Şimdi Ara

Yaklaşık 400 TL FHD Monitör Önerisi, IPS/LED?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
914
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 21"-23" arasındaki büyüklüklerde bir monitör almak istiyorum. 300-500 tl verebilirim en fazla. Birkaç monitör buldum internetten araştırarak fakat daha önce hiç mönitör araştırması yapmadığım için pek bilgi sahibi değilim bu konularda. Aradığım özellikler:

+1080p
    +Led veya IPS ekran fakat aralarındaki farkı bilmiyorum, okuduğum kadarıyla pek de fark yok gibi.
    +5-8ms tepki süresi

Her türlü öneriye açığım. Ne gibi özelliklere öncelik vermeliyim? Led ile IPS kullanımda ne gibi farklılıklar doğurabilir?

Bulduğum monitörler:

+LG 23MP55
    +Philips 243V5L
    +Viewsonic VX2252

Edit:
    +Samsung S22D390H

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-23B9EC616 -- 20 Ağustos 2014; 2:40:15 >

• Her IPS monitör aynanda LED monitördür (Eski bir monitör olmadığı sürece)
    LED o monitörün arka ışığıdır, IPS ise panel tarzıdır. Monitör IPS olduğunu belirtmiyorsa büyük ihtimalle TN panel dir. LED'den önce monitörler flourasant ışığı kullanırdı arka ışığı için. Not, LED, flourasantlı monitörler gibi bir LCD'dir... ama LCD kelimesi daha çok eski flourasantlı monitörler ile bağdaştırılmış nedense.
    Aldığın her monitör LED dir, ama monitör ya TN paneldir ya da IPS panel dir (Daha istisna durumlarda VA panel kullanan vardır, ama bu panel tarzı çok yaygın değildir)

IPS ve TN'nin farkına gelirsek temelde budur;

IPS daha iyi renk kalitesi sunar.
    IPS'in görüs açıları daha geniştir.
    TN'ler genellikle daha düşük tepkime süresine sahiptir.
    Çoğu yüksek hızlı yenileme monitörleri (120Hz/144Hz) TN'dir

Monitör 60Hz olacaksa, her zaman IPS tavsiye ederim... ki o bütçeye sadece 60Hz alabilirsin.

O büyüklükler arasında Dell P2214H tavsiye ederim... ama ben şahsen bu monitörün 24 inchlik modelini tercih ederim (P2414H) ama büyüklük kişisel bir tercihtir ve 24 inchlik modeli bütçenizi biraz fazla aşıyor olabilir.
    Tavsiye ettiğim monitör 1080p'dir, IPS panelli kullanır ve tabikide arka ışığı olarak LED ışıklandırması kullanır.
    IPS olduğu için renk kalitesi çok güzel ve 8ms olan tepkime süresi 60Hz'lik monitör için oldukça iyidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IG -- 19 Ağustos 2014; 19:33:14 >

• IG I kullanıcısına yanıt
    Açıklama için teşekkürler. Söylediğiniz monitör gerçekten de bütçemi biraz aşıyor (: IPS ile TN arasındaki input lag süresi çok farkediyor mu bir bilginiz var mı? Sürekli olmasa da oyun oynayan birisiyim ve merak ettim input lag süresinin ne kadar olması gerektiğini fakat internette pek bir bilgi bulamadım yukarıda belirttiğim monitörlerle ilgili.
  • quote:

Orijinalden alıntı: treqdscv

Açıklama için teşekkürler. Söylediğiniz monitör gerçekten de bütçemi biraz aşıyor (: IPS ile TN arasındaki input lag süresi çok farkediyor mu bir bilginiz var mı? Sürekli olmasa da oyun oynayan birisiyim ve merak ettim input lag süresinin ne kadar olması gerektiğini fakat internette pek bir bilgi bulamadım yukarıda belirttiğim monitörlerle ilgili.

Tepkime süresi input lag değildir.
    Input lag, monitörün mouse ve klavye tarafından gelen sinyalleri gösterme süresidir.
    Tepkime süresi ise pixellerin ne kadar hızlı değişebildiğini gösterir.

Tepkime süresi yüksek olursa monitörde 'ghosting' ve 'motion blur' gibi sorunlar ortaya çıkar.
    Input lag yüksek olursa, monitörün mouse ve klavyeden gelen bilgileri göstermesi uzun sürer.

P2214H'da input lag çok düşüktür, 5 millisaniyedir ki bundan daha hızlısı nadiren görülür.
    Tepkime süreside 60Hz olduğu için uygundur, yani en düşük tepkime sürelerine sahip olan monitör ile kıyaslanabilir performansı.

http://www.sanalmarketim.com/dell-p2214h-215-8ms-full-hd-vga-dvi-dp-usb-pivot-led-monitor/p_52133/ <--- P2214H için link.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IG -- 19 Ağustos 2014; 20:13:08 >

• quote:

Orijinalden alıntı: IG

quote:

Input lag, monitörün mouse ve klavye tarafından gelen sinyalleri gösterme süresidir.

Tepkime süresi yüksek olursa monitörde 'ghosting' ve 'motion blur' gibi sorunlar ortaya çıkar.
    Input lag yüksek olursa, monitörün mouse ve klavyeden gelen bilgileri göstermesi uzun sürer.

P2214H'da input lag çok düşüktür, 5 millisaniyedir ki bundan daha hızlısı nadiren görülür.
    Tepkime süreside 60Hz olduğu için uygundur, yani en düşük tepkime sürelerine sahip olan monitör ile kıyaslanabilir performansı.

http://www.sanalmarketim.com/dell-p2214h-215-8ms-full-hd-vga-dvi-dp-usb-pivot-led-monitor/p_52133/ <--- P2214H için link.

Linkteki monitör gerçekten güzel fakat dediğim gibi benim bütçem dışında kalıyor (:

Bu monitör'ün input lag'ını nasıl öğrenebilirim?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: IG

quote:

Linkteki monitör gerçekten güzel fakat dediğim gibi benim bütçem dışında kalıyor (:

Bu monitör'ün input lag'ını nasıl öğrenebilirim?

tftcentral.co.uk, pcmonitors.info ve prad.de gibi siteler monitörler hakkında oldukça detaylı bir inceleme yapıyor.
    Örneğin P2414H'in tftcentral tarafından yapılan incelemesi.
    http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_p2414h.htm
    Lag kısmına bakarsanız 'input lag'i 5.5ms olarak hesapladılar.

• IG I kullanıcısına yanıt
    Başka önerebileceğiniz monitör var mı fiyat açısından daha uygun olan? Bu nasıl:http://www.hepsiburada.com/liste/samsung-s22d390h-215-5ms-analoghdmi-full-hd-led-monitor-/productDetails.aspx?productId=bd801087&categoryId=3002879

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-23B9EC616 -- 20 Ağustos 2014; 2:40:42 >
  • Asus vs239hv oneririm
    ben aldim kullaniyorum gayet memnunum.
    vatan'da 447 tl + ips + kulaklik cikisi
    istersen fotolari pm olarak atarim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • CoxXoc kullanıcısına yanıt
    Fotoğrafları atabilirseniz çok memnun olurum.
  • 21,5" S22C350H GENİŞ EKRAN LED MONİTÖR
    423 TL
  • Emir Çelik kullanıcısına yanıt
    S22D390H aldim 441 tl'ye (: tesekkurler yine de.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hayırlı olsun
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.