Şimdi Ara

Gebze için tavsiye

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
59
Cevap
0
Favori
2.223
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ben gebzede oturuyorum.
    Babamın oturduğu dairenin ve alt katında benim oturduğum dairenin doğalgaz işini yaptırmak istiyoruz
    ısıtılacak alanların toplam büyüklüğü şu şekilde

1. kat (girişin üstü)
    20 m2 o. odası (güney cephesi)
    16 m2 y. odası (güney cephesi)
    16 m2 mutfak (Doğu cephesi)
    18 m2 x. oda (kuzey cephesi)
    7 m2 hol (dairenin ortası tüm kapılar buraya açılıyor)
    7 m2 ardiye (batı cephesi bitişik nizam)
    7 m2 banyo (batı cephesi bitişik nizam)

2. kat
    yaklayık 70 metre civarında (mimari aynı fakat odanın biri üst katta büyükçe bir balkona çevrildi)
    20 m2 o. odası (güney cephesi)
    20 m2 y. odası (güney cephesi)
    16 m2 mutfak (Doğu cephesi)
    7 m2 hol (dairenin ortası tüm kapılar buraya açılıyor)
    7 m2 ardiye (batı cephesi bitişik nizam)
    12 m2 banyo (batı cephesi bitişik nizam)

verdiğim rakamlar yaklaşık rakamlar.
    binanın batı cephesi bitişik nizam. oturma odaları güney cephesine baktığında çok fazla ısınma sorunu yaşamıyoruz fakat 1. kat kış aylarında direk güneş almıyor.

2 firma ile görüştük biri buderus GB 012 + DD plus +ECA vana vs. önerdi
    Diğeri Bosch classic plus + önerdi ECA /Kalde + ECA vana vs. önerdi

ayrıca malesef babamın zamanında su tesisatı yapan bir kişiye yaptırmış olduğu bir tesisat var.

bu işi doğru şekilde yaptırabilmem için bana konu ile ilgili görüşlerinizi iletirseniz sevinirim.

• ilhandogan İ kullanıcısına yanıt
    merhaba buderus gb 12, üç eşanjörlü yarım yoğuşmalı bir kombidir,bosch classic plus ise çok donanımsız mütevazi özelliklerde vasat bir cihazdır
    iyi bir şey istiyorsanız premix yoğuşmalı kombi alın fiyatlar 1500liradan başlar
    panel radyatörde en iyisi demirdöküm plus'tır,koridorlarda radyatör yeri yoksa bu noktalara radyatör ilavesi yapmanızı öneririm.ayrıca kombiyi mümkünse balkona değil evin içine monte ettirin,radyatörlerin çoğuna kaliteli termostatik vanalar öneririm:danfoss ra 2000,mevcut kalorifer tesisatını sirkülasyonda kayıplar yoksa kullanabilirsiniz
  • Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.

açıkçası en iyisinden ziyade doğru işi yaptırmaya çalışıyorum.

- 2. teklifi veren firma yetkilisi bu boyutlarda bir daire için yoğuşmalı kombiye gerek yok dedi bilmiyorum doğrumu yanlışmı.

- evde çok fazla koridor yok sadece girişte kısa bir koridor var (2 metre) fakat orada da radyatör yerleştirecek alan yok.

- tesisatta malesef sikülasyon yüksek olacaktır dolayısı ile en azından y.odası ile oturma odasının tesisatını yeniden çekmek gerekecek sanırım.

- son ve en önemli nokta ise bu işi Gebze de hakkı ile yaptırabileceğim güvenebileceğim firma bulabilir miyim?
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    +1
    Doğru iş ve kullanılacak malzeme eşit öneme sahiptir,premix yoğ her m2 eve olur,önemli olan kazan sıcaklığıdır.kış boyunca en fazla 55c kazan sıcaklığında ısınabildiğiniz sürece premix yoğ kombi kullanmak en mantıklı tercihtir,buderus gb12 yerine aynı fiyata tam yoğuşmalı premix kombi daha iyi tercih,ayrıca kaliteli termostatik vana kullanmak ve evde ısıkayıpları az ise hassasiyeti en az 0,5c dijital oda kumandası kullanmak tasarrufu arttırır.kombiyi balkona değil evin İçine monte ettirmek ısıtma verimini arttırır,panel radyatörde kalde gibi vasat markalar haricinde dd plus kullanmak doğru tercihtir.tasarruflu ısınma ayrıntılarda gizlidir
    tesisat sıva üstü pprc yapıldıysa resim ekleyebiliyorsanız ekleyin tadilat kısımları için daha kesin değerlendirme yapılır

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kombi için daha önce düşündüğümüz yer mutfak orada bir değişiklik yapmayı düşünmüyoruz. Tesisat resimlerini en kısa zamanda ekleyeceğim. Panel olarak sizinde önerdiğiniz dd plus. Vana olarak sanırım arkadaşın önerdiği danfoss ra 2000. Kombi olarak da bir öneriniz var mı acaba? Forumun başka bir sayfasında görmüştüm bosch CC mi yoksa başka öneriniz var mı?
    Ayrıca ilginiz ve yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilhandogan

Kombi için daha önce düşündüğümüz yer mutfak orada bir değişiklik yapmayı düşünmüyoruz. Tesisat resimlerini en kısa zamanda ekleyeceğim. Panel olarak sizinde önerdiğiniz dd plus. Vana olarak sanırım arkadaşın önerdiği danfoss ra 2000. Kombi olarak da bir öneriniz var mı acaba? Forumun başka bir sayfasında görmüştüm bosch CC mi yoksa başka öneriniz var mı?
    Ayrıca ilginiz ve yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.

resim ekleyin kombinin monte edileceği ana hat/mutfak ile değiştirmek istediğiniz noktaları resimlerseniz daha net değerlendirme yapılır
    panel radyatörde demirdöküm plus'tan şaşmayın,25mm hatve genişlik ile en yüksek ısıl değere sahiptir ayrıca katoforez boya tekniği ve çinko fosfat kaplama ile korozyona karşı dayanıklıdır
    kombiyi mutfağa monte etmek en doğru tercih,kışın ısıtmada verim kaybı yaşamazsınız

piyasanın en iyi termostatik vanası danfoss ra 2000'dir,gaz sensörlü olduğu için tepki süresi 13dk,dünyada mekanik termostatik vanalarda 1 numaradır,diğer trv vanalar sıvı sensörlüdür ortalama 22dk tepki gösterir

Gebze için tavsiye

banyodaki havlupan ve kombiye en uzak 1 radyatör hariç kalan radyatörlerin hepsine öneririm.alıp kullanırsanız çok memnun kalacaksınız emin olun

Gebze için tavsiye  Gebze için tavsiye

premi yoğ kombiler f/p grubunda olanların çoğunu öneririm.bosch classic condense'te öneririm.yalnız bu cihaz gelişmiş elektronik kart yazılımı sayesinde oda sıcaklığında göre modülasyon özelliğinde çok iyi çalışır eğer bu cihazı alırsanız yanında mutlaka ama mutlaka bosch fr 10 modülasyonlu oda kumandası öneririm
    f/p premix yoğuşmalı kombilerde baymak falke condense,baymak duo tec,eca confeo premix,airfel digifel premix öneririm
    birebir kullanıcı deneyimi soruyorsanız ailemin ve tanıdıklarımın evlerine baymak duo tec ve baymak falke condense taktırdım cihazlar üçüncü yaz sezonunda,malzeme kalitesi iyi (net 44kilo),cihazlar çift kasalı CBD cold burner door teknolojisi sayesinde yanma odası kayıpsız mükemmel çalışır
    minimum ısıl gücü 4.7kW ve modülasyon aralığı çok geniş cihazlardır %19,5 - %100

• Tekrar merhaba,

(Resimleri ekledim fakat çok iyi çekemedim kusura bakmayın, zira bütün eşyaların yerlerini değiştirmem gerekecekti)
    resimleri tesisatın gidiş yönüne göre sırası ile eklemeye çalıştım.

Şu anki tesisat yapısına göre
    1,2,3 ve 4. resimlerde bulunacak paneller aynı borular ile beslenecek.
    diğer iki boru ise yine x. odadan gecip banyo, ardiye, oturma odası ve yatak odasını besleyecek.

Tesisat boruları bazı noktalarda zeminden gidiyor örn. x. oda ilk resimde zemine oradan 2 boru x. oda kuzey cephe duvara,
    diğer 2 boru ise banyoya ve banyodan ardiyeye zeminden gidiyor. Yine yatak odasının içinde de zeminden panele kadar gidiyor.

Şu an çok iyi hatırlamıyorum ama sanırım mutfağın sıcak sı bağlantıları üst kat mutfaktan çekildi. (sebebi tahmin edebileceğiniz gibi
    daha önceden yapılmış olan mutfağı kırıp dökmemek)

Gebze için tavsiye Gebze için tavsiye Gebze için tavsiye Gebze için tavsiye Gebze için tavsiye Gebze için tavsiye Gebze için tavsiye Gebze için tavsiye Gebze için tavsiye Gebze için tavsiye Gebze için tavsiye Gebze için tavsiye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilhandogan -- 10 Eylül 2014; 17:06:05 >

tesisatınız sıva üstü (bazı yerler sıva altı) pprc 20mm kompozit boru tesisatı ve bence kötü bir tesisat değil,değiştirmek istediğiniz kısım hangisi?
  • oturma odası ve yatak odasına giden borular evin tamamını dolaşıyor neredeyse ayrıca bu borularda çok fazla dirsek var bu sorun olmaz mı?
  • quote:

oturma odası ve yatak odasına giden borular evin tamamını dolaşıyor neredeyse ayrıca bu borularda çok fazla dirsek var bu sorun olmaz mı?

eviniz dubleks olsaydı veya net 150m2 civarında büyük daire olsaydı mevcut tesisat etkileyebilirdi,ama resimlerden görüldüğü kadarıyla klasik bir tesisat,20mm pprc ile sıva üstünden çekilmiş,dirseklerde dönüşlerde büyük işçilik sıkıntısı yok,tesisat tek hat üstünden ilerliyor siz mevcut tesisatta iyileştirme yapsanız bile sirkülasyonda fazla bir farklılık olmaz,bence olduğu gibi kalsın,evin iç alanı büyük olsaydı ve odalar peş peşe sıralanıyor olsaydı sirkülasyonda kayıplar yaşanabilirdi,ilk mesajda odaların m2'sini yazdınız her iki daire net 100m2'nin altında
    ben ne tesisatlar gördüm bahçe hortumu gibi akıllı borularla tesisatlar veya en ucuzundan yeşil içme suyu borusundan yapılan tesisatlar....vs sizinki o kadar kötü değil,üstelik usta gidiş ve dönüş borusunu aynı hizaya getirip panel radyatör bağlantısı için kafa karışıklığına mahal vermemek için gidiş borularını kısa tutmuş,bazı ustalar her iki boruyu yerde bırakır ve aynı boyda
    kaynak hatalarından dolayı çap daralması yaşanmadıysa (resimlerden görünemez) sıkıntı çekmezsiniz,alan büyüdükçe böyle ince 20mm pprc ile yapılan tesisatlarda kombinin gönderdiği tesisat suyunun son radyatöre ulaşmasında sıkıntı yaşanabilir ama bunlarında kuralı vardır 1) alan büyüklüğü 2) dubleks,tripleks gibi kat faktörü
    sizin burada bence yapmanız gerekenler:

1) kombinin altına metal tam geçişli filtre/vana taktıracaksınız (sirkülasyonda kayıp azalması için)

Gebze için tavsiye Gebze için tavsiye Gebze için tavsiye

2) radyatörlerin çıkışlarına reglaj vanası taktıracaksınız (sirkülasyonda hızlanma)

Gebze için tavsiye Gebze için tavsiye

3) kombiye en yakın radyatörler özellikle mutfağa "kaliteli termostatik vanalar" taktıracaksınız danfoss ra 2000 (gaz sensörlü tepki süresi 13dk) çünkü bu tip tesisatlarda kombiye en yakın radyatörler daima erken ısınır,trv vana ile bunu dengeleyeceksiniz üstelik kombi mutfakta ve mutfaktaki radyatör kombi+ocak+radyatör faktörü nedeniyle hemen ısınacak,siz bunu trv vana ile otomatikman dengeleyeceksiniz,kombiye en yakındaki termostatik vanalar radyatörleri kıstığında,doğal olarak tesisat suyu uzaktaki radyatörlere yönlenecek bir nevi doğal reglaj ayarı uygulanacak,elinizi bile sürmeden bu reglaj sayesinde kombiye en uzaktaki odalar daha iyi ısınacak çünkü kapalı devre tesisat suyu bu odalara yönlenecek

4) kombiye en uzak radyatörler 100cm ve üstündeyse çapraz bağlatacaksınız,diğerlerini paralel bağlatın (giriş vanası üstte diğer onu altında)

Gebze için tavsiye

siz bunları yapın,eğer tesisatın içinde çap daralması yoksa,kış boyunca ısınmada hiçbir sıkıntı yaşamazsınız kombiye en uzaktaki radyatörler tam ısınır
    burada dikkat edeceğiniz:premix yoğuşmalı kombiyi kış boyunca an fazla 55c kazan sıcaklığında ısıtabilecek şekilde boyutlandırmak
    bunu da yaptırırsanız düşük kazan sıcaklığında (binada yalıtım varsa 40-45c yoksa 50-55c civarında kış ortasında) hem tam ısınıp hem de düşük fatura ödersiniz (premix yoğ kombi+kaliteli termostatik vanalar+oda termostatı)

(tam yoğuşmalı kombi) premix yoğuşma teknolojisi+kaliteli panel radyatör dd plus,kaliteli termostatik vanalar (danfoss ra 2000)+evinizde ısı kayıpları az ise evin ortasında referans bir noktaya kombiye en uygun/uyumlu kaliteli dijital oda kumandası kesinlikle önerimdir

• Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.
    daha sonra sorularım olursa özelden mesaj gönderebilir miyim?

saygılar.
    hem özelden hem bu başlıktan yazabilirsiniz farketmez,elimizden geldiğince yardımcı oluruz
  • Terkrar merhaba

öncelikle verdiğiniz tavsiyeler için çok teşekkür ederim sayın disintegration,
    artık konuya burdan devam etmenin diğer arkadaşlarında faydalanması açısından daha faydalı olacağını düşünüyorum,

babamın evinde kullanılmak üzere bu iki üründen biri
    FALKE CONDENCE
    DUO TEC

fiyat farkı yüksek olursa Falke Condense (aynı cihaz için 200-300 TL fark vermeye gerek yok diye düşünüyorum)

Kendi evimde ise Bosh CC kullanmayı düşünüyorum
    Bosh CC FR-10 ile birlikte

paneller DD + olacak,
    -kombinin altına metal tam geçişli filtre/vana taktıracaksınız (sirkülasyonda kayıp azalması için)
    -radyatörlerin çıkışlarına reglaj vanası taktıracaksınız (sirkülasyonda hızlanma)
    -mutfakta dafoss ra2000 termostatik vana kullanacağız. (trv vana ile bunu dengeleyeceksiniz) bunu anlayamadım. yani trv vanayı nerde kullanacağımı
    -25-26 borulu sanpan havlupan
    -Kataliktik sensörlü Alarm cihazı taktıracağım

bunun dışında anlamadığım 1-2 nokta var
    Danfoss RA-2000 i bütün panellere taktırmayacak mıyım? taktıracaksam hangi tip tercih etmeliyim
    (ben nette bulamadım farklı bir isimle satılıyor sanırım)

eksiğim yada yanlışım varsa lütfen düzeltin.

saygılar.

merhaba

baymak duo tec ve baymak falke condense aynı cihaz,size de yazdığım gibi duo tec'in düğmeleri ve lcd ekranı değişti,akakçe gibi arama motorlarında baymak luna 3 duo tec (eski kasanın adı artık üretilmiyor) olarak ta geçer aslında cihaz güncel kasa baymak duo tec
    http://www.akakce.com/kombi/en-ucuz-baymak-luna-3-duo-tec-premix-240-24-kw-fiyati,139945.html

baymak duo tec/baymak falke condense taktıracağınız evde sadece termostatik vanalar olacaksa (oda termostatı kullanmayacaksanız) banyodaki havlupan ve kombiye en uzak 1 radyatör hariç kalan radyatörlerin hepsine danfoss ra 2000 taktırın,1havlupan+1radyatör kombinin devir daimi için çalışır,baymak duo tec çok geniş aralıkta modülasyon yaptığı için,kapasite düşmelerinde alev modülasyonu ile kapasitesini düşürür cihaz zaten bu alanda çok iyi çalışır

bosch.c.c ve bosch fr 10 oda termostatı taktıracağınız evde ise,kombiye uzak bir noktaya "referans" bir noktaya bosch fr 10 taktırın bu referans nokta evin genel derecesini yansıtabilecek bir yer olmalı,yani ortalama bir nokta,genelde koridor,hol,oturma odası,salon olabilir
    bazı insanlar evde duvarlarda kablo görünmesin diye oda termostatını kombinin dibine kuruyor,kombi,oda termostatını referans alarak çalıştığı için,oda termostatı da bulunduğu alanı referans aldığı için evin arka bölümleri daha ısınamadan kombi kapanır
    evin ön bölümü yani kombiye yakın yerler ısınırken kombiye en uzak odalar daha ısınamadan kapanır
    oda termostatı için monte edilecek yer genelde "referans" yani evin genel derecesini yansıtabilecek bir yer
    sizde kombi yerleri mutfak olduğu için her iki evde mutfakta (kombi+ocak+radyatör) olacağı için mutfak gereğinden fazla ısınacak,bunu dengelemek için mutdağa danfoss ra 2000 taktırın,bu radyatör kapanacağı için tesisat suyu uzaktaki odalara yönlenecek
    zaten sizin tesisat sıva üstü 20mm pprc sistem,kombiye en yakın radyatörlerde termostatik vana şart
    kombiye yakın radyatörler kapanacağı için uzaktaki odaların radyatörleri iyi sirküle olur

sizde bosch fr 10 olacağından,sadece mutfağa danfoss ra 2000 yeter,bu termostatik vanadan daha uzak bir noktaya bosch fr 10 taktırın

radyatör ile duvar arasında en az 15cm mesafe varsa yatay köşe (uk tip) danfoss ra 2000 gaz sensörlü trv vana taktırın

Gebze için tavsiye
     Gebze için tavsiye  Gebze için tavsiye

burada satılır
    yatay köşe (uk tip) gövde+danfoss ra 2000 (gaz sensörlü kafa)

http://halicmekanik.com.tr/urun-detay/1/1/1122/tr-TR/productdetail.aspx
    http://www.gkvana.com/index.aspx?ln=tr
    https://www.termostatikvana.com/yatay-kose-uk-gaz-sensorlu-termostatik-radyator-vanasi-danfoss/detay/4D5XOxjGLTc=|

• evin tamamının aynı sıcaklıkta olmasına gerek yok aslında diye düşünüyorum.
    Özellikle kuzeye ve douğuya cephesi olan oda kış aylarında kullanılmıyor gibi bir durum var neredeyse.
    (yatılı misafir gelirse kullanılabilir sadece)
    Evin batı cehesi yani oturma odası, bayo ve ardiyenin bulunduğu tarafı ise bitişik nizam olduğundan ısı kaybı az oluyor.
    Hol evin tam artasında buranında direk ısı kaybı fpek yok.
    Yakak odasının Güneye ve doğuya cephesi var kullanılan alan içinde ısı kaybı evin diğer kullanılan alanlarına göre en fazla olan oda.
    Şu durumda oda temostatını
    -oturma odasına taktırırsam yatak odası yeterince ısınmayabilir
    yatak odasına taktırısam sarfiyat artabilir diye geliyor aklıma.

birde size yazdığım yazıya baktımda 24 adet vana yazmışım
    kullanılacak petek sayısını hesaplıyorum benim oturduğum yerde 7 + havlupan
    üst katta ise 5 + havlupan
    24 vanayı nasıl çıkardı acaba tesisatçı 2 ile mi çarptı?
    Sizin verdiğiniz bilgilerden benim anladığım babamın, evinde 3 adet termostatik vana
    (panel girişlerinde), 5 adet reglaj vanası (panel çıkışlarında) kullanılacak.
    Kombiye en uzak panelin girişinde ve havlupanda reglaj vanası mı kullanılacak yine?

saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilhandogan -- 16 Eylül 2014; 15:05:07 >

1 adet radyatörde gişir ve çıkışa toplamda 2 vana takılıyor,havlupanlara da aynı şekilde 2 adet
    7+5 toplam 12 radyatör ve 2 havlupanda
    (12 radyatör) x 2: 24vana
    (2havlupan): 4vana
    toplamda 24+4:28vana yazması gerekirdi

bosch fr 10 için en uygun yeri siz seçeceksiniz,öyle bir nokta bulun ki evdeki genel sıcaklığı yansıtabilecek bir alan olsun

babanızın evinde:kombiye en uzak radyatörün girişine bildiğimiz köşe radyatör vanası,çıkışına reglaj vanası takılacak
    havlupanlarda önemli değil,havlupanların ısıl değeri düşük ve bağlantılar alttan yapıldığı için her iki girişe köşe radyatör de takılabilir veya 2 adet reglaj vanası da takılabilir
    burada dikkat edilecek tek nokta baymak duo tec (veya falke condense) takılacak evde havlupan ve kombiye en uzak bir radyatör her zaman çalışacak,kombi devir daim edecek,sirkülasyon dönecek,diğer 3 radyatörde takılacak danfoss r 2000 termostatik vanalar set edilen derecede kısılacak/kapanacak
    termostatik vanalarda en ideal ayar 3,5 numara..>21c-22c iç ortam sıcaklığına denk gelir idealdir
    sıcağı çok seviyorsanız 4 numara..>24c
    sıcağı çok sevmiyorsanız 3numara...>20c

büyük boy 28-30 borulu SANPAN marka krom havlupan,piyasada yaygın satılmaz,en kaliteli ürünlerdendir,50cmx150cm,50cmx170xcm,60cmx160cm..vb benzeri boyutlarda satılır

Gebze için tavsiye

bosch classic condense (silindirik yanma odası ve premix ekipmanlar (buderus premix yoğ kombiler ile aynı iç yapıdadır)

baymak duo tec & baymak falke condense (CBD) "cold burner door" çift kasa yapısı

50c - 30c işletmede minimum/maximum çalışma aralığı

4.7kW...>24kW.....>modülasyon aralığı %19,5 - %100

Gebze için tavsiye

termostatik vanalarda en ideal ayar 3,5 numara..>21c-22c iç ortam sıcaklığına denk gelir idealdir
    sıcağı çok seviyorsanız 4 numara..>24c
    sıcağı çok sevmiyorsanız 3numara...>20c
    mutfak gibi hemen ısınılan mekanlarda trv vana kullanımı şarttır

kombiye en uzak radyatörler 100cm ve üstünde olacaksa çapraz bağlatabilirsiniz

Gebze için tavsiye

• babamın evinde 10 metreyi biraz geçebilir fakat
    benim evimde banyo maksimum 6-7 metre karedir bu boyda bir havlupan fazla değil mi?
  • quote:

babamın evinde 10 metreyi biraz geçebilir fakat
    benim evimde banyo maksimum 6-7 metre karedir bu boyda bir havlupan fazla değil mi?

resimdeki havlupan ideal boylarda olması gerekendir,piyasada satılan aslında ideal olmayan 13-15 borulu en dandik malzemeden imal edilmiş dandik havlupanlardır,iyi bir havlupan istiyorsanız

bazı modeller yatay olarak daha uzundur resimdeki 70cmx140cm krom renk gibi kesinlikle öneririm
    bu başlığın ilk mesajında evlerinizin m2'lerini yazmıştınız 10mt biraz fazla gibi,babanızın evinde ısıtılacak net alan ne kadar?

Gebze için tavsiye

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.