla trafik ve ışıklar. Ortalama arkadaşın dediği gibi bu fiyatlarda normal trafik yoğunluğu 22 kuruş civarı olması lazım. Bu forumda bir arkadaşında böyle bir sorunu vardı. Termostat değişince daha iyi oldu demişti yakıtı için. Benim şuan şehir dışı 13 şehir içi 20 ortalama da da 17 kuruş sarfiyat var. Tüp brc ve kötü gaz almam genelde. Yabancı şirketleri sevmem ama bp nin gazı mükemmel gerçekten hem çekişte çok ii hemde daha fazla km yapıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • gunsatgencoglu G kullanıcısına yanıt
    O termostatı bende duydum, ama benim termst. aksine çabuk fan açtırıyor, kapanıncada çok beklemıyor. çabuk ısınıyor.
    Mersindeyim trafik nerdeys yok, rampa hiç yok. yakıtım OPET. Üstelik çok devir yaptırmam devirsiz kullanırım,
    Marealer 2000 dv de 80 yapıyor. Ş içi genelde boyle giderim.
    Dün soruşturdum oks. sensörü (arıza ışığı yok) olabilir. Çünkü rölantide devir yükseliyor arada. baktırmak lazım heralde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sstmemrah -- 12 Mayıs 2016; 8:38:02 >
    Opetin gazı çok yoğun katkılı. Ben opettten almıyorum. Ne zaman alsam araba çekmiyor boğuluyor. Kötü olduğu için değil katkılı. Termostatın çabuk açmaması lazım. Çünki suyun sıçaklığıyla lpg daha iyi çözünür. Çözünmezse fazlası çiğ olarak atılır. Egsozdan çiğ gaz kokusu gelir. Suyun iyi ısınması lazım.. sensör hakkında bilgim yok. Ama mantıklı. Zengin karışıö fakir karışım olayı. Hem havanın hrmde yakıtın orantılı olması lazım. Söylenilen parçalar çok pahalı değil. Denemekte fayda var. Şu anki gaz fiyatlarıyla bahsettiğin gibi trafikte yoksa araç çok yakıyor.

• Arkadaşlar bir sorum olacak. 2004 Liberty aracım var.. 4 yıldır bende araç.

2-3 ay önce yağ değişimi sırasında, antifiriz de koydurmuştum. İçi çamur gibi olmuş diye usta iyice temizlemişti radyatörü... Antifiriz koyduktan sonra da inşallah delik falan yoktur demişti. Tabi dediği gibi oldu ve azar azar radyatör su kaçırmaya başlamıştı. Müsait bir zamanda bakarız diye üstüne çok düşmedim açıkçası. Bir de arabayı genelde hafta sonları kullanıyorum ve gidip geldiğim yerler hep yakın. 3-5 km veya en fazla 10 km gibi. Hemen damlatmıyor mesela. Arabayı kullandıktan 3-5 saat sonra veya ertesi gün görüyordum. Haftada veya 15 günde bir yarım litre ancak boşalıyor.

Neyse geçenlerde gaz pedalının altında ıslaklık dikkati çekti. Havalar yağmurlu falan olunca çok önemsemedim. Geçen hafta uzum yola gidecektim, temizlik yaparken gördüm, gaz pedalının alt taraflarında ıslaklık olmuş. Ankara-Konya arası gidip geldim bu arada. 300 km civarı. Gidince baktım bayağı ıslanmış. Paspasın altı bayağı suluydu. Yine yarım litre kadar su koydum dolmuş oldu. Bu arada akan su antifirizli. Hani başka bir yerden o kadar su gelir mi bilmiyorum...

Sonuç olarak nereden su kaçırıyor olabilir. Sağ taraftaki paspas ıslanması ile ilgili bir yer konu görmüştüm sanki. Orada kalorifer bidonu muydu neydi oradan kaçırabilir diye anlatılıyordu. Ancak benimki şoför tarafından... Ne gibi bir sorunum olabilir. Bu arada önden radyatörün olduğu yerden de damladığını da söyleyim.

Yardımcı olursanız sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: sonbahar78

Arkadaşlar bir sorum olacak. 2004 Liberty aracım var.. 4 yıldır bende araç.

2-3 ay önce yağ değişimi sırasında, antifiriz de koydurmuştum. İçi çamur gibi olmuş diye usta iyice temizlemişti radyatörü... Antifiriz koyduktan sonra da inşallah delik falan yoktur demişti. Tabi dediği gibi oldu ve azar azar radyatör su kaçırmaya başlamıştı. Müsait bir zamanda bakarız diye üstüne çok düşmedim açıkçası. Bir de arabayı genelde hafta sonları kullanıyorum ve gidip geldiğim yerler hep yakın. 3-5 km veya en fazla 10 km gibi. Hemen damlatmıyor mesela. Arabayı kullandıktan 3-5 saat sonra veya ertesi gün görüyordum. Haftada veya 15 günde bir yarım litre ancak boşalıyor.

Neyse geçenlerde gaz pedalının altında ıslaklık dikkati çekti. Havalar yağmurlu falan olunca çok önemsemedim. Geçen hafta uzum yola gidecektim, temizlik yaparken gördüm, gaz pedalının alt taraflarında ıslaklık olmuş. Ankara-Konya arası gidip geldim bu arada. 300 km civarı. Gidince baktım bayağı ıslanmış. Paspasın altı bayağı suluydu. Yine yarım litre kadar su koydum dolmuş oldu. Bu arada akan su antifirizli. Hani başka bir yerden o kadar su gelir mi bilmiyorum...

Sonuç olarak nereden su kaçırıyor olabilir. Sağ taraftaki paspas ıslanması ile ilgili bir yer konu görmüştüm sanki. Orada kalorifer bidonu muydu neydi oradan kaçırabilir diye anlatılıyordu. Ancak benimki şoför tarafından... Ne gibi bir sorunum olabilir. Bu arada önden radyatörün olduğu yerden de damladığını da söyleyim.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Hocam sorununuz kalorifer peteğiyle ilgili. Delik, çatlak veya yıpranma dolayısıyla kaçırma yapıyor kalorifer peteği. yeri torpido gözünün alt tarafında. Aman diyim gögüsü falan söktürmeyin bunun için, bazı kendini bilmez ustalar petek değişimi için göğüsün sökülmesi lazım diyormuş arkadaşlardan duyduğum kadarıyla. Yaklaşık 100-150 arasında masrafınız olacak lakin ben size radyatördeki delik dolayısıyla radyatör değişiminide önereceğim. Çünkü bu sorun giderek daha da büyüyecek ve size aklınıza gelmeyecek sıkıntılar çıkarabilir ileride. Tıkayıcı madde kullanarak kapatmaya çalışmayın belli bir süre sonra sıkıntı oluyor bu tıkayıcıları kullanmak bilginiz olsun.

Kazasız, belasız sürüşler dilerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: gunsatgencoglu

Kardeş tam tersi marealar az yakmakla bilinir. Sizin verdiğiniz değer çok yüksek. Tabi arıza yoksa kullanıma ve gazın kalitesine göre değişir. En önemlisi fazla trafik ve ışıklar. Ortalama arkadaşın dediği gibi bu fiyatlarda normal trafik yoğunluğu 22 kuruş civarı olması lazım. Bu forumda bir arkadaşında böyle bir sorunu vardı. Termostat değişince daha iyi oldu demişti yakıtı için. Benim şuan şehir dışı 13 şehir içi 20 ortalama da da 17 kuruş sarfiyat var. Tüp brc ve kötü gaz almam genelde. Yabancı şirketleri sevmem ama bp nin gazı mükemmel gerçekten hem çekişte çok ii hemde daha fazla km yapıyor.

Günsat hocam yakıtın çok iyi, Maşallah.
    Ben genelde Opet'ten alıyorum ama yaklaşık 5 yıldır hep buradan aldığım için başka firmaların gazını denemedim açıkcası. Yanlış bir tutum aslında, denemek görmek lazım.
    Fiyatlara özellikle dikkat ederim BP ve Total her zaman diğerlerinden biraz fazla oluyor burda. Yinede bir ara deneyeceğim BP'yi.

• sonbahar78 kullanıcısına yanıt
    1. si dış radyatöre termostat açıldığı zaman (yani mot ısınınca açar, Soğuyunca kapanır) gider. Dış eksiltme bu yüzden
    2. Aracin içine ise ( muhakkak kaloriferi açmıssınız) aynı sıvı iç yani kalorifer radyatörüne de su dolaştığı için onuda delmiş antifiriz,o yüzden paspaslar ıslak.
    Sen deyince aklıma geldi. Tüpede çabuk geçiyor. Tam ısınmadığından çiğde atabilir bi tüpçüye gitmek lazım gibi. :))
  • quote:

Orijinalden alıntı: sstmemrah

1. si dış radyatöre termostat açıldığı zaman (yani mot ısınınca açar, Soğuyunca kapanır) gider. Dış eksiltme bu yüzden
    2. Aracin içine ise ( muhakkak kaloriferi açmıssınız) aynı sıvı iç yani kalorifer radyatörüne de su dolaştığı için onuda delmiş antifiriz,o yüzden paspaslar ıslak.

Evet 2. söylediğiniz zaten kafamı karıştıran. Zaten kışa girerken değiştirmiştim. Yağmur, kar falan derken çok dikkatimi çekmemişti. Kaloriferi aslında o zamanda açıyordum. Yani malum kış mutlaka açıyordum. Acaba kısa mesafe olduğu için mi belli olmuyordu yada çok fazla ıslanmıyordu? Dediğim gibi genelde yakın mesafe kullanım. %80 i 5-6 km. Ara sıra 25-30 km... Bu sefer uzun yol yaptık o yüzden mi bu kadar akmış. Yoksa klima dan dolayı mı? Gerçi çok fazla da açmadım ama klimayı. Hani 300 km nin belki 100 km ancak açmışımdır. Kışa göre karşılaştırırsak...

Peki ne yapmak lazım? Ne kadara mal olur? Bir de Ankara'da nereyi tavsiye edersiniz? Marea'dan anlayan...

Ben mersindeyim, işin açığı ankarada pek usta bilmem,
    tahminim ön göğüs sökülecek kal, peteği değişecek.
    fiyatı bilmiyorum mareadan çok anlamam ama genelde göğüs sökmeye 250 diolar
    internette 10 tl lik radyatör tıkayıcı toz da atıyorlar, gerçeklten faydasını gören oldu, görmeyende atmaktan zarar gelmez belki hepsi geçecek.
  • ReDDerhan kullanıcısına yanıt
    Sa kardeş evet pahalı oluyor ama inanın daha fazla km yapıyor. Ucuz gazdan da uyguna geliyor. Şöyle örnekliyeyim. Uzun yolda Bp den 20 tl lik gaz aldım 156 km gitti. Yine uzun yol Güvenalgaz dan 25 tl lik gaz aldım oda 156 km gitti. İkisinde de litre fiyatı 2 tl idi. Biri 20 tl ile biri 25 tl ile 156 km gitti. Sonuç 156 km de bp gazı 5 tl fark etti. Oda 1000 km yi bp gaz ile 128 tl ye gidiyorken güvenal gaz dan aldığım yada alacağım gaz ile 1000 km yi 160 tl ye gidiyorum. Bp gaz litre bazında pahalı gibi görünsede her geçen km de aslında daha uyguna geliyor. Tekrar ediyorum şu yabancı şirketleri sevmiyorum ama adamlar kaliteli ürün yapıyorlar.

Kardeş bu konuda tecrubem var. Yaazayım sana. Benimde başıma geldi. Araca antifriz koyunca ne kadar pislik kireç vs.. varsa temizledi ve aracın her iki tarafında da ıslaklıklar meydana geldi. 1 ayda bu genleşme depo suyu bitirmiş. O zaman fark ettim bir yerde kaçak olduğunu. Epey araştırdım ne yapayım diye. Sorunuda kendim buldum. Kalorifer peteğinden kaçırıyordu. Radyatörden de çok az kaçırıyordu. 175 Radyatör 75 kalorifer peteği 100 işçilik 350 tl dediler. Tekrar araştırmalara koyuldum ve bi forumda douple up radyatör delik tıkayıcının çok işe yaradığını zararıda olmadığını okudum ve 350 tl vermeden önce deniyeyim dedim. Küçük bir tüp 15 tl. Koydum genleşme kabına ve sonuç mükemmel. Ne sızıntı kaldı nede eksiltme. 1,5 sene oldu hala bir sıkıntı yok. Ben tavsiye ederim. Gerisi sana kalmış. Sen sen ol sakın sisteme direk antifriz koyma. 2 litre antifrize 2 litre su ekle dışarda bi kabta karıştır. Elinde 4 litre lik antirizli su olmuş olur. Bu karışımdan koy sisteme su kabına. Diğer türlü tüm delikleri sadece antifriz açıyor. En iyi karışım bu. % 50 su % 50 antiriz. Bu karışımı dışarda hazırlayacaksın.

bANADA YETKİLİ SERVİS ALIŞTIR DEDİ ANTİFİRİZİ, DREK KOYARSAN DELİK AÇAR DEDİ, ÖNCE 1/3, SONRA YARISI SONRA TAMAMI ANTİFİRİZ YAP DEDİ. OYLE BİSEY OLMAZ DEDİLER.
    SEN DİYOSUNKİ YARI YARIYA ANT.. pEKİ KIŞIN DONMA NOK YÜKSELTMEZMİYİZ SUYUN?
    Söylediğim karışım antifrizin sudaki donma ve kaynama noktalarını geçiktiren en iyi karışım. Bilimsel bir çalışmadan okudum. Araştırırsan bulursun. Sadece antifriz - 13 derecede donarken yarı yarıya su ile karıştırımış antifriz - 40 derecede donma yapıyor. Aynı şekilde kaynama noktası. Sadece antifriz 110 derece de kaynarken yarı yarıya su ile karıştırılmış antifriz 150 derecede kaynamaya başlıyor. Antifrizdeki bazı maddeler su ile çözünüyor.

Doğrudur da paketlerin üzerinde orana göre düşüyor diye okumuştum. Ama dediğin gibi araştırmak lazım.
  • Antifiriz olayı Günsat beyin dediği gibi yarıya yakın olmalı. %60 antifriz - %40 su en verimli halidir. Aşağıda bununla ilgili tabloyuda görebilirsiniz. Çoğu antfiriz kutusunun arkasında da tablo vardır genelde.

.::DH FİAT MAREA KULÜBÜ::.(266 üye)::.

Tamamen antifiriz koymak donma sıcaklığını arttırır, yani %100 antifiriz koyulursa -12 civarındadır soğuğa mukavemeti lakin tamamen antifiriz koymak korozyon oluşmasını daha iyi önler bu yüzden sert kış yaşanmayan şehirlerde antifiriz biraz daha fazla koyulabilir kanaatindeyim.

Hayırlı sürüşler.

• ReDDerhan kullanıcısına yanıt
    Donma olayında haklısınız. Fakat antifrizin diğer görevini çoğumuz bilmez. Oda kaynama noktasını geçiktirmesi. Sadece anrifriz koymak kaynama noktasını 10 derece oynatır dolayısıyla hararetin yüksek olmasına sebeb verir. O sıcaklıktaki kaynak su suyun dolaştığı sistemdeki plastik parça ve contaların kavlamasına ve aşınmasına sebeb olur. Sistemi korozyondan koruyacağız derken başta kapak contası olmak üzere birçok conta ve borulara arar veririz. Bunuda göz ardı etmeyin.

• Nazar mı ettim bilmiyorum. Triger plastik kutusunun içinden tıkırtı sesi geliyor.
    Plastik kapağa elimi dokundurduğumda elimlede birşeyin tıkırdadığını hissedebiliyorum
    Halbuki triger vs kayışlar seti yeni değişti. Yne Usta yolu bize....
    Kardeş en önemli yere nazar ettişsin orada tıkırtı yapacak birşey yok. Zaten kendin müdehale edemezsin. İlk değiştiğinde geliyormuydu

• 
Sayfa: önceki 23092310231123122313
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.