Şimdi Ara

Samsung kendi grafik birimlerini geliştiriyor olabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
463
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Samsung kendi grafik birimlerini geliştiriyor olabilir

Yıllardır Exynos yongasetleri ile mobil pazarda Qualcomm, Mediatek gibi rakipleri ile mücadele etmekten uzak kalan ancak kendi içerisinde başarılı satış rakamlarına imza atan Samsung, grafik birimi işine el atmak üzere.

Güney Kore'den gelen bilgilere göre Samsung kendi grafik birimini de bu yongasetlerine eklemek istiyor ve AMD, Intel, NVIDIA gibi pek çok otorite firmadan yardım almaya başlamış durumda. 

Bir ara Power VR serisi grafik birimlerine yönelen Samsung daha sonra ise ARM'ın Mali ailesine geri dönmüştü. Ancak her halükarda ARM'a çekirdek lisansı dışında grafik birimi lisansı da ödeyen firma bunların en azından birinden kurtulmayı amaçlıyor. 

Firma daha önce Exynos ModAP adlı yongasetine LTE modem entegre etmeyi başarmış ve Snapdragon yongasetlerine bağımlılığı azaltma adına önemli bir hamle yapmıştı. Firmanın aynı konuyu grafik birimi alanında da yapabileceği belirtiliyor. 

Bu gerçekleştiği takdirde Samsung'un cihazların güç veren yongaseti kendi imzasını taşıyor olacak. Bu da performans ve enerji yönetimi adına elini oldukça güçlendirecek. Ancak şimdiye kadar Exynos yongasetlerinin Snapdragon ailesinin gerisinde kaldığını gördük. Exynos 5433 ile 64-bit standardına geçen Samsung ancak bu şekilde 32-bitlik Snapdragon 805 yongaseti ile başabaş gider hale geldi. Bu bakımdan Samsung grafik birimlerinin ARM veya Power VR gibi rakiplerine karşı ne derece şansı olacağını bilemiyoruz.  

Kaynak:http://www.ubergizmo.com/2014/09/samsung-reportedly-developing-gpu-for-exynos-chips-in-house/?utm_source=mobilerepublic

• Exynos 5433 sadece 64 bit desteklemesiyle bile çok iyi. Geleceğe yönelik iyi yatırım. Qualcomm bir süre daha çıkarmaz s810'u. S805, s805ab, ac zart zurt... Note4 alacak olanlara tavsiyem exynoslu versiyonudur. Gpu olarak da çok güçlü çünkü.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • beğenmiyoruz etmiyoruz ama adamlar her konuda atılım yapmaya çalışıyorlar illaki bir , ikisinden yakalayacak ve gene bütün dünyaya satacak.

Samsung büyük hatalar yapmazsa önümüzdeki 5 yıl hala en gözde firmalardan olur rahat zaten zorlayanı yok birtek LG şuan rekabeti kızıştırdı o da samsung ' un kendi ihmalkarlığından ve fazla güveninden. S5 Faciası G2, G3 seriisini patlattı.
  • Şaka maka samsung da atılım yapmak için uğraşıyor

• rekabet iyidir, adrenoya tıkılıp kalmasın üreticiler
  • samsung işlemci konusunda da exynos 5433 ile kendini çok iyi kanıtladı exynos 5433 snapdragon 805 ten bile iyi test sonuçlarında.samsung bu durumda artık s5 ile düşüen satışlarını note 4 ile uçuşa geçireceği kesin.

• Samsung'un CEO'su kesin angaralaıdır. Her yere atar yapıyor.
  • Samsung hakediyor yakında bunu yapacaklardır milyonlar satan telefonları var.Hem piyasada rekabet artar.Yakındadiğer markalar samsung tan cpu gpu almaya başlarsa şaşırmayın xD

• Yapmadıkları bir o kalmıştı:) Samsung cep telefonlarının yüzde yüzünü kendi üretip kar etmek istiyor anladığım kadarıyla:) Ne diyelim kolay gelsin.

• İyi bir haber.Çünkü benim bir telefonda aradığım en önemli şeylerden biriside yongasettir.Discovery 2 almaya niyetliydim ama MediaTek içime sinmedi.Doğru düzgün Snapdragonlu bir cihaz arıyor.Herhalde birazcık konudan çıktım.Dediğim gibi her yongasetin bir eksikliği var.Mtk nın grafik işlemcisi mali,Snapdragon ise çok pahalı.Samsung doğru düzgün herşeyini içinde buunduran bir yongaseti yapıp ürettiği telefonların içine koyarsa,iyi bir sonuç çıkar.

• Afferin

• e5433, 64 bit olunca s805 ile kafa kafaya mı gelmiş??? Bazen editörleri anlamak güç oluyor. Bir kere yapılan testler Android 4.4 üzerinde olduğundan e5433, 64 bit görünmüyor, 32 bit görünüyor. buna rağmen kafa kafaya falan değil, bir hayli de önde. 64 bit devreye girdiğinde bu fark daha da açılacak. Nedir bu milletin Exynos'u hor görme huyu, anlamadım gitti.
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkdiva

e5433, 64 bit olunca s805 ile kafa kafaya mı gelmiş??? Bazen editörleri anlamak güç oluyor. Bir kere yapılan testler Android 4.4 üzerinde olduğundan e5433, 64 bit görünmüyor, 32 bit görünüyor. buna rağmen kafa kafaya falan değil, bir hayli de önde. 64 bit devreye girdiğinde bu fark daha da açılacak. Nedir bu milletin Exynos'u hor görme huyu, anlamadım gitti.

Dostum ekrem71 haberi ne bekliyordun ki

• işlemci konusun da samsun mediatek ve huawei işlemci yapıyor nekadar rekabet olur sa bizde daha iyi işlemcileri daha iyi fiyata alırız yürüyün bre cualcom un tekelin den kurtuluyoruz

• Adreno dan kurtulsun uzak dursun da hem
    kendini daha da gelistirir hemde firmaya daha olumlu geri donus olur.

• darkdiva D kullanıcısına yanıt
    bravo hocam harika söylemişsin
  • quote:

e5433, 64 bit olunca s805 ile kafa kafaya mı gelmiş??? Bazen editörleri anlamak güç oluyor. Bir kere yapılan testler Android 4.4 üzerinde olduğundan e5433, 64 bit görünmüyor, 32 bit görünüyor. buna rağmen kafa kafaya falan değil, bir hayli de önde. 64 bit devreye girdiğinde bu fark daha da açılacak. Nedir bu milletin Exynos'u hor görme huyu, anlamadım gitti.

Note 3 deki exynos 5420 de snapdragon 800 den cpu olarak daha güçlü.S4 deki exynos da daha güçlüydü. Exynos sırf samsungun diye eleştiriliyor.
  • Samsung piyasada hem döküm hemde pazarlama konusunda tek model sanırım.Teknoloji sektöründe şu klişe vardır ya ''Mecburen bazı parçaları dışarıdan alıyorlar'' işte Samsung bunu değiştirecek gibi.

• Hayret bitane plastik diye laf atan çıkmamış gelişme var

• quote:

+1907 çok güzel açıklamışsınız hocam
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.