Şimdi Ara

Motordan gelen cik cik ses :D

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
1
Favori
10.447
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. 1.4 RNA 2000 model Benzin-LPG'li aracımın motorundan devre göre hızlanan veya yavaşlayan seri bir şekilde "cik cik cik" diye ses geliyor. Bu ses yeni gelmeye başladı.

Araba cumartesi günü egzoz katalizörünün dağılması ve egzozun tıkanmasından dolayı çekişten düştü (2500 devri geçmiyordu) ve hararet yaptı. Ancak hararet kaynaklı bir sıkıntı oluşmadı motorda çok şükür. Sonrasında egzoz, manifold ve bujileri değiştirdim. Bu ses gelmeye başladı.

Bir de resimde gösterdiğim vidalardan 4 adet var, 2 adet önde 2 adet arkada, bunlardan biri yok. Bu ses bu noktadan da geliyor olabilir mi?

Motordan gelen cik cik ses :D

• genelde o ses devridaim ve vantilatör kayışına bağlı bilyelerden gelir, yağlarsın keser sesi, çözüm değişimdir.
  • mr.big kullanıcısına yanıt
    teşekkür ederim cevabınız için, yarın ankaraya gideceğim istanbuldan 1 gün sonra geri döneceğim, sizce yolda bırakma ihtimali var mıdır? ortalam 1000 km?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdi_arikan -- 21 Ağustos 2014; 15:58:12 >
  • erdi_arikan E kullanıcısına yanıt
    bilyalar dağılırsa sıkıntı olur ancak ben şimdiye kadar şahit olmadım. Bu konuda bir tecrübe yaşamadım Allah'a şükür :)
  • Motoru rölantide çalıştırın krank ana kasnağına ve kayışa dikkatlice bakın kayış sağa sola kaçma yapıyorsa veya ana kasnakta yalpa varsa bu ses duyulur.(Kayışa bağlı diğer elemanlarada dikkatlice bakın)

Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kerosen -- 21 Ağustos 2014; 16:04:11 >
  • teşekkür ederim meslektaşım, inceleyeceğim :) peki sence bu şekilde şehirlerarası yola çıkmak riskli midir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdi_arikan

teşekkür ederim meslektaşım, inceleyeceğim :) peki sence bu şekilde şehirlerarası yola çıkmak riskli midir?

Evet kayıştan veya kasnaklardan geliyorsa risklidir.

Saygılar...
  • kayış...
  • Hocam gösterdiğiniz yer motor takozuna benziyor. Takoz vidalarından birini takmadılarsa motor sallanıyor olabilir. Bahsettiğiniz ses ise genelde v kayışı ve bilyalarından gelir kontrol ettirin derim.
    Edit: hocam benim de size bir sorum olacak aklıma gelmişken. Katalizör sorununu nasıl çözdünüz? Benim katalizörden de çıtır çıtır sesler gelmeye başladı içinde kiremit kırıkları varmış gibi. Katalizörün dağılmaya başladığını mı gösterir bu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rubelhizb -- 21 Ağustos 2014; 16:39:23 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • rubelhizb kullanıcısına yanıt
    Gösterdiğim yer motor takozu değil aslında bujiye giden hortumların diğer ucunun bağlı olduğu yer (mavi ekran verdim, kendim bile anlamadım, umarım anlatabilmişimdir.) Yarın gitmeden baktırayım.

Katalizörden tıkırtı, çıtırtı geliyorsa vakit geçirmeden değiştirin derim. Ben komple egzoz (500 TL) + manifold (150 TL) 650 TL verdim. Zamanla bu kiremit parçaları egzozu tıkıyor ve çekişten düşüyor araç.
  • V kayışının sesi.

Ustanın bana yaptığı açıklama, çamurlu suyun kayışa gelmesiyle, çamurlu su içerisindeki kum tanecikleri kayışın içine işler. Bu da cik cik ses yapar.

Kafanızın rahat olması için kayışı değiştirin. Ama değiştirmeseniz de olur. Sorun olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erdi_arikan

Gösterdiğim yer motor takozu değil aslında bujiye giden hortumların diğer ucunun bağlı olduğu yer (mavi ekran verdim, kendim bile anlamadım, umarım anlatabilmişimdir.) Yarın gitmeden baktırayım.

Katalizörden tıkırtı, çıtırtı geliyorsa vakit geçirmeden değiştirin derim. Ben komple egzoz (500 TL) + manifold (150 TL) 650 TL verdim. Zamanla bu kiremit parçaları egzozu tıkıyor ve çekişten düşüyor araç.

O zaman yüksek ihtimal v kayışı hocam. 4.senede veya 60 binde bir ağır bakımla değişiyor. Herhangi.biri dolduysa değiştirilme vakti gelmiş demektir. Katalizör değişimi çok tuzlu hocam malesef. İçini temizliyorlar diye duymuştum bunu araştırdınız mı? Bir de katalizör arızalı olsa emisyon değerleri yüksek çıkması gerekmez mi? Yakın zamanda egzoz muayenesi yaptırdım değerler mükemmel çıktı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• kayışlardan geldiğini anlamak için; şişeyle biraz su döküp ses değişimini dinleyin.
  • arkadaşlar sorunu size yazamamıştım. sorun henüz çözülmedi ama tespit edildi. Egzoz veya manifold kaçırıyor dendi. Egzozda sıkıntı yok, sıkıntı manifoldda. Vaktim olmadığı için manifolda baktırmadım, sıkıntı olmaz diye. Bi Ankara yapıp geldim :) Kısmetse pazartesi götüreceğim, size sonucu bildiririm.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.