Şimdi Ara

Kırmızı ışıkta 1'e mi alınmalı boşa mı alınmalı?(Sınava Girdi)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
10.215
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yakın bir zaman sonra direksiyon sınavına gireceğim , yarın da direksiyon dersim var kafama takılan bir soru var elbette yarın da sorabilirim ama şuan için çok merak ediyorum cevaplarsanız çok sevinirim.

Düz yolda gidiyoruz , ışıklara gelirken kırmızı yandı vitesi 1'e düşürüp ayağımız debriyaj ve frene basılı olup daha sonra yeşil yandığında frenden çekip debriyaj yardımıyla her zamanki gibi kaldırmalı mıyız?Yoksa durduktan sonra boş atıp ayak frende basılı dururken yeşil yandığında debriyaj yardımıyla 1'e atıp mı kalkmalıyız hangisi daha doğrudur?

Bir de dört yollarda yuvarlağın etrafında dönerken yavaşlayıp kontrol ettikten sonra devam mı etmeliyiz yoksa durup etrafa bakıp mı yola devam etmeliyiz?

Şimdiden teşekkür ediyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Greemie -- 27 Eylül 2014; 11:20:41 >

• Kırmızıda durunca vitesi boşa alıp ayak debriyajdan çekilir sarı yanınca vites 1 e takılır yeşilde devam edilir
    Vites 1 de debriyaj + fren beklemek baskı balataya zararlıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SweentLyy -- 10 Eylül 2014; 14:46:20 >
  • Greemie G kullanıcısına yanıt
    Boşa al dostum sonra sarı yanınca 1 e at ve gazla geçersin sınavı inş
  • Boşa al. Sarı yanarken tak 1 e devam et. Kendini kasma, nasıl alışkınsan kurallara uyarak öylece sür.

Dönel kavşağa gelmeden önce etrafı kontrol et araba yoksa devam. Yolun ortasında durulup etraftan araba geliyor mu diye kontrol edilmez.
  • Çok ama çok teşekkür ediyorum hepinize kırmızıda vitesi boşa alıyorum daha sonra sarı yanınca debriyaj > 1 ve yeşilde gazlıyorum , kalkıyorum

Dönel kavşağa gelirken kontrol ediyorum temizse devam ediyorum , baktım dolu dönel kavşağın döneceğim kısmına doğru hafifçe yaklaşıp , yavaşladıktan sonra arabanın geçmesini bekleyip öyle mi geçeyim ?

Bir de boşa atarken yine debriyaj yardımıyla yapıyorum değil mi , daha demin ilginç bir konuda gördüm de sanırım arkadaşın biri doğru devirde debriyaj kullanmadan vites değiştiriyormuş yapacağımdan değil sadece merak ettim vites aralarında debriyaj yardımı alıyoruz boşa atarken de aynısı geçerli midir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Greemie -- 10 Eylül 2014; 15:50:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Greemie

Düz yolda gidiyoruz , ışıklara gelirken kırmızı yandı vitesi 1'e düşürüp

böyle bişey yok zaten

kimse 3 viteste giderken, ışık yandığını gördüğünde vitesi önce 2 ye sonra 1 e düşürerek gitmez,
    biraz yavaşlayıp devir düştüğünde, 3 ten direk boşa alır.

yani kısacası sen birinci vitesi kalkışlar (ve çok çok yavaşladığın durumlar) dışında unut
  • quote:

Çok ama çok teşekkür ediyorum hepinize kırmızıda vitesi boşa alıyorum daha sonra sarı yanınca debriyaj > 1 ve yeşilde gazlıyorum , kalkıyorum

Dönel kavşağa gelirken kontrol ediyorum temizse devam ediyorum , baktım dolu dönel kavşağın döneceğim kısmına doğru hafifçe yaklaşıp , yavaşladıktan sonra arabanın geçmesini bekleyip öyle mi geçeyim ?

Bir de boşa atarken yine debriyaj yardımıyla yapıyorum değil mi , daha demin ilginç bir konuda gördüm de sanırım arkadaşın biri doğru devirde debriyaj kullanmadan vites değiştiriyormuş yapacağımdan değil sadece merak ettim vites aralarında debriyaj yardımı alıyoruz boşa atarken de aynısı geçerli midir ?

Evet debriyaja basarak boşa alıcaksınız . Dedikleri doğru deviri bulunca debriyajsızda vites geçer ama dişlilere zararllıdır denemeyin güzelce debriyajla değiştirin vitesi

• Tekrardan hepinize çok teşekkür ediyorum bu kadar hızlı cevap verdiğiniz için sağolun
  • Vites düşürerek yaptığın motor freni zahmetli her an uygulanmaz ancak karlı buzlu yollarda kaymamak için yapılıyor.Boşa atmak en mantıklısı yaklaşırken
  • quote:

simdilik detaya girme.. ehliyeti al araba ustasi ol ondan sonra senersin..
  • vitese ellemeden boşa alma debriyaj fren yaparak dur ışıkta . durunca 1e al devam et.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darkmavy -- 10 Eylül 2014; 19:41:13 >
  • Normalde boşa alıp beklemek daha iyi ama araç senin olmadığı ve acemi olduğu için durduğunuzda tekrar bire atarken sıkıntı yaşayabilirsiniz bundan dolayı dururken vitesi ellemeden debriyaj ve fren e basarak bekleyin sonra ışık yanınca direk debriyajı yavaş yavaş bırakırsınız.

Unutmayın ne kadar çok hareket o kadar çok hata.

Yada hangisi sana kolay mantıklı geliyorsa onu yap sınavda karışmazlar boşa alıp almamana

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrcnd -- 10 Eylül 2014; 20:15:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrcnd

Normalde boşa alıp beklemek daha iyi ama araç senin olmadığı ve acemi olduğu için durduğunuzda tekrar bire atarken sıkıntı yaşayabilirsiniz bundan dolayı dururken vitesi ellemeden debriyaj ve fren e basarak bekleyin sonra ışık yanınca direk debriyajı yavaş yavaş bırakırsınız.

Yada hangisi sana kolay mantıklı geliyorsa onu yap sınavda karışmazlar boşa alıp almamana

kusura bakmayın ama 1e takarken sorun yaşayan adam düz vites kullanmasın :)

bide debriyajı yavaş yavaş bırakmaya katılmıyorum,direk arabanın kavrama noktası öğrenilmeli

ayak frendeyken kavrama sonra gaz verirseniz en dik yokuşlarda bile kaydırmazsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: metinTasci

quote:

Orijinalden alıntı: emrcnd

Normalde boşa alıp beklemek daha iyi ama araç senin olmadığı ve acemi olduğu için durduğunuzda tekrar bire atarken sıkıntı yaşayabilirsiniz bundan dolayı dururken vitesi ellemeden debriyaj ve fren e basarak bekleyin sonra ışık yanınca direk debriyajı yavaş yavaş bırakırsınız.

kusura bakmayın ama 1e takarken sorun yaşayan adam düz vites kullanmasın :)

bide debriyajı yavaş yavaş bırakmaya katılmıyorum,direk arabanın kavrama noktası öğrenilmeli

ayak frendeyken kavrama sonra gaz verirseniz en dik yokuşlarda bile kaydırmazsınız.

Kişi daha kendi arabasına geçmemiş ki kavrama noktasını öğrensin.Kendi aracında bol bol vitesi , kavrama noktasını öğrenir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrcnd -- 10 Eylül 2014; 22:54:21 >

• ben geriye takıyorum

sarı yandığı zaman hafif arkadakine dokunduruyorum "hadi gidiyoz" diye sonra 1 e takıp devam ediyorum.
  • Sanırım sürücü kursu arabaları dizel oluyor ve benzinliye göre daha kolay yol alıyor , bizim arabamız 308 pratik yaptığım için artık kavrama noktasını biliyorum çok rahat kaldırabiliyorum ama dediğiniz gibi sürücü kursunda benim olmayan bir aracı kullanacağım benim alışık olmadığım bir araç yani kavrama noktasını bilemiyorum.

O zaman 2 tane seçeneğim var ve 2'si de pek yanlış sayılmaz diye varsayıyorum.
    1.yol kırmızı ışıkta vitesi 1'e düşürüyorum ayağım debriyaj frende , sarıda yavaş yavaş frenden çekiyorum , yeşil yanınca debriyajdan ayağımı çekerek 1.vitese atıp kalkıyorum.
    2.yol ise kırmızı ışıkta debriyaj fren ile duruyorum , arabayı debriyaj yardımı ile boşa alıyorum , debriyajdan ayağımı çekiyorum sağ ayağım frende oluyor araba kaymasın diye , sarıda debriyaja basıyorum boştan 1'e atıyorum ve yeşilde kalkıyorum

Olay tam olarak bu mudur sınavda 2 side onay görür mü şimdilik araba için ne kadar sağlıklı olup olmadığını sormuyorum sanırım boşa atmak daha mantıklı ama debriyaj fren sınavda çok daha rahat gelebilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Greemie -- 10 Eylül 2014; 23:37:40 >

• Greemie G kullanıcısına yanıt
    önce çok sakin ol .. sanki 5 senelik sofor ve yollar bombosmus gıbı ve sık stop ettırme aracı sonrasında sen kalırsan herkes kalır sınavda
  • Sürücü kursunda eğitmen arkadaşım eşime öğretirken kırmızı ışıkta beklerden asla boşta bekleme,1. vitese al ve ayağın debriyajda olsun,demişti.Buradaki sınav komisyonu öğretmenler buna dikkat ediyorlar,diye de uyarmıştı.
    Her yerde aynı olmayabilir.Siz kurs eğitmenlerinize sorun onlar oradaki düzeni söyler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: M-A-S

Sürücü kursunda eğitmen arkadaşım eşime öğretirken kırmızı ışıkta beklerden asla boşta bekleme,1. vitese al ve ayağın debriyajda olsun,demişti.Buradaki sınav komisyonu öğretmenler buna dikkat ediyorlar,diye de uyarmıştı.
    Her yerde aynı olmayabilir.Siz kurs eğitmenlerinize sorun onlar oradaki düzeni söyler.

Geçenlerde daha yeni ehliyetini almış bir arkadaşıma sordum o da sınavda iken vitesi böyle bir durumda boşa almanın eksi puan getireceğini söyledi yaklaşık bir saat sonra dersim var bir de hocaya sorayım kendi arabam olsaydı boşa alırdım sanırım

Tekrardan teker teker tüm yorumlarınız için teşekkür ediyorum , gösterdiğiniz ilgi ve özene minnettarım

• Arkadaşlar bugün direksiyon sınavına girdim ama girmeden önce talihsiz bir olay yaşadım sınavım 9.55'de olmasına rağmen aracında bulunacağım bir hoca arada ve saatimin daha erken olduğunu beni sınava alamayacaklarını söyledi gittim 9.55 yazıyor kağıdımda öyle ya da böyle girdim sınava ama arabada bana karşı bir soğukluk hissettim sanki cephe almış gibiydiler bu psikolojik mi acaba gerçi biraz soğuk insanlar gibiydi bana mı öyle geldi bilemiyorum.Her neyse sınav neredeyse hatasız geçti 1 kez bayır yukarı kalkarken stop ettirdim 2 defa denetti sorunsuz kalktım onun dışında bir hatam yoktu sizce geçip geçmeme durumum nedir arabadan inice hocaya iyi kötü bir şey var mı hocam diye sordum bir şey söyleyemem dedi biraz tınlamadı gibi geldi ama bakıcaz ya sen boşver dedi bugün saat 18.00'da açıklanacak iyi kötü bir yorum yapabilecek var mı yeni sisteme göre ?Puan cetveline baktım 70'in altına düşecek kadar hata yapmış olmam imkansız ama demoralize oldum zaten girmeden on bin tane laf yedim

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.