Şimdi Ara

Arac Rayic Deger

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
977
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2 yil once sifiri 41500 TL olan VW Polo 1.6 TDI Comfortline aracimi alirken opsiyonel paketler eklettim ve 50500 TL'ye satin aldim. Kasko policelerinde artik arac bedeli yazmiyor, "maddi ve bedeni hasar karsiligi" diye bir kisim var, orada 50000 TL belirtilmis, police primi bu bedele gore odenmiyor mu?

2 yil bu sekilde kasko odedikten sonra gectigimiz ay kamyonun teki arabama yandan daldi ve aracim perte cikti. Sigorta sirketinin eksperi policede arac bedeli yazmadigi icin arac rayic bedelinin TSB.org.tr sitesinden belirlenecegini soyluyor. Sitede 2012 model VW Polo 1.6 TDI Comfortline 39000 TL gorundugu icin bu bedel odenecekmis. Policenin 50000 liralik hasari karsiladigini, aracin rayic degerinin 39000 tl olmadiginin soyledim ama diyorki opsiyonlari eklettiyseniz ek prim odemeniz gerekirdi.

Anlamiyorum, o zamanki bos aracin degeri 41500 lira ise neden bana 2 yil 50000 liralik kasko yaptilar, ya da neden ben 50000 liralik police primi odedim? Ek prim odemesi icin policeye ayri bir sayfa mi ekleniyor, ya da ayri bir kalemde mi belirtiliyor?

Kazadan once aracimi 51000'e almak isteyen vardi satmamistim, simdi 39000 lira sigorta sirketi anca veriyor. Feci sekilde kaziklanmis hissediyorum.
    Basina gelen tecrubeli birisi var midir? (aracinin gercek piyasa bedelini kaskodan alamayan)
    Ne yapmam gerekir? Lutfen akil

• quote:

Orijinalden alıntı: Precursors

Merhaba,

2 yil once sifiri 41500 TL olan VW Polo 1.6 TDI Comfortline aracimi alirken opsiyonel paketler eklettim ve 50500 TL'ye satin aldim. Kasko policelerinde artik arac bedeli yazmiyor, "maddi ve bedeni hasar karsiligi" diye bir kisim var, orada 50000 TL belirtilmis, police primi bu bedele gore odenmiyor mu?

2 yil bu sekilde kasko odedikten sonra gectigimiz ay kamyonun teki arabama yandan daldi ve aracim perte cikti. Sigorta sirketinin eksperi policede arac bedeli yazmadigi icin arac rayic bedelinin TSB.org.tr sitesinden belirlenecegini soyluyor. Sitede 2012 model VW Polo 1.6 TDI Comfortline 39000 TL gorundugu icin bu bedel odenecekmis. Policenin 50000 liralik hasari karsiladigini, aracin rayic degerinin 39000 tl olmadiginin soyledim ama diyorki opsiyonlari eklettiyseniz ek prim odemeniz gerekirdi.

Anlamiyorum, o zamanki bos aracin degeri 41500 lira ise neden bana 2 yil 50000 liralik kasko yaptilar, ya da neden ben 50000 liralik police primi odedim? Ek prim odemesi icin policeye ayri bir sayfa mi ekleniyor, ya da ayri bir kalemde mi belirtiliyor?

Kazadan once aracimi 51000'e almak isteyen vardi satmamistim, simdi 39000 lira sigorta sirketi anca veriyor. Feci sekilde kaziklanmis hissediyorum.
    Basina gelen tecrubeli birisi var midir? (aracinin gercek piyasa bedelini kaskodan alamayan)

Maddi ve bedeni hasar karşılığı olarak belirtilen kısmın aracınızın rayiç değeriyle hiçbir alakası yoktur. O, karşı tarafa vereceğiniz zararlarda, kasko poliçenizin eki olan, İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası kısmının verdiği teminat limiti. (Bu İMM ile trafik sigortanızın limitlerini yükseltmiş oluyorsunuz)

Kasko poliçenizin özel şartlarında (klozlarında) ağır hasar durumunda, araç rayiç değerinin neye göre belirleneceği hakkında ne yazıyor?

• quote:

Orijinalden alıntı: Sigorta Eksperi

quote:

Orijinalden alıntı: Precursors

Merhaba,

Maddi ve bedeni hasar karşılığı olarak belirtilen kısmın aracınızın rayiç değeriyle hiçbir alakası yoktur. O, karşı tarafa vereceğiniz zararlarda, kasko poliçenizin eki olan, İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası kısmının verdiği teminat limiti. (Bu İMM ile trafik sigortanızın limitlerini yükseltmiş oluyorsunuz)

Kasko poliçenizin özel şartlarında (klozlarında) ağır hasar durumunda, araç rayiç değerinin neye göre belirleneceği hakkında ne yazıyor?

tsb.org.tr sitesinde belirlenen degeri asmamak uzere arabam.com, sahibinden.com gibi sitelerden aracin piyasa degeri belirlenir yaziyor. Yani tsb.org.tr sitesinde neyse daha fazlasi olamazmis. Ama o sitede gosterilen fiyatla benim aracimin alakasi yok ki, ordaki bombos arabanin fiyati.

• Bu durumda mağdur olacağınız açıkça ortada. Aracınızın onarımını talep edebilirsiniz. (Aracın durumunu bilmiyorum, bu da bir seçenek sonuçta) Kazada tüm kusur karşı tarafta sanırım. Bu takdirde onarım sonrası değer kaybı tazminatı alarak da mağduriyetinizi bir nebze olsun azaltma yoluna gidebilirsiniz.

Size tavsiyem aracınıza tekrar ekspertiz yaptırmanız. Belki gözden kaçan bir husus vardır. Belki farklı bir alternatif seçenek vardır. Şu an aracınızın ne durumu hakkında ne evraklarınız hakkında hiçbir bilgim yok. O yüzden tamamen farazi konuşuyorum.

Ekspertiz sonrası da bir Avukat vasıtasıyla Sigorta Tahkim Komisyonuna ya da Mahkemeye gitmeniz yerinde olacaktır.
  • 2013 Yılında AKSİGORTA dan kasko yaptırdım sonra kaza yaptım ve aracımın tamir fiyatı yüksek çıktı.Aracımın rayiç bedelinin 4-5 bin tl altını alabildim. Buna mecbur kaldım çünkü kabul etmesem iş oldukça uzayacak ve hukuki olarak sonuç alamayacaktım.Tamir aşamasında aldığım lastikler parası ödenecek demelerine rağmen elimde kaldı. Müşteri hizmetleri veya herhangi bir yetkili ilgilenmedi bütün süreç boyunca sigortalı olarak ben koşturdum. AKSİGORTA beni çok mağdur etti kesinlikle güvenilmez bir sigorta şirketi. Emrah CEYLAN
  • bu tür pert olayların da genelde aracın piyasa değerinden bayağı bi düşük ücret ödüyorlar.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.