Şimdi Ara

.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
1
Favori
620
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Forumda degisik aile ortamlarinda buyuyen ve cesitli din ve felsefe gorusune sahip uyeler gozlemledim . Gorusunuzu ne olursa olsun dinlerin gelicegini nasil goriyorsunuz ? Hangi dinler ustun gelir .. Yada tamamen yok olur mu.
    Benim sahsi dusuncem ve gozlemimin sonucu halklar bilinclendikce din ve dindar oraninin azalicagi ve gelecek yuzyil icinde tamamen ortadan kalkicagidir. Tabi bununla birlikte ateizm felsefeside biticektir. Gorusleriniz ve gozlemleriniz yazarsaniz sevinirim.

Tesekkurler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Krauss13.7 -- 29 Ağustos 2014; 20:27:01 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Ateistlerin tanrının var olmadığına nasıl bu kadar emin olduklarını anlamıyorum. Bana 1 tane kanıt gösterilmesi yeterli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bomb has been planted
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kate Austen

Ateistlerin tanrının var olmadığına nasıl bu kadar emin olduklarını anlamıyorum. Bana 1 tane kanıt gösterilmesi yeterli.

Hocam dikkat ederseniz kimsenin kisisel gorusunu sormadim din veya felsefe hakkinda. Sadece ilerde nasil olur diye soriyorum. Siz mesela muslumansaniz muslumanlarin gelixegi hakkinda dusunceleriniz belirtebilirsiniz. Benim gorusum mesela musluman toplumu bucehaletle toparlanmasi biraz zor gozukiyor.

• Dinler yok, Ateistlik yok. Peki millet neye inanıcak?
  • İnsanın doğasında (yani yaradılışında) bir şeye inanma vardır. Bu tıpkı yemek yeme su içme gibi bir ihtiyaçtır. Yani zaman geçtikçe dünyadaki tüm inanışların yok olması imkansız.

Bana sorarsanız ateizm insan nüfüsuna oranla artmayacak. Belki düşebilir de.
    son yıllarda düşüşe geçen ve yükselişte olan hristiyanlığa bakarsak, (kalite bakımından. bkz abd ve hristiyan avrupa ülkeleri)

Hristiyanlık dağın zirvesine çıktığı gibi aşağı inmeye başlayacak (bkz osmanlının çöküşü)
    İslam ise tekrar zirveye çıkmaya başlayacak. (büyük ihtimal Türkiye olur.)

Şahsi inanışıma göre islam tekrar zirveye çıktıktan sonra zaten kıyamet alametleri falan beliricek ve kıyamet kopacak, dahası yok yani islam son kez tekrar şahlanıcak ve dünyada artık game over.
  • BayJupiter kullanıcısına yanıt
    Iste mantik ve etik kurallari gelisip benimsenicegi icin oyle bir ihtiyac olucagini sanmiyorum

• SnipeR95 kullanıcısına yanıt
    Hocam. Islam bilimde ve mantikda bu kadar gerideyken. Islam ulkelerin cogu fakirlik ve emperyalist ulkelerin somurmesiyle karsi karsiyayken nasil yukselebilir sizce. Turkiyedede durum pek ic acici degil sanki

• Krauss13.7 kullanıcısına yanıt
    Hocam çok emin konuşmamak lazım :)onlar dünyayı dümdüz sandığı vakitlerde biz dünya haritası çizerken, bilim adamlarıyla bilimin dibine vururken, bugün o çok övdüğümüz avrupanın daha bir kanalizasyonu bile yoktu. milletin pislikleri sokakta geziyordu, sonra ne öğrendilerse anadoludan öğrendiler kendi ülkelerine gelip geliştirmeye başladılar.

Pisliği sokakta gezen adam, şaraptan, kadınlardan gözünü kaldırmayan adam, şimdi bize bazı konularda öncülük ediyorsa (ki kültürlerini hala sevmem), şuan 1.5 milyar nüfusu olan islam dininin dünyaya hükmetmesi o kadar da zor değil :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SnipeR95 -- 29 Ağustos 2014; 1:13:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Krauss13.7

Hocam. Islam bilimde ve mantikda bu kadar gerideyken. Islam ulkelerin cogu fakirlik ve emperyalist ulkelerin somurmesiyle karsi karsiyayken nasil yukselebilir sizce. Turkiyedede durum pek ic acici degil sanki

Avrupadada öyle değilmiydi? Rönesans ve reformdan sonra bu hale geldi.

• Bir şey daha eklemek istiyorum : İslam dini şuan tüm dünyada çağdaş bilim ile zıtlaşmayan tek dindir. Kur'an daki hiçbir ayet şuanki çağdaş bilimle zıt bir şekilde örtüşmez. (Evrim konusuna girmeyin evrim bilimsel bir şey değildir tamamen inanıştan ibarettir. Bkz. Bilim'in sözlükteki anlamı ve Evrimin bu anlamla uyuşmamazlığı)

Birazcık araştırma diğer dinlerin şuanki bilim'e nasıl zıt olduğunu size gösterecektir. Zaten bildiğiniz gibi hristiyanların çoğu daha kendi kitaplarına inanmıyor. İncilde kadınların başlarını ya örtmeleri ya da saçlarını kazıtmaları gerektiği yazar, fakat gördüğümüz gibi şimdiki avrupa kızları o bardan bu bara o erkekten bu erkeğe zevk ve eğlence içinde geziyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SnipeR95 -- 29 Ağustos 2014; 1:21:34 >
  • Çağlar boyunca olan bir ihtiyaçtır bu, bir insan dua etmeden bir şeye inanmadan duramaz. Dinler bitmez o yüzden asla.
    Dua çok büyük bir nimet.
  • Ben dünyanın geleceğini ahlaki anlamda çok parlak görmüyorum. Dinler bence üstün gelecektir, neden diye soracak olursanız;

İnternet çağıyla birlikte ateist insanların sayısında ciddi bir artış oldu. Çünkü düşünce ve bilgi paylaşımı çok özgürleşti. Belki eskiden bir adamın farklı fikirler görebilmek için ya üniversite okuması ya da Taksim, Kadıköy gibi merkezi yerlerde takılıp farklı insanlar ile tanışması gerekiyordu. Aksi takdirde ya babasının ya da çevresindeki insanların fikirleriyle yaşayıp gidiyordu.

Ama bilgi sahibi olan insanlarda gözlemlediğim başka bir durum; çocuk yapmayı gereksiz bulmaları. Yani bugün herhangi bir Ortadoğu ailesine bakıyorsunuz, 6-7 tane çocukları oluyor, savaştan kaçanların kaldığı çadırlarda bile 7-8 tane çocuğu var her kadının. Ama bir Fin ailesine bak, 4 tane çocuğu olan aile sayısı çok azdır oranladığın zaman. Anlayacağınız, cahil ve eğitimsiz kesim çoğalmaya ve üremeye daha çok meyilli. Bilgi sahibi insanlar ise üremeyi çok önemli görmüyor, zaten hayatta başka zevkleri var. Tek eğlencesi de üremek değil dolayısıyla.

Her ne kadar bugüne kadar hep ileriye doğru gitmiş olsak da, ben tersine doğru bir durum bekliyorum dünyanın aydınlanma sürecinde.

• SnipeR95 kullanıcısına yanıt
    Iyi tespit hocam gorusunuz icin tesekkurler

• quote:

Orijinalden alıntı: SnipeR95

Bir şey daha eklemek istiyorum : İslam dini şuan tüm dünyada çağdaş bilim ile zıtlaşmayan tek dindir. Kur'an daki hiçbir ayet şuanki çağdaş bilimle zıt bir şekilde örtüşmez. (Evrim konusuna girmeyin evrim bilimsel bir şey değildir tamamen inanıştan ibarettir. Bkz. Bilim'in sözlükteki anlamı ve Evrimin bu anlamla uyuşmamazlığı)

Birazcık araştırma diğer dinlerin şuanki bilim'e nasıl zıt olduğunu size gösterecektir. Zaten bildiğiniz gibi hristiyanların çoğu daha kendi kitaplarına inanmıyor. İncilde kadınların başlarını ya örtmeleri ya da saçlarını kazıtmaları gerektiği yazar, fakat gördüğümüz gibi şimdiki avrupa kızları o bardan bu bara o erkekten bu erkeğe zevk ve eğlence içinde geziyor.

Dedigin ayet 1.korintliler 11 4
    Hristiyan bi kadinin basini ortmesi sadece kilisede dua sirasinda zorunluluktur.

Hristiyanlarin yasantilarini elestirmeden once muslumansan ya da hangi dine mensupsan kendi dinini elestir. Benim dinime laf soylemeden once bilgi sahibi olun ondan sonra konusuruz. Konu din elestirisi haline gelmesin. Dunyada 2.5 milyardan fazla insan hristiyanliga inaniyor. Sizin gibilerine gore hepsi hata icinde ama o 2.5 milyar insandan nedense bi tane zeki insan cikip da hristiyanlik asli degismis dindir demiyor. 2.5 milyar insan inaniyor. etrafinizda baska fikirlere laf yetistirmek yerine kendi inanclarinizi da sorgulayin.
    Bahsettigin yozlasma sadece hristiyanlikta yok islamda da mevcut.

İcki haram. İcen cok muslim tanidim
    Zina gunah. Cok zina eden muslim var.
    Hirsizlik keza oyle.

Yani islam yasantisinda da yozlasma var. Hristiyanliga mal etmeseniz olmayacak.

Her dinde yozlasma mevcutken kendi icinizde bi sorgulama yapin lutfen.
    Olayi haçlı seferlerine çevirmeyin zira seferlerin sonuçlari da ortadadir.

Saygilarimla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 6.cadde -- 29 Ağustos 2014; 1:51:56 >

• Mr. Pink kullanıcısına yanıt
    Dediginiz dogru olabilir ama mehzepler arasindaki savas da ozellikle islam dinini yok edebilir. Cunku dusunceye katlanms diye bir sey kalmadi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kate Austen

Ateistlerin tanrının var olmadığına nasıl bu kadar emin olduklarını anlamıyorum. Bana 1 tane kanıt gösterilmesi yeterli.

Ateist olarak inancına saygım var o yüzden ileride mesaj atmak istersen sendende bu saygıyı bekliyorum.Neden inanmadığıma gelirsik ; İlk olarak dini savaşlar.Bir tanrı var ve yarattığı başka bir kuluna diğer bir kulu öldürmesini istiyo.Hangi vicdan bunu kaldırabilirki ? Yüzyıllar boyunca dinin olduğu yerde barış olmadı.Yahudiler müslümanlara saldırıyo,hristiyanlar zamanında cennetten parsel parsel yer satıp cadı diye milleti çarmıha gerip canlı canlı yaktı,Müslümanlar ülkemizin dibinde masum insanların boğazını kesiyo,dini kullanarak yıllardır ülke liderleri insanların cahilliğinden beslenerek sömürge yoluyla zenginliğine zenginlik katıyo.Sözde insanları sınava tâbi tutuyo ayağına bir taraf her akşam ne yiyip içiçeğine karar veremezken başka bir taraf hayatı boyunca yoksulluk,sefillik çekip aç kalıyo ve ölürkende sefillik içinde ölüyo.Bu seleksiyonunda olmasını sağlayan şey nerede doğduğunla ilgili.Avrupada doğan hristiyan gavur hayatı boyunca rahat yaşarken son din ve gerçek dine inanan Müslüman'ın kafaları kesiliyo,kolu bacağı atılan bombalar sonuncunda kopuyo.Son dinin peygamberi kendisine 9 yaşında bir gelin alıyo ve diğer eşlerine(!)kuma getiriyo oysa sadece evlat edinebilirdi en basitinden himayesi altınada alabilirdi neden evlendiki 9 yaşındaki bir çocukla ? Bilimden yürürsek en büyük falso evrimi yalanlamadır.Eski zamanlarda günümüze kadar gelen insan evrimi rahatlıkla anlaşılmakta.Evrim artık bir teori değil.Günümüzde Kuran'ın geçmişte olan olayları ve gelecekte olucak olayların olduğu söylenir ama gezegene çok uzun yıllar boyunca hakim olan dinazorlardan hiç bahsedilmez özellikle bu dinazorların belli başlı bir kısmını şuanda fosil yakıt olarak kullanmamıza rağmen.. Eğer tanrı varsa ve gerçekten kötülüğe son vermek istiyosa en başta neden kötülüğü yarattı ? Madem kötülüğe son vermek istiyodu bir tanrı, var olmasını istemediği birşeyi yokedemezmiydi ? Neden dünyada bu kadar acı var ? Bundan çok uzun yıllar önce insanlar zeus,posedion gibi tanrılara inanıyorlardı çünkü yıldırımı ve selleri açıklayamayıp kendilerinden büyük bir gücün bunu yaptığına inanıyolardı.Bundan 100 yıl önce daha fizik yasalarınını tam oturtamamışken şuanda evrenin oluşumunu biliyoruz ama büyük patlamanın nasıl oluştuğun bilmiyoruz.Senin bir şey bilmemende asla bilinmicek anlamına gelmez veya daha büyük bir yaratıcı aramamalısın herşeyin altında.Bu sebeptendirki bilim ve teknoloji kendini geliştirip açıklanamayan şeylere açıklamalar getirdiği zaman dinlerden eser kalmicaktır.Genç olanlarımız önümüzdeki 50 yılda bunu görücektir.Daha bundan 20 yıl önceki bilgisarlar bir evin salonunu doldurucak kadardı artık 20 tane kağıt kalınlığında bilgisayarlar üretiyoruz bekleyin ve görün.. Sen sadece tek kanıt istemişsin bende evrim diyip köşeme çekiliyorum.Maymunlarda insan olmuyo çünkü maymunlardan ayrılan ayrı bir familyanın gelişmiş haliyiz sorarsan diye söylüyorum.

quote:

Orijinalden alıntı: SnipeR95

İnsanın doğasında (yani yaradılışında) bir şeye inanma vardır. Bu tıpkı yemek yeme su içme gibi bir ihtiyaçtır. Yani zaman geçtikçe dünyadaki tüm inanışların yok olması imkansız.

Bana sorarsanız ateizm insan nüfüsuna oranla artmayacak. Belki düşebilir de.
    son yıllarda düşüşe geçen ve yükselişte olan hristiyanlığa bakarsak, (kalite bakımından. bkz abd ve hristiyan avrupa ülkeleri)

Hristiyanlık dağın zirvesine çıktığı gibi aşağı inmeye başlayacak (bkz osmanlının çöküşü)
    İslam ise tekrar zirveye çıkmaya başlayacak. (büyük ihtimal Türkiye olur.)

Şahsi inanışıma göre islam tekrar zirveye çıktıktan sonra zaten kıyamet alametleri falan beliricek ve kıyamet kopacak, dahası yok yani islam son kez tekrar şahlanıcak ve dünyada artık game over.

Umarım bu yazıyı yazan kişi +18 değildir.Bir Müslüman için bile çok çok saçma bir inanış.Ateist olan insan sayısı oldukça fazla.Gerçek bu.Ateist olupta hiç kimse gidip nüfus müdürlüğünde kimliğini değiştirmiyo tıpkı benim gibi.Abd'de kimliğinde Hristiyan yazan insanların hemen hemen %30'u eline incil alıp 3 sayfa okumamıştır.Ve şöylede bir tespit var eğer ABD'de ülkedeki tüm ateistler ülkeyi terk ederse hapishanedekilerin sadece %1'i,Abd ulusal akedemiysen topluluğunun %93'ü ülkeyi terk etmiş olur bilmem anlatabildimmi.Irkımızın sonu bir yaratıcı tarafından olmicak,üç kere borular üflenmicek buna gerek yok zaten.Biz kendi kendimizi yiyip bitiriyoruz eğer bir gün hepimiz birden yok olursak bu sadece ve sadece kendimiz yapmiş olucaz,başka biri değil.Ayrıca hiçbirmiz bir tanrı inancıyla doğmadık.Sadece çocukluğumuzdan beri bize anlatılan şeylere inandık bir çocuğa ne söylersen inanır bu kadar düşünümez.

Özet : Bilimde yeni gelişmeler oldukça açıklanamayan olaylar açıklanmaya başlandıkça ateistlik oranı gittikçe artıcaktır.Hani filmlerde olur ya gelecekte geçen filmlerde önceden atalarımızın inandığı şeyler bunlardı diye göstericez çocuklarımıza.Size bir örnek veriyim önceden ölüm vadisinde kendiliğinden hareket eden taşları Allah'a bağlayan insanlar vardı.Daha bir kaç gün önce yabancı makaleler paylaşan facebook grubunda makelenin adresini vererek açıklanışını gördüm.Buda bir örnek olsun size.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi demonspeople -- 29 Ağustos 2014; 13:18:29 >

• Son 1 yıldır çok iyi bir Müslüman olmama rağmen dinden o kadar koptum ki anlatamam . Alkol zina ne varsa bulaştım fakat nasıl böyle bir insan oldum bilmiyorum . 1 hafta önce tekrar oturdum dua ettim Kuran okudum bunun verdiği huzur mutluluk başka nerede var ? Ateist arkadaşlarım var fakat bu mükemmel yaradılış gerçekten kendi kendine mi oldu ? Dediğim zaman direk ortamda ki konu değişiyor bunu açıklayamıyorlar . Haşa Allah yok Kuran-ı Kerim'i Hz.Muhammed ( SAV ) yazdı diyenler bile var gerçekten çok enteresan . Bilmiyorum isteyen istediğine inanabilir ama bana İslam'ın verdiği huzuru hiç bir şey vermiyor .
  • Yeni bir akim ortaya cikabilir agnostikler gibi ve var olan buyur vs

• quote:

Orijinalden alıntı: brkyldrm19

Son 1 yıldır çok iyi bir Müslüman olmama rağmen dinden o kadar koptum ki anlatamam . Alkol zina ne varsa bulaştım fakat nasıl böyle bir insan oldum bilmiyorum . 1 hafta önce tekrar oturdum dua ettim Kuran okudum bunun verdiği huzur mutluluk başka nerede var ? Ateist arkadaşlarım var fakat bu mükemmel yaradılış gerçekten kendi kendine mi oldu ? Dediğim zaman direk ortamda ki konu değişiyor bunu açıklayamıyorlar . Haşa Allah yok Kuran-ı Kerim'i Hz.Muhammed ( SAV ) yazdı diyenler bile var gerçekten çok enteresan . Bilmiyorum isteyen istediğine inanabilir ama bana İslam'ın verdiği huzuru hiç bir şey vermiyor .

Hocam biraz konu sapti gibi ben dinlerin gelixegi hakkinda dusuncelerinizi belirtmistim. Ama sizin yazdiklarinizi da okudum sizi rahatlatmak icin diyim Hz Muhammed (SAV) da zamaninda cok icti. Icki Islamin ilk 40 Yilinda haram degildi. Araplar b*kunu cikarinca sonradan haram kilindi . Kendiniz arastirabilirsiniz. Bide zina demissiniz. Bide zina demissiniz. Yine Hz Muhammed (SAV) 4 resmi 16 imam nikahli olmak uzere 9 yasindan 63 yasina kadar cesitli esleri vardir. Hani bunu dusununce sizin kendinizi pek kotu hissetmemniz gerekir. Olay sadece kagit ustunde imza mi ? yada hocanin 4 cumlelik duasi ile zina/helal cizgisi cekilebiliyormu.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.