Şimdi Ara

EV YAPIMI (DIY)SUBWOOFER PROJESİ..YENİ SUB YAPILDI. (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
216
Cevap
11
Favori
10.581
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ben tercih etmedim.
    Yukarıda verdigim grafikte zaten ne Farkı olacağını teorik olarak görebilirsiniz.
    60hz nin altinda belli bir yere kadar max spl ini koruyo.
    Fakat portlu kutunun dezavantajlar cok.
    Bass in kontrolü zorlasiyor ve kutu hacmi nerdeyse iki kati oluyor.kimsede evinin ortasina ceyiz sandigi koymak istemez sanirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sw için olan spike lardan bulabilirseniz çok daha mantikli olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: firstdejavu

sw için olan spike lardan bulabilirseniz çok daha mantikli olur.

Spike bulmak cok daha kolay fakat sub 30kg.
    Parke ustune spike ile pek mümkün değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: YAZICIOĞLU

Class H mi-Class AB mi ?
    http://www.behringer.com/assets/EP2000_P0A38_M_EN.pdf
    Güç olarak sub için ikiside kurtarıyo arada 200tl fark var.Ep4000 200tl daha pahalı.

H ,AB nin farklı bir versiyonu ama Altuğ hocam varken bize laf etmek düşmez :)
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: PRODJ

Güzel bir çalışma olmuş.Emeklerinize değmiş.

Teşekkür ederim.

Kutunun ayakllar için ve power amp. için fikirlere açığım arkadaşlar.
    8 ohm da 600watt verebilecek bi power düşünüyorum.

* Ayaklar için kabini yaptırırken altına konik ayaklar yaptırabilirdiniz.

* Benim yaptığım iki subwoofer'da speaker grill çerçevesi gövdeye 4'er adet mıknatıs ile tutunuyor. Ancak kabinin alt paneli dil şeklinde öne çıkarak çerçeveye alttan destek veriyor. Mıknatıslı çerçevede bağlantı aşınması olmuyor. Çıkarıp takması da kolay oluyor.

* Behringer power ampli fiyat performans oranı açısından mantıklı. Daha üst skalada Yamaha P-S serisi düşünebilirsiniz. Ben Yamaha P3500S kullanıyorum. Bir avantajı soğutma fanı cihaz açılır açılmaz çalışmaya başlamıyor. Teknik özelliklerine göre soğutucu levhalar 50 dereceye gelirse önce yavaştan başlayarak kademeli olarak devir artırarak çalışıyor. Şimdiye kadar fanının çalıştığını farketmedim. Fiyat olarak P2500S 1600 TL, P3500S 2000TL.
    http://www.yamahaproaudio.com/global/en/products/poweramps/ps_series/specifications.jsp
    (Not: konnektör olarak Neutrik kullanıyorum)

• Elinize saglik cok şık ve kaliteli gorunuyor. Bence seri uretime gecin talip olurum valla.

• quote:

Orijinalden alıntı: astramastra

quote:

Class H mi-Class AB mi ?
    http://www.behringer.com/assets/EP2000_P0A38_M_EN.pdf
    Güç olarak sub için ikiside kurtarıyo arada 200tl fark var.Ep4000 200tl daha pahalı.

H ,AB nin farklı bir versiyonu ama Altuğ hocam varken bize laf etmek düşmez :)

Ewet araştırmalarımda o yönde sonuçlar çıktı.
    Çıkış katı a-b güç katı farklı imiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kursun_

quote:

quote:

Teşekkür ederim.

* Benim yaptığım iki subwoofer'da speaker grill çerçevesi gövdeye 4'er adet mıknatıs ile tutunuyor. Ancak kabinin alt paneli dil şeklinde öne çıkarak çerçeveye alttan destek veriyor. Mıknatıslı çerçevede bağlantı aşınması olmuyor. Çıkarıp takması da kolay oluyor.

* Behringer power ampli fiyat performans oranı açısından mantıklı. Daha üst skalada Yamaha P-S serisi düşünebilirsiniz. Ben Yamaha P3500S kullanıyorum. Bir avantajı soğutma fanı cihaz açılır açılmaz çalışmaya başlamıyor. Teknik özelliklerine göre soğutucu levhalar 50 dereceye gelirse önce yavaştan başlayarak kademeli olarak devir artırarak çalışıyor. Şimdiye kadar fanının çalıştığını farketmedim. Fiyat olarak P2500S 1600 TL, P3500S 2000TL.
    http://www.yamahaproaudio.com/global/en/products/poweramps/ps_series/specifications.jsp

Çok güzel bir fikir akıl akıldan üstündür.
    Ep 4000 aldım bu arada.Konnektör neutrik kullanıyorum bende.
    Akşam üzeri bi deneme yaptım.2ohm tek kanal amfiçok güçlü sub da öyle.
    Sanırım switchlerden lpf yi felan ayarlayamadım çok alt çalıyo gibi geldi bana.Zaten yarım saat felan bi deneme yapabildim.

• Güle güle kullanın hocam gerçekten çok şık duruyor sesi nasıl bilmiyorum ama görüntü gayet tatmin edici.
    Hocam tüm aşamaları resimli olarak ilk mesajda editlerseniz daha derli toplu olur tahminimce.
    İyi forumlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: headbanger6

Elinize saglik cok şık ve kaliteli gorunuyor. Bence seri uretime gecin talip olurum valla.

Çok teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mühbir

Güle güle kullanın hocam gerçekten çok şık duruyor sesi nasıl bilmiyorum ama görüntü gayet tatmin edici.
    Hocam tüm aşamaları resimli olarak ilk mesajda editlerseniz daha derli toplu olur tahminimce.
    İyi forumlar.

Teşekkür ederim.Sesi(Etkisi)de çok iyi oldu gerçekten.
    Evet resimleri ilk mesajda düzenliyecem en kısa zamanda benimde aklımda idi.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Kursun_

quote:

quote:

Teşekkür ederim.

Çok güzel bir fikir akıl akıldan üstündür.
    Ep 4000 aldım bu arada.Konnektör neutrik kullanıyorum bende.
    Akşam üzeri bi deneme yaptım.2ohm tek kanal amfiçok güçlü sub da öyle.
    Sanırım switchlerden lpf yi felan ayarlayamadım çok alt çalıyo gibi geldi bana.Zaten yarım saat felan bi deneme yapabildim.

Seçiminiz hayırlı olsun. Güzel bir ampli. Kullandığınız hoparlör 85 db/1w/1m. hassasiyeti ile güce ihtiyacı olan bir hoparlör. Class H daha yüksek verimi ile daha serin çalışmasını sağlayarak dahili fan'ın yüksek devire çıkmasını engelleyecektir.

Şimdi önünüzde iki seçenek var:
    * Hoparlörün iki sargısını ayrı ayrı (4+4 Ohm) iki kanaldan beslemek
    * Hoparlör sargılarını seri bağlayıp (8 Ohm) ampliyi bridge mod'da kullanmak

Ben ikinci seçeneği (seri+bridge) öneririm.

Amplideki lpf filtresini devre dışı bırakmanızı AV receiver'dan crossover'ı 50Hz'ye getirmenizi ve diğer hoparlörlerinizi small'a getirmenizi öneririm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kursun_ -- 31 Ağustos 2014; 3:27:04 >

• 1-Reciever üzerinden LPF crossover 60hz seviyesine alınacak.Tüm bass enhacerlar ve dinamik ses dengeleyiciler kapatılacak.
    2-Sub çift bobin 4+4 = 2Ohm bağlantı ile Bridge Mode Mono bağlantı yapılacak.
    3-Amfi üzerinden 6-7 nolu sviçler ON yapılacak
    4-Low cut yazan hiçbir swiç ile oynanmayacak.
    5-Ön hoparlörlerle entergre olana kadar LFP yukarı alınabilir ancak 85hz üzerine çıkılmamalı...

Sonra Behringer 2OHM 'da 2.000 Watt verebiliyor mu bakılacak Gerçi Bridge modda 4Ohm 4.000 watt verisi var ama ben bu subın zorlayacağına inanmıyorum...

EV YAPIMI (DIY)SUBWOOFER PROJESİ..YENİ SUB YAPILDI. EV YAPIMI (DIY)SUBWOOFER PROJESİ..YENİ SUB YAPILDI.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HI-DEF-MAN -- 30 Ağustos 2014; 23:09:58 >

• Artık yarına kaldı bugün hem yoruldum çok hemde saat geç oldu.
    2ohm bridge önermiyo behringer.
    Muhtemelen 8ohm köprü girerim diye düşünüyorum.
    Bende ilk izlenim olarak sub zorlayacak gibi düşünüyorum ama ince ayarlardan sonra bakıcaz artık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HI-DEF-MAN

1-Reciever üzerinden LPF crossover 60hz seviyesine alınacak.Tüm bass enhacerlar ve dinamik ses dengeleyiciler kapatılacak.
    2-Sub çift bobin 4+4 = 2Ohm bağlantı ile Bridge Mode Mono bağlantı yapılacak.
    3-Amfi üzerinden 6-7 nolu sviçler ON yapılacak
    4-Low cut yazan hiçbir swiç ile oynanmayacak.
    5-Ön hoparlörlerle entergre olana kadar LFP yukarı alınabilir ancak 85hz üzerine çıkılmamalı...

Sonra Behringer 2OHM 'da 2.000 Watt verebiliyor mu bakılacak Gerçi Bridge modda 4Ohm 4.000 watt verisi var ama ben bu subın zorlayacağına inanmıyorum...

EV YAPIMI (DIY)SUBWOOFER PROJESİ..YENİ SUB YAPILDI. EV YAPIMI (DIY)SUBWOOFER PROJESİ..YENİ SUB YAPILDI.

"2-Ohm loads should never be applied when in mono-bridged mode."

http://www.behringer.com/assets/ep2000_p0a38_m_en.pdf

• YAZICIOĞLU kullanıcısına yanıt
    Bu amfiler ses kalitesinden çok saatlerce yüksek volume de yüksek stres altında çalışmak için dizayn edilirler.Ev sinemasında zorlanmayacağına eminim benin sub amfisinde de fan var ben 2 senedir kullanıyorum 2+2 Ohm stereo (iki subım olduğundan) modda daha fanını çalıştırmayı başaramadım...

Sakın stereo veya paralel modda kullanmayın bridge modda kullanın 2Ohm veya 8Ohm o size kalmış...

• quote:

Orijinalden alıntı: HI-DEF-MAN

Bu amfiler ses kalitesinden çok saatlerce yüksek volume de yüksek stres altında çalışmak için dizayn edilirler.Ev sinemasında zorlanmayacağına eminim benin sub amfisinde de fan var ben 2 senedir kullanıyorum 2+2 Ohm stereo (iki subım olduğundan) modda daha fanını çalıştırmayı başaramadım...

Sakın stereo veya paralel modda kullanmayın bridge modda kullanın 2Ohm veya 8Ohm o size kalmış...

Bu amplilerin yüksek stres altında çalışmak üzere tasarlandığı doğru.
    Ancak bridge/köprü modu özel bir durumdur.

Köprü modunda iki kanal seri olarak bağlanmış olur. Böylelikle çıkış voltajı katlanmış olur. Çıkış gücü, voltajın karesi ile doğru orantılı olduğundan ampli 4 kat daha fazla güç vermeye zorlanır. Bunun anlamı amplinin her iki kanalından da 4 kat daha fazla akım geçmesi gerekmesidir. (Seri bağlı olduğu için akım iki kanal arasında paylaşılmaz.)

Stereo kullandığınız zaman ampliden geçen akım;
    8 ohm'da 1 birim ise
    4 ohm'da 2 birim,
    2 ohm'da 4 birimdir.

Bridge/köprü modunda ampliden geçen akım;
    Stereo 8 ohm'a göre,
    bridge 8 ohm'da 4 birim
    4 ohm'da 8 birim,
    2 ohm'da 16 birimdir.

Yukarıdaki değerlerden bridge/köprü modda 4 ohmluk yükün dahi pek sağlıklı bir seçim olmadığı görülüyor. (Stereo modda 1 ohm yüke eşdeğer...)
    Bu nedenle ampliyi bridge/köprü modda kullanırken dikkatli olmakta yarar var. Aksi takdirde ampli yanabilir, bunun neticesi hoparlörü de yakabilir.

Siz amplinizi stereo/iki kanal modda kullandığınız için ısınma sorunu yaşamıyorsunuz sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kursun_ -- 31 Ağustos 2014; 2:49:06 >

• Kitap verilerine gore risk almamak adına dogrudur ancak amfide o rezerv vardır...gerisi cesarete kalıyor....

• quote:

Orijinalden alıntı: eraycelik80

Rockford Fosgate T2D415

http://www.rockfordfosgate.com/products/details/t2d415

Ben bundan iki tane yapmak istiyorum

http://www.rockfordfosgate.com/Support/rftech.aspx?type=rectangle&units=standard&wood=.75&method=external&height1=17.5&width=20.5&depth1=14#ampcalc

Yapalım hocam.
    Ben sizin için kutu ölçülerini çıkarabilirim.
    Dün whatsuptan msg yolladım size ama ulaşmadı sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YAZICIOĞLU -- 31 Ağustos 2014; 10:18:24 >

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.