Şimdi Ara

iPhone 6 faz algılamalı otomatik odaklama sunan ikinci akıllı telefon oldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
1.042
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• iPhone 6 faz algılamalı otomatik odaklama sunan ikinci akıllı telefon oldu

Önden mi gidiyor yoksa geriden mi geliyor tartışmalarının yaşandığı son günlerde Apple'ın yeni iPhone 6/Plus modelleri ile ilgili yeni ayrıntılar gelmeye devam ediyor. Bunlardan birisi kamera ile ilgili. 

Genelde Apple mevcut teknolojileri biraz daha özelleştirerek farklı isim altında kullandığı için lansman esnasında bazen tanıtılan konuların neye referans olduğunu anlamayabiliyoruz. Odak Piksel tanımı da bunlardan biri. 

Yeni modellerin kamera lensine düşen ışığa göre odaklanacak nesneyi ayarlayabildiği Odak Piksel aslında iyi bildiğimiz bir teknolojiyi temel alıyor o da faz algılamalı otomatik odaklama. 

Genelde SLR makinelerde gördüğümüz faz algılamalı sistem biraz karmaşık olsa da daha hızlı bir şekilde odaklanma imkanı sunuyor. Akıllı telefonlarda standart olarak kullanılan kontrast algılamalı odaklama sistemi ise yakındaki piksellerin kontrastını hesap ederek hangi alana odaklama yapacağını hesap ediyor. Bu sistem düşük ışık koşullarında yanılabiliyor ve biraz yavaş işliyor. 

Şimdiye kadar akıllı telefon dünyasında faz algılamalı odaklama sistemlerine rastlamak mümkün değildi. İlk kez yıl başında Galaxy S5 bu teknolojiye yer vererek ilk olma ünvanını ele geçirdi. iPhone 6/Plus modelleri de ikinci sırayı almış oldu.

Galaxy S5 modelindeki faz algılamalı sistem oldukça beğenilmiş ve başarılı bulunmuştu. Apple'ın Odak Piksel ile faz algılamalı sistemi biraz daha geliştirerek kendi optimizasyonlarını eklediği tahmin ediliyor.  

Kaynak:http://www.phonearena.com/news/iPhone-6-is-the-second-phone-to-feature-phase-detection-autofocus-after-the-Galaxy-S5_id60642

• Yok appleın verdiği isimlerden dolayı anlayamıyoruz,anlam karmaşası oluyor falan.
    Her yazıda Mesut Beyin hatasını telafi etmeye çalışıyorsunuz ama nafile :)

Ekleme: Bir editörün cihazı incelemeden telefona giydirmesi kadar saçma birşey olamaz. Mesut Beye böyle amatörce bir davranış hiç yakışmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onkuba -- 13 Eylül 2014; 11:16:48 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Olmamis bu sefer apple yapamadi gercekten yilda bir cihaz cikaran bir firma icin rakiplerinin cok gerisinde kalip hala pil konusunda yerlerde surunmesi yine insanlari sarj aletleri ile gezdirmesi akil alacak bir durum degil hadi 6 yi pili dusuk yaptin incelikten odun vermedin vs tamam ama plus olan modelin pilini bari guclu yap bu kadar dusuncesizlik olamaz olmamis artik gercekten apple yenilik adina bir sey sunamiyor gerci rakipleri inanilmaz kuvvetli firmalar eskisi gibi ortamda yok su ios isletim sistemi samsungun elinde olsa inanilmaz olurdu..

• quote:

Orijinalden alıntı: onkuba

Yok appleın verdiği isimlerden dolayı anlayamıyoruz,anlam karmaşası oluyor falan.
    Her yazıda Mesut Beyin hatasını telafi etmeye çalışıyorsunuz ama nafile :)

Ekleme: Bir editörün cihazı incelemeden telefona giydirmesi kadar saçma birşey olamaz. Mesut Beye böyle amatörce bir davranış hiç yakışmadı.

+1😉

• Yine Apple'a giydirmeye devam.

Haberin son cümlesinde, Apple'ın faz odaklamasının daha gelişmiş olduğuna vurgu yapılmış. Biri daha ilkel, biri daha gelişmiş ise ikisi nasıl aynı oluyor anlamak mümkün değil.

Eğer bu teknoloji daha geç çıkmış olsaydı S5 e yetişmezdi belki. Apple Samsung gibi 12 ay boyunca telefon çıkarmıyor ki, yılda 1 eylül ayında çıkarıyor.

• ben şahsen kolunda serum hortumuyla gezen hasta gibi şarj alediyle duvarlarda yaşama pahasına ve orjinal aksesuarlarına ortalama 100 ila 150 tl vereceğim bi cihaza 64 gb modeline 2750 tl vermeyi istemiyorum bi telefona 2000 tl üstü verdiğimiz sürece 1000 tl ye adam gibi telefon üretmezler yazık günah milli servetimizi sömürüyorlar lütfen duyarlı olalım

• her ne kadar android kullanicisi olsamda iphone'lar hala bas-cek'te bir numaralar..kimse aksini iddia etmesin.

• quote:

Orijinalden alıntı: muratai

Yine Apple'a giydirmeye devam.

Haberin son cümlesinde, Apple'ın faz odaklamasının daha gelişmiş olduğuna vurgu yapılmış. Biri daha ilkel, biri daha gelişmiş ise ikisi nasıl aynı oluyor anlamak mümkün değil.

Eğer bu teknoloji daha geç çıkmış olsaydı S5 e yetişmezdi belki. Apple Samsung gibi 12 ay boyunca telefon çıkarmıyor ki, yılda 1 eylül ayında çıkarıyor.

Biri daha ilkel değil,kısaca her firmanın kendine has teknolojik eklentisi veya geliştirmesi diyelim.Mesela Quantum dot ekran şu anda Kindle Fire'da var.Ama Amazon kendine göre ekranda bir takım eklentiler yaptı.Bu durumda aynı şekilde.
  • Yeter be bu ne ya alt tarafı bi kıytırık telefon anasayfa haberleri bu kıytır8k telefon haberleriyle dolu bu nedir kardeşim yahu insanı teknoloji haberlerinden sogutuyosunuz yok iPhone şöyle yok böyle yok şu konuda 2.oldu yok şusu şöyle

• ikinci olsa nolur birinci olsa nolur neyin sidik yarışı bu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Görmebak

Yeter be bu ne ya alt tarafı bi kıytırık telefon anasayfa haberleri bu kıytır8k telefon haberleriyle dolu bu nedir kardeşim yahu insanı teknoloji haberlerinden sogutuyosunuz yok iPhone şöyle yok böyle yok şu konuda 2.oldu yok şusu şöyle

Ben de anlamıyorum. Sıradan bir telefon işte. 8mpx kameralı, çift çekirdekli 1gb ramli işte. Pil desen rezalet. Fiyat desen balon. Ama gelir hemen şimdi stabilciler...

• Mercimek kadar sensör koyacaklarına 808'deki gibi devasa sensör ve xenon flaş koysunlar da adamakıllı kamera görelim. Öncelikli olan imaj kalitesidir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dalyarka

quote:

Orijinalden alıntı: Görmebak

Yeter be bu ne ya alt tarafı bi kıytırık telefon anasayfa haberleri bu kıytır8k telefon haberleriyle dolu bu nedir kardeşim yahu insanı teknoloji haberlerinden sogutuyosunuz yok iPhone şöyle yok böyle yok şu konuda 2.oldu yok şusu şöyle

Ben de anlamıyorum. Sıradan bir telefon işte. 8mpx kameralı, çift çekirdekli 1gb ramli işte. Pil desen rezalet. Fiyat desen balon. Ama gelir hemen şimdi stabilciler...

Çok yanlış yerdesin

• g3deki teknoloji sanmıştım s5teki teknoloji çıktı
  • Fanatizmi bırakın.

Bende g3 sandım ilk haberi görünce.
  • Ortalama 130 tl'ye G2 alırım en olmadi 1700e G3 alırım neymis iPhone stabilmis varsın G3'ümde 3 5 saatte 1 uygulamardan biri donsun varsın rehbere 3 saniye geç girsin bu 8mp mercimek sensörlü kamerasi bulunan 1gb ramli uydurma tirrik isimlendirmeli hd ekranlı pimapen çerçeveli takoza 3000 tl vermem. Ha param çok mu geliyor kalan 1000 küsür Tl ile de fakir fukaranın karnını doyururum.

(Hemen saldirmayin ios fazla sistem gereksinimi istemez diye ios 7 ye geçişde kasım kasım kasılan iPhone'larınızı da biliriz. Uyuyun siz daha bu romantik firmanın aşk bir sudur iç iç kudur sozleriyle..)

• ya gene yazılım donanım gene yok kısacası biz sizin için en iyisini yaptık ve yapıcaz ...... ya şu firmayı anlamıyorum alay konusu oldular yine yüzleri kızarmıyolar yanlış anlamasın ios kullanıcıları benim sözüm firmaya burda yapılan her yenilik diğer firmaları değişime zorluyacağı için bu sözler deniliyor yanisi hepimize yararı olması için siz biz gibi bir şey yok hepimize faydası olsun zamanına apple dışında düzgün dokunmatikli cihaz yok denilicek kadar azdı bu hepimize yaradı şimdi eğer kullanıcılar sadece 3 ay gibi eski telefonlarını yenilemez ise apple görün neler yapıcaktır fiyattan tutun pil sorunu için gerekirse yetkili servise isteyen kullanıcıların pillerini emin olun değişim olur çünkü bu ürünü dışında apple gerçekten ciddi ürün satışı (ipad imac vs var ama iphone ile kıyaslanamaz) azalırsa gerekli işlemler yapılır

• oha 6 fazlı mı Cumhuriyetin ilanı bundan daha kolay olmuştur.

• Diğer yorumlarımda da belirtmiştim iPhone 6 ve 6+'ı beğenmediğimi;ama instagramda vs. çekilen fotoğraflara bakıyorumda,hakikatten çok iyi kamerası var

• doctor_bey D kullanıcısına yanıt
    Nerede bu fotoğraflar kim çekiyor telefon çıkmadan link atar mısınız?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.