Şimdi Ara

Tek başıma ve pedalları çıkarmadan bisiklet sürmesini öğrenebilir miyim?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
672
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yaşım 20 hala bisiklet sürmesini bilmiyorum ama bu korkumu yenmeye karar verdim

İzmir'dekiler bilir Bisim'e üyeliğimi yaptırdım geçen hafta ama bisiklet sürmemek için sürekli bahane buldum yok tek başına süremem yok eğer düşersem bisiklete zarar gelmesin vs.

Ama kararımdan dönmek istemiyorum öğreneceğim öyle ya da böyle. İzlediğim videolarda hep pedal çıkararak öğreniyorlardı ama bunu yapamam bisiklet bana ait olmadığı için. Peki sizce TEK BAŞIMA ve PEDAL ÇIKARMADAN bisiklet sürmesini öğrenebilir miyim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Punk -- 11 Eylül 2014; 18:18:21 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >

• Merhaba,

Bisiklet sürmeye karar vermiş olmanız başlı başına büyük bir adım, gerisi kolayca gelecektir. Eşim 30 yaşında ve bisiklete ilk kez yaklaşık bir ay kadar önce bindi. Geçtiğimiz haftasonu ise Istanbul Büyükada'da 12km bisiklet turu yaptık beraber.
    Pedalları çıkarmanız dengeyi sağlama esnasında ayaklarınızı daha rahat kullanmanızı sağlasa da, eşimin durumunda olduğu gibi çıkarmadan da öğrenebilirsiniz. Bunun için bir miktar hızlanmanızı sağlayacak hafif eğimli bir yer bulmanız çok faydalı olacaktır. Seleyi ayak uçlarınız rahatça yere dokunacak kadar indirip frenleri kullanmaya alıştıktan sonra ayak uçlarınızla kendinizi ileri itebilir, dengenizi kaybededecek gibi olduğunuzda da ayağınızla yere dokunabilirsiniz. Hafif rampalarda daha uzun mesafeler dengenizi koruyabilir, ayaklarınızı yanlara açarak gidondan denge kontrolü yapmaya başlayabilirsiniz.
    Tedirgin olmanız gayet normal, tek yapmanız gereken hiçbirşeye ve hiçkimseye kulak asmadan alıştırma yapmaya devam etmek. Zaten birkaç denemeden sonra rahatlıkla denge sağladığınızı göreceksiniz. Burada önemli bir husus ise güvenlik. Bisikletten düşmek olağan bir durum olsa da, başınızı yere çarpmanız halinde tehlikeli durumlar ortaya çıkabiliyor. Bunun için en kısa zamanda bir kask edinmeniz çok faydalı olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: sadettinz

Merhaba,

Bisiklet sürmeye karar vermiş olmanız başlı başına büyük bir adım, gerisi kolayca gelecektir. Eşim 30 yaşında ve bisiklete ilk kez yaklaşık bir ay kadar önce bindi. Geçtiğimiz haftasonu ise Istanbul Büyükada'da 12km bisiklet turu yaptık beraber.
    Pedalları çıkarmanız dengeyi sağlama esnasında ayaklarınızı daha rahat kullanmanızı sağlasa da, eşimin durumunda olduğu gibi çıkarmadan da öğrenebilirsiniz. Bunun için bir miktar hızlanmanızı sağlayacak hafif eğimli bir yer bulmanız çok faydalı olacaktır. Seleyi ayak uçlarınız rahatça yere dokunacak kadar indirip frenleri kullanmaya alıştıktan sonra ayak uçlarınızla kendinizi ileri itebilir, dengenizi kaybededecek gibi olduğunuzda da ayağınızla yere dokunabilirsiniz. Hafif rampalarda daha uzun mesafeler dengenizi koruyabilir, ayaklarınızı yanlara açarak gidondan denge kontrolü yapmaya başlayabilirsiniz.
    Tedirgin olmanız gayet normal, tek yapmanız gereken hiçbirşeye ve hiçkimseye kulak asmadan alıştırma yapmaya devam etmek. Zaten birkaç denemeden sonra rahatlıkla denge sağladığınızı göreceksiniz. Burada önemli bir husus ise güvenlik. Bisikletten düşmek olağan bir durum olsa da, başınızı yere çarpmanız halinde tehlikeli durumlar ortaya çıkabiliyor. Bunun için en kısa zamanda bir kask edinmeniz çok faydalı olur.

Kullanacağım yol bildiğimiz bisiklet yolu o yüzden rampa vs yok dümdüz dar bir yol. Eşini adına sevindim kısa bir sürede ben de öğrenebilirim umarım, ama günde 1 saat falan uğraşabilirim bu işle.

Bisiklet sola doğru eğilirse eğer sol ayağımla yere basarak dengeyi sağlıyorum orası tamam.

Açıkçası çok hızlı gitmeyeceğim için olası bir düşüşte kafamın yere çarpmasını engelleyebilirim sanırım. Uzun ve ayrıntılı cevap için ayrıca teşekkür ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Punk -- 12 Eylül 2014; 2:00:11 >

• Profesyonel bir öneri değil ama, öncelikle şunu bilin belki işe yarar "Dengen bozulduğunda ne tarafa doğru yattıysan o tarafa direksiyonu çevir ve pedal çevir." Ha bence birde kendinize bisiklet edinin, yani ilk başta düşseniz bile hızlı olmayacağınızdan ve bisiklette öyle motorsiklet gibi ağır olmadığından düşerken tutarsınız, tutmasanız bile ancak elcik yıpranır birde belki kadro çizilir.
  • Zamaninda bende duse kalka ogrenmistin xd

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: CoppeR.

Profesyonel bir öneri değil ama, öncelikle şunu bilin belki işe yarar "Dengen bozulduğunda ne tarafa doğru yattıysan o tarafa direksiyonu çevir ve pedal çevir." Ha bence birde kendinize bisiklet edinin, yani ilk başta düşseniz bile hızlı olmayacağınızdan ve bisiklette öyle motorsiklet gibi ağır olmadığından düşerken tutarsınız, tutmasanız bile ancak elcik yıpranır birde belki kadro çizilir.

Dediklerin aklımda, birkaç pratik yeter onlara

Bisiklet edinmeyi daha sonra düşünebilirim, şu an hayatımda eksik kalan şeyleri, küçükken yapamadıklarımı yapmak istiyorum

Bisikleti olan tanıdığım da yok, kimse mi sürmez, o yüzden belediyenin sağladığı bisikletleri kullanmaktan başka olasılık yok

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: KenAnderson

quote:

Profesyonel bir öneri değil ama, öncelikle şunu bilin belki işe yarar "Dengen bozulduğunda ne tarafa doğru yattıysan o tarafa direksiyonu çevir ve pedal çevir." Ha bence birde kendinize bisiklet edinin, yani ilk başta düşseniz bile hızlı olmayacağınızdan ve bisiklette öyle motorsiklet gibi ağır olmadığından düşerken tutarsınız, tutmasanız bile ancak elcik yıpranır birde belki kadro çizilir.

Bisiklet edinmeyi daha sonra düşünebilirim, şu an hayatımda eksik kalan şeyleri, küçükken yapamadıklarımı yapmak istiyorum

Bisikleti olan tanıdığım da yok, kimse mi sürmez, o yüzden belediyenin sağladığı bisikletleri kullanmaktan başka olasılık yok

Nerde yaşıyorsunuz acaba?

• o değilde bisim 1 bisiklete bloke parası 25 tl, e 25 tl caydırıcı değil ki!? adam 25 tl verir 300 tl kara çıkar.
  • quote:

quote:

quote:

İzmir'deyim, sahil kenarındaki birkaç bisiklet durağında kilitlenmiş bisikletler oluyor, açabilmek için üye olup kart alman gerekiyor, öyle saatlik ücretiyle beraber kullanabiliyorsun

• quote:

Orijinalden alıntı: Arvelo

o değilde bisim 1 bisiklete bloke parası 25 tl, e 25 tl caydırıcı değil ki!? adam 25 tl verir 300 tl kara çıkar.

Aynen, merak ediyorum adamın biri çalıp gitse bisikleti nasıl takip edecekler

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Arvelo

o değilde bisim 1 bisiklete bloke parası 25 tl, e 25 tl caydırıcı değil ki!? adam 25 tl verir 300 tl kara çıkar.

Aynen, merak ediyorum adamın biri çalıp gitse bisikleti nasıl takip edecekler

Aynen
  • quote:

quote:

quote:

quote:

İzmir'deyim, sahil kenarındaki birkaç bisiklet durağında kilitlenmiş bisikletler oluyor, açabilmek için üye olup kart alman gerekiyor, öyle saatlik ücretiyle beraber kullanabiliyorsun

Eskişehirdede aynı uygulama var, ama almak için en az 7 tl falan olması gerekiyor kartta, biri çalma işide olmaz galiba pek anlamadım yeni geldi zaten. Yanlız dinamolu aydınlatmaları var o güzel duruyor.

• Üyelik için kredi kartı zorunlu..
    Çalarsa bulması kolay...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dun akşam yaklaşık 2 saat sürmeye çalıştım, ama sonuç yok gibi, sol pedal yukarıdayken onu çevirip diğer pedala sağ ayağımla basmaya çalışıyorum ama bisiklet hemen dengesini kaybediyor.

Bir de küçücük çocuklar kendilerinden büyük bisikletleri sürebiliyorken bu şekilde olmak, tabii onların babası vs. yardım etmiştir kesin.

Bu akşamüstü de gideceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr. Punk -- 21 Eylül 2014; 7:33:23 >
  • Pedal dengesini sizi arkadan tutan birisi olmadığı için aşağıya doğru hafif eğimli yerler var ise orada binin bisiklet biraz hızlanınca pedalları çevirmeniz kolaylaşacaktır. Tabi pedal boşa dönmesin diye vitesi biraz arttırın binmeden ortalarda olması ideal olur, veya varsa oralarda fixed gear yani vitessiz bisiklet ile öğrenmeye çalışın. Denge işini halledince vitesliye geçersiniz.
    Bu arada hızı gittiğinizde dengeyi daha rahat sağlarsınız. Çok yavaş giderseniz dengede durmak daha zor olur. Hızlı yürüyüş / koşma arası bir hızla gidebilirseniz öğrenmeniz daha rahat olacaktır.

Dengeyi oturtmaya başladığınız zaman düşük viteste yüksek kadans alıştırmaları yapmanızı tavsiye ederim. Bu pedal çevirme kalitenizi arttıracaktır. Yüksek kadansız faydası saymakla bitmez çörek otu gibi :D
  • bisiklet bir kültürdür ve genellikle bu 15-20 yaşları arasında başlanır ve devam eder ama size şöle söliyim pedal çevirmeden bisiklet kullanamazsınız zaten başlangıçtaki düşmelerin ana sebebi budur bisiklet kendi kendine denge durmaz ilerleyip pedal basıcaksınız bisikleti sağa soladeğil normal tutucaksın bisiklete denge vermediğin için ilk başta sağa sola gider bu çok normla 3-4 denemede öğrenirsin 1 hafta çaylaklıktan sonra kaldırıma 1 hafta kadar kaldırımdan sonrada yollara çıkabilirsiniz bol şans !
  • Bu akşam da devam

• dec_chaos D kullanıcısına yanıt
    Bisimde kredi kartı sorunluluğu yok ki iskelelerde standlar var 5 dkda kayıt yapıyorsun kentkart gibi bir kart veriyorlar şifreli. Bende kredi kartı falan yok öyle kullanıyorum

• Ben de İzmirdeyim sürmeyi öğrendiğinde haber ver de birlikte turlayalım

• O kartı almak için ne Tür belgeler isteniyor?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.