Şimdi Ara

2005 307 ugultusu-bogulmasi.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
1
Favori
570
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

15.05.2014 itibari ile bir (benzinli/gazli) 135.000 de, 2005 peugeot 307 xt sahibiyim. araci cok yakin bir arkadasimdan
    aldim. araci almadan once ekspere goturdum. sonrasinda motora bakim yapildi, tabi bu arada ben araci uzerime aldim.
    motor (keceler, contalar, su devirdaim pompasi, krank sensoru, oksijen sensorleri vs) yapildiktan sonra aracta belli
    bir muddet (yaklasik 1500-2000 km kadar) cekis sorunu vardi. simdi duzelmis durumda. ama motor yapildiktan sonra aracta

bir turlu bitmeyen baska bir sorun var; arac hareket halindeyken ani gaz verildiginde bir ugultu sesi geliyor, arac
    boguluyor ve cekis dusuyor. bir sure bu ugultu devam ediyor arac devrini aldiktan sonra ses kesiliyor. ve hizlanma devam ediyor. yani
    arac sportif kullanilamiyor. gerci cok oyle schumacher gibi asilmiyorum ama yine de bence bu onemli bir sey diye
    dusunuyorum. araci almadan once, arkadasimdan alip da kullanmisligim oldu, ama bu ses isini farketmemistim, cunku
    (emanet diye) hic zorlamadim.

kac yere gittim, farkli seyler soylendi. yok adaptasyon (yapildi), yok bogaz kelebegi (zaten motor yeni toplandi, ki
    onun da kontrolu, temizligi-ayari yapildi), yok yakit karisimi kalibrasyonu (yapildi), yok hava, yag, yakit (gaz ve
    benzin) filtreleri (motor toplandiginda degisti) ile ilgili olabilir dediler.

son olarak baska birine gittim, o da : senin arac nefes aliyor, ama aldigi nefes miktarini disari atamiyor. katalitik
    konvertor tikali veya kiriktir.
    bu hafta onu da degistirdim (500 tl), ama ses bu sefer hem faza asildiktan (eskisi gibi hemen degil de) daha gec
    geliyor, ve daha kisa suruyor aracin bogulmasi.
    sunu belirtmek isterim ki, ben bu araci en azindan 3-4 yil kadar kullanmak istiyorum, satmak icin almadim.
    bu makineye daha ne yapabilirim.

2 hafta onceki bursa - sakarya - bursa yolculugumda, aracta 4 yetiskin 2 cocuk, bursa gemlik yolundaki rampalari 3.
    viteste tirmandim.

atlamis olabilecegim birsey vardir illaki, sorabilirsiniz.

simdiden tesekkur ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Homerius -- 14 Eylül 2014; 16:08:09 >

• bir de bu aracin bagaj kapagindaki stop lambamin bir ara biri yanmiyordu. simdi komple sonmus. o kisim nasil aciliyor, bilen var midir acaba?
  • bir yere gittim, katalizor dediler. 500 liraya katalizor degistirildi.
    sorun duzelmedi.
    sonra bu durum ile barismaya calistim.
    dayanamayinca bir arkadasimin tavsiyesi uzerine, bugun sabah (saat 8.45 gibi) tanidigi bir tamirciye biraktim.
    adam test edecekti. yarim saat kadar sonra aradi. 'hallettik, gel aracini teslim al' dedi.
    sorun hava filtresinin kapaginin tam olrak yerine oturmamis olmasi ve civatalarinin sıkılmamasiymis. aracimi 30 lira odeyerek teslim aldim.
    yemin ederim ki delirdim. gittigim kac yere 'bunun hava-yakit ayarinda sorun var, ikisinden biri fazla gidiyor' diyordum,
    bana biri 'abi katalizorun gidik, aracin nefes aliyor, ama nefesini atamiyor' dedi, bir digeri 'egsozlarin tikalidir' vs vs gibi cevaplar verildi.

en nihayetinde sorunumun cozulmesinden dolayi epey rahatladim.

ps: sirada yuruyen aksamindan gelen ses... sanirim onunla ilgili tekrar araci birakmam gerekecek.
    bir de kaloferin 2. kademesi ara ara calismiyor. ona da baktirmam gerekecek.

herkese tesekkurler.

keyifli surusler dilerim.

• yuruyen aksam sorunu da (200 liraya) cozuldu.

ama sonrasinda fren hidroligi sorunu cikti.
    habire uyari veriyordu. tabi arada bir debriyaj pedali da basili durumda takilip kaliyordu.
    sonunda on takimlara bakim yapan adama gittim, durumu anlattim.
    biraz hidrolik yagi ekledi. ama sorun devam etti. onun vermis oldugu 1 litre hidroligi bitirdim.
    onun ustune bir de benzinlikten 0,5 lt alip ekledim. ve yine tamirciye gittim.
    merkezi hidrolik hortumu catlamis, onu ve (bitik! arka fren, ki sikayetci de degildim ama) balatalarini (265 liraya) degistirdi..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.