Şimdi Ara

Amerikadan iphone 6, 6xx, 7, 7xx getirme (Fiyatlar, kontrat meselesi ve eyalet vergileri)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.426
Cevap
53
Favori
129.950
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • LÜTFEN BURAYI TAMAMEN OKUMADAN YORUM YAPMAYINIZ. BURADA YAZAN BİLGİLER SAYFALARDIR TEKRAR TEKRAR SORULUYOR.
    ARKADAŞLARDANDA BÖYLE SORULARI CEVAPLAMAMALARINI İSTİYORUM.

3100tl, 6, 64gb
    814 vergi
    = 2296 lirada 814 lira vergi
    814.100/2296= %35.45

Buradan elin ameleliğini yapıp, teknoloji üretmeyip sıcak slikon ve akıllı vidalar ile parça birleştiren TÜM VESTEL ekibine selam olsun. Bravo aynen devam. İstersen bi telefon kadar daha vergi eklet, biz yine iphone, samsung, sony, lg.... alacağız. Ha buradan ha başka yerden.

Dikkat !
    Alaska, Delaware, Montana, New Hampshire ve Orego'da satış vergisi yoktur. Yani aşağıdaki fiyatlar bu eyaletler içindir.
    Diğer eyaletler %4 ila %7,5 arasında satış vergisi alırlar.

Amerikadan iphone 6, 6xx, 7, 7xx getirme (Fiyatlar, kontrat meselesi ve eyalet vergileri)

""(ARTIK DEĞİL, KONUNUN EN ALTINA BAKIN)
    Amerika'dan aldığımda bir sorunla karşılaşabilirmiyim ?
    Bunun cevabı Evet. İlk olarak Apple garantisi aynı kıtalar için geçerlidir. Yani avrupadan aldığınız cihaz avrupada, asyadan aldığınız cihaz asyada garantiye verilebilir, bazı arkadaşlar için ve özellikle ben bazen karıştırıyorum, Amerika'nın kıta olduğunu unutmamak gerekir. İkinci olarak Amerika cihazları anten yapısı dolaysıyla tamamen farklı bir ürün koduna sahiptir. Apple'ın garanti konusunda en küçük şeyde bile tamirle uğraşmayıp, cihazı değiştirdiğini biliyoruz. Amerika'dan aldığınız cihazda değişim hakkı kazansanız bile cihazı sadece Amerika'dan değiştirebiliyorsunuz. Çünkü diğer ülkelere Amerika cihazları değişim için bile olsa gitmiyor ve satılmıyor. Apple'ın değişim hakkı kazanan siyah cihaz yerine beyaz cihaz bile vermediğini hatırlatalım. (ARTIK DEĞİL, KONUNUN EN ALTINA BAKIN)""

T-mobile ama Sim-free, nası bişey bu ?
    Atıyorum operator sim free olayı türkiyede olsa, turkcell'den aldığınız telefon vodafone ve avea'da çalışmayacak, ama bu 2 operatör hariç diğer tüm operatörlerde çalışacaktı. Ayrıca telefonu itunes ile sıfırladığınız anda olaydan eser kalmayacaktı. Yani cihazı Türkiye'de sadece turkcell ile, diğer ülkelerde istedeğiniz operatörle kullanabilcektiniz.
    Amerika'dan aldığınız sim free cihazlar da aynı şekilde turkcell yerine t-mobile ile satılıyor, o2 verizon vb. gibi amerikanın büyük operatörlerinde çalışmıyor, ama diğer tüm operatörlerde çalışıyor. Zaten amerikadaki operatörler bizim Türk operatörlerin adını bile bilmiyorlar.

bunun haricinde locked olayı var ki bu telefonlar taahhüt ile satılıyor ve operatörler kullanım ücretinin aynında 800 dolarlık iphone'u 300 dolara neredeyse bedavaya veriyor.
    operatöre verdiğiniz taahhüt süresi bittikten sonra iletişime geçerek telefonunuzu başka simlere açtırabiliyorsunuz. Maalesef başka hiçbir şekilde açılmıyor.
    Zaten kontratlı yanı locked iphone'u istesenizde alamazsınız, sebebi 2 satır aşağıda. Ha nasıl anlarım derseniz, 199 299 399 dolara iphone gördüyseniz, bunlar kontratlı ve locked'dır.

Peki ya Kontrat meselesi ?
    Biraz eski ama birazcık araştıma sonunda buldum. 2010 tarihli kontratlı iphone 4 üzerine bir konu
    quote:

Orijinalden alıntı: flayzeraynx

not duselim, pek konusu gecmemis de olsa amerika'da at&t'den kontratli iphone almak isteserseniz:

1. amerikan ID'nizi gostermeniz lazim
    2. eger yeterli kredi tarihceniz yoksa (credit score degil, credit history) at&t'den kontrat yapmak icin 500$ security deposit yatirmaniz lazim
    3. alirsaniz da 16gb'lik versiyon icin 199$ + vergi + ilk taksit miktari derken 275$ para odemeniz lazim (ben 32gb iphone 3gs'mi alirken 299$+vergi = 320$ odedim.. aradan 10 gun gecmeden de ilk faturam geldi, 180$ da ona odedim. amerika'da sabit ucretli taksitli odemelerde hizmeti almadan once faturanizi odersiniz, elektrik su gibi seylerde ise kullandiktan sonra odersiniz)
    4. aldiktan sonra eger kontratinizi iptal ettirip turkiye'de kullanmak isterseniz kontrat tarihininin uzerinden tam 1 ay gectikten sonra 199$ kontrat iptal bedeli odemeniz lazim
    5. sonra turkiye'ye telefonu goturup, pasaportunuzu yaniniza alarak bir turkcell bayiine giderek 5 tl karsiliginda isletebilirsiniz

bunlar kesin bilgilerdir

Bu arada burası biraz değişmiş arkadaşlar, Nyroy'a teşekkürler, (Alıntıları göstere tıklayın)
    quote:

Orijinalden alıntı: Nyroy

Buraya bi düzeltme yapmak isterim ATT artık kontrat iptali için (early termination fee) 200$ değil. 325$ - (Kullandığın her ay için 10$) = x fiyat alıyor. Zamanında biz çok kontratlı alıp 1 ay sonra iptal edip kontratsız fiyatından daha ucuza getirmiştik telefonu ama ATT uyandı artık :D. Bu yolu düşünenlere duyurulur

quote:

Orijinalden alıntı: hedo5

harika bilgiler icin cok tesekkurler, izninle birkac sorum olucak

1. amerikan ID`im yok, tc nufus kagidim veya pasaportum gecerlimi ? amerikan sosyal guvenlik numaram var
    2. bu konuda hic bir bilgim yok, sadece 1 aydir amerikadayim ve creditle ilgili hic birsey bilmiyorum
    4. telefonu aldiktan 1 hafta sonra ulkeme donecegim. kontrat iptalini, cezasini odemek kosulu ile turkiyeden yapabilir miyim

bunlara ragmen hala bir iphone alabilir miyim ? sagolasin simdiden

quote:

Orijinalden alıntı: flayzeraynx

SSN# ise yaramaz, ID gormek istiyorlar.. pasaport kabul etmiyorlar

kontratli almak isterseniz ve at^t'den ilk defa hesap yarataaksaniz 450$ -500$ hazirlayin derim. credit history'nin olusmasi 1-1.5 yili buluyor (ben daha 14. ayimdayim, kredi skorum en basarili seviyede ama halen kredi basvurusu yaptigimda bazi yerlerden geri cevriliyorum yeterli kredi tarihcem olmadigi icin)

sanirim olmaz, bizzat gidip islemleri yapmak gerekiyor

Yani buradanda anlaşılacağı gibi turist olarak kontratlı cihaz alamazsınız. Amerika ile bir vatandaşlık bağlantınızın olması gerekiyor.

-------------

Ingiltere:
    64gb 639 sterlin x 4.62 = 2950 TL - vergi iadesi + kayıt ücreti
    Almanya:
    64gb 799 euro x 3.41 = 2730 TL - vergi iadesi + kayıt ücretli

birçok ülkede yabancı vatandaş vergi iadesi alabiliyor, ürünü alırken vergi iadesi almak istiyorum diyorsunuz, ürünü satan mağaza elle vergi iade formu düzenliyor veya bilgisayardan çıkartıyor, siz de ülkeden çıkarken (genelde) havaalanında o ürünün vergisini iade alıyorsunuz, parayı ülkeden çıkarken nakit olarak almış oluyorsunuz yani.

Vergi iadesi/tax free alışveriş diye incelerseniz bulabilirsiniz.

Onur_'ye teşekkürler

-----------

6s'in gelmesiyle konuya bir el atayım dedim,

Amerika
    6s 16 $650 .3 =1950
    6s 64 $750 .3 =2250
    6s 128 $850 .3 =2550

6s+ 16 $750 .3 =2250
    6s+ 64 $850 .3 =2550
    6s+ 128 $950 .3 =2850

Almanya
    6s 16 eu739 .3.4 =2510
    6s 64 eu849 .3.4 =2890
    6s 128 eu959 .3.4 =3260

6s+ 16 eu849 .3.4 =2890
    6s+ 64 eu959 .3.4 =3260
    6s+ 128 eu1069 .3.4 =3630

İngiltere
    6s 16 st539 .4.6 =2480
    6s 64 st619 .4.6 =2850
    6s 128 st699 .4.6 =3215

6s+ 16 st619 .4.6 =2890
    6s+ 64 st699 .4.6 =3260
    6s+ 128 st789 .4.6 =3630

EDİT.
    Simlock ve taahhüt mevzusu halen devam ediyor ancak, amerikadan da türkiyede geçen garanti kodu olan cihazlar alabilirsiniz artık. Aldığınız yere bu kodlu istiyorum demeniz yeterliymiş.

@batuqwert7878 Çok teşekkürler.
    quote:

destek servisini aradım bana şu şekilde açıkladılar

Merhabalar ;

Türkiye 'de Destek Gören Model Numaraları ;

iPhone 6:
    A15.6
    A1589
    iPhone 6 Plus:
    A1524
    A1593
    iPhone 6s:
    A1688
    iPhone 6s:
    A1687

Destek Görmeyen Model Numaraları ;

iPhone 6s:
    A1633
    iPhone 6s Plus:
    A1634
    iPhone 6:
    A1549
    iPhone 6 Plus:
    A1522

İstediginiz model numaraları 5/5s için yoktur.

İyi Günler ;

Apple Destek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GörünmezAdam -- 19 Eylül 2016; 14:45:41 >

• guzel calisma
    ama amerika fiyatlarinin uzerine vergi koymamissin

or: New York City tax orani 8.875

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi roccorl -- 10 Eylül 2014; 17:13:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: onurba

guzel calisma
    ama amerika fiyatlarinin uzerine vergi koymamissin

vergi her eyalette değişiyor, min. ve max. fiyatları ekleyebilirim aslında dur bi vergileride araştırıyım

Eklenmiştir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GörünmezAdam -- 10 Eylül 2014; 15:45:26 >
  • Türkiyede Apple Store açıldığı için yurtdışından alınan cihazların garantisinde bir sorun olmayacak diye biliyordum?

Hemen Edit: Sorun oluyormuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ftkonline -- 10 Eylül 2014; 16:18:10 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ftkonline

Türkiyede Apple Store açıldığı için yurtdışından alınan cihazların garantisinde bir sorun olmayacak diye biliyordum?

Hemen Edit: Sorun oluyormuş

Yurtdışı değil, Amerika.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güzel bilgilendirme kardeşim ama her zaman avrupa iphone tercih etmişimdir bundan sonrada öyle olacK

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yazı için teşekkürler, düzgün bir şekilde açıklanmış. Zaten Türkiye'ye online mağaza geldiğinden beri yurtdışından ürün alma durumu ortadan kalktı... Arada 200-300 liralık fark bence 2 yıl garantiye ya da herhangi bir sıkıntıda direkt cihazın değiştirilmesine değer...
  • Yazınız ve açıklamalarınız için teşekkürler...Şu Amerika cihazlarında ki anten yapısı nedenli farklı ürün koduna sahip olması konusunda yol gösterebilmeniz mümkün mü acaba?

Türkiyede böyle bir sorun yaşanmaması adına ille Avrupa ülkelerinden mi satın alınmalı yoksa Asya ülkeleri veya Orta Doğu ülkelerinden satın alma yolu olabilir mi?

Bu arada O.Beverly'nin dediği gibi eğer sadece 200-300TL fark olacaksa 2 yıl garantiden vazgeçmek bence de doğru bir seçim olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: O.Beverly

Yazı için teşekkürler, düzgün bir şekilde açıklanmış. Zaten Türkiye'ye online mağaza geldiğinden beri yurtdışından ürün alma durumu ortadan kalktı... Arada 200-300 liralık fark bence 2 yıl garantiye ya da herhangi bir sıkıntıda direkt cihazın değiştirilmesine değer...

Diğer telefonlar garantiye gidince bidaha toplayamıyorsunuz ama apple'ın garantisi kesinlikle dünyadaki sayılı garanti hizmetlerinden. Yani kesinlikle Türkiye'den alınmalı bence

• quote:

Orijinalden alıntı: Pyros

Yazınız ve açıklamalarınız için teşekkürler...Şu Amerika cihazlarında ki anten yapısı nedenli farklı ürün koduna sahip olması konusunda yol gösterebilmeniz mümkün mü acaba?

Türkiyede böyle bir sorun yaşanmaması adına ille Avrupa ülkelerinden mi satın alınmalı yoksa Asya ülkeleri veya Orta Doğu ülkelerinden satın alma yolu olabilir mi?

Bu arada O.Beverly'nin dediği gibi eğer sadece 200-300TL fark olacaksa 2 yıl garantiden vazgeçmek bence de doğru bir seçim olmaz.

http://www.iphoneturkey.com/2013/12/iphone-ve-ipad-model-numaralari-ve-anlamlari.html
    Burada kodlar hakkında birçok açıklama var, ayrıca kesinlikle asya ve arap ülkelerini önermem. Yani eğer yurtdışından almayı planlıyorsanız ya bizzat Apple store'dan alın yada Avrupa ülkelerinden alın

• quote:

Orijinalden alıntı: GörünmezAdam
    http://www.iphoneturkey.com/2013/12/iphone-ve-ipad-model-numaralari-ve-anlamlari.html
    Burada kodlar hakkında birçok açıklama var, ayrıca kesinlikle asya ve arap ülkelerini önermem. Yani eğer yurtdışından almayı planlıyorsanız ya bizzat Apple store'dan alın yada Avrupa ülkelerinden alın

Cevabınız için teşekkür ederim. O kadar da karışık görünmedi :)

Anlaşılan doğru adımı atmak için piyasaya çıktıktan sonra kodları görüp bilgi alıp karar vermek daha doğru olacak.

Bu arada Asya ve Arap ülkelerini önermemenizin nedeni nedir acaba?

• quote:

quote:

Anlaşılan doğru adımı atmak için piyasaya çıktıktan sonra kodları görüp bilgi alıp karar vermek daha doğru olacak.

Zaten doğru yerlerden alırsanız Amerika cihazı almanız mümkün değil. Bu sorun diğer tüm ülkelerde var fransa italya ingiltere hiçbiri Amerika cihazlarına bakmıyor. Yani yurtdışından telefon getiren arkadaşlardan uzak durmak gerek

• quote:

quote:

öncelikle kesinlikle apple store'dan alın.
    eğer başka yerden alacaksanız asya'da orjinal diye çakma iphone alırsınız. Arabistanda ise kayıt, vergi, girdi çıktı tutulmadığı için özellikle hatalı serilerin başka ülkelerden toplanıp satıldığına çok şahit oldum. şansınız varsa temiz amerika cihazı alırsınız. yani bu bile şansınızın olduğu durum.
    buraya bakın lütfen
    http://forum.donanimhaber.com/m_70567120/tm.htm
    http://onedio.com/haber/cin-mali-hard-disk-in-icinden-cikan-surprizler-361860

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GörünmezAdam -- 13 Eylül 2014; 11:49:58 >

• yani Amerika'dan sim free bir cihaz alır isek ve Türkiyede kullanırsak anten yapısı farkı ne kadar etkileyebilir? dezavantajı ne olur yani?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sezo87

yani Amerika'dan sim free bir cihaz alır isek ve Türkiyede kullanırsak anten yapısı farkı ne kadar etkileyebilir? dezavantajı ne olur yani?

Amerika cihazlarının normal 2g ve 3g anteninin yanında ek bir anten var. Yani Türkiye'de kullanımı etkilemez

• Türkiye'de ön sipariş açılmayackmış canlı bağlantıdan öğrendim

• Keşke evrensel garanti olsa...Önümüzde hiç engel kalmazdı.Ama olsun neredeyse 1000 lira fark ediyor.O yüzden Amerika'dan alıcam.

• hiç uğraşmayın derim. riske girmeye uğraşmaya değmez. kronik sorun olursa umurlarında bile olmazsınız.
  • 1- iphone icat olduğundan beri Amerika'dan 50'ye yakın unlock telefon getirdim türkiyeye hiç birinde anten sorunu yaşanmadı
    2- Amerika'dan almak şu an 1000tl tasarruf sağlar
    3- Amerika unlock satışları an itibarıyle ön sipariş ile başlamıştır isteyen sitesinden görebilir bilgilerinize.

yani imkanı olan abd'den gözü kapalı unlock iphone getirtebilir.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.