Şimdi Ara

Detayli anlatiyorum yardim, Çamaşır makinesi arizalandi.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
1
Favori
3.175
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Gecenlerde skma yaparken biraz sert donderdi sikinti bundan kaynakli olabilir

Baslatiyorum
    Makine su aliyor
    Dondermeye gelince Diiit gibi elektrikle kaynaakli bir sese benzer ses geliyor, trafolardan gelen ses gibi
    Makine dondermiyor ama dondermis gibi islem yapmayada devam ediyor,
    Su alma islemleri, programn nerde olduguna dair bilgi veren tuşu donuyor yani
    Son olarak makine programi bitiriyor.
    Bu su3ec icinde disariya motordan geldigini dusundugum bir koku veriyor, hafif yanik gibi.
    Kapagi acitigimda. Bir yikama yapmamis oluyor tabiki

Kayis kopma durumunu degerlendirdim, ankrmal sekilde programi cevirmeye başladım, sikmaya gelip dondermeye basladi yani, kayis kopmadigini dusunuyorum tabiki farkli bir calisma prensibi yoksa

Camasir makinesi markasi arcelik 2100

Umarim sorunu kendim cozebilirim. Ogrenciyim cunku ve maddi durum berbat su an

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Anlattığınıza göre sorun motorun yıkama sargılarına kalkış veren kondansatörde gözüküyor. Makinenizin Üst kapağını açın. arkadan ana elektrik kablosunun girdiği kısımda iki tane metal silindir şeklinde kondansatör göreceksiniz. Bunlardan ana elektrik kablosu gireni değil de diğer kondansatörü değiştirmelisiniz. Kondansatör çok pahalı bir parça değil 10-20 lira arası bir fiyatı olur. Ama değiştirmeden önce bağlantı kablolarını bir kontrol edin bazen temassızlık yapıp bu sorunu yaratabiliyor. Geçenlerde sıkmayı sert yaptı dediniz belki sarsıntıdan bağlantıları gevşemiş olabilir. Kolay gelsin :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K-E-N-A-N -- 7 Eylül 2014; 19:07:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: K-E-N-A-N

Anlattığınıza göre sorun motorun yıkama sargılarına kalkış veren kondansatörde gözüküyor. Makinenizin Üst kapağını açın. arkadan ana elektrik kablosunun girdiği kısımda iki tane metal silindir şeklinde kondansatör göreceksiniz. Bunlardan ana elektrik kablosu gireni değil de diğer kondansatörü değiştirmelisiniz. Kondansatör çok pahalı bir parça değil 10-20 lira arası bir fiyatı olur. Ama değiştirmeden önce bağlantı kablolarını bir kontrol edin bazen temassızlık yapıp bu sorunu yaratabiliyor. Geçenlerde sıkmayı sert yaptı dediniz belki sarsıntıdan bağlantıları gevşemiş olabilir. Kolay gelsin :)

Eyw hocam umarim boyle ucuza hallolur. Yarin elime alirim makineyi bi. :-)

• quote:

Anlattığınıza göre sorun motorun yıkama sargılarına kalkış veren kondansatörde gözüküyor. Makinenizin Üst kapağını açın. arkadan ana elektrik kablosunun girdiği kısımda iki tane metal silindir şeklinde kondansatör göreceksiniz. Bunlardan ana elektrik kablosu gireni değil de diğer kondansatörü değiştirmelisiniz. Kondansatör çok pahalı bir parça değil 10-20 lira arası bir fiyatı olur. Ama değiştirmeden önce bağlantı kablolarını bir kontrol edin bazen temassızlık yapıp bu sorunu yaratabiliyor. Geçenlerde sıkmayı sert yaptı dediniz belki sarsıntıdan bağlantıları gevşemiş olabilir. Kolay gelsin :)

• Önemli değil. Açtınızmı makineyi

• quote:

Önemli değil. Açtınızmı makineyi

Hocam demin actim kapaagi baya paslanmis ici, fakat iki silindirden hangisi arizali anlamadim. Calistirincamkoku ordan geliyor. Dediginizin dogru oldugunua eminim ama kondansatorle bi pasrca daha var iki silindir demistiniz zaten, ben kondansator yazani degistircem demi

Bide bu parca nerde satilir b3n bi carsiya gidiyim en iyisi

Kablolarda sıkıntı goremedim. Zaten kazan degemeyecek gibi duruyor oralar cunku elimle ciddi sekilde salladim kazani degmedi. Zatende baglant8lar saglikli saniri. Kondansator isimizi cozecek gibi.

Ben bu kondan satoru. Daha iyisinimi alsam acaba nasil olur ki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MrKavinsky -- 8 Eylül 2014; 13:33:21 >
  • İki kondansatör den ana elektrik kablosunun bağlandığı değil diğeri arızalı. Onu değiştireceksiniz. Kondansatörü şehrinizde beyaz eşya parçası satan yerlerde bulabilirsiniz
    Arkada parlak metal silindir şeklinde olanlar kondansatör.

Detayli anlatiyorum yardim, Çamaşır makinesi arizalandi. Detayli anlatiyorum yardim, Çamaşır makinesi arizalandi.

Tekrar belirtiyorum ana elektrik kablosu bağlı olan değil yanındaki diğer kondansatör değiştirilmeli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K-E-N-A-N -- 8 Eylül 2014; 15:35:55 >

• quote:

İki kondansatör den ana elektrik kablosunun bağlandığı değil diğeri arızalı. Onu değiştireceksiniz. Kondansatörü şehrinizde beyaz eşya parçası satan yerlerde bulabilirsiniz
    Arkada parlak metal silindir şeklinde olanlar kondansatör.

Detayli anlatiyorum yardim, Çamaşır makinesi arizalandi. Detayli anlatiyorum yardim, Çamaşır makinesi arizalandi.

Tekrar belirtiyorum ana elektrik kablosu bağlı olan değil yanındaki diğer kondansatör değiştirilmeli

Hocam gittim aldim geldim çalışmadı

Dediginizi degistirdim fakat kabul etmedi

Gene benzer bir sorun oldu

Videoya çekip yükleyecem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MrKavinsky -- 8 Eylül 2014; 15:49:19 >

• bakımcıı B kullanıcısına yanıt
    Hocam arkadaş sıkmada çalıştığını belirtmiş yani sorun kesin kondansatörde. Peki yenisi geldiği halde çalışmıyorsa sizce sorun kondansatör-motor arasındaki kablolarda olabilir mi?

• Kondansatör üstündeki değerler (volt ve uf değeri) eskisi ile aynımı? Birde kondansatöre bağlanan kabloları kontrol edin.

• Hocam video yukleyemedim gitti, tablette biraz sorun cikartti bana, daily motion yukleniyor hala. Corap olayini deneyecem. Verdikleri kondansator bozuk olabilir.

Ben orada oteki kondansatoru goturdum esdeger bir kondansator istedim ona gore verdiler. 20f falan diyorlardi zaten.

Eski kondansator arizali cikti. İki ucu arasinda guc gondermeye calisan bir alet tuttular calismadi. Amper olcermiydi neydi bilmiyorum. Orada bozuk oldugundan emindiler yani. Bende sorun kesin cozuldu diye geldim çalıştıramadım. Şimdi açıkçası icerde bir sikinti olabilir diye dusunuyorum.
  • Hocam demin biraz cevirdim ibreyi saglam bi duman cikti, bahsettigim kokuda acimtiraklasti. Sigortayi attirdi biraktim oyle. Ama gelen duman makinanin altindan geldi.

Corap olayida yok elimle cevirdigimde donuyor.

Fakat daha cok soyle, sanki marş basmayan araba gibi, tam donme periyoduna girecek gibi yapiyo kazan belki 3 4 derece donuyor sonrq duruyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MrKavinsky -- 8 Eylül 2014; 17:54:40 >
  • Kayışı çıkarıp çalıştırmayı deneyin bir de

• quote:

Kayışı çıkarıp çalıştırmayı deneyin bir de

Duman falan cikti sebebini ankamiyorumda alttan ggeldi neden olabilirki.

• Alttan geldiyse motordandır. Duman çıkarken patlama kıvılcım atlaması gibi bir olay oldumu?

• quote:

Alttan geldiyse motordandır. Duman çıkarken patlama kıvılcım atlaması gibi bir olay oldumu?

Olmadi sadece duman geldi saglam perte cikmismidir acaba

Denedim birdaha actim, elektrikleri attiriyo direk. Motor yandi galiba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MrKavinsky -- 8 Eylül 2014; 20:52:03 >
  • Program düğmesi hangi kısımda ? Birde yeni kondansatörü doğru taktığınızdan eminmisiniz kondansatörün kaç tane girişi var?

• quote:

Program düğmesi hangi kısımda ? Birde yeni kondansatörü doğru taktığınızdan eminmisiniz kondansatörün kaç tane girişi var?

Dort hocam ayni sekilde tumuNu denedim

• Öyleyse sorun motorda.

• istiyorsanız bir motor ve kondansatör hazırlayıp cüzzi bir fiyata gönderebilirim.bana 0536 462 18 59 dan ulaşabilirsin.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.