Şimdi Ara

Yüksek lisans ve askerlik konusunda yardım lütfen.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
701
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Ben 1990 doğumluyum. 2007 yılında 4 yıllık bir bölüme girdim ve 2011 yılında mezun oldum. 2 yıl tecil ettirdim mezun olur olmaz. Bu 2 yılın ilk yılını iş ile harcadım 2. yılında 1 yıllık tezsiz yüksek lisans yaptım ve bitirdim. Böylece lisanstan gelen 2 yıllık tecil hakkım bitmiş oldu. Ardından burs kazanınca yurt dışında 2. yüksek lisansa gittim o da bir yıllıktı. Askerlik şubesine gittiğimde yurt dışı masterların sistemde gözükmediğini ve master bittikten sonra Türkiye'ye geri dönerken sorun olmaması için ilk yüksek lisanstan gelen tecil hakkımı kullanmamı söylediler. Yani 2. yüksek lisansı yaparken ilk yüksek lisanstan gelen tecil hakkımı harcadım. İki yüksek lisans da bitti ve 30 Eylül 2014'e kadar tecilli görünüyorum. Tecillerimi çok akıllıca kullanmadım farkındayım ancak elimde olmayan sebeplerden ötürü böyle olması gerekti. Şu an için askere gitmemem gerekiyor. Doktora yapmak gibi bir düşüncem yok o yüzden tecil imkanı şu an için yok.

Sorularım şunlar:
    1- Ben üçüncü bir yüksek lisansa başlasam, bu yüksek lisans sürdüğü sürece bakayaya düşer miyim? Özetle bu 3. yüksek lisans askerliğimi erteler mi? Ertelerse kaç yaşına kadar? Önceki yüksek lisanslarla aynı dalda yapabilir miyim yoksa farklı bir dalda mı olmalı?
    2- İki tane yüksek lisanstan sonra tekrar açık öğretim veya lisans okusam okuduğum sürece askerliğim ertelenir mi? Ertelenirse kaç yaşına kadar? Yine önceki yüksek lisanslarla ve lisansımla aynı dalda yapabilir miyim yoksa farklı bir dalda mı olmalı?
    3- Geçerli ALES'im ve dil belgem olmadığı için yüksek lisansların çoğuna başvuramıyorum. Çoğu yüksek lisans programı da askerlik durum belgesi istiyor. Kasım'da bakaya düşeceğim ve düştükten sonra askerlik şubesine gitsem orada zorla askere alma, tutup birliğe teslim etme gibi bir durum söz konusu olur mu? Askerlik şubesinde bakayanın cezasını ödeyip sevkimi bir sonraki celp dönemine aldırıp o haliyle askerlik durum belgesi alıp o belgeyi üniversitelere sunabilir miyim?

Çok teşekkürler arkadaşlar.

• Benim bildiğim kadarıyla tek çare doktora yapmak. Ya da yurtdışına çalışmaya gideceksin, orada çalıştığın için tecil ettirme hakkın var. 3 yıl boyunca orada çalışırsan (yasal olarak) 1095 gününü orada geçirdikten sonra dövizli askerlik yapabilirsin. Bunun da bedeli 6.000 Euro.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tortfeasor

Merhaba arkadaşlar. Ben 1990 doğumluyum. 2007 yılında 4 yıllık bir bölüme girdim ve 2011 yılında mezun oldum. 2 yıl tecil ettirdim mezun olur olmaz. Bu 2 yılın ilk yılını iş ile harcadım 2. yılında 1 yıllık tezsiz yüksek lisans yaptım ve bitirdim. Böylece lisanstan gelen 2 yıllık tecil hakkım bitmiş oldu. Ardından burs kazanınca yurt dışında 2. yüksek lisansa gittim o da bir yıllıktı. Askerlik şubesine gittiğimde yurt dışı masterların sistemde gözükmediğini ve master bittikten sonra Türkiye'ye geri dönerken sorun olmaması için ilk yüksek lisanstan gelen tecil hakkımı kullanmamı söylediler. Yani 2. yüksek lisansı yaparken ilk yüksek lisanstan gelen tecil hakkımı harcadım. İki yüksek lisans da bitti ve 30 Eylül 2014'e kadar tecilli görünüyorum. Tecillerimi çok akıllıca kullanmadım farkındayım ancak elimde olmayan sebeplerden ötürü böyle olması gerekti. Şu an için askere gitmemem gerekiyor. Doktora yapmak gibi bir düşüncem yok o yüzden tecil imkanı şu an için yok.

Sorularım şunlar:
    1- Ben üçüncü bir yüksek lisansa başlasam, bu yüksek lisans sürdüğü sürece bakayaya düşer miyim? Özetle bu 3. yüksek lisans askerliğimi erteler mi? Ertelerse kaç yaşına kadar? Önceki yüksek lisanslarla aynı dalda yapabilir miyim yoksa farklı bir dalda mı olmalı?
    2- İki tane yüksek lisanstan sonra tekrar açık öğretim veya lisans okusam okuduğum sürece askerliğim ertelenir mi? Ertelenirse kaç yaşına kadar? Yine önceki yüksek lisanslarla ve lisansımla aynı dalda yapabilir miyim yoksa farklı bir dalda mı olmalı?
    3- Geçerli ALES'im ve dil belgem olmadığı için yüksek lisansların çoğuna başvuramıyorum. Çoğu yüksek lisans programı da askerlik durum belgesi istiyor. Kasım'da bakaya düşeceğim ve düştükten sonra askerlik şubesine gitsem orada zorla askere alma, tutup birliğe teslim etme gibi bir durum söz konusu olur mu? Askerlik şubesinde bakayanın cezasını ödeyip sevkimi bir sonraki celp dönemine aldırıp o haliyle askerlik durum belgesi alıp o belgeyi üniversitelere sunabilir miyim?

Çok teşekkürler arkadaşlar.

Askerligini yapmadan 2.lisansini tecilli bir sekilde okuyamazsin. Bunun icin tecil yapmazlar. Yurt disinda yaptigin yuksek tezli miydi? Ayni duzeydeki ogretim icin ikinci bir kez tecil yapilmiyor.
    Universite mezunu oldugunuz icin zorla askere alim yok. Siniflandirmanizi yaparlar bakaya kalirsiniz. Sonrasi da para cezasi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yurtdışı masterım tezliydi evet ondan o da yattı. Anlaşılan doktoradan başka çare yok. Çok teşekkürler
  • Maalesef doktora tek çareniz. Ama ben olsam yurt dışına giderdim yükseği orada yaptığınıza göre diliniz falanda iyidir.
  • Ben de bir sene önce öyle yaparım diyordum ama Türkiye'yi de çok özledim :) Ama bakıcaz her şeye rağmen yurt dışında iş arayacağım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tortfeasor

Ben de bir sene önce öyle yaparım diyordum ama Türkiye'yi de çok özledim :) Ama bakıcaz her şeye rağmen yurt dışında iş arayacağım.

yurt içi yüksek lisanstan mezun olunca 1 sene ek tecil verilir. yurt dışındaki yüksek lisanslar bitince bu süre 2 yıldır (denklik işlemleri vs için.) sistemde gözükmüyor diye bir şey yok sallamış kim dediyse. eğer yüksek lisans bittikten sonraki tecili kullanmadıysanız 2.yüksek için bunu araştırın.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.