Şimdi Ara

.::DH FİAT MAREA KULÜBÜ::.(266 üye)::. (2197. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
10 Misafir - 10 Masaüstü
5 sn
46.961
Cevap
182
Favori
3.005.930
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 21952196219721982199
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: bilexsamet

Bu arada Mareamı daha iyi tamir edebilmek için gittigidiyor'dan bir lokma takımı aldım. Dün elime geçti.
    Ürünün Adı: JETCO JTB 75 L Lokma Takımı 75 Parça Set
    Fiyatı kargo dahil 158 TL.
    Link:http://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/jetco-jtb-75-l-lokma-takimi-75-parca-set-129637510

Aslında almadan önce tecrübesi olanlardan yorum alsam iyi olurdu. Ben kullandıkça ürün hakkında tecrübelerimi paylaşacağım. Ama yine de yorumlarınızı bekliyorum.

Görselleri yayınlıyorum:

Güzel bir ürün, artık usta ellerde...

Hayırlı olsun..

Bende de var ama epey küçük mini bir takım sen bayağı aşmışsın profesyonel bir ürün tamircilerde falan görmüştüm böyle çantalı falan

• quote:

Orijinalden alıntı: RID_ONE_54

arkadaşlar şu lastikleri tanesi 145 e gelecek şekilde almayı düşünüyorum
    fiyat uygunluğu ve kalite hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyim?
    http://www.n11.com/michelin-18565-r14-86t-energy-saver-oto-lastigi-uretim-2014-P30427014

Bence gayet uygun fiyatı ancak Ben 3-4 ay önce tanesini 100 TL ye MARSHALL marka 4 adet lastik aldım duyduğuma göre MİCHELİN'in yan ürünüymüş. Daha önceki aracıma da aynı marka almıştım gayet güzel ürün. Sonuçta 4x70=280 TL fiyat farkı var. Ben bi araştırın derim tabi ama MİCHELİN kalitesi de tartışılmaz.

• quote:

http://www.n11.com/michelin-18565-r14-86t-energy-saver-oto-lastigi-uretim-2014-P30427014

Tam adamına sordun..

Mart 2014' te yani 7 aydır ben bu lastikleri kullanıyoruum ve çok memnunum..

HB dadan 4 tanesini 750 TL ye almıştım..

Adedi 187 TL ye geldi ancak 200 TL hediye çeki, eski kış lastiklerini de 100 TL ye sattım.

Takımı bana 450 TL ye geldi, tanesi 130 TL ye..

doğru hava basıncı ile kullanırsan gayet yumuşak ve konforlu bir lastik..

Kesinlikle tavsiye ederim..

Bir kaç görsel koyayım sizin için..

• quote:

Orijinalden alıntı: Yavuz_37

quote:

Orijinalden alıntı: peugeot-406

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kameray37

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Evet hocam Kastamonu Taşköprü. Siz?

Bozkurtluyum, Taşköprülü bir hoca arkadaşım var.

Memnun oldum. Bende Taşköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapıyorum. Beklerim herzaman....

Bende memnun oldum hocam, bende bozkurt'a yolunuz düştüğünde beklerim..Araçla ilgili sıkıntınız olursa buradan arkadaşlarımız elimizden geldiğince yardımcı oluruz

Çok teşekkür ederim hocam aracımdan memnunum şimdilik. 7 ay önce aldım yaklaşık 11.000 km yol yaptım henüz bi sıkıntı yok. Sadece şoför kapısının ordaki cam açma-kapama düğmelerinin olduğu plastik çok yıpranmış gibi duruyo ona gıcık oluyorum :) Birde sis farı ve kararan dikiz aynası taktırmak istiyorum...

Ben daha önce boyamıştım. Önceki sayfalarda gayet güzel paylaşımlar mevcut..

Hocam peki sis farı ve kararan dikiz aynası ile ilgili yardımcı olabilirmisiniz acaba? Birde ben boya yapmaktan ziyade sedef kaplatmayı düşünüyorum tabi kastamonuda böyle sedef kaplayan biyer varsa...

Sedef kaplama yapan yer olup olmadığını bilmiyorum ama büyük ihtimalle vardır. Benim tavsiyem boyatmadan yana olur sadelik daha iyidir tabi fakat bu bir zevk meselesi bu farklı bi olay..

Sis farı takabilirsin. Forumda daha önce takanlar olmuştu, tamponun içinde sis farı yuvası için işaret koymuşlar. resimlerini görmüştüm ama şimdi bulamadım silinmiş olabilir.

Kararan dikiz aynası için de çalışma var. temra-tipo forum sitesinden alıntılanmıştır.

Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. Sis farının maliyeti 200 tl yi geçiyor sanırım. Ama sisi farı çok önemli iyi bir elektrikci bulunca mutlaka taktıracağım. Ama ayna çok pahalı ya o paralara değmez bence. Sedef kaplama da öyle dolmuşcular gibi renkli değil de gri yada siyah kaplatmayı düşünüyorum beyaz falan çok çirkin duruyor zaten hele direksiyonu vitesi falan kaplatıyolar ya direk soğuyorum arabadan :)

Yavuz aynaya bir şey diyemem ama sana sis lambası tavsiye edebilirim.

Fiyatı 20 TL, 10 TL ye de montajını yaparsın.. hepsi 30 TL..

Ben sis farına ekstra olarak bunlardan aldım ve memnun kaldım.

Hatta resmini de çekseydim kafanda soru işareti kalmazdı ama..

Linkini koyayım..

http://www.hepsiburada.com/liste/modacar-sis-lambasi-nikelaj-yuzey-501407b/productDetails.aspx?productId=otm501407b&categoryId=20024686

Hocam bu sis lambalarını araca nasıl monte edeceğiz peki? Siz taktınız mı bu lambaları? Acaba fotğraf çekip gönderebilirmisiniz?

Tabi ki yaklaşık 3-4 haftadır aracımda monte edilmiş halde.

Gece yolculukları için düşündüğüm bir husus ama aksilik ya ilk gece uzun yolculuğumda sigorta attı :)

Sigorta atmasına sebep ise role şase kablosu kopmuş, bende hem şase kablosunu tekrar yaptırdım hem de role taktırdım..

Şu an sıkıntı yok..

Resmini çekip koyacağım, görsel olarak belki yakıştıramazsınız ama performansı iyi..

Plakanın her iki yanına monte ettirdim..

• quote:

quote:

Bu arada Mareamı daha iyi tamir edebilmek için gittigidiyor'dan bir lokma takımı aldım. Dün elime geçti.
    Ürünün Adı: JETCO JTB 75 L Lokma Takımı 75 Parça Set
    Fiyatı kargo dahil 158 TL.
    Link:http://urun.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/jetco-jtb-75-l-lokma-takimi-75-parca-set-129637510

Aslında almadan önce tecrübesi olanlardan yorum alsam iyi olurdu. Ben kullandıkça ürün hakkında tecrübelerimi paylaşacağım. Ama yine de yorumlarınızı bekliyorum.

Görselleri yayınlıyorum:

Güzel bir ürün, artık usta ellerde...

Hayırlı olsun..

Bende de var ama epey küçük mini bir takım sen bayağı aşmışsın profesyonel bir ürün tamircilerde falan görmüştüm böyle çantalı falan

Estağfirullah Kadir Abi, senin kadar usta olamadık. Aslında 1/2 (büyük) lokma parçaları belki hiç işime yaramayacak; ama bir gün gelir lazım olur diye aldım işte.

• quote:

Orijinalden alıntı: dvt.08

quote:

Orijinalden alıntı: hogokce

lpgsini bilmiyorum ama gürcü benzini kullandım bir fark göremedim gerçi lpgnin de fiyatında bir fark yoktu benim geçtiğim zamanlarda
    başka bir araçta benzer bir sorun yaşadım benzin katkısı kullanınca tekleme yapmıyodu araba tabi araç benzinliydi lpg yoktu ama bir dene istersen bu katkılar ucuz
    deddiğim servise gittin mi parça stokları çok değil ama işçiliği iyiydi benim gördüğüm kadarıyla
    hatta ustalardan biri de brava kullanmış biliyodu arabanın neresinde ne olduğunu

Torsiyon sorununu rafa kaldırdım bi süreliğine kime sorsam sadece ses yapar diyo bende ses duymamak için teybe ses veriyorum sadece bass duyuyorum :) bu tekleme olayı canımı sıktı .. katki işi aklıma geldi ama kendi kendime dedim yanlış bise dokerim de olanı da mahfederim dedim vaz geçtim ..gerçi suan tekleme olayını da lpg de duzelttik gibi benzinde az kullaniyirum zaten ..benim dertler bitmiyo bide km göstergesi bozuldu bugün

Torsiyon çok pahalı bir ürün değil 1 takımı 30 TL her iki arka dingil için 2 takım = 60 TL

yalnız işçiliği biraz fazla tutar..

O iğrenç sesten kurtuluyorsunuz..

Bizim mareaların torsiyon tamir takımı budur..

• quote:

Ben aracı satın aldığımda üzerinde Michelin marka lastik vardı.
    Tabii ben o zamanlar acemi olduğum için 2 tane lastiği kaldırımın kenarına çarparak yardım. Yani lastiğin yanakları (yanları) kaldırımın köşesine gelerek yarıldı.

Daha sonra Michelin kullananlardan öğrendiğim şey şu oldu: Michelin çok konforlu; ama yanakları tek kat olduğu için yandan alınan darbeye karşı dayanıksız.

Şu an arabamda hem yazlık hem de kışlık Bridgestone kullanıyorum. Belki Michelin kadar konforlu değil; ama sağlam lastik.

• quote:

Ayrıca ben 2012 yılında BridgeStone LM32 (T Sınıfı) Kışlık Lastik [185/65 R14] için tanesini 155 TL'den satın almıştım. Halbuki o zamanlar Michelin daha pahalıydı. Şu an benim bu lastiklerin piyasası 165 TL. Bence bahsettiğiniz Michelin lastiklerin fiyatı çok uygun.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: dvt.08

quote:

Orijinalden alıntı: hogokce

lpgsini bilmiyorum ama gürcü benzini kullandım bir fark göremedim gerçi lpgnin de fiyatında bir fark yoktu benim geçtiğim zamanlarda
    başka bir araçta benzer bir sorun yaşadım benzin katkısı kullanınca tekleme yapmıyodu araba tabi araç benzinliydi lpg yoktu ama bir dene istersen bu katkılar ucuz
    deddiğim servise gittin mi parça stokları çok değil ama işçiliği iyiydi benim gördüğüm kadarıyla
    hatta ustalardan biri de brava kullanmış biliyodu arabanın neresinde ne olduğunu

Torsiyon sorununu rafa kaldırdım bi süreliğine kime sorsam sadece ses yapar diyo bende ses duymamak için teybe ses veriyorum sadece bass duyuyorum :) bu tekleme olayı canımı sıktı .. katki işi aklıma geldi ama kendi kendime dedim yanlış bise dokerim de olanı da mahfederim dedim vaz geçtim ..gerçi suan tekleme olayını da lpg de duzelttik gibi benzinde az kullaniyirum zaten ..benim dertler bitmiyo bide km göstergesi bozuldu bugün

Torsiyon çok pahalı bir ürün değil 1 takımı 30 TL her iki arka dingil için 2 takım = 60 TL

yalnız işçiliği biraz fazla tutar..

O iğrenç sesten kurtuluyorsunuz..

Bizim mareaların torsiyon tamir takımı budur..

Bana bi link verirmisin hangi siteden aldın hemen sipariş vereyim... Teşekkürler..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: turgut marea

selam lar

Aleykümselam. Beni etiketlemişsin ama bir şey anlamadım ?
  • olumlu değerlendirmeleriniz için teşekkür ederim. o halde yapıştırayım 4 tane

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: shareware_cun

Arkadşalar hafta sonu arabanın göstergesini söktüm örnek ampul alayım diye.
    Sökmeden önce akü kutup başını söktüm bi sakatlık olmasın diye.örnek ampülü aldım
    geri taktım kutup başınıda geri taktım araba çalışıyor kontak açılıyor ama 2 sorun çıktı ortaya.

1.Günlük km her kontak kapatıp açmada sıfırlanıyor.
    2.Benim teyp sonradan takma orjinal değil önceden kontağı açtımmı teyp açılıyordu şimdi hiç açılmıyor neden dir acaba.

Bide arabada tekleme neden yapar?

Öncelikle geçmiş olsun.
    Şu ana kadar böyle bir şey başıma gelmedi.

2007 yılında http://hafif.donanimhaber.com/m_9756304/mpage_210/tm.htm linkinde @MemoTech isimli üye bu problemden bahsetmiş. Sayfayı okursan iyi olur.
    Cevap olarak başına daha önce böyle bir şey gelenler aküde problem olduğunu, akünün zayıf olduğunu söylemişler. Eğer aküde problem yoksa bağlantıda veya kutup başlarında problem olabileceğini söylemişler. Gerekçe olarak akünün elektriği anlık olarak kestiğini bu yüzden km ve teybini sıfırlandığını yazmışlar.

Konuyu bir de @elektronikçi. = Murat Abi'ye de bir sormak lazım.
    Şu an bu yazıdan onu da haberdar ediyorum.

Kolay gelsin.

Bilexsamet ya akü yeni benden önceki sahibi yeni almış 3 aylık daha.
    Kutup başınıda iyi taktığımı düşünüyorum takamasam araba çalışmaz zaten.
    Teypte çalışmıyor iişin garibi.

Neyse ii bi elektrikçiye gidicez artık.

• quote:

quote:

Tabii ben o zamanlar acemi olduğum için 2 tane lastiği kaldırımın kenarına çarparak yardım. Yani lastiğin yanakları (yanları) kaldırımın köşesine gelerek yarıldı.

Daha sonra Michelin kullananlardan öğrendiğim şey şu oldu: Michelin çok konforlu; ama yanakları tek kat olduğu için yandan alınan darbeye karşı dayanıksız.

Şu an arabamda hem yazlık hem de kışlık Bridgestone kullanıyorum. Belki Michelin kadar konforlu değil; ama sağlam lastik.

Michelin sessiz ve konforlu oluşunu yumuşak hamurlu olmasına bağlı bu nedenle dikkat etmek gerekir ama alırken çok düşündüm, sert hamurlu lastiklerle kafamı şişereceğime konforlu olsun dikkat ederim dedim ve aldım zaten bizim aracın lastiklerinin yanak kalınlığı geniş tabanlı ince yanaklılara göre daha avantajlı 65 mm.

Michelin olup kaldırıma çarpan lastiğini yaran çok duydum ama genelde o kişilerin lastikleri 17-18 inch lastiklerdi. Hali ile de yanak kalınlığı 40-45 mm dir.

Senin lastiği kaldırıma çarpıp yardığına göre epey hızlı vurmuş olmalısın.. Geçmiş olsun ama bence değer Samet

• quote:

quote:

quote:

Sökmeden önce akü kutup başını söktüm bi sakatlık olmasın diye.örnek ampülü aldım
    geri taktım kutup başınıda geri taktım araba çalışıyor kontak açılıyor ama 2 sorun çıktı ortaya.

2.Benim teyp sonradan takma orjinal değil önceden kontağı açtımmı teyp açılıyordu şimdi hiç açılmıyor neden dir acaba.

Öncelikle geçmiş olsun.

2007 yılında http://hafif.donanimhaber.com/m_9756304/mpage_210/tm.htm linkinde @MemoTech isimli üye bu problemden bahsetmiş. Sayfayı okursan iyi olur.
    Cevap olarak başına daha önce böyle bir şey gelenler aküde problem olduğunu, akünün zayıf olduğunu söylemişler. Eğer aküde problem yoksa bağlantıda veya kutup başlarında problem olabileceğini söylemişler. Gerekçe olarak akünün elektriği anlık olarak kestiğini bu yüzden km ve teybini sıfırlandığını yazmışlar.

Kolay gelsin.

Bahsettiğim sayfada yazdığını söylemiştim zaten. Peki teyp hiç mi çalışmıyor?

• quote:

Orijinalden alıntı: melihçelik

Ateşleme bobinin üzerinde çatlak vardı dedim bunu da değiştirelim ama maalesef kimse yok yine :)

Hocam burada ne demek istediğinizi anlayamadım ama bobini de değiştirmenizi tavsiye ederim yada deneme amaçlı biyerden temin edebilirseniz daha iyi olur. Bu arada beyin soketine (şoför tarafındaki küçük soket) wd40 yada oksit giderici sprey sıkıp iyice kuruduğuna emin olduktan sonra tekrar takmanızı tavsiye ederim.
  • quote:

quote:

quote:

Öncelikle geçmiş olsun.

Kolay gelsin.

Bu işlerden çok anlamam ama muhtemelen siz teybinizi (sonradan taktırdığınız) taktırırken kontağa bağlı montajınızı yaptırmış, kontağa olan bağlantısı koptu - çıktı ya da zarar gördü ise çalışmıyor olabilir mi?

Bu bir ihtimal..

Aklıma ilk bu geldi. Birde sigortalara bakın..

• quote:

quote:

quote:

Michelin sessiz ve konforlu oluşunu yumuşak hamurlu olmasına bağlı bu nedenle dikkat etmek gerekir ama alırken çok düşündüm, sert hamurlu lastiklerle kafamı şişereceğime konforlu olsun dikkat ederim dedim ve aldım zaten bizim aracın lastiklerinin yanak kalınlığı geniş tabanlı ince yanaklılara göre daha avantajlı 65 mm.

Michelin olup kaldırıma çarpan lastiğini yaran çok duydum ama genelde o kişilerin lastikleri 17-18 inch lastiklerdi. Hali ile de yanak kalınlığı 40-45 mm dir.

Senin lastiği kaldırıma çarpıp yardığına göre epey hızlı vurmuş olmalısın.. Geçmiş olsun ama bence değer Samet

Sağ olun Abi. Zaten 2011 yılında başıma gelmişti. Çoktan unuttum bile.
    Aslında fazla hızlı çarpmadım. Lastikler kaldırımın köşesine çarptığımda 3 yıllıktı.
    Zaten ben Michelin alacaktım. Kış girdiği için Michelin bayilerinin çoğunda ardığım lastik bitmişti ve olan yerlerde ise lastik fiyatları kara borsa gibi olmuştu. O yüzden Bridgestone aldım. Yoksa tercihim Michelin Alpin'di.

• quote:

quote:

quote:

Öncelikle geçmiş olsun.

Kolay gelsin.

Kadir Abi'nin dediği gibi bir de sigortalarına bakın isterseniz. Ben bir ara geri vites lambasını değiştirirken duyun oradaki kırılan bir yeri düzeltip tekrar takmıştım; fakat bu sefer lamba hiç yanmıyordu. Meğer sigorta patlamış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilexsamet -- 21 Ekim 2014; 13:50:47 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Evet hocam Kastamonu Taşköprü. Siz?

Bozkurtluyum, Taşköprülü bir hoca arkadaşım var.

Memnun oldum. Bende Taşköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapıyorum. Beklerim herzaman....

Bende memnun oldum hocam, bende bozkurt'a yolunuz düştüğünde beklerim..Araçla ilgili sıkıntınız olursa buradan arkadaşlarımız elimizden geldiğince yardımcı oluruz

Çok teşekkür ederim hocam aracımdan memnunum şimdilik. 7 ay önce aldım yaklaşık 11.000 km yol yaptım henüz bi sıkıntı yok. Sadece şoför kapısının ordaki cam açma-kapama düğmelerinin olduğu plastik çok yıpranmış gibi duruyo ona gıcık oluyorum :) Birde sis farı ve kararan dikiz aynası taktırmak istiyorum...

Ben daha önce boyamıştım. Önceki sayfalarda gayet güzel paylaşımlar mevcut..

Hocam peki sis farı ve kararan dikiz aynası ile ilgili yardımcı olabilirmisiniz acaba? Birde ben boya yapmaktan ziyade sedef kaplatmayı düşünüyorum tabi kastamonuda böyle sedef kaplayan biyer varsa...

Sedef kaplama yapan yer olup olmadığını bilmiyorum ama büyük ihtimalle vardır. Benim tavsiyem boyatmadan yana olur sadelik daha iyidir tabi fakat bu bir zevk meselesi bu farklı bi olay..

Sis farı takabilirsin. Forumda daha önce takanlar olmuştu, tamponun içinde sis farı yuvası için işaret koymuşlar. resimlerini görmüştüm ama şimdi bulamadım silinmiş olabilir.

Kararan dikiz aynası için de çalışma var. temra-tipo forum sitesinden alıntılanmıştır.

Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. Sis farının maliyeti 200 tl yi geçiyor sanırım. Ama sisi farı çok önemli iyi bir elektrikci bulunca mutlaka taktıracağım. Ama ayna çok pahalı ya o paralara değmez bence. Sedef kaplama da öyle dolmuşcular gibi renkli değil de gri yada siyah kaplatmayı düşünüyorum beyaz falan çok çirkin duruyor zaten hele direksiyonu vitesi falan kaplatıyolar ya direk soğuyorum arabadan :)

Yavuz aynaya bir şey diyemem ama sana sis lambası tavsiye edebilirim.

Fiyatı 20 TL, 10 TL ye de montajını yaparsın.. hepsi 30 TL..

Ben sis farına ekstra olarak bunlardan aldım ve memnun kaldım.

Hatta resmini de çekseydim kafanda soru işareti kalmazdı ama..

Linkini koyayım..

http://www.hepsiburada.com/liste/modacar-sis-lambasi-nikelaj-yuzey-501407b/productDetails.aspx?productId=otm501407b&categoryId=20024686

Hocam bu sis lambalarını araca nasıl monte edeceğiz peki? Siz taktınız mı bu lambaları? Acaba fotğraf çekip gönderebilirmisiniz?

Tabi ki yaklaşık 3-4 haftadır aracımda monte edilmiş halde.

Gece yolculukları için düşündüğüm bir husus ama aksilik ya ilk gece uzun yolculuğumda sigorta attı :)

Sigorta atmasına sebep ise role şase kablosu kopmuş, bende hem şase kablosunu tekrar yaptırdım hem de role taktırdım..

Şu an sıkıntı yok..

Resmini çekip koyacağım, görsel olarak belki yakıştıramazsınız ama performansı iyi..

Plakanın her iki yanına monte ettirdim..

Hocam benim için görselinden ziyade performans çok önemli. Çünkü sürekli Kastamonu - Ankara arası yolculuk yapıyorum ve özellikle Ilgaz ve İndağlarında müthiş derecede sis oluyor. İyi bir sis farına ihtiyacım var. Fotoğrafları çekebilirseniz çok sevinirim. Birde içinde gelen ampülleri değiştirmeye gerek varmı yoksa içinde gelenler yeterlimi? Ayrıca içerideki sis farı düğmesine mi bağladınız yoksa ayrı düğme mi koyuldu?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: melihçelik

Ateşleme bobinin üzerinde çatlak vardı dedim bunu da değiştirelim ama maalesef kimse yok yine :)

Hocam burada ne demek istediğinizi anlayamadım ama bobini de değiştirmenizi tavsiye ederim yada deneme amaçlı biyerden temin edebilirseniz daha iyi olur. Bu arada beyin soketine (şoför tarafındaki küçük soket) wd40 yada oksit giderici sprey sıkıp iyice kuruduğuna emin olduktan sonra tekrar takmanızı tavsiye ederim.

helal Ahmet hızır gibisin..

Ateşleme bobinim benimde arızalanmıştı hatırlarsın ama bu kadar kötü bir şey olamaz, ciddi ciddi kaza tehlikesi bile atlattım, yoğun trafikte bir kaç defa araba yığıldı arkadan çarpacaklardı..

Bence başka yerden alıp denemeye falan hiç gerek yok bu riske hiç girmemeli hemen yenisi ile değiştirilmeli..

• 
Sayfa: önceki 21952196219721982199
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.