Şimdi Ara

Apple ve U2 yeni bir dijital müzik formatı üzerinde çalışıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
396
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Apple ve U2 yeni bir dijital müzik formatı üzerinde çalışıyor

Steve Jobs döneminden bu yana özellikle AIDS hastalarının tedavisine destek olmak amacıyla U2 ile sıkı ilişkileri olan Apple, son olarak ilk kez bir etkinliğinde konser verdirmişti. Ancak ortaklığın bundan da ileriye gidebileceği konuşuluyor. 

U2'nin solisti Bono tarafından verilen bilgilere göre Apple ve grup yeni bir dijital müzik formatı geliştirmek için çalışıyor. iTunes gibi devasa bir vitrin sahibi olan Apple'ın yeni format ile hali hazırda düşüş yaşayan dijital müzik satın alma konusunda bir canlanma elde edeceği belirtiliyor. Ayrıca Apple yeni format ile korsan müzik indirme ve dinleme problemine de kendi çapında bi rçözüm geliştirmiş olacak. 

Steve Jobs da bir dönem müziğin duayenlerinden Neil Young ile stüdyo kalitesinde müzik tecrübesi sağlayacak sıkıştırılmamış bir format üzerinde çalışıyordu. Ancak sonrasında Young çalışmaları yarıda bıraktı ve Pono Player adında kendi yüksek kalitede müzik çalarını yıl başlarında satışa sundu. 

Apple'ın şimdilik nasıl bir format hazırladığı ve neler planladığı bilinmiyor ve firma tarafından da yapılmış bir resmi açıklama yok. Ancak son dönemdeki Beats satın alımı ve IBM ile yapılan ortaklığın bu yöndeki adımlar olduğuna inanılıyor.  

Kaynak:http://appleinsider.com/articles/14/09/18/apple-u2-reportedly-working-on-secret-new-digital-music-format

• Beats'in satın alımı umarım yeni bir iPod çıkarılmasında kullanılır. iPod alacağım, yeni model çıkar mı diye beklemedeyim.

• Flac`a gec iste daha ne macera ariyorsun yahu!.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Flac var, wav var. Ne gerek var böyle işlere.

• Apple lossless var ya alac. Neyin derdindeler acaba?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: travers

Apple lossless var ya alac. Neyin derdindeler acaba?

Tahminim Alac ile 256lık m4a lar arasında bir kalitede olacağı
  • Lord Melkor kullanıcısına yanıt
    Sırf yenilik yaptım diye yapılmış olacak. Apple yenilik yapma derdinde. Ayrıca u2'den nasıl bir destek alacak. Ses formatlarından, sıkıştırmadan ne kadar anlarlar ki.
  • quote:

Sırf yenilik yaptım diye yapılmış olacak. Apple yenilik yapma derdinde. Ayrıca u2'den nasıl bir destek alacak. Ses formatlarından, sıkıştırmadan ne kadar anlarlar ki.

Sıkıştırma zaten apple ın işi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lord Melkor

quote:

Sıkıştırma zaten apple ın işi

Alac konusunda Sony'den ciddi yardım aldılar. Pek Apple işi değil aslında sıkıştırma.
  • steve rahat bırakmıyolar :D

• flac kullanın işte daha ne olsun
  • u2 yasiyormuydu ? zaten boyle ici gecmis artik duzgun birsey yapamayan gruplarin ugrasi oldu korsan piyasasi

• Sony'nin bi ara CD çalarlarında kullandığı bir format vardı, blue bişeydi hatırlamıyorum tam. Ne rezaletti ya, mp3 formatından daha büyük yer kaplayan, fark olmayan fakat başka cihazlarda oynatılamayan bir tarz olması oldukça sinir bozucuydu. Konu müzik olduğunda bence ortak belirlenen uzantılar dışına çıkmak çok mantıklı gelmiyor. Bana kalırsa, mevcut formatları güçlendirmek üzerine yoğunlaşılsa daha faydalı sonuçlar alınacağı söylenebilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MinPayne

Sony'nin bi ara CD çalarlarında kullandığı bir format vardı, blue bişeydi hatırlamıyorum tam. Ne rezaletti ya, mp3 formatından daha büyük yer kaplayan, fark olmayan fakat başka cihazlarda oynatılamayan bir tarz olması oldukça sinir bozucuydu. Konu müzik olduğunda bence ortak belirlenen uzantılar dışına çıkmak çok mantıklı gelmiyor. Bana kalırsa, mevcut formatları güçlendirmek üzerine yoğunlaşılsa daha faydalı sonuçlar alınacağı söylenebilir.

Flac ve mp3 en kaliteli ve en yaygını işte, bunların dışında çıkmak biraz macera aramaya benziyor

• Sadece apple cihazlariyla uyumlu, sadece itunesten indirilecek bir format olsa gerek. Kasmaya gerek yok. Flac ve torrent forever

• Sony nin atrac formati vardi. Mp3 e bin basar. 1 gb alana bin sarki sigdirabiliyordun. Ama tutmadi iste. Tuketici cahil ve tembel. Yapacak bisey yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi çokbilen -- 20 Eylül 2014; 23:07:58 >
  • Anlamadığım bu FLAC neden yaygınlaşmadı? Çok alan kaplıyordiyemi acaba? Alttaki yorumlarda sıkıştırma teknolojilerinden bahsedilmiş halbuki.

• quote:

Orijinalden alıntı: Yusac

Anlamadığım bu FLAC neden yaygınlaşmadı? Çok alan kaplıyordiyemi acaba? Alttaki yorumlarda sıkıştırma teknolojilerinden bahsedilmiş halbuki.

FLAC, WAV kayıpsız (sıkıştırılmamış) ses formatlarıdır. Ve kayıpsız olmalarından dolayı boyutları büyüktür.

MP3, M4A gibi formatlar ise sıkıştırıldıkça kayıba uğrarlar. Uğradıkları kayıp sonucu boyutları düşüktür.

Param oldukça CD (WAV) tercih ediyorum. İleride Long Play kullanacağım.
  • Flac var flac diye diye oturduğumuz yerden teknoljiye yön veriyoruz.Ne büyük bi ülkeyiz:)

• Farklı olacam diye standartların dışına çıkmayı çok seviyor apple.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.