Şimdi Ara

1.500 TL bütçe ile oyun + film Monitör aranıyor tavsiye lütfen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
1.483
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

1440p veya 2160p (UHD) monitör almaya karar verdim hem oyun (pc ve konsol) oynanacak hem de film izlenecek oynanan oyunların hiçbiri çok rekabetçi olmadığı için tepkime süreleri konusunda belirli raddede toleransım olur ve 60hz üzerine çok meraklı değilim ama var ise ne güzel.

Monitör kolay kolay bozulan bir aparat değil genellikle bu yüzden aldım mı uzun ömürlü olmasını istiyorum bütçe de zengin bu bakımdan, benim sizdem tavsiye rica ettiğim modeller özellikle şu ikisi:

http://www.eksenbilgisayar.com/store/ProductDetails.aspx?productid=103071

http://www.eksenbilgisayar.com/urun/dell-ultrasharp-u2713hm-27-2560x1440-full-hd-siyah-led-monitor.aspx

1440P IPS teknolojisi mi yoksa 4K TN monitörü mü alsam çok arada derede kaldım, 28" 4K çözünürlük için çok ufak da olabilir.

Gsync veya Freesync için beklemeye değer mi onu da bilmiyorum çok maliyetli olacakları muhtemel ve benim screen tearing diye bir problemim hiç olmadı, ben hissetmedim en azından. Özellikle anime - dizi bol izlediğim için renklerin gerçekçi ve canlı olması önemli olur benim için.

Acaba 4K'nın gelişi önümüzde 2 sene içinde tahminen tamamlanacak iken şimdi 1440p monitör almak mantıklı olur mu? Şunu da biliyorum HD 7970 ekran kartım 1440p kaldırabilir pek çok oyunda ama 4k kaldıramaz.

• ookami O kullanıcısına yanıt
    Sistemine göre 1440P yeterli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Sistemine göre 1440P yeterli.

biliyorum ama 4k alirsam gelecege yatirim olmaz mi, su an 1440p monitorlerin fiyatlari bence cok yuksek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Onların fiyatlarının yüksek olma sebebi

1- İş için kullanılan monitörler olması. Yani bugünün sıradan 1080P monitörleri gibi sıradan 1440P monitörleri henüz çıkmış değil. Fiyat farkı bundan.
    2- IPS panel ve kalibrasyonu yapılmış olarak çıkması.

4K monitör alırsan geleceğe yatırım yapmış olmazsın. Çünkü 4K çözünürlüğü bırak, 27" monitörde 1440P'de bile yazı ve ikonlar o kadar fazla küçülüyor ki, ben 1080P çözünürlükte kullanıyorum bu sebeple ama ızgara aralığı düşük olduğu için sıradan 1080P monitör gibi olmuyor tabi. Hem, bugün çıkan 4K monitörler TN panel. Bir süre sonra IPS olanlar çıkacaktır ve bu sefer de "Biraz daha bekleyip 4K IPS mi alsaydım acaba?" diye hayıflanacaksın. Şu an ki 1440P IPS'ler ise her yönden olgun durumdalar.

• 4k al bence hava atarsın film izlemekte çok zevkli olur haa
  • bocekgrafik kullanıcısına yanıt
    1440p modeller arasında özellikle tavsiye ettiğiniz var mı?
    Dell ile Asus PA ve PB serisinden herhangi biri olabilir.
    Fiyatlardan ve piyasanın gidişatından (grafik kartı özellikle) anladığım kadarıyla 4k şu an biraz fazla abartılıyor olabilir sanki oyun piyasasında 4k standart olana kadar rahat birkaç sene geçecek gibi. Asus mesela rahatlıkla 1440p panel çıkarabiliyor bu dönemde demek ki 1440p anladığım kadarıyla hala uzun bir süre daha oyun piyasasında üst segment çözünürlük standardı olacak, GTX 780 Ti dahi tek başına bugünkü oyunların altından kalkamıyor 4k çözünürlükte ve bir süre daha tek kart ile 4k oyun keyfi biraz zor gibi gözüküyor.

Sizin fikirlerinizi merak ettim sonuçta monitör alıyoruz ve ciddi para yatırıyoruz. İstiyorum ki ettiğim masrafa karşılık senelerce kullanabileceğim ve değiştirmemin gerek olmadığı bir monitör olsun.

şu an kullandığım monitör Kasım 2009 yılında alındı tabi yaşını gösteriyor artık ama Full HD standardında sonuçta o yüzden hiç değiştirmedim. sizce 1440p monitör sahipleri 3 yıl sonra mesela 4k ya geçme ihtiyacı hissederler mi (Oyun için bu soru genel olarak)

Şu anda dahi oyuncuların kâhir ekseriyeti 1080P altı (1600x1050, 1024x768 gibi) çözünürlüklerde monitör kullanmakta ve öyle oyun oynamaktalar. Onlar için değil 4K, 1440P bile şu anda oldukça lüks sayılıyor. Misal olarak şu anda 21"lik Sony Trinitron monitör kullanan birisinin yeni monitör almaya ihtiyaç hissetmemesini anlayabilirim. Müneccim değilim ama burdan kıyasla, 1440P monitörün de arıza çıkarmadığı ve yeni ihtiyaçlardan (daha yüksek hz ile G-Sync ve FreeSync gibi) dolayı yetersiz kalma durumu olmadığı sürece uzun yıllar kullanacısını memnun edeceğini düşünüyorum.

Kendi adıma yazıyorum: 27" 1440P değil de 23 ve 24" 1440P 120 hz monitöre ihtiyaç hissediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 11 Eylül 2014; 14:56:18 >
    Cevaplarınız için teşekkürler. Doğrusunu söylemek gerekirse U28D590D alsaydım bile şu an zaten 1440p de kullanacaktım. 2009'dan beri aynı paneli kullandığım için herhalde şu an bana Samsung'un TN paneli bile renkler açısından etkileyebilir çünkü incelemelerde Samsung'un panelinin en iyi TN panellerinden biri olduğunu duymuştum. Benim gibi birine herhalde AH-IPS paneli çok etkileyici gelebilir heyecan yaptım :)

Saygılar
    Monitörünü ne zamandan beri kullandığının önemi yok. Önemli olan panel özellikleri.
    Evet, iyi renk veriyor parlaklığı yüksek olduğu için. Hele bir de U2713H alacak olursan, vereceğin tepkiyi düşünemiyorum.
  • 4K monitör alıp bilgisayara para harcaya bilecek durumun varsa durma al.Ama her zaman tek kart kullanma düşüncen varsa en az 3 yıl 4k yaygınlaşmaz bunu bilerek al. Şuan bırak 780ti yi 2 tane 780ti nin bile 4k için yeterli olmadığı ortada.Bizzat yaşıyorum 2 monitörde masanın üstünde duruyor.Neden duruyor dersen ya 2.780 almayı yada yeni serinin 4k performansını bekliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Alkımm

4K monitör alıp bilgisayara para harcaya bilecek durumun varsa durma al.Ama her zaman tek kart kullanma düşüncen varsa en az 3 yıl 4k yaygınlaşmaz bunu bilerek al. Şuan bırak 780ti yi 2 tane 780ti nin bile 4k için yeterli olmadığı ortada.Bizzat yaşıyorum 2 monitörde masanın üstünde duruyor.Neden duruyor dersen ya 2.780 almayı yada yeni serinin 4k performansını bekliyorum.

İstesem para harcayıp ikinci bir 7970 veya r9 280x alıp oynayabilirim ama PSU'yu de değiştirmek lazım olacak bir TN 4k paneli için değmez dedim o kadar para vermiş olacaz birkaç oyun güzel gözüksün diye. Tek kart ile devam etmek istiyorum büyük ihtimalle eğer GTX 980 veya amd yeni nesil ekran kartına upgrade yaparım, ama GTX 780 Ti'dan daha iyi olmazlarsa çok da gerek yok.

1440p de karar kıldım şu an IPS ekran, dediğin gibi hiçbirşey değilse 3 yıl ömrü var 27" 1440p zaten daha uygun 4k 28" çok ufak oluyormuş herşey ve oyunlar çökebiliyormuş menuleri çok ufak olabiliyormuş.

• 4k ya sistemin yetmeyebilir bence 1440p yani 2k al suan icin yeterli yani aradaki farki cok fazla hissedecigini sanmam

• Yardımcı olan herkese teşekkürler, kararımı 1440p monitör alarak kullandım, Dell U2713HM
  • quote:

Orijinalden alıntı: ookami

Yardımcı olan herkese teşekkürler, kararımı 1440p monitör alarak kullandım, Dell U2713HM

Hayirli olsun hocam

Hayırlı olsun. Nasıl monitör? Nasıl buldun? Biraz anlatır mısın...
  • Elime tahminen Sali gunu gececek o zaman yazarim

• yorumları beklıyoruz

bende 3 monıtor arasında kaldım. 2 tane ıdı 3 e cıktı

Asus VG248QE 24" 1ms 144Hz Full HD Hoparlör HDMI DP DVI Siyah 3D Led Monitör
    http://www.sanalmarketim.com/asus-vg248qe-24-1ms-144hz-full-hd-hoparlor-hdmi-dp-dvi-siyah-3d-led-monitor/p_45635/

Dell UltraSharp U2713HM 27" 8ms VGA DVI DP HDMI Usb Pivot IPS Led Monitör
    http://www.sanalmarketim.com/dell-ultrasharp-u2713hm-27-8ms-vga-dvi-dp-hdmi-usb-pivot-ips-led-monitor/p_44495/

DELL UltraSharp U2913WM 29" 8ms VGA DVI DP mDP HDMI Usb Led Monitör
    http://www.sanalmarketim.com/dell-ultrasharp-u2913wm-29-8ms-vga-dvi-dp-mdp-hdmi-usb-led-monitor/p_46817/#34%3B-8ms-VGA-DVI-DP-mDP-HDMI-Usb-Led-Monitor/?ref=akakce&v=1.47.7

Öncelikle çok şanslı olduğumu belirteyim monitörü aldığım anda hemen Backlight Bleed düzeyine (özellikle köşelere dikkat ettim) ve ölü piksel var mı diye dikkatle kontrol ettim yanlız tertemiz bir monitörüm var ve kalibrasyonu da Dell tarafından her monitör için yapılıyormuş yani bir de monitör nasıl kalibre edilir diye araştırma yapmama gerek kalmadı.

Monitör bilgim çok derin değil ama monitör benim eski TN panele göre (ki iyi bir TN panel olduğunu söyleyebilirim) renklerde çok ama çok farkediyor. TN paneli hala 2. monitör olarak kullanıyorum ve aynı arka plan resmi TN de daha soluk çıkıyor ve renkler de IPS panelinde olduğu gibi değil. Monitör de farklı modlar da var Multimedia Movie Game Text SRGB gibi. Text mode özellikle uzun şeyler okur ve yazarken parlaklığı düşürerek beni rahat ettiriyor diğer modlar da uygun Game mode da renkler fazla bağırıyor onu çok beğenmedim oyun oynarken standart mode da kullanıyorum.

ghosting veya input lag hissedebiliyor muyum sorusunun cevabını öğrenmek için 1080p ve 1440p olmak üzere 30 dakka süresince Crysis 3 - Ormana Hoş Geldiniz (özellikle renkleri görmek için aydınlık bölümü seçtim) BF4'ü de Mantle modunda ilk görevini oynadım, sonuç benim açımdan kusursuzdu renkler muhteşemdi, ancak HD 7970 overclock olsa bile henüz 1440p'de ağır sahneleri tam olarak kaldıramıyor hiçbir zaman slideshow olmuyor tabi ki ama 1440p'de Anti aliasing ve anistrophic filtering kapatmama rağmen Crysis 3'te 30 fps BF 4'te de 40 fps ortalama yapıyor. Sık oynadığım ve daha az grafikleri zorlayan oyunlarda (starcraft 2, rome 2 total war, rise of the triad) ise akıcı bir şekilde oynanıyor. Benim gözüm tam anlamıyla daha usta bir fpscinin gözü kadar keskin değil bu konuda ama en ufak bir rahatsız edici ghosting veya Input lag ile karşılaşmadım, IPS monitörlerin korkulu rüyası olan bu ile karşılaşmamam beni çok memnun etti.

En son oyunları Akıcı bir 1440p oyun deneyiminin en azından R9 290 veya GTX 780 ile mümkün olduğunu düşünüyorum. Eğer GTX 980 veya r9 390x GTX 780 Ti'nin de önüne geçebilirse grafik kartını upgrade edebilirim.

1440p bir Film Trailerı izledim ve sonuç tam anlamıyla daha önceki kullandığım monitöre göre çenemi düşürecek kadar farklıydı. Özellikle iki monitörümde de çalıştırarak baktım filme ve renklerin canlılığında dünya kadar fark vardı. Hiçbirşey değil ise filmlerde IPS'in çok fark ettiğini söyleyebilirim.

en son da PS3'ümü taktım tabi PS3 1080p üzeri çalışmıyor ama aynı canlı renklere burada da şahit oldum, ekran da bir önceki kullandığım monitöre göre hayli geniş olduğu için (21.5") ekrandan uzaklaşıp gamepadi elime alıp yatakta rahatça oynama keyfi veriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ookami -- 17 Eylül 2014; 0:53:18 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.