Şimdi Ara

Dell Inspron 7537'mi ? Lenovo IdeaPad Z510'mu ? Nedenlerini İnceliyoruz !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
1.294
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Lenovo IdeaPad Z510

Arkadaşlar öncelikle konuyu okuyup mesaj yazacağınız için teşekkür ederim,maximum 1500-1750 TL arası bütçem var ve bu bütçede Z510 ve 7537 haricinde bir makine bulamadım(i5) bu yüzden bu 2 makine arasında kaldım kendimce ufak bir kıyaslama yaptım bana göre Dell Inspron 7537 daha alınası bir model çıktı ama halan daha kararsız olduğum noktalar var ;

GPU : Dell 7537'de 750M GDDR5 128 Bit Gerçekten güçlü bir gpu ile karşılaşıyoruz,Lenovo Z510'da ise 740M GDDR3 64 Bit bir GPU ile karşılaşıyoruz yalnız 64 bit olduğu kafanızı karıştırmasın en azından bir 640m kadar güç üretebiliyor diye okumuş bulunmaktayım aynı taktik 750 TI'da da kullanılıyor araştırılabilir ancak bu 740m'ile 750m arasında uçurum olmadığı manasına gelmiyor ve testler gösteriyor ki kimi oyunda iki makine arasında 10-20 FPS fark oluyor tabi ki güçlü olan Dell 7537 oluyor

CPU : Dell 7537'de ve Lenovo Z510'da baktığımızda temel olarak i5 işlemci olduğunu görüyoruz fakat şöyle bir ayrım var işlemcilerin i5-4200 kısmından sonra 2 farklı harf ile birbirinden ayrılıyorlar Dell 7537 i5-4200U Lenovo Z510 i5-4200m olarak birbirinden ayrılıyor.burada Z510'daki i5 işlemci safkan mobil i5 işlemci olarak geçiyor 7537'deki ise Ultra Low Voltage i5 işlemci diye geçiyor ULV(Ultra Low Voltage) işlemciler genelde Ultrabook modellerinde kullanılıyorlar ama kesinlikle performanstan ödün vermiyorlar fakat yinede bir 4.nesil i5-4200M kadar güçlü olduğu söylenemez fakat bakıldığında i5-4200U size çok daha uzun bir batarya performansı vaad ediyor ve Ultra Low Voltage işlemcilerin maliyeti daha fazla aynı zamanda ULV işlemciler M işlemcilere göre daha az ısınmaktadır ve daha az enerji çekmektedir güç anlamında ise i5-4200U nerede ise kafa kafaya 2.nesil i5 işlemci kadar güç ürettiğini söyleyebiliriz ve eğer işiniz işlemciye yük bindiren bir iş değil ise genelde benim gibi oyun amaçlı kullanılacak ise yada abartıya kaçılmayacak ise i5-4200u çok daha mantıklı bir karar oluyor tabiki dell 7537'de i5-4200M kullanılmasını isterdim ama gördüğüm kadarıyla bugün en basitinden 2.nesil i3-370M işlemci ile neredeyse oynayamadığınız oyun olmadığını düşünürsek i5-4200U'nun gayet yeterli bir cpu olduğunu görürsünüz bu konuda bende çok takılmıştım ama youtube'taki gameplay videoları beni ikna etmeye kesinlikle yetti işlemcinin kesinlikle dar boğaz oluşturmadığı buradan bariz belli oluyor.

RAM : Z510'da 8GB 1600MHZ Dell 7537'de 6GB 1600MHZ ram kullanıldığını görüyoruz yalnız bence her iki makinedeki ram miktarı abartılı bugün 4GB ram ile oynanmayacak oyun yapılmayacak işlem yoktur benim bildiğim tabi yeni oyunlar artık en az 6 istemeye başladılar orası artık yeni oyunların gelişimiyle alakalı benim için Z510'da +2GB fazladan ram olması hiçbir şey ifade etmiyor.

Ses : Z510'da Dolby Home Teather v4 ile güçlendirilmiş JBL hoparlörler var,geçen gold mağazasında youtube'tan bir müzik açarak test ettim çok hoşuma gitti fakat 7537'yi hiç bilmiyorum Waves MaxxAudio® 4 diye bir sistem var fakat ne kadar yeterli nasıl bir ses çıkıyor hiçbir fikrim yok bu noktada kullanıcıların yardımına hepimiz muhtacız fakat Dell'in bu konuda yerde süründüğünü sanmıyorum çünkü bu konuda kimse şikayetçi olmamış ama sanırım bir z510 hoparlör performansı beklemek yanlış olur

Kalınlık & İncelik & Isı & USB'ler & HDD & ve diğer donanımlar

Dell 7537'nin beni en çok düşündüren yönü kasa kalınlığı oluyor fakat hangi kullanıcısına sorduysam sorun olmuyor diyor saatlerce oyun oynuyoruz diyorlar fakat 7537 z510'a göre yer yer 5-6 derece daha fazla ısınıyor bunu not etmek zorundayız fakat bir sorun oluşturmayacaksa ısınması da umrumuzda olmaz diyorum tabi bu dediğim fark 2 cihazda maximum yük altında iken ölçülmüş değerler(kasa üstü ve altı,içi değil)

Ufak bir ekleme olarak ilk baktığımda 7537'nin fanının nerede olduğunu bulamamış ve sonradan ekranın altına gizlenmiş olduğunu tespit ettim bence tasarımsal olarak gayet güzel bir taktik ve fazladan ısınmaya sebep olmuyor z510'da ise ol orta görünüyor sol tafarta fakat z510'daki de fena durmuyor :)

USB olarak da Z510'da 3 tane usb çıkışına yer verildiğini ve bunlardan 2 tanesinin usb 3.0 1 tanesinin ise usb 2.0 olduğunu görüyoruz bu kısımda üstünlük 7537'de çünkü adamlar hiç tereddütsüz 4 tane usb 3.0 çıkışını koymuşlar artık bence usb 2.0 eklenmesi saçmalıktan başka birşey değil madem 1 tane usb 2.0 koydunuz niye 4 yerine 3 tane usb koydunuz ?

HDD'lerin hızları aynı fakat Z510'da 1TB 7537'de 500GB + 8GB SSD desteği mevcut bu kısımda z510 ne kadar önde olsa bile okuma yazma hızının oyuna hiçbir etkisi olmayacağından önemsemiyorum o ssd sadece sistemin hızlı çalışmasını sağlayacaktır tabi +500GB'tı da hiçe sayamayız tabiki ama benim işimi 7537'deki 500GB görür görmez ise 2TB HDD alır yine mutluluklar dilerim :)

Bunların dışında Z510 komple metal rengine boyanmış plastik kasa ile kaplanmasına karşın 7537'in yarısı aliminyumdan üretilmiştir ve malzeme kalitesi anlamında 7537 çok daha iyidir(Apple ile Samsung cihazları gibi düşünün)

Dell 7537'de DVD Yazıcısı/Okuyucusu yoktur ne kadar kulanıldığı zaten tartışma konusu olur :)

Ayrıca Dell 7537'nin klavyesi Alttan Işıklandırmalıdır,Z510'da ışıklandırma yoktur !

Çok Detaylı Bilgiler(ingilizce) ;

Dell Inspron 7537 :http://www.notebookcheck.net/Review-Dell-Inspiron-15-7537-Notebook.104976.0.html

Lenovo IdeaPad Z510 :http://www.notebookcheck.net/Review-Lenovo-IdeaPad-Z510-Notebook.105627.0.html

Bütün Yorumlarınız Altın Değerindedir,Lütfen Yorum Yapmaktan Çekinmeyin Bilmiyorsanız Sorun,Biliyorsanız Uyarın !

Benim bu karşılaştırma sonrası tercihim Dell Inspron 7537'den yanadır bu kişiye göre değişir saygı duyarım ama bunu bize sebebiyle birlikte açıklamasını isteriz :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-FDCF59BE8 -- 26 Ağustos 2014; 14:56:59 >

• Asus X550JK XO012D GTX 850M. Bak bi hocam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Al Capone! kullanıcısına yanıt
    2100-2200 TL arası bir makine ve yeni bir işlemci modeli daha var i5-4200H.Benim verebileceğim max ücret 1750 TL :)
  • Out_of_Time kullanıcısına yanıt
    valla işlemci olarak 4210U'nun yeterli olduğunu görünce fazlası benim için ölü güç oluyor(olmasa da olur-kullanılmayan) bence İşlemcinin yettiği yerden sonra bütün masraflar GPU üzerine yapılmalı :) ayrıca 7537'nin de i7 si var aynı şekilde ULV işlemci i7-4500U perf farkını bilmiyorum 2.300 TL falan zaten i7'lisi bu kadar verdikten sonra az daha verir bir Y510p SLI alırm :)
  • Uzun araştırmalar sonucunda bir adet i7-4702mq, 1tb hdd + 8gb sshd, 8 gb ram, gt740m ekran kartlı Lenovo z510 aldım. Bende bu iki laptop arasında çok gidip geldim ancak hatta Dell bir adım öndeydi. Neden öndeydi? Ekran kartı Lenovo z510a göre daha iyi hem model olarak hem bit değeri olarak. Gt740m'ler iki farklı model (64 ve 128bit) ancak Türkiye'deki laptoplardan gt740m ekran kartına sahip olanların büyük çoğunluğu 64 bit. Ancak Dell'in ekranı parlak olduğundan ötürü Lenovo'yu seçtim. Gerek yaptığım bilgisayar başı işlerden ötürü gerekse boş zamanlarda oyun oynadığımdan ötürü parlak ekranda gözlerim 3 saat içerisinde kan çanağı oluyordu. Lenovo'dan pişman mısın diye soracak olursanız daha 24 saatini doldurmadı ancak gayet memnunum. Ekran olayını da göz önünde bulundurun, eğer ki hassas göz dokunuz varsa parlak ekran gözlerinizi aşırı yoracaktır.

İyi forumlar.

Edit : Lenovo z510 i5 işlemcili modelini kullananlardan da pek duymadım memnuniyetsizlik. Aksine Dell'in kronik wifi sorunu ve ısınmasıyla ilgili baya post okudum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi talican -- 27 Ağustos 2014; 18:17:06 >

• emeğin için teşekkür ederim aynı notebooklar arasında bende kararsızdım benim tercihimde 7537 olacak
  • talican T kullanıcısına yanıt
    yorumun için teşekkürler,o wi-fi sorunu güncelleme ile çözülüyor diye biliyorum(araştırdığım kadarıyla) z510'da çok güzel makine cidden o kart 750M olsaydı fiyatı 1.800 TL bile olsaydı gözüm kapalı alırdım ama o makine ile bu makine arasında oyun performansı olarak uçurum var benim 1.amacım oyun oynamak 2.amacım internette gezinmek v.s olduğu için tercihim 7537 den yana,aşağıdaki fotolara bakarsanız gerçekten küçümsenemeyecek fark olduğunu görürsünüz ;

Dell

Lenovo

ama dediğin gibi ekran olayını bilemiyorum,bir ekranın parlak olup olmadığını nereden nasıl anlarız?(biraz cahil kaldım ama) :) 7537'yi tamam anladım parlak ekran,Babamın HP G62'si var bu parlak mı bilmiyorum bunda ekranla hiç problem yaşamadım,Kardeşimin Toshiba C855'i var onda da sıkıntı yaşamadım ama bu toshiba gereğinden fazla parlıyor anlamış değilim sanırım bu parlak ekran fakat sıkıntı yaşamadığım gibi hoşuma gidiyor :) Lenovo Z580 kullanmıştım bunda da ekran konusunda pek problem yaşamadım sadece renkleri note 3'ün ekranına baktıktan sonra baya cansız görünüyordu.(Full HD Super Amoled 1080p Elmas Dizilim)

benim için i5 ile i7 arasında öyle uçurum yok aksine i3 bile işimi görecektir hani bu 7537 az daha kalın olsa 755 SLI yapsalar ama i3 koysalar darboğaz yapar mı bilmiyorum yapmama olasılığı yüksek bu işlemcileri çok hafife alıyoruz benim için daha iyi olurdu :) (aynı fiyata tabi)

tekrardan teşekkürler,sizede iyi forumlar

• Dell
  • arkadaslar su anda tost makınesınden nete gırıyorum lınk veremıyecem alacak arkadaslar wındowslu versıyonu sıparıs etsınler pc depodan ben nasıpse 3 gune 150 lıra bulursam yada daha da duserse alacagım dell den bahsedıyorum herkese hayırlı olsun

• Aynı ikilemde kalıp bende Dell 7537 aldım. Şuana kadar sorunsuz kullanıyorum alışamadığım noktalar elbet var ancak kronik bir soruna denk gelmedim. Alacaklar için BF4 high'da 75 derece civarında oynadım ancak oyunu görev çubuğuna küçültüp 2 dakika beklerseniz 60 derece ve altına indiğini göreceksiniz, 2 saatlik periyotlar halinde oynuyorum ve çok rahatım. Ancak gözü yoruyor ekran ona lafım yok, en azından bende durum bu. (Herhangi bir göz problemim yok, gözlük felanda yok)

Ayrıca kasa olarak DELL gerçekten çok güzel, boyut olsun kalınlık olsun.

Merak edilen noktalar varsa bende yardımcı olmaya çalışırım bu ürün için.

Edit:Bahsettiğim core ısıları, gpu 70 üzeri hiç görmedim. Oda sıcaklığı 25 civarı genelde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tesla496 -- 28 Ağustos 2014; 22:36:30 >
  • tesla496 T kullanıcısına yanıt
    Abi bu bahsettiğin ısı değerleri gerçekten muhteşem desene ya :),An itibariyle gittim delilik yapıp ATM ye para yatırdım ve satın aldım

http://www.pcdepo.com/dell-inspiron-7537-s21w65c-notebook

alacak benim gibi deliler varsa bu fiyat sabaha değişir şimdiden söyleyeyim gidin alın yanınızda biri bulunsun çingenlere,balicilere,yankesicilere falan dikkat aman diyim

merak ettiğim tek şey şu anda Ses şiddeti ve kalitesi Z510'a göre nasıl,bugün Gold'a gittim dell leri denedim Lenovolarla ses konusunda dağlar kadar fark var :( ama yinede fena sayılmaz benim için o salak sesi hiç çıkmayan(salak mühendisler nasıl yapıyorlar bilmiyorum yetenek yani) olmaması yeterli ve gördüğüm kadarıyla orta seviye bir ses şiddetine sahipti ama bas vurunca hafiften titreme yapıyorlardı nedense onu çözemedim görevliye dedim aynen bunların hoparlör sanki gidici dedi başka bi modelde denedik sıkıntı yapmadı

Gönlüm Lenovo Y510p SLI + 8GB + 1TB SSHD isterdi ama nasip buymuş baktığımızda aynı işi görüyor mu görüyor buna da çok şükür bunu da alamayabilirdim Allah herkese gönlüne göre nasip etsin...

Ekran cidden belirttiğiniz kadar kötü mü ya ? gerçi gelsin bakalım bir açalım makineyi olmadı mecburen z510 ile değiştiririz değiştirmem belki 30 fps yabana atılacak fark değil 7537

• Benim için yeterli ancak az bulan arkadaşlarım oldu. Ama ses çok net. Bende sony'nin 50 liralık kulakiçi kulaklıkları var genelde onu kullanıyorum ve çok memnunum. Eğer aldıysan şimdiden hayırlı olsun. Ekran konusunda da pişman olacağını düşünmüyorum :)
  • Bende 7537 var cayır cayır zaten bu her türlü iyi diye bunu seçtim ek olarak dell bütceni aşar 200 TL vade var

Benim dell 2150 TL diye geçiyor orijinal win8 8gb ram i7u işlemcili 3.1ghz y kadar her şekilde hızını veriyor, u işlemcinin olayı günlük olaylarda az enerji tüketip agır işlemlerde m ve q işlemcilerin yaptıgı gibi enerji emip performans vermektir, ayrıca gddr5 gt750m nerde , ddr3 740m nerde . farkı söyle anlatayım gt750m le gtx 765m arasındaki fark

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elkarun -- 30 Ağustos 2014; 1:26:02 >
    Dün bir abimizin Inspron 15 lerden 51 bilmemkaç olan modeli denedim sesi çok güzeldi z510 u aratmıyordu valla genelde bende kulaklık kullanırım ama dış hoparlörü de iyi olsun tabi ki,kimi laptopların sesi hiç çıkmıyor sebebini anlamış değilim kardeşimde Toshiba C855-219 var ses şiddeti berbat hiç sesi çıkmıyor fullesen anca duyuyorsun
  • elkarun E kullanıcısına yanıt
    i7 lisini alacağımı kim söyledi abibenim işimi i3 te görüyor yeterki gpu iyi olsun,1665 TL ye kargosu dahil Perşembeyi Cumaya bağlayan gece satın aldım gece fiyatı düştü ne yapayımbunu hep yapıyorlar geçen sene z580 i de böyle almıştım.neyse işte salak kargolar bugün ve yarın kapalı sinir krizlerindeyimsize ne kardeşim zafer bayramından,sanki 1 mayıs işçi bayramı...

hayır normal esnafın-işçinin da bayramı değil mi bu bayram,niye onlar da tatil yapmıyor ?

yok ya U işlemcileri baya araştırdım dediğin gibi çalışıyor ama m veya q kadar hiçbir zaman güç çekmiyor,çekebileceği max 15W performans olarak ta ana konuda performans karşılaştırması var 2.nesil i5 e güç olarak tekabul ediyor ama siz ne diyorsunuz benim babamın bilgisayarında 2.nesil i3 var uçak uçak fakat gpu su çok kötü oyunlarda büyük sıkıntı,aynı şekilde kardeşimin laptobunda i3 3.nesil var gpu dan kurtarmıyor fakat babamınkinden kat ve kat iyi.Zaten 7537'nin gameplay videoları her şeyi ortaya koyuyor Ana konudaki arkadaş GPU ları karşılaştırmış GTX660m'i sollamışız daha ne olsun son birkaç günde fenomen olan 4GB'tlı bi asus modeli vardı GT850M vardı makinede az daha ona yöneliyordum ki GDDR3 müş zaten plastik kasa 4GB rami arttırırsan garanti dışı kalıyor 7537 kadar inceliği var 4200H işlemci koymuşlar 3.8GHZ yazıyor yuh dedim tutuşur bu(2.8 de olabilir) bence 7537 inceliğini u işlemci ile telafi ediyor ısınmıyor ki ana konuda boşta ısı değeri var benim kullandığım hiçbir makine 50 derecenin altına düşmedi 7537 ise 30 dereceden bahsediyor neredeyse oda sıcaklığı ?

• Dell almayın , aldırmayın..

Dell 5110 model laptop um 2.5 senede pert oldu. Hemde ev kullanımında.. Anakart bozuldu. Yeni anakart değişimine de 650-700 tl para istiyorlar..
  • bu tamamen şans olayı kardeşim,aynı olayı başka makinede de yaşayabilirsin.Sen böyle diyorsun ama bana bir laptop tamircisi ise Dell en az arızaya gelen ürün diyor ve birçok kişi de bunu doğruluyor 7-8 yıl aynı dell i kullanıp eskidiği için değiştiren tanıdıklarım var.Makinenin zaten 2yıl garantisi var 2 yıl sonra hiçbir laptop garantiye girmez kasko yaptırmadıysan yada uzattırmadıysan.Güvenilir bir tamirci bul git yaptır belki basit bir şeydir fazla para almazlar ? bende senin yaşadıklarını Toshiba'dan HP'den Fujitsu-Siemens'ten çektim zamanında,tamamen şans işi... yine uyarın için teşekkür ederim :)

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.