Şimdi Ara

Simtel Blomberg 1240 Çamaşır Makinesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
1
Favori
6.555
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 91 model makinemizi hala kullanıyoruz ve çok memnunuz. Rulmanları, keçesi, program saati birer kere ve amortisörleri de iki kere değişti.

En son bir ay önce amortisörlerini değiştirdim. Kazan, sıkma sırasında, içeri dışarı (öne arkaya) şeklinde salınım yaptı bu da dengeyi bozdu hemen makineyi kapattık. Bu sorun bir kere oldu ama yük tek parça ve ağırdı. Netten okudum; rulmanlar eskimiş diyorlardı fakat kayışı çıkarıp, şöyle elimle hızlıca çevirdiğimde ne bir ses ne de bir gevşeklik vardı. Açmışken boşaltım pompasını söktüm ve temizledim, pompa İtalya üretimi.

Şu an sıkma sırasında biraz titreşim var ama önemsiz. Şimdi sorun yok. Sadece bazı parçalar hakkında bilgi almak istiyorum.

1- Bu parça tahminen su seviyesi ile alakalı bir parça İçi çok kirlenmiş gibi, sanki hep böyleydi. Temizlemem gerekiyor mu?

2- Bu parça ise önceki ile ilintili. Ondan çıkan hortumun ucu buna giriyor. Bu da kirli gibi.

3- Bu parçanın ne olduğunu bilmiyorum. Nedir bu parça. Kazanın altında yer alıyor.

Bunları sökmekte kararsızım. Kazana bağlı olduklarından ve eskimiş olduklarından dolayı yerine taktıktan sonra su kaçırmak gibi bir sorun olabilir.

Saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cyborg1981 -- 16 Ağustos 2014; 14:58:41 >

• 1. Parça dediğiniz gibi su seviye anahtarına bağlı olan su yükseldikçe basınç yaratarak su seviye anahtarını tetikleyen parça. Çok kirliyse temizlemenizde fayda var. Özellikle ince hortumun bağlandığı ucunu.

2. Parça su seviye anahtarının ta kendisi. Bunda temizlenecek bir şey yok. Üzeri biraz tozlu gibi. Çalışmasına olumsuz etki etmez ama isterseniz elektrikli süpürgenin fırçalı ucu ile tozunu alabilirsiniz.

3. Parçada sabit dereceli termik röleye benziyor. Termostat bozulup ısıtıcı devreden çıkmazsa su kaynayıp çamaşıra zarar vermesin diye konmuş olabilir. Makineniz ısıtma yapıyorsa bu parçada sağlamdır söküp kontrol etmenize gerek olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K-E-N-A-N -- 16 Ağustos 2014; 15:31:12 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1 ve 2 resimdeki içi tıkanan hortum ve plastiği söküp iyice temizleyiniz zira bunun tıkalı olması makinanın alması gereken su miktarının fazla olmasına tamamen tıkalı olması ise sürekli su almasına neden olur.3.resimdeki parça sabit termostattır.onunla ilgili bir işlem yapmanıza gerek yok.
  • cyborg1981 kullanıcısına yanıt
    hocam bu makinanın fotoğrafını koyabilir misiniz, yıllar önce çok teknolojik bir model olarak almıştık sanırım bu modeldi hatta sıkma devri çok yüksekti o dönemlere göre kontrol paneli çok ileriydi, ama bizimki çok problemli çıkmıştı, bazen çalışıyor bazen inatlaşıyordu...internetten yazdım ama resim çıkmadı aynı makina mı diye merak ettim...

ek: özellikle panel kısmı yakın plan...

@cyborg1981

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bayberty -- 17 Ağustos 2014; 18:28:17 >
  • Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Bir dahaki sorunda söküp temizlemeye çalışacağım onu.

Herkese saygılar...
  • dediğim gibi temizlemeden devam edersen aldığı su miktarı fazla olarak çalışmaya devam ederki buda su zahiyatı demek hiç ertelemeden bir ana önce sök ve temizle aldığı su miktarının azaldığını göreceksin.
  • Aslında, makinayı ben kullanmıyorum, çok su alsaydı hemen haberleri olurdu.

Çok fazla karcalamamı pek istemiyorlar, yok evi dağıtıyormuşum da, yok evi kirletiyormuşum. : ) Ben de dağıtmadan, parçalamadan, sökmeden duramıyorum. : ) Çok da düzenliyimdir, temiz yaparım.

Saygılar.
  • Çamaşır makinesinin fotosunu koydum.

Bir tamircide bizim makinenin aynısından görmüştüm, sadece dış kaportası kalmıştı, içini tamamen boşaltmışlar, reklam panosu olarak kullanıyorlardı.

Bu makinenin hala çalışıyor olması beni gerçekten çok mutlu ediyor. Çalışırken sesini dinlemek çok güzel.

Herkese iyi günler...

• quote:

Orijinalden alıntı: cyborg1981

Çamaşır makinesinin fotosunu koydum.

Bir tamircide bizim makinenin aynısından görmüştüm, sadece dış kaportası kalmıştı, içini tamamen boşaltmışlar, reklam panosu olarak kullanıyorlardı.

Bu makinenin hala çalışıyor olması beni gerçekten çok mutlu ediyor. Çalışırken sesini dinlemek çok güzel.

Herkese iyi günler...

hocam çok teşekkürler,

bizimki bunun aynısı değildi deterjan çekmecesi diğerleri gibi soldaydı, kontrol panelinde fonksiyonlara göre yanan ışıkları vardı, menü sağ taraftaydı ve çok teferruatlıydı...

yine de sağolun...

• 1240-c modeli var bizde de
    programları konusunda yardimci olabilir misiniz ?
    :) bugün ilk defa kullandık narin 5 yaptım 6-7-8 bütün hepsinde yıkadı
    nasıl oluyor bu ya :/

• Hemen bitmediğini biliyorum, epey uzun sürüyordu ama nerde başlayıp nerede bittiğini şimdi ben de bilmiyorum. Makine yanımda olsaydı bakıp bir şeyler yazardım.

Bizim makine de son dönemlerini yaşıyor, tambur lastiği delinmiş su kaçırıyor, program saati takılıyor. Ankara'da olsaydım emektar makineyi biraz daha yaşatırdım.

Program saatini, rulman ikilisini, amortisörleri, tahliye motorunu değiştirdim.
  • Aynı marka model körük lazım hojam var mı

• Neyse peder bulmuş almış bi tane tarlabaşı alt geçitten

• Beyler bu makinenin deterjan gözünde yumuşatıcı kısmında bir tane plastik parça var.bizim makine en son yumuşatıcı için su aldığı zaman yerler sırılsıklam oluyo(su deterjan haznesinden döküldüğü net bir şekilde görünüyo).bu parçanin nasil oturduğu ile ilgili foto çekip gönderecek olan var mi?doğru şekilde oturtabilirsek belki su dökülmezdi😔

•  Simtel Blomberg 1240 Çamaşır Makinesi
  • Sahibinden.com'dan buldum

• Bu makinenin yıkama ve sıkma videolarını çok merak ediyorum youtubede yok

• Kazanın ortasındaki şekil çok ilginç şeklin adı 'emizek' o yıllarda 'emizek'li çamaşır makineleri simtel tarafından üretilip satılıyordu 2 model olarak vardı simtel 1240 ve simtel 9900dü motoru Siemens'miş Arçelik full automatic 2100,2200deki olan motoru gibi

•  Simtel Blomberg 1240 Çamaşır Makinesi
  • Bu da simtel ultra 1240'ın arcelik/Beko kapak tutmaklı versiyonu

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.