- x
.::DH FİAT MAREA KULÜBÜ::.(266 üye)::.
44140 Cevap2128282 Görüntüleme146 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<     472 [474] 476 477 478 479 480 481      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

3607 Mesaj
2 Nisan 2010; 16:19:35 

quote:

Orijinalden alıntı: serkaninkilici

Arkadaşlar benim aklımatakılan bir konu var. Biliyorsunuz daha önce bu forumdaki arkadaşlara rölanti dalgalanması konusunda da ustamda şahit olduğum çözümler dile getirip katkılar sağlamıştım. Ancak onlar 3000 lere kadar çıkıp inen dalgalanma sorunuydu. Şimdilerde dikkatimi çeken şey ise sabahları aracı çalıştırdığımda devirin 1300 lerde olması. kademeli olarak ısınınca düşüyor ve 800'de sabitleniyordu. Kışın ortaya çıkmıştı bu ben de otomatik jikledir diyip geçmiştim. Ancak şimdilerde havalar sıcakladı (Ankara ortalama 8-10 derece sabahları) ancak sabahları ilk çalıştırmada yine rölanti 1300 başlıyo. Geçen gün çalıştırıp hareket etmeden bekledim. Yine kademeli indi ve 3 dakika sonunda 800'de sabit kaldı. Sizlerde durum nedir acaba? Bu bir arıza belirtisi olabilr mi???

Birşey yok merak etmeyin aracınız gayet normal çalışıyor

Karadenizli ve Öfkeli

Ford Focus TDCİ/11

258 Mesaj
2 Nisan 2010; 18:11:58 

yaşasın....

573 Mesaj
2 Nisan 2010; 20:49:17 

merhaba arkadaslar bizim burda bir arac var 1.9 JTD ELX bir marea var. dizel yani.
nasıl tavsiye eder misiniz?
mareacilar sayfasinda gordugum kadariyla pek dizel kullanan yok. o nedenle supheye dustum siz ne dersiniz?
hee bu arada linki de yollayayim da bir yorum yapiverin lutfen...
http://www.sahibinden.c...55058WQQpXQQdisplayitem

Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır.

57 Mesaj
2 Nisan 2010; 21:13:29 

quote:

Orijinalden alıntı: serkaninkilici

Arkadaşlar benim aklımatakılan bir konu var. Biliyorsunuz daha önce bu forumdaki arkadaşlara rölanti dalgalanması konusunda da ustamda şahit olduğum çözümler dile getirip katkılar sağlamıştım. Ancak onlar 3000 lere kadar çıkıp inen dalgalanma sorunuydu. Şimdilerde dikkatimi çeken şey ise sabahları aracı çalıştırdığımda devirin 1300 lerde olması. kademeli olarak ısınınca düşüyor ve 800'de sabitleniyordu. Kışın ortaya çıkmıştı bu ben de otomatik jikledir diyip geçmiştim. Ancak şimdilerde havalar sıcakladı (Ankara ortalama 8-10 derece sabahları) ancak sabahları ilk çalıştırmada yine rölanti 1300 başlıyo. Geçen gün çalıştırıp hareket etmeden bekledim. Yine kademeli indi ve 3 dakika sonunda 800'de sabit kaldı. Sizlerde durum nedir acaba? Bu bir arıza belirtisi olabilr mi???

araç gayet normal eyer anlattıgınız gibi olmasa jıklede sorun oldugu düşünülebilir. endişeedilecek birşey yok.

[*center][*image]http://img232.imageshack.us/img232/5051/19981bc2.jpg[*/image][*size=1][*b][*/center][*center][*link=http://forum.donanimhaber.com/m_9756304/tm.htm][*color=orange]>>>DH FIAT MAREA KULÜBÜ<<<[*/color][*/size][*/b][*/link][*/center]
>>>DH FIAT MAREA KULÜBÜ<<<

2004 1.6 16 valf exclusive BRC sıralı sistem LPG

146 Mesaj
2 Nisan 2010; 22:32:08 

arkadaş bendede var aynısı ama ustalar normal diyor saygılar 2004 exclusive atiker lpg

alokurt

1 Mesaj
3 Nisan 2010; 0:03:26 

merhaba marea dostları.bende 2002 hlx var aracımda bir sorun var.benzideyken aracımda hiç problem yok ama gaz düğmesine bastığım anda arabanın rolanti düzeni anında bozuluyor düşüp kalkıyor sürekli.gaz ayarlarında sorun yok dediler.ayar yaptırdım olmadı fema marka lpg var bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

3607 Mesaj
3 Nisan 2010; 1:27:02 

quote:

Orijinalden alıntı: donmezozan

merhaba arkadaslar bizim burda bir arac var 1.9 JTD ELX bir marea var. dizel yani.
nasıl tavsiye eder misiniz?
mareacilar sayfasinda gordugum kadariyla pek dizel kullanan yok. o nedenle supheye dustum siz ne dersiniz?
hee bu arada linki de yollayayim da bir yorum yapiverin lutfen...
http://www.sahibinden.c...55058WQQpXQQdisplayitem

Forumda çok kullanan yok doğru çünkü sayılı sayıda dizel marea var.2-3 seneye satarım dersen zor..bakımları doğru düzgün yapılmamış fazla km yapmış araç ne olursa olsun dizelse bir daha gözden geçir.Araba için denecek bişi yok yaşa gör 2010 model araçları aratmaz.Ama yakıt olarak günümüz dizel multijet araçlarından fazla yakar o motor teknolojisi biraz eskide kaldı.Ancak anlayan ustası çoktur,aynı motor dobloda var orda çok kullanan arkadaş var kronik sorunları konusunda ordan daha iyi bilgi alabilirsin

Karadenizli ve Öfkeli

Ford Focus TDCİ/11

3607 Mesaj
3 Nisan 2010; 1:29:34 

quote:

Orijinalden alıntı: serkan_38

merhaba marea dostları.bende 2002 hlx var aracımda bir sorun var.benzideyken aracımda hiç problem yok ama gaz düğmesine bastığım anda arabanın rolanti düzeni anında bozuluyor düşüp kalkıyor sürekli.gaz ayarlarında sorun yok dediler.ayar yaptırdım olmadı fema marka lpg var bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim iyi günler.

Tipik rolanti arızası...Arabanın siyah beyne giden siyah şasi kablosunu iyi bir elektirikçide ölçtürüp kabloya takviye yaptırın boğaz kelebeğini temizletin bakım yapın forumda çok konuşuldu araştırırsanız daha fazla bilgi alabilirsiniz

Karadenizli ve Öfkeli

Ford Focus TDCİ/11

742 Mesaj
3 Nisan 2010; 12:31:23 

quote:

Orijinalden alıntı: zugasi_berepe

Tipik rolanti arızası...Arabanın siyah beyne giden siyah şasi kablosunu iyi bir elektirikçide ölçtürüp kabloya takviye yaptırın boğaz kelebeğini temizletin bakım yapın forumda çok konuşuldu araştırırsanız daha fazla bilgi alabilirsiniz

Bu işlemi yapmadan aracınızın - akü kablosunu sökün ve 15 dk. bekleyin.. daha sonra kabloyu takarak aracınızı birde o şekilde deneyin.. lpg ayarı yapılırken benzin ayarları karışabiliyor.. (not bendede benzinde iken oluyordu bu şekilde tamircimin demesi ile çözdüm)

http://www.sed22.tk/

138 Mesaj
3 Nisan 2010; 20:19:46 

quote:

Orijinalden alıntı: mckpghs

Arkadaşlar 2000 motor marea lpg ile ne kadar yakar?Marea almak isterken internette bir ilan buldum.Ne dersiniz şehir içi km'ye 200 bin, şehir dışı 160 bin demiş ilanı veren.Doğru mudur?Bu kadar yakar mı?Yoksa daha fazla mı yakar?Araba çok güzel yalnız, 2000 motor olması beni tereddüte düşürdü.Cevaplarsanız sevinirim.

şehir içi BENZİNLİ veya LPG farketmez kullanıma göre 100 km.de 11,12,13,14,15 lt.ye kadar yakar.
şehir dışı yine kullanıma göre BENZİNLİ veya LPG aşağı yukarı aynı 7,8,9,10,11 lt benzin,lpg yakar.

kullanıma göre den kastım bunu herkes kendisi ayarlamalıdır..

1998 Doğan S 1.6.....................1997-2007 Arası
2004 Fiat Marea Exculusive 1.6....2007 Yılı
2008 Opel Astra Classıc 1.6.........2007-2009 Arası
2001 Fiat Marea Hlx 2.0..............2009-2010 Arası
2006 WV Jeltta 1.6 102 hp..........2010........
VW JETTA 1.6 102hp Comfortline 2006 Model Düz Vites

44 Mesaj
4 Nisan 2010; 11:22:24 

[font="Arial"][/font] mrb arkadaşlar.

bir kac konuda yine yardımlarınıza baş vuracağım.
hala almıs oldugum 98 elx i toplamakla uğraşıyorum.

öncelikle aracın 4 jantıda elden çıkmış. bu yüzden 4 adet çıkma yada sıfır çelik jant bakıyorum.
- HERHANGİ BİR JANT ÖLÇÜSÜ VARMI YOKSA HERHANGİ BİR 14 İNÇ JANT ALSAM UYAR MI.

- ELİNDE YADA BİLDİĞİ YERDE TEMİZ ÇIKMA JANTI OLAN ARKADAŞ VARSA GÖRÜŞEBİLİRİZ.

- BİR DE BU ARABALARDAN ADAM AKILLI ANLAYAN BİR USTAYA İHTİYACIM VAR. TELEFON, ADRES YADA MSN İLE İRTİBAT KURABİLİRİM. ÇÜNKÜ BULUNDUGUM YERDE VE ÇEVRE İLLERDE (KARS-ARDAHAN)SERVİSLERİ DAHİL ANLAYAN BİR USTA YOK. GENELDE ANKARAYI TAVSİYE EDİYORLAR. HAZİRAN TEMMUZ GİBİ GÖTÜRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM.

- YENİ LPG TAKTIRDIM ANCAK BENZİNDEN COK YAKIYOR. LPG Yİ TAKAN USTA AYARLAININ MÜKEMMEL OLDUGUNU SÖYLÜYOR. BENZİNDE YAKIN NORMALDİ 25-300 ARASI. AMA LPG DE ŞU AN 300 YAKIYOR. FİKRİ YADA TAVSİYESİ OLAN VARMI BU KONUDA.

- ARACA İNTERNETTEN (otoyedekparçam.com) bir çift monreo marka ön amartisör aldım ancak amartisörlerin bozuk oldugunu söylüyor usta. .çünkü alttakımlardaki ses kesilmedi. satıcıya söylediğimde amartisörleri sökün gönderin fabrikaya gönderelim onun dısında birşey yapamayız diyor.açıkcası aldıgımdan beri marea ile yatıp marea ile kalkıyorum:S araçtan sogumaya başladım ..

3754 Mesaj
4 Nisan 2010; 12:34:53 

quote:

Orijinalden alıntı: anarcisth

öncelikle aracın 4 jantıda elden çıkmış. bu yüzden 4 adet çıkma yada sıfır çelik jant bakıyorum.

- BİR DE BU ARABALARDAN ADAM AKILLI ANLAYAN BİR USTAYA İHTİYACIM VAR. TELEFON, ADRES YADA MSN İLE İRTİBAT KURABİLİRİM. ÇÜNKÜ BULUNDUGUM YERDE VE ÇEVRE İLLERDE (KARS-ARDAHAN)SERVİSLERİ DAHİL ANLAYAN BİR USTA YOK. GENELDE ANKARAYI TAVSİYE EDİYORLAR. HAZİRAN TEMMUZ GİBİ GÖTÜRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM.

- YENİ LPG TAKTIRDIM ANCAK BENZİNDEN COK YAKIYOR. LPG Yİ TAKAN USTA AYARLAININ MÜKEMMEL OLDUGUNU SÖYLÜYOR. BENZİNDE YAKIN NORMALDİ 25-300 ARASI. AMA LPG DE ŞU AN 300 YAKIYOR. FİKRİ YADA TAVSİYESİ OLAN VARMI BU KONUDA.

- ARACA İNTERNETTEN (otoyedekparçam.com) bir çift monreo marka ön amartisör aldım ancak amartisörlerin bozuk oldugunu söylüyor usta. .çünkü alttakımlardaki ses kesilmedi. satıcıya söylediğimde amartisörleri sökün gönderin fabrikaya gönderelim onun dısında birşey yapamayız diyor.açıkcası aldıgımdan beri marea ile yatıp marea ile kalkıyorum:S araçtan sogumaya başladım ..

o kadar ucuza aldığın arabada bu sorunlar az bile bunları bilmen lazımdı soğumana gerek yok sorunlu ve ucuz bir araba aldın zaten sen...
jantlar 4*98 olmalı 4*100 leride uyduruyorlar...bende orjinal sac jantlar var ilgilenirsen...
http://www.sahibinden.c...38520WQQpXQQdisplayitem

eğer benzinde normal yakıp lpgde çok yakıyorsa dediğin gibi lpg ayarlarında falan bir sıkıntı vardır başka bi ustada iyice ayar yaptır bide kaçak kontrolü yapsınlar...amortisörler hakkında fikrim yok...

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

294 Mesaj
4 Nisan 2010; 13:48:20 

benim aldığım 2004 Marea da da lpg deyken normalde sorun görünmüyordu ama geri vitese takıp hafif gaz verince zaman zaman araba stop ediyor.
Motor sıcak olsada farketmiyor.araçta Lovato Lpg var arkadaşlar sebebi nedir acaba?

3 Mesaj
4 Nisan 2010; 17:33:25 

Arkadaşlar bende birtane Marea Liberty buldum. 2005 VIP model LPG li 16.500 TL verdim 17.000 TL den aşağı olmaz diyor. Sizce benim fiyatım mı satıcının fiyatımı normal. Sonuçta bu arabaları alırken kazanılır. Çok çabuk satılan bir model değil. Önerileriniz nedir.

3295 Mesaj
4 Nisan 2010; 22:01:51 

quote:

Bu tipik rölanti arızası değil maalesef. Çünkü araç 2002 model HLX.. Bahsettiğiniz şasi kablosu çekme yöntemi sadece 1.6 motorlar için uygulanması gereken bir sistem. HLX'te rölanti dalgalanması sözkonusu ise başka bir sorun vardır. Aracı bir süre benzinde kullanın daha sonra servise gidip arıza tespit cihazına bağlatıp problemi öğrenin ve ona göre işlem yapın..

40 Mesaj
4 Nisan 2010; 23:15:27 

arkadaşlar 2004 maream var liberty üye olmak istiyorum sayfaya...ve bir sorum olacak,araçta rölanti düzensizliği var sebebi ne olabilir..bazen 3bin devir bazen bin devirde çalışıyor..bilgilendirirseniz çok sevinirim..

2006 focus c max 1,6 tdci ghia
Sony Ericsson Xperia Neo V

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
5 Nisan 2010; 18:29:42 

Marea aracım yok ama askerlik sonrası kesinlikle almayı planıyorum resmen aşık oldum ya Benide ekleyin

Ayrıca bir kaç sorunum var şurayada bi bakarsanız sevinirim

http://forum.donanimhaber.com/m_38931861/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KRHTH -- 5 Nisan 2010; 19:09:28 >

3754 Mesaj
5 Nisan 2010; 19:13:04 

quote:

Orijinalden alıntı: KRHTH

Marea aracım yok ama askerlik sonrası kesinlikle almayı planıyorum resmen aşık oldum ya Benide ekleyin

Ayrıca bir kaç sorunum var şurayada bi bakarsanız sevinirim

http://forum.donanimhaber.com/m_38931861/tm.htm

hoşgeldin...

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

996 Mesaj
5 Nisan 2010; 20:36:25 

aleyküm selam kara oğlan ve samet antalya ve izmire selamlar ben şu an aydındayım arada izmire geliyorum selam ve sayğılar.?

MAREA PROFÖSÖRÜ

Uzaklaştırılmış
5 Nisan 2010; 20:38:14 

quote:

Orijinalden alıntı: samet
hoşgeldin...

Hoşbulduk hocam Doğru yolu bulmuşuzdur inşallah

996 Mesaj
5 Nisan 2010; 20:43:06 

quote:

Hoşbulduk hocam Doğru yolu bulmuşuzdur inşallah

hg buraya güvennn salam arkadaş burdakiler

MAREA PROFÖSÖRÜ

3754 Mesaj
5 Nisan 2010; 20:55:37 

sende hoş geldin İsmail abi nasıl gidiyo işler?

138 Mesaj
5 Nisan 2010; 22:18:19 

quote:

arkadaşım öncelikle size kolay gelsin,bence yılmayın herşeyi araştırarak alın internet sayesinde her araştırma yapılıyor.çelik jant olarak size tavsiyem daha doğrusu düşüncem orjinal HLX lerin çelik jantlarını çıkma cılardan alın ve takın derim.eğer lastık almadıysanız çelik janttan sonra alın.ankara ostim olsun büyük şehirlerde çıkma parçaları telefonla sipariş alıp gönderiyorlar,tabi ne kadar güvenilir oda ayrı.bu arada bir parça alırken çıkmasını ve orjinal fiyatını mutlaka alın bazen pek fiyat farkı olmuyor sıfırını almak daha mantıklı oluyor...

4 Mesaj
6 Nisan 2010; 2:03:41 

Selamlar dostlar: 2004 marea liberty'min ön farlarının içindeki yansıtıcılar yerinden çıkmışlar. farın içinde bir oyana bir buyana gezip duruyor. Farların camlarının sökülüp yansıtıcıların yerine takılması lazım. Bir kaç ustaya sordum. "Sökerken far camını kesin kırarsın, uğraşma" dediler. Siz ne dersiniz? Bu iş başına gelen varmı nasıl çözümlediler acaba. Hepinize selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marea38 -- 6 Nisan 2010; 2:05:27 >

59 Mesaj
6 Nisan 2010; 10:13:39 

selamlar arkadaslar.1998 model marea 1.6 elx otomatik vites lpg'li orta halli bu araç nasıldır tavsiye edermisiniz.kronik problemleri , parça sorunu ve fiyat fazlalığı, piyasa da tutulması falan.Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.şimdiden teşekkrler.

Uzaklaştırılmış
6 Nisan 2010; 10:52:43 

quote:

Orijinalden alıntı: osse06

selamlar arkadaslar.1998 model marea 1.6 elx otomatik vites lpg'li orta halli bu araç nasıldır tavsiye edermisiniz.kronik problemleri , parça sorunu ve fiyat fazlalığı, piyasa da tutulması falan.Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.şimdiden teşekkrler.

A.s^^ Hocam yaklaşık 5 gündür didik didik araştırıyorum bilmem lazım olurmu ama bu sonuçlar çıktı..

+Sağlam, dayanıklı,konforlu,performanslı,göze hitap eden bir otomobil.(Çeşitli gruplarca Fiat nasıl böle bir otomobili piyasadan çeker sanat eseri yapmışlar)gibisinden de şeyler duymadım değil
- Piyasası ağır takılıyor, parça olarak alışıla gelmiş Tofaş parçası fiyatlarından pahalı..

3754 Mesaj
6 Nisan 2010; 10:57:05 

quote:

A.s^^ Hocam yaklaşık 5 gündür didik didik araştırıyorum bilmem lazım olurmu ama bu sonuçlar çıktı..

+Sağlam, dayanıklı,konforlu,performanslı,göze hitap eden bir otomobil.(Çeşitli gruplarca Fiat nasıl böle bir otomobili piyasadan çeker sanat eseri yapmışlar)gibisinden de şeyler duymadım değil
- Piyasası ağır takılıyor, parça olarak alışıla gelmiş Tofaş parçası fiyatlarından pahalı..

güzel tespit etmişsin ben arabayı almadan önce bu kadar araştırmamıştım

59 Mesaj
6 Nisan 2010; 11:35:32 

parca konusu benide düşündürüyo ne zaman ne lazım olacağı belli olmuyo ama piyasası ağır olması cok sorun deil sonuçta ben bu arabayı alıyosam bi baskasıda alır yani satılır mutlaka gerekirse fiyatı düşük tutup satarız ama parçalar çokmu pahalı örneğin bi palio ile nasıldır kıyaslaması.sonucta palio nun 1.6 16v lerdede marea motoru var ?Ve sorunlu araclarmıdır?sık mı arıza yapar yanı parca cok lazım olur ?saygılar.

Uzaklaştırılmış
6 Nisan 2010; 12:16:57 

quote:

Orijinalden alıntı: osse06

parca konusu benide düşündürüyo ne zaman ne lazım olacağı belli olmuyo ama piyasası ağır olması cok sorun deil sonuçta ben bu arabayı alıyosam bi baskasıda alır yani satılır mutlaka gerekirse fiyatı düşük tutup satarız ama parçalar çokmu pahalı örneğin bi palio ile nasıldır kıyaslaması.sonucta palio nun 1.6 16v lerdede marea motoru var ?Ve sorunlu araclarmıdır?sık mı arıza yapar yanı parca cok lazım olur ?saygılar.

Marea_35 arkadaşımız eski bir konusunda aynen şöle yazmış..

"Bende Yarın yabtıracağım Maream Liberty için (60.000km) Debriyaj baskı balata + Triger seti(rulmanlar dahil) + Bujiler ve kabloları + Motor ve sanjiman yağı = 750 ytl tutuyor. Ayrıca Marea fren balatası da 100 ytl takımı. Forever Marea "

Şimdide aşşağı yukarı aynıdır hadi 1 milyar olsun yinede iyi bir rakam Vw transporer baskı balatası 500 milyon bide işçilik ıvırı zıvırı var :D İşler kötü gitti bide Volant sokarlarsa araya 3 milyardan aşşağı çıkamazsın heralde

@samet

Time is bad hocam

59 Mesaj
6 Nisan 2010; 12:35:14 

Anladım öyle uçuk rakamlar değil.ben gecen bi sienaya bakmıstım biraz masrafı vardı.debriyaj balatası takım+yağlar ve filtreler+marş dinamosu dişliler ve bakım+eksoz patlağı kaynağı+triger sadece kayış+işçilik 400 tl gibi bi fiyat aldım ustadan.aynı şeyler marea için ne kadar tutar acaba yani kıyaslama olarak.sanırım 650 tl falan tutar diye düşünüyorum.belkide daha düşük?

6506 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
VOITH
6 Nisan 2010; 14:49:31 

gençlik nasılsınız yahu

Vw fanatikliği değilde 1.6 bebek puseti gibi araçla V5.7 amerikana kafa tutmak en büyük fanatiklik olsa gerek..
Mercedesin yıldızından daha güçlü bir yıldız varsa o da chryslerın yıldızıdır..

3607 Mesaj
6 Nisan 2010; 15:56:49 

5 senedir marea kullanan biri olarak yazayım....Arabanın rutin bakımlarda değişen parçaları gayet ucuzdur bulunduğunuz ile göre değişir, parça bulamam gibi bir sıkıntı büyük illerde hiç yok, küçük yerlerde rutin değişenler dışında sıkıntı olabilir ama illaki bulunuyor bulunmuyor diye birşey yok

Rutin parçalar ise tofaşa göre pahalı bir opel reno vs araçlara göre kat kat ucuzdur

En bilindik kronik arızalar rolanti ve abs arızalarıdır anlaması kolay rolantide rolanti dalgalanması,absde ise abs arıa lambası yanar ama illaki bir servise girip bilgisayara bağlatın araç alırken herşeyi çıkar bu arızalar da çözümü kolay arızalar bilmeyen ustaların elinde heba olan arabasını satan 1-2milyar masraf edip çözemeyen çok ama burda hepsi konuşuldu basit çözümleri var....15-20 tlye bir rolanti arızası çözülebiliyor...Bu gibi arızalar daha çok düzgün lpg montajı yapılmamış bakımsız kalmış hor kullanılmış marealarda görülüyor..

Rutin parçalar ve bu arızalar dışında marealar çok sık parça istemez eli yüzü düzgün bakımlı bir marea hiç masraf açmaz bugüne kadar çok şükür sadece z rotlarını takozları değiştirdim ve geçen kışın başında ses yapan marş motorunu..5 yılda bana açtığı başka bir masrafı olmadı..

Bunun dışında hararet göstergesinde hareketlenme ve kapı kollarının soyulaması gibi sorunları var onlarda çözümü kolay basit işler her araçta vardır bu arızalar...Önemli olan işten anlayan birilerini bulmak yada burası gibi forumlardan faydalanmak..

İkinci eli zayıftır alan yıllarca kullanıyor..Alayım satayım hemen derseniz zor..Konforu donanımı bir çok günümüz aracından fazla yol tutuşu herşeyi iyidir ama alma sakın alma ben aldım mafoldum ocağıma incir ağacı dikti yolda giderken ikiye taktım motoru patladı gibi hayatında marea sürmemiş insanlar yorumlar yaparlar galericiler hiç sevmez çünkü kolay alınıp satılası araçlar değildir şimdilik bukadar kimseye kulak asmayın alın ucuza binin keyfini çıkarın...

Marea brava bravo hakkında söylenenlerin yüzde 90'nı yalandır galerici ve usta efsaneleridir sadece kullananlara sorun

Karadenizli ve Öfkeli

Ford Focus TDCİ/11

Uzaklaştırılmış
6 Nisan 2010; 16:11:23 

@zugasi_berepe

Bilgiler harika Süpersin

59 Mesaj
6 Nisan 2010; 16:38:01 

eyvallah hocam cok acıklayıcı olmus bakalım kısmetse fıat grubu bı oto almayı dusunuyorum.siena yada palio 1.6 16v veya brava ,marea inşallah temiz bişey bulurum.

1052 Mesaj
6 Nisan 2010; 17:32:57 

selam millet

0

Ekteki dosya (1)

Marea SX YBF-55
marea dh

3607 Mesaj
6 Nisan 2010; 18:03:22 

Açıklayıcı olduysa sevindim..İşlerimi halletmişken bir kaç birşey daha yazayım..Marea'ların piyasasının bukadar kötü olmasının sebebi iki şeyden kaynaklanıyor.Birincisi benim gibi marea alıp uzun yıllar değiştirmeden kullanıyor arkadaşlar çünkü gerçekten o paralara o kalite ve donanımda yol tutuşu iyi parçası bol ve ucuz araba bulmak zor.İkinci sebep mareaların tempra tipo uno serisinden sonra piyasaya girmesi.Yıllar boyunca bu düz sistemli araçlara alışan ustalar 97li yıllarda işin içine teknik girince pek anlayamadılar bu arabalardan.Halada anlayan ustası pek yoktur.Buna kendi servisleride dahil.Ben kendi servisinde motor kaputu açıyorum diye direksiyon koluna asılan usta gördüm:)))) İş böle olunca marea iyi satış grafiği oldu halde (o dönemin şartları için konuşuyorum) tutunamadı ve fiat yalnış reklam ve imaj poltikalarıyla resmen hem kendini hem bu modeli batırdı.Bu hastalık fiatta hala var.Bugün ütünden kaç sene geçti fiat yeniden uno üretme aşamasında...Kimbilirbelki yarın marea stilo yeniden..Peki ne gerek vardı bu araçların üretimlerini durdurmaya?Başka markalar gibi model güncellenip aynı isimde piyasaya girebilirdi ama yapmıyor bunu fiat...Her yeni araca yeni isim..Olmadı 10 sene önceye dön yeniden üret...Mareaların değeri en çok üretimden kalkacağı yıl bilindi o paralara hem performans hem sedan hem donanımlı araçlar yok pahasına alındı...Ama iş işten geçti bi kere...

İkinci önemli konuda mareaların benzin tüketimlerine yönelik...Bu arabalar çok yakıyor ocağına incir ağacı diker durumu...Evet bu bi çok arkadaş için böle çünkü işin içine 200 kuruşa gezmekte var 400 hatta 500 kuruşa gezmekte.O ilk dönemlerinde çok söyleniyordu bu araçların çok yaktığı.Çünkü bu araçlara uygun lpg sistemleri pek yoktu, piyasa bu konuda kıttı.Şunun şurasında ne zamandır bir kaç iyi firma firma piyasaya girdi sistemlerini geliştirdi ki? İşböle olunca bu arabalar ya çok yaktı ya lpg kaynaklı arızaları çok oldu.Ama bugun doğru düzgün lpg montajı yapılmış marealarda sorun hiç yok denecek kadar az daha önce sölemiştim.Forum okuyun çok arkadaşım memnun...Ben lpg bile kullanmıyorum :))

Aslında yakıt konusuda o kadar değil biraz abartılıyor ama bunun asıl sebeplerinden biride yakıt pahalılığı..97-2007 yılları arası üretilen mareaların yakıtları bugün üretilen benzinli bir çok aracınkinden ya az ya başa baş düzeyde.Bakarsanız 97 model bir araç 10 litre yakıyor 2010 model 1.4 yada 1.6 bir çok araçta aynı düzeyde..Eee ozaman neden o az yakıyorda bu marealar çok?

Bunların dışına birde işin içine yıllar boyunca kuş serisine alışmış olan halkımız girdi.Bu araçların bakımı parçası doğal olarak kuş serisinden tuzlu olunca insanlar bu arabalara ısınamadı.Fiatta bu işe ısınamadı sanayideki ustalar bu işe ısınamadı sonuç olarak bu modeller kötülendi...Ama bu forumda kaza yaptım pert oldu altı üstü bi panjur bir kaput kolu ne kadar pahalıymış binmem ben buna satarım diyen arkadaşlarda oldu..Bir kaput kolu yada bir panjur neden ve kaç kere değişen bir parçadırki bir araçta?Kaskon vs varsa zaten bunlarda sorun olmaktan çıkıyor..

Bunların Arkasından stilo geldi ama sedan değildi mareadan aşağıda bir araç hiç değildi ama insanların gözünde şu yargı oluştu fiat ucuza araba yapar satar,fiat yada tofaş bu zamanla dökülür,sedan değil,çok yakar marea ne olduysa buda öle olur...Bence mareadan sonraki en iyi aracı stiloydu aynı kaderi oda paylaştı..Bakın bugün fiatın en iyi üçüncü üretimi bravo..Ürün gamındaki en pahalı araç kalite motor performans herşey on numara...Görebiliyormusunuz reklamlarda yollarda?Fiat bu modelide heba etme yolunda hızla ilerliyor..Çünkü ucuz fiyata düşük donanımlı iş gören motorlu bir araç yada bir ticari araç satmak fiatı daha çok cezbediyor..İnsanlarda o paralara fiatı değil başka markayı seçiyor..

Marea alırsanız bakımlarını doğru düzgün özl servis yadaustalarda yaptırın...Kendi servislerinden alınan parça ve işçilik herzama için tuzlu oluyor...80 tl bi balata serviste aynı orjinal balata 40 tl parçacılarda..Bunlarada dikkat edin onn dışında yağını suyunu koy bin gez kimseye kulak asma denilen araaçlar bunlar....Olsa hani filmi bile çekilir

Son olaarak size bazı parça fiyatlarıda yazayım ben bunları hep kaydederim...Ve tüm parçaları orjinal kullanırım....

Sağ sis farı çerçevesi 2007 15 tl boyasıyla beraber
2006 yılı triger komple set olarak,bakım, işçilik kayışlar vs hepsi 200 tl....tek kayış şuan 30tl diyende var 200tl diyende tutturabildiğine :))
termostat 2007 70 tl
Arka armut takozlar çifti 10 tl kapakları 30 tl 2009
Marş motorunun içi komple bosch marka orjinal parçaları ile değişti yağlandı 50 tl 2010
Sağ sol z rotları çifti 20 tl 2009

Selenia yağ 10/40 şuan 45 tl
hava filtresi 6-8 tl yer yer değişşiyor fiyatlar
polen filtresi 7-8.5 tl
yağ filtresi 7-9tl
bujiler değişiyor standartbosch bujiler 12-13 tl takımı
kayışlar uzun ömürlü orjinal kullanırsanız ben trigerden trigere değiştiriyorum

Umarım aklınızdaki kabus senoryoları silinir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zugasi_berepe -- 6 Nisan 2010; 18:13:59 >

Karadenizli ve Öfkeli

Ford Focus TDCİ/11

138 Mesaj
6 Nisan 2010; 21:56:53 

quote:

yeni bir araba alınca özellikle hesaplı ve toplanacak bir araba ise,yapılacak en son işlem LPG taktırmak olmalıydı.ilk önce bakımları vs. yerli yerine oturacak her şey,yağı,suyu,buji,filtrlere vs.vs değişiminden sonra en son lpg takılması lazım gelir.ilk lpg takılırsa uyumsuzluk,fazla yakıt vs..gibi problemler çıkıyor...

138 Mesaj
6 Nisan 2010; 22:01:23 

internette satılık olan özellikle Marea HLX araçlarında adam satamayınca hemen bir lpg taktırıyor,bir ay önce veya 10-15 gün önce taktırdırdım gibi ilanlar var..yani bir satıcı satacağı arabaya niye lpg taktırsınki..genelde ucuz yollu taktıranlar bunu yapıyorlor,..Lpg li hlx alacak arkadaş lar bence marka ve takılan yerin faturasını vs. iyi baksınlar...

3295 Mesaj
6 Nisan 2010; 22:25:51 

Marea almak aptallıksa benden daha aptalı yoktur. 2008 ortalarında aldığım Marea HLX' aracımı 2008 sonunda satıp 2009 Mart ayında tekrar Marea HLX aldım.. Şu an ki aracımı da satıyorum ve yine Marea HLX ya da Marea 1.9 JTD alacağım..

12 Mesaj
6 Nisan 2010; 23:57:14 

arkadaşlar 2004 marea 1.6 16v 103 hp lpgli gri renk bir arabam var. öğretmenim ve aracım henüz 61 000de model yükseltmek istesem aracım ne kadar eder?

294 Mesaj
7 Nisan 2010; 0:09:11 

aracın temiz boyasızsa 15 civarı eder

294 Mesaj
7 Nisan 2010; 0:16:47 

arkadaşlar 2004 mareamda kontağı çevirince göğüsten sürekli bir zırıltı sesi geliyor,motoru stop edene kadar da kesilmiyor.bazen ışıklarda beklerken bile kulağıma geliyor.Bu sorun aracı ilk aldığımdan beri var yani 1 aydır.
sesin sebebini bilen varmı?
Ayrıca ABS problemini hallettim.tamiri 150 tl tuttu.yalnız şimdi abs devreye girince abs kutusundan farkedilir derecede ses geliyor.

12 Mesaj
7 Nisan 2010; 0:21:23 

aynı şey bende de oluyor ufak bir çukura bile girince tırıltı yapıyor 5-6sn kadar. bunun normal olduğunu söylediler ilk aldığımda ben de çok garipsemiştim.

2 Mesaj
7 Nisan 2010; 11:15:54 

Arkadaşlar merhaba,

Ankara'da iyi bir Marea ustası arıyorum. Aracım 2004 Liberty ve 60.000 bakımı gelmek üzere. Hem araçtan iyi anlayan hemde ekonomik bir usta arıyorum.

Teşekkürler

3607 Mesaj
7 Nisan 2010; 15:15:31 

Arkadaşlar bi konuda yardıma ihtiyacım var......

Dün hava yağmurluydu camlar buğu yapmasın diye klima sistemni ayarladım geldim parkettim.Az önce arabayı yerine çekeyim dedim baktım sıcaklık 20de fan düğmesi 1 de kalmış neyse kapattım arabayı çalıştırdım parkettim ama kontağı çevirdiğimde sıcaklık açıkken 1'de çok cılız üflüyordu..2,3,4 yaptıkça üfleme hızı artarak üflüyor.Ancak sıcaklık ayar düğmesini lo'ya yan en soğuğa alınca auto konumunda 4cü ayarda ki gibi canavar bi şekilde üflüyor arabayı ısıttım durum aynı..

Yani sıcaklık açıkken hi'de 1ci fan ve auto aynı
Soğuk ayarı yani lo' açıkken auto ve 4 aynı şekilde üflüyor..

Neyse buna okadar kafayı takmadımda asıl sorun sıcaklığı lo'ya alınca bir ses gelmiyor..Ama 18 ve üzerine alınca tik tak tik tak saat sesi gibi düzenli bir ses geliyor. Klima düğmesine basınca ses kesiliyor...Klima Düğmesine basmayınca 1-2-3-4 yapınca ayarı her gaz verdiğimde gaza pedalına bastığım süre kadar pıtır pıtır pıtır diye bir ses duyuluyor arabanın içinde...Lo'ya alıyorum ses kesiliyor...

Bu arada lo ve hi ayarlarına her aldığımda hafif bir ciy diye seste geliyor azalarak kesiliyor..Ayrıca arabanın içinde su sesi gibi seslerde duydum

Biliyorum çok karmaşık gelmiştir ama tamda dediğim gibi karmaşık bir sesler korosu içinde kaldım ne olduğunu anlayabilmiş değilim..Ekranda hata falanda vermiyor..Soğutma ve ısıtmada düzgün çalışıyor bu sesler neyin nesi ilk defa duyuyorum klima gazı ile ilgili olabilirmi benzer durumu yaşayan oldumu???

Karadenizli ve Öfkeli

Ford Focus TDCİ/11

3295 Mesaj
7 Nisan 2010; 16:03:35 

quote:

Arkadaşlar bi konuda yardıma ihtiyacım var......

Dün hava yağmurluydu camlar buğu yapmasın diye klima sistemni ayarladım geldim parkettim.Az önce arabayı yerine çekeyim dedim baktım sıcaklık 20de fan düğmesi 1 de kalmış neyse kapattım arabayı çalıştırdım parkettim ama kontağı çevirdiğimde sıcaklık açıkken 1'de çok cılız üflüyordu..2,3,4 yaptıkça üfleme hızı artarak üflüyor.Ancak sıcaklık ayar düğmesini lo'ya yan en soğuğa alınca auto konumunda 4cü ayarda ki gibi canavar bi şekilde üflüyor arabayı ısıttım durum aynı..

Yani sıcaklık açıkken hi'de 1ci fan ve auto aynı
Soğuk ayarı yani lo' açıkken auto ve 4 aynı şekilde üflüyor..

Neyse buna okadar kafayı takmadımda asıl sorun sıcaklığı lo'ya alınca bir ses gelmiyor..Ama 18 ve üzerine alınca tik tak tik tak saat sesi gibi düzenli bir ses geliyor. Klima düğmesine basınca ses kesiliyor...Klima Düğmesine basmayınca 1-2-3-4 yapınca ayarı her gaz verdiğimde gaza pedalına bastığım süre kadar pıtır pıtır pıtır diye bir ses duyuluyor arabanın içinde...Lo'ya alıyorum ses kesiliyor...

Bu arada lo ve hi ayarlarına her aldığımda hafif bir ciy diye seste geliyor azalarak kesiliyor..Ayrıca arabanın içinde su sesi gibi seslerde duydum

Biliyorum çok karmaşık gelmiştir ama tamda dediğim gibi karmaşık bir sesler korosu içinde kaldım ne olduğunu anlayabilmiş değilim..Ekranda hata falanda vermiyor..Soğutma ve ısıtmada düzgün çalışıyor bu sesler neyin nesi ilk defa duyuyorum klima gazı ile ilgili olabilirmi benzer durumu yaşayan oldumu???

Valla bişi anlamadım.

3607 Mesaj
7 Nisan 2010; 16:17:04 

Bende anlamadım o yüzden indim kağıt kalem aldım yazdım nerde ne yapıyor...

1-Sıcaklık Lo'ayarında(soğuk) iken auto 4 konumunda üflüyor,1-2-3-4 yaptıkça kademeli olarak artıyor fanın üfleyişi
Sıcaklık Hı ayarında(sıcak) iken auto 1 konumunda üflüyor,1-2-3-4 yaptıkça kademeli olarak artıyor fanın üfleyişi (klima tuşu kapalı)

2- 18 derece ve 30 derece arasında tik tak tik tak saat sesi gibi o sesi yapıyor,ayarı HI yada lo konumuna alınca tik tak sesi kesiliyor...(klima tuşu kapalı)

HI yaptıktan sonra sıcaklık 18-30 arası kaçta olursa olsun tik tak sesini bir daha yapmıyor.(klima kapalı)
Ancak lo'ya alıp tekrar 18-30 arasına alırsan tik tak yeniden başlıyor..(klima kapalı)

3-18-30 derece arası klima düğmesine basıncada tik tak sesi kesiliyor ama bu seferde klima açıkken gaz sesi(uzun süren tısss)ve su sesine benzer şıkır şıkır sesler gelmeye başlıyor

4-Hi ve Lo ayarlarına alınca sanki bir yay gerdirir gibi gıcırtı gibi bir ses yapıyor 2-3 saniyede kesiliyor azalarak

5-Klima tuşu kapalı iken tik tak sesi geldiği esnada gaza basınca pıtır pıtır pıtır diye bir ses geiyor gaza basışımla paralel

Arabanın bakımları düzenli yağı suyuda tam ancak klima konusunda herhangi bi sorun çıkmadığından gaz vs herhangi bir bakımı olmadı düzenli çalıştırmak dışında yaz-kış

Bu arada bu dediklrimi durduğu yerde yapıyor...

Dün sorunsuz sessiz çalışan aksam bugün ne olduda sorun çıkardı karman çorman birşey hiçbişi anlamadım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zugasi_berepe -- 7 Nisan 2010; 16:21:39 >

Karadenizli ve Öfkeli

Ford Focus TDCİ/11

146 Mesaj
7 Nisan 2010; 17:56:48 

arkadaşlar selam benim 2004 exclusive aracın kapı direklerindeki siyah yerler beyazlıyor burayı boyatan varmı kaça mal oluyor bir de bu iyah yerlere aynalı film yaptırak olurmu yaptıran varmı maaliyeti nedir saygılar

alokurt

3295 Mesaj
7 Nisan 2010; 19:02:11 

@zugasi ;

Km ekranında kontağı ilk açtığında error cli yazıyor mu ?

3607 Mesaj
7 Nisan 2010; 19:27:34 

quote:

Orijinalden alıntı: Sympatique

@zugasi ;

Km ekranında kontağı ilk açtığında error cli yazıyor mu ?

Hayır hocam özellikle dikkat ettim hata yazmıyor videoya cektim gayet güzel çıkmış ama izleseneden yüklemeye çalıştım yükleyemedim

Karadenizli ve Öfkeli

Ford Focus TDCİ/11

4 Mesaj
7 Nisan 2010; 20:13:27 

70.000'de Fiat Marea 1.6 Liberty buldum. Biraz araştırma yaptım, donanım olarak iyi ve bütçeme göre de uygun bir seçenek olduğunu düşünüyorum.

Araç 2004 model ve 13.500 TL (Daha pazarlık yapacağım) sadece sağ ön çamurluk park esnasında çarpmadan dolayı değişmiş.
60 Binde ağır bakımları da yapılmış. Aracı servise göstereceğim ama ondan önce son onay kurumu olarak da sizlere başvurayım dedim.

Forumda araştırma yaptım ama güncel bir fikir alayım dedim.
Fiat Marea 1.6 Liberty diğer marea'lara göre nasıl bir araç ? Güncel olarak yakıt sarfiyatı ne kadar ?
Ve son olarak, en çok sorulan soru: aracı bu fiyata dahi olsa, bu donanımlar ve koşullar altında bütçeme uygun olduğu için önerir misiniz?

şimdiden teşekkür ediyorum, saygılarımla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JoeBlacksea -- 22 Nisan 2010; 20:51:51 >

3295 Mesaj
7 Nisan 2010; 20:48:13 

quote:

Hayır hocam özellikle dikkat ettim hata yazmıyor videoya cektim gayet güzel çıkmış ama izleseneden yüklemeye çalıştım yükleyemedim

Error Cli yazmıyorsa elektronikte sıkıntı yok gibi..Klima gazı ile alakalı bir sıkıntıdır belki.. Bi kontrol ettir istersen

3607 Mesaj
8 Nisan 2010; 0:32:39 

eyvallah hocam servis yada sanayi tarafına yolum düşerse baktırıcam zaten.Sadece önceden nedir ne değildir bilmekte fayda var.Benimde düşüncem gaz ile alakalı gibi.Videoda iyi çıkmışta beceremedimki yüklemeyi ses açınca baya net duyuluyor ilgilendiğin için sağol

Gelen seslerle ilgili hiç bir bilgi edinemedim..Bu yüzden videoya çektim...Ses açıp izlerseniz tik tak sesleri ve lo ve hi konumlarında gelen ve klima açılınca gelen sesleri duyabilir bir bilgi verebilirsiniz arkadaşlar bi fikir edinmedenkurcalatmak istemiyoum arabayı

http://www.dailymotion....xcvcg6_marea-klima_auto

edit: bugün klimayı 18 dereceye ayarladım ve açtım2-3 dk çalışınca buram buram sıcak hava üflüyor Dün 1dk bile beklemeden soğuk üflüyor diye kapattığım için anlamamışım sadece lo ayarında soğuk üflüyor

Tik tak sesinin de yerini buldum gaz pedalının yanındaki parça her ne ise işte ondan geliyor bu arada gazsız olması sanırım o parçanın ses yapmasına neden olur umarım parça sıkıntısı yoktur gazla alakalı birşeydir korkum o

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zugasi_berepe -- 8 Nisan 2010; 15:23:28 >

Karadenizli ve Öfkeli

Ford Focus TDCİ/11

138 Mesaj
8 Nisan 2010; 8:49:55 

quote:

Orijinalden alıntı: Sympatique

Marea almak aptallıksa benden daha aptalı yoktur. 2008 ortalarında aldığım Marea HLX' aracımı 2008 sonunda satıp 2009 Mart ayında tekrar Marea HLX aldım.. Şu an ki aracımı da satıyorum ve yine Marea HLX ya da Marea 1.9 JTD alacağım..

sizce üstadım en iyi hlx versiyonu hangi yıl da üretilen hlx dir..benimki 2001 hlx ,ileride km iyice ilerleyince 2002 temizi alayım diyorum..

138 Mesaj
8 Nisan 2010; 18:38:37 

değişik versiyon hlx kullanan arkadaşlara soruyorum,sizce en iyi hlx hangisi 97-98 , 99-00 , 01-02-03,
en iyi verysiyon hangisidir,ne dersiniz...tecrübeli arkadaşlar daha iyi cevaplar..benim kisi 2001 hlx

3295 Mesaj
8 Nisan 2010; 22:02:32 

quote:

Orijinalden alıntı: Aslan...Harun

değişik versiyon hlx kullanan arkadaşlara soruyorum,sizce en iyi hlx hangisi 97-98 , 99-00 , 01-02-03,
en iyi verysiyon hangisidir,ne dersiniz...tecrübeli arkadaşlar daha iyi cevaplar..benim kisi 2001 hlx

Hangi anlamda neyi öğrenmek istiyorsun ? 97-99 arası ve 99-2002 arası üretilenler farklı motorlara sahip.

3295 Mesaj
8 Nisan 2010; 22:05:45 

quote:

eyvallah hocam servis yada sanayi tarafına yolum düşerse baktırıcam zaten.Sadece önceden nedir ne değildir bilmekte fayda var.Benimde düşüncem gaz ile alakalı gibi.Videoda iyi çıkmışta beceremedimki yüklemeyi ses açınca baya net duyuluyor ilgilendiğin için sağol

Gelen seslerle ilgili hiç bir bilgi edinemedim..Bu yüzden videoya çektim...Ses açıp izlerseniz tik tak sesleri ve lo ve hi konumlarında gelen ve klima açılınca gelen sesleri duyabilir bir bilgi verebilirsiniz arkadaşlar bi fikir edinmedenkurcalatmak istemiyoum arabayı

http://www.dailymotion....xcvcg6_marea-klima_auto

edit: bugün klimayı 18 dereceye ayarladım ve açtım2-3 dk çalışınca buram buram sıcak hava üflüyor Dün 1dk bile beklemeden soğuk üflüyor diye kapattığım için anlamamışım sadece lo ayarında soğuk üflüyor

Tik tak sesinin de yerini buldum gaz pedalının yanındaki parça her ne ise işte ondan geliyor bu arada gazsız olması sanırım o parçanın ses yapmasına neden olur umarım parça sıkıntısı yoktur gazla alakalı birşeydir korkum o

Sorun anlaşıldı.. O sesi yapan parçayı dikkatlice sök içini aç orada ufak bir motor göreceksin. Motoru güzelce temizle yağla sonra eskisi gibi yerine tak.. Bütün sorunlar çözülmüş olacak.