Şimdi Ara

askerliğin ilk günü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
2.338
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkdaşlar başlıktaki gibi askerlğin ilk 2-3 günü nası geçiooo kasımda gircek olanlara tecrübelerinizi anlatsanız bu arada yedek subay adayıyım

• murat_erk92 M kullanıcısına yanıt
    İlk günler genelde çevreye, sağa sola marstan gelinmiş gibi bakılır. ilginç diyaloglara sahne olabilir. Yaşadığım olay şöyleydi.

Mesela bir rütbeli sizi görür;

-Hoşgeldiniz arkadaşlar
    -Hoşbulduk :)))
    İlk günler olduğu için rütbeli ters ters baksada, önemsemez.
    Ama ileriki zamanlarda böyle bir hatayı kesinlikle yapmamanız gerekir.

Doğrusu şudur
    -Hoşgeldiniz arkadaşlar
    -saoool!

• Hoşbulduk demem sanırım ama herkese şaşkınlıktan komutan falan derim sanırım Rütbe falan bakmam komutan komutanım
  • benim teyze oğlu bir kere bile tekmil vermemiş.
  •  askerliğin ilk günü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X kare -- 7 Eylül 2014; 2:20:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: X kare

Kısaca sölemek gerekirse aynen böyle geçiyor
     askerliğin ilk günü

Konunun ozeti bu kadar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İlk günler çok zor geçiyor kardeşim..Kısacası Sabır etmek lazım.
  • İlk gunlerde zor, sonraki gunlerde zor, son gunlerde zor.. Yani tamamen zorr

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 357. dönem'in facebook sayfasında şöyle bir şey paylaşmıştı arkadaş

ASKERLİKTE İLK GÜN NASIL GEÇER?

1) Askeriyeye hoşgeldiniz. Nizamiye girişinde sizin gibi teslim olmaya gelmiş ortalama 2-3 bin askerin oluşturduğu kuyrukta sıraya koyulursunuz. Ortalama 1-2 saatlik bekleyişin ardından ilk kaydınızı nizamiyeden yaparsınız. Sülüs kağıdınıza acemilik eğitimi göreceğiniz bölük tekrardan doğrulanır içeri geçersiniz ve bavulunuz X-RAY cihazından geçirilir daha sonra diğer işlemleri yapmak üzere devam edersiniz.
    2) Sırada 2.kuyruk var. Bu kuyruk Mehmetçik Yaşam Sigortası yapılan kuyruktur ve bu kuyrukta da ortalama 1 saatiniz geçecektir. Bu sigorta ile sigortalı kişilerin vefatı veya maluliyeti durumunda, geride kalanlarına veya sigortalının kendisine tazminat ödenmesi amaçlanmıştır. Sigortalının sigorta süresi içerisinde her türlü vefatı halinde poliçede yazılı tazminat tutarı olan 25.000 (yirmibeşbin) TL sigortalının kanuni varislerine ödenir. Evet arkadaşlar bu sigortayı yaptırmak zorunlu değildir fakat yaptırmanızı öneririm. Kısa dönem askerler 20 TL vererek bu sigortayı yaptırabilmektedir.
    3) Sırada 3.kuyruk var evrak kayıtlarınızı yapacağınız bölüm. Burada sizlere 1 saatlik sıranın ardından 6-7 adet form verilmekte bu formları doldurmanız istenmektedir. Formları doldurduktan sonra hemşireler tarafından 3 kez aşı oluyorsunuz.
    4) 4.kuyruk var giyindirme kuyruğu. Yaklaşık yarım saatlik bekleyişin ardından askeri kamuflaj ve diğer malzemelerinizin verildiği bölüme gireceksiniz. Burada hazır bir askerli bavul ve ek olarak bedenlerinize göre kamuflaj, bot ve spor ayakkabısını alıp biraz ilerdeki kabinlerde 3-4 dakika içerisinde giymeniz istenecektir. Sonra bir elinizde sivil bavulunuz bir elinizde asker bavulunuz ile acemilik eğitimi göreceğiniz bölüğünüze geçeceksiniz.
    5) Son olarak Bölük bölgenizde son kuyrukla tanışacaksınız. Buradaki yaklaşık 1.5 saatlik bir kuyruk sonunda da bölüğünüzde künye defteri kaydı bölük kayıt defterine kaydınız, bölük komutanınız tarafından danışmanlığınız yapılacaktır. Daha sonra koğuşlarınıza yerleşeceksiniz akşam yatmadan bir de son kez yemek kuyruğuna girip yemeğinizi yiyeceksiniz daha sonra bu yorgunlukla kafanızı yastığa vurup yatacaksınız.

• çok açık ve net bir özet olmuş @X kare
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aquilifer

357. dönem'in facebook sayfasında şöyle bir şey paylaşmıştı arkadaş

1) Askeriyeye hoşgeldiniz. Nizamiye girişinde sizin gibi teslim olmaya gelmiş ortalama 2-3 bin askerin oluşturduğu kuyrukta sıraya koyulursunuz. Ortalama 1-2 saatlik bekleyişin ardından ilk kaydınızı nizamiyeden yaparsınız. Sülüs kağıdınıza acemilik eğitimi göreceğiniz bölük tekrardan doğrulanır içeri geçersiniz ve bavulunuz X-RAY cihazından geçirilir daha sonra diğer işlemleri yapmak üzere devam edersiniz.
    2) Sırada 2.kuyruk var. Bu kuyruk Mehmetçik Yaşam Sigortası yapılan kuyruktur ve bu kuyrukta da ortalama 1 saatiniz geçecektir. Bu sigorta ile sigortalı kişilerin vefatı veya maluliyeti durumunda, geride kalanlarına veya sigortalının kendisine tazminat ödenmesi amaçlanmıştır. Sigortalının sigorta süresi içerisinde her türlü vefatı halinde poliçede yazılı tazminat tutarı olan 25.000 (yirmibeşbin) TL sigortalının kanuni varislerine ödenir. Evet arkadaşlar bu sigortayı yaptırmak zorunlu değildir fakat yaptırmanızı öneririm. Kısa dönem askerler 20 TL vererek bu sigortayı yaptırabilmektedir.
    3) Sırada 3.kuyruk var evrak kayıtlarınızı yapacağınız bölüm. Burada sizlere 1 saatlik sıranın ardından 6-7 adet form verilmekte bu formları doldurmanız istenmektedir. Formları doldurduktan sonra hemşireler tarafından 3 kez aşı oluyorsunuz.
    4) 4.kuyruk var giyindirme kuyruğu. Yaklaşık yarım saatlik bekleyişin ardından askeri kamuflaj ve diğer malzemelerinizin verildiği bölüme gireceksiniz. Burada hazır bir askerli bavul ve ek olarak bedenlerinize göre kamuflaj, bot ve spor ayakkabısını alıp biraz ilerdeki kabinlerde 3-4 dakika içerisinde giymeniz istenecektir. Sonra bir elinizde sivil bavulunuz bir elinizde asker bavulunuz ile acemilik eğitimi göreceğiniz bölüğünüze geçeceksiniz.
    5) Son olarak Bölük bölgenizde son kuyrukla tanışacaksınız. Buradaki yaklaşık 1.5 saatlik bir kuyruk sonunda da bölüğünüzde künye defteri kaydı bölük kayıt defterine kaydınız, bölük komutanınız tarafından danışmanlığınız yapılacaktır. Daha sonra koğuşlarınıza yerleşeceksiniz akşam yatmadan bir de son kez yemek kuyruğuna girip yemeğinizi yiyeceksiniz daha sonra bu yorgunlukla kafanızı yastığa vurup yatacaksınız.

yazanları okudum da içim daraldı şerefsizim , içerdeki günlerim aklıma geldi , ilk 3 gün gerçekten çok zor , ondan sonra alışıyo insan...

• Şu acemi birlik olmasa ne iyi olur valla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KNTLG

quote:

Orijinalden alıntı: Aquilifer

357. dönem'in facebook sayfasında şöyle bir şey paylaşmıştı arkadaş

yazanları okudum da içim daraldı şerefsizim , içerdeki günlerim aklıma geldi , ilk 3 gün gerçekten çok zor , ondan sonra alışıyo insan...

Kardeş ben de onu merak ediyorum ya. Teslim olduk eyvallah tamam. Sonra ne olacak? İlk 3 gün ne yapacağımızı söyler misin? Çok muallakta bu konu aydınlat beni lütfen. İlk hafta sabah kahvaltısından sonra full boşmuyuz neler yapıyoruz ilk hafta?

• feyyaz.vural92 F kullanıcısına yanıt
    İlk 3 günüm benim şu şekilde geçmişti, sizinde aşağı yukarı böyle olur.
    İlk gün öğlen teslim olduk, girişte teslim işleri oluyor, ilk gün bunlarla geçmişti akşamımettik.
    2. Gün kahvaltıdan sonra bize içeriyi gezdirdiler, neresi nedir, temel askerlik kurallarından falan bahsettiler,
    3. Gün askeri kıyafetlere ancak 3. Günde ulaştık, kıyafetleri giyince insanın içi bi kötü oluyor ama onu söyletim...

Aşağı yukarı sizinde böyle geçer, hep bi telaş , hep bi kargaşa, ama acemilik zamanını ustaya gidince özlüyor insan...

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KNTLG

İlk 3 günüm benim şu şekilde geçmişti, sizinde aşağı yukarı böyle olur.
    İlk gün öğlen teslim olduk, girişte teslim işleri oluyor, ilk gün bunlarla geçmişti akşamımettik.
    2. Gün kahvaltıdan sonra bize içeriyi gezdirdiler, neresi nedir, temel askerlik kurallarından falan bahsettiler,
    3. Gün askeri kıyafetlere ancak 3. Günde ulaştık, kıyafetleri giyince insanın içi bi kötü oluyor ama onu söyletim...

Aşağı yukarı sizinde böyle geçer, hep bi telaş , hep bi kargaşa, ama acemilik zamanını ustaya gidince özlüyor insan...

Vallahi Kütahya'ya düştüm havacıyım. O soğuğu özler miyim bilmiyorum ama o hiçbişey bilmediğimiz zamanlar özlenir tabi usta da insan kaşarlanıyor bi şekilde. Teşekkür ederim bilgilerin için.

• askerliginiz nasıl geçti hocam , o ilk günlerden bir kaç cümle anlatırmısınız ?
  • İlk teslim olduğumda nizamiyede bir rütbeli şeker ve kolonya dağıtıyordu yanında da daha sonra takım komutanımız olduğunu öğreneceğim bir teğmen var şeker dağıtan rütbeliye selamunaleykum dedim tam o sira tegmenin bana bakislarini gormeniz gerek :D neyse kayit kabule girdim ortalik ana baba gunu ikili sira yapmislar banka karti veriyorlar bende hemen siraya gectim o sira bahsettigim tegmen (sacimi 3e vurmama ragmen) git yukarda tras ol dedi gittim oldum tam siraya gectim it oglu it tekrar demezmi olmamis git tekrar ol.

Sivildede degilsinki kafasini ezesin :D neyse zor bela karti aldik meslegin ne hastaligin varmi falan fistan sordular ondan sonra kagida yazdi 4.tabur 9. boluk sonra bizim bolukte olanlari toplayip revire goturduler belden yukarisini cikarin dediler cikardik yaklasik 70-80 kisiyiz ayni anda sag sol kola igne yapiyorlar neyse onuda yaptik sonra yemekhaneye goturduler bizi.

Yemekhanenin onu dk dolu hepsi boyle serseri ayagina yatan tipler :) kimi diyor memleket nere kimide diyor allah kurtarsin lan dedim nereye dustuk :D yemek yedik ondan sonra bizi tugay istima alanina goturduler bizim amfi de orda.Bikac saat takildik orda sonra tekrar aldilar bizi depoya goturduler kamufladir,bottur cantadir vs. hepsini aldik yallah amfiye.70-80 kisiydik basta, iceri girdik 200 kisi olmusuz :D komutan dedi soyunun kamuflajlari giyin herkes soyundu o anlar rezaletti.Neyse giyindik amfinin ici merdiven basamaklari gibi oturduk jandarma nedir ne degildir belgesel izlettiler.Aksam oldu hepimizi siraya soktular istima alaninda istima alip bizi koguslarimiza goturduler.Ciktik kogusa valizleri biraktik tekrar assa indik tabur binasinin onunda bi istima daha aldilar bahsettigim tegmen konusma yapti tekrar ciktik koguslara yan tarafa masa kurmuslar dklar evrak isleriyle ugrasiyo yarim saatte orda ugrastik sonra hadi yatabilirsiniz dediler tabi uyku tutarmi assa indim atistirdim biraz.

Etrafa bakiyorum bitermi la bu diyorum :D zor bela o gunu atlattik zaten sonra alisiyorsunuz, ilk gun biraz zor oluyor.Askerligi bitermi la diyerek bitirdim oyleki atarsa 1 diyordum yine bitermi la demistim o gun :D

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• simdi fark ettim konu iki yillikmis :D

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vallaha hiç yapılacak şey değil. Keşke imkan olsa da bedelli yapsak..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.