Şimdi Ara

Google'ın yeni nesne tanıma teknolojisi sahnedeki herşeyi algılayabiliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
413
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Google'ın yeni nesne tanıma teknolojisi sahnedeki herşeyi algılayabiliyor

Google'ın özellikle robot teknolojiler alanındaki çalışmaları uzun süredir gündemi meşgul ediyor ve sürekli kendini geliştiren sistemler ortaya çıkıyor. Genelde Google'ın sürücüsüz arabaları ve yazılım platformlarına yönelik olarak geliştirdiği söylenen bu teknolojilerin en yenisi büyük potansiyele sahip cinsten.

Google tarafından yapılan açıklamaya göre yeni geliştirilen bir algılama sistemi sahne içerisinde bulunan tüm objeleri kısmen belirsiz de olsa tespit edebiliyor. Sistem kendisine sunulan tanımlama kriterini sürekli işleyerek bir sinirsel ağ oluşturuyor ve çok fazla işlem gücü de gerektirmiyor. 

Sistem bu sayede odada bulunan sayısız nesneyi tespit ediyor ve daha iyi tahminlerle daha fazla nesne tanımlayabiliyor. Sistemin başarı oranı oldukça yüksek. Teknoloji henüz geliştirme aşamasında. Ancak Google görsel aramadan sürücüsüz araçlara kadar pek çok alanda bu yeni teknolojiden faydalanmayı amaçlıyor.  

Kaynak:http://gigaom.com/2014/09/05/google-explains-its-latest-gains-in-computer-vision/

• Bu teknolojinin yorumlaması hiçte komplo teorisi değil,son zamanlarda donanımlardaki açık kapı tehlikesi ile beraber ne anlama geldiği belli oluyor.Unutmayalım dünyada işler bizim gördüğümüz gibi yürümüyor,istihbarat için teknolojik cihazların,helede kişisel cihazların kontrol edilebiliyor olması ciddi bir durum.

• Google adamı korkutur

• yok artık

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ne guzel yazan forumdashlar olmus,puan veremedigim icin bu yaziyi yazmak zorunda kaliyorum.

• İstihbarat açısından tehlike arzettiğine katılıyorum, cihazın kamerası kendi kendine açılarak bilgi toplayabilir. Örneğin bir yerde aranan bir nesne bulunduğunda gps ile saptadığı koordinatları merkeze iletebilir vs.
    Tabi şu an için bu istihbarat komplo teorisi bence pek mümkün değil, resim yada videolar ile kolayca yanıltılabilir çünkü. Ama ileride algılama algoritması geliştiğinde iş ciddileşir.
  • Applecilar boyle bir seyler yapsin artik apple.Devrimsel nitelikte hic bir ilerlemeleri yok.Anca tasarim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Görüntü işleme gerçekten güzel bir teknoloji fakat Google'ın elinde bu kadar teknoloji barındırması bazen düşündürmüyor değil.

• SKYNET DÜNYAYI ELE GEÇİRECEK. NERDESİN TERMİNATÖR !!!

• Valla helal olsun adamlar teknolojinin olduğu her alanda dünyanın en iyisi.

• Garajdan dünyaya açılan firmadan örnek bir adım
  • Dünyanın sonu yakındır beyler.

• Yakın gelecekte Google sadece kelime tabanlı değil, Shazam tarzı sesleri ve hatta görüntüleri de aratabilecek teknolojiye ulaşacak. Aslında makaledeki gibi çok fazla işlem gücü gerektirmediği pek doğru sayılmaz. Özellikle CUDA kullanılıyor nVidia GPUlarıyla, yani yüksek paralel işlem gücü gerekli. teknik adıyla mesela 2011'de MC- GPU-MP-CNN kullanılıyor. Multi-column max pooling convolutional neural networks. son yıllarda meşhur olan deep learning çalışmalarının meyveleri. O yılda bile insanların trafik işaret tanıma seviyesini geçmişti bu tarz yapay sinir ağları. Ama 1000000 civarı nerondan oluştuğu için yüksek işlem gücü gerekiyor bu tarz derin yapay sinir ağları için.

• http://image-net.org/challenges/LSVRC/2014/results

Ayrica ayni takim(Google Researcher) goruntu isleme ve siniflandirma adiyla yazilan makale ile Europe Large Scale Image Classification best paper odulunu aldilar.
  • Apple da 1800 mAh pillerle uğraşsın...
    İşte Google'ı bu yüzden seviyorum. Hayata bir şeyler katıyor...

• Daha bunlar başlangıç önümüzdeki 20 yıl içinde çok büyük teknolojik değişimler göreceğiz ve google bunda başrol oynayacak.
  • onceden.ne guzel sadece arama motoruydu.

teknoloji artik.korkulcak hale geldi. iyi durumlari olmasina ragmen, cok ciddi kotu taraflarida var.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: paldov

onceden.ne guzel sadece arama motoruydu.

teknoloji artik.korkulcak hale geldi. iyi durumlari olmasina ragmen, cok ciddi kotu taraflarida var.

Evet hocam, aynen öyle. Ben de bu konularda çalıştığım için biliyorum. Günümüzde bu konuların en basit uygulaması mesela youtube'da veya imdb gibi sitelerde izlediğin videoya göre veya gördüğün filme göre sitenin başka video veya film önermesi. tabi obje tanımaya göre nispeten basit görülebilir ama benzer teknikler uygulanıyor. bu sayede aslında kişilerin alışkanlıkları, karakter yapısı bile çözülebilir. Komplo teorisi gibi görülebilir ama dünyada bu yöntemlerden yararlanıp beyin sinyallerini değerlendirme çalışmaları yapılıyor. mesela sizi MR cihazına yatırıyorlar beyin sinyallerini görmek için. size de cihazda bir resim gösteriyorlar. mesela elma resmi olsun. bu tür yapay sinir ağlarıyla beyin sinyallerini analiz edip ya da öğrenip diyelim, program size ne gösterildiğini söylemeye çalışıyor. yani elma gösterdiğini bilmeden sadece beyin sinyallerinizden program sizin elma gördüğünüzü söyleyebiliyor. bunlar hep aynı yöntemler. iyi kullanım amaçları olabilir ama bu tarz kulllanım amaçları bana göre de pek sağlıklı değil. milletin benim ne düşündüğümü bilmesini istemem yani sadece programa beyin sinyallerimin verilmesiyle.

• quote:

Orijinalden alıntı: yesil1026

quote:

Orijinalden alıntı: paldov

onceden.ne guzel sadece arama motoruydu.

Evet hocam, aynen öyle. Ben de bu konularda çalıştığım için biliyorum. Günümüzde bu konuların en basit uygulaması mesela youtube'da veya imdb gibi sitelerde izlediğin videoya göre veya gördüğün filme göre sitenin başka video veya film önermesi. tabi obje tanımaya göre nispeten basit görülebilir ama benzer teknikler uygulanıyor. bu sayede aslında kişilerin alışkanlıkları, karakter yapısı bile çözülebilir. Komplo teorisi gibi görülebilir ama dünyada bu yöntemlerden yararlanıp beyin sinyallerini değerlendirme çalışmaları yapılıyor. mesela sizi MR cihazına yatırıyorlar beyin sinyallerini görmek için. size de cihazda bir resim gösteriyorlar. mesela elma resmi olsun. bu tür yapay sinir ağlarıyla beyin sinyallerini analiz edip ya da öğrenip diyelim, program size ne gösterildiğini söylemeye çalışıyor. yani elma gösterdiğini bilmeden sadece beyin sinyallerinizden program sizin elma gördüğünüzü söyleyebiliyor. bunlar hep aynı yöntemler. iyi kullanım amaçları olabilir ama bu tarz kulllanım amaçları bana göre de pek sağlıklı değil. milletin benim ne düşündüğümü bilmesini istemem yani sadece programa beyin sinyallerimin verilmesiyle.

Bu teknolojiyi Google Robot teknolojisinde ve Surucusuz otomobilinde kullanicak buyuk ihtimal.Yani Google in amaci zaten yok beyin dalgasiymis vb gibi seyler degil.

Mesela Google Robotuna git pazardan elma al diyeceksin.Pazara gidicek oradan elmayi bulucak.Goruntu tanima teknolojisi ile ani kararlar verip insanlara hayvanlara carpmiyacak vb.. Hayal gucuyle her sey ureyilebilir.

Google Surucusuz otomobilde en buyuk eksiklik logar kapaklari,herhangi bir kazada tepki verme,asiri yagmur ve dolu yagisinda guvenli olmama gibi seyler.

Bu teknoloji ile muhtemelen bu tur sorunlar cozulecektir.Tabi burada hata payida var.Goruntu siniflandirmada hata yapabilir bu sistem.Bu orani 0 a yaklastiracak bir yazilim gelistirirlerse amaclarina ulasicaklar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi junkieismylord- -- 10 Eylül 2014; 14:15:55 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.