Şimdi Ara

Huawei yeni EMUI arayüzünün ipuçlarını paylaştı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
551
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Huawei yeni EMUI arayüzünün ipuçlarını paylaştı

IFA 2014 fuarında yeni amiral gemi modelini tanıtmaya hazırlanan Huawei, kendi geliştirdiği EmotionUI adlı arayüzünün yeni versiyonunu da yine fuarda karşımıza çıkaracak. 

Firma arayüz ile ilgili ilk ekran görüntülerini paylaşırken ismini de EMUI 3.0 olarak değiştireceğini belirtti. İlk görseller arayüzün saat, hava durumu ve müzik oynatıcı uygulamalarına ait işaretler taşıyor. Görsellerin muhtemelen Huawei Honor 6 üzerinde çalışan taslak sürümden elde edildiği tahmin ediliyor. 

Yeni arayüzde firmanın benzersiz dairesel bir tasarım ögesini benimsediği görülüyor. Tasarım parlak ve ön çıkan bir felsefe arz ediyor. Firma yeni arayüz ile daha tutarlı bir görünüm ve his sunacağını belirtiyor. Bu yeni arayüz firmanın yeni amiral gemi modelinde de yerini alacak. 

Kaynak:http://www.phonearena.com/news/Huawei-teases-about-its-upcoming-user-interface-EMUI-3.0-take-a-sneak-peek-here_id59370

• Miui değiştikce Emui değişiyor ne ayak hemde benziyor şüpheleniyorum :D

• Direk miui diyeydin şuna Huawei :D

• Çoğu kullanıcı saf android istedikçe bunlar hala arayüz dayatması yapıyorlar, arayüzü zaten Google geliştirmiş, dokunma kardeşim. Ondan sonra güncelleme vermiyorsunuz. Arayüzden önce android güncellemelerini zamanında verin. İlla arayüz ve kendi uygulamalarınızı yüklememizi istiyorsanız Google Play'e yüklersiniz beğenirsek indiririz.

Yalnız Androidde, Google tarafından yapılacak yeni bir güncellemeyle bu arayüz uygulamalarının daha fazla özelleştirme yapabilmesi sağlanabilir. Örneğin Google Play'den root gerektirmeksizin yüklenecek arayüz uygulamalarının arayüzü tamamiyle değiştirmesi sağlanabilir. Böylelikle her üretici Google Play Edition şeklinde çıkartır telefonlarını, arayüzlerini de Google Play'e koyar, isteyen buradan indirip telefonunun arayüzünü tamamen değiştirebilir, hatta başka firmaların arayüzlerini de kendi telefonuna yükleyebilir. Arayüz uygulamaları Google Play'de şimdi de var, ancak orijinal arayüzler kadar sisteme işleyip arayüzü değiştiremiyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemalboran -- 16 Ağustos 2014; 6:15:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kemalboran

Çoğu kullanıcı saf android istedikçe bunlar hala arayüz dayatması yapıyorlar, arayüzü zaten Google geliştirmiş, dokunma kardeşim. Ondan sonra güncelleme vermiyorsunuz. Arayüzden önce android güncellemelerini zamanında verin. İlla arayüz ve kendi uygulamalarınızı yüklememizi istiyorsanız Google Play'e yüklersiniz beğenirsek indiririz.

Yalnız Androidde, Google tarafından yapılacak yeni bir güncellemeyle bu arayüz uygulamalarının daha fazla özelleştirme yapabilmesi sağlanabilir. Örneğin Google Play'den root gerektirmeksizin yüklenecek arayüz uygulamalarının arayüzü tamamiyle değiştirmesi sağlanabilir. Böylelikle her üretici Google Play Edition şeklinde çıkartır telefonlarını, arayüzlerini de Google Play'e koyar, isteyen buradan indirip telefonunun arayüzünü tamamen değiştirebilir, hatta başka firmaların arayüzlerini de kendi telefonuna yükleyebilir. Arayüz uygulamaları Google Play'de şimdi de var, ancak orijinal arayüzler kadar sisteme işleyip arayüzü değiştiremiyorlar.

+1

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Çoğu kullanıcı saf android istedikçe bunlar hala arayüz dayatması yapıyorlar, arayüzü zaten Google geliştirmiş, dokunma kardeşim. Ondan sonra güncelleme vermiyorsunuz. Arayüzden önce android güncellemelerini zamanında verin. İlla arayüz ve kendi uygulamalarınızı yüklememizi istiyorsanız Google Play'e yüklersiniz beğenirsek indiririz.

Google arayuzunu varsayilan olarak sunmuyor. Firmalarin arayuz yapmasi sart. Guncellemede arayuzden kaynakli elbet ama bu guncellemin yongasetiyle bagdastirilmasi lazim. Yoksa nexus telefonlar ne onemi kalir ama degil mi ?

• quote:

Google bir tasarım felsefesi belirler ve firmalarda buna göre kendi arayüzlerini şekillendirir. Senin dediğin gibi mesela bütün Android cihazlar Android L ile beraber varsayılan Materyal arayüzünü kullansa o zaman firmaya pazarlayacak durum ne kalacak? Geçen seneki amiral gemisi cihazların nerdeyse hepsinin işlemcisini falan geçtim kamera sensörleri bile aynıydı. Bundan dolayı aslında arayüz büyük önem taşıyor.

Senin dediğin gibi bir durum için Android'in yeniden yazılması falan gerekiyor çünkü framework seviyesinde arayüzler adapte ediliyor hazırlanan ROM'a. Anca firmalar iki farklı rom hazırlar, kendi bilgisayar programından kullanıma sunar o da bir firma için gereksiz bir alanda maliyet getirir.

• Farwynd kullanıcısına yanıt
    Ben benim açımdan olması gerektiği şeklini yazdım, firmalar zaten nasıl işine gelirse öyle yapıyor. Yoksa bana kalsa her telefonun stock android ile çıkmasını isterim, cicili bicili özelleştirilmiş arayüzlerden ve bu özelleştirilmiş uygulamalar nedeniyle yaşanan performans kayıplarından, güncellemelerin geç gelmesinden hatta hiç gelmemesinden nefret ediyorum. Nexus cihazlar da diğer cihazlar ile özellikle pil ömrü gibi bazı konularda yarışamadığından malesef onu da tercih edemiyorum. Yoksa firmaların satış politikaları gereği tüketiciyi avlamak ve kendi reklamlarını göstermek için özel arayüz ve uygulamalarla geldiğini az buçuk teknolojiyi takip eden herkes biliyor.

Zaten WindowsPhone platformu birkaç sene sonra kendisini iyice toparlayacak, android bu çokbaşlılık yüzünden kendisini toparlayamazsa birkaç sene sonra çoğu kullanıcısını Windows ve ios platformuna kaybedebilir. Şahsen ben bu güncelleme problemleri yüzünden elimdeki telefonun ömrü dolunca WindowsPhone ya da İos'a geçmeyi düşünüyorum. Ancak Androidde yer alan bazı özelliklerin bu platformlara gelmiş olması kaydıyla.

Aslında şu Google Play Edition telefonlar ülkemize Google aracılığı ile gelse süper olacak, mesela HTC One M8 Google Play Edition'da gözüm kaldı. Böyle olursa isteyen gider normal sürümümü, isteyen de Play Edition olanı alır. Play Edition alan da güncelleme beklerken ağaç olmaz en azından.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemalboran -- 16 Ağustos 2014; 12:18:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Knox Sayacı

quote:

Google arayuzunu varsayilan olarak sunmuyor. Firmalarin arayuz yapmasi sart. Guncellemede arayuzden kaynakli elbet ama bu guncellemin yongasetiyle bagdastirilmasi lazim. Yoksa nexus telefonlar ne onemi kalir ama degil mi ?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.launcher&hl=tr

Bu varsayılan olarak verilmez mi, bazı marketteki Launcher ları varsayılan olarak veren romlar varda meraktan soruyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: Koray

quote:

Orijinalden alıntı: Knox Sayacı

quote:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.launcher&hl=tr

Bu varsayılan olarak verilmez mi, bazı marketteki Launcher ları varsayılan olarak veren romlar varda meraktan soruyorum

Hocam googlein launcher olayi ayri elbette bunu verebilir ama is launcherda bitmiyo ui dedigimiz islemdd bitiyo. Tum google altyapisinda calisan nexuslarin ic gorunumu ayni. Bu bizim aosp dedigimiz sey oluyor.

• güzele benziyo :)
  • kemalboran kullanıcısına yanıt
    Bence boş konuşuyorsun biraz. M8'den bahsediyorsun, GPE'de gözüm kaldı diyorsun. Sense arayüzünün ne kötülüğü varmış. Stabilliği ile hızıyla, görselliğiyle Windows Mobile'dan beri çok başarılı bir frameworkten bahsediyoruz burda. Ayrıca HTC, L sürümünün takvimini paylaşan ilk üretici. HTC, L sürümü final olarak çıktıktan maksimum 24 ay içerisinde uluslararası olarak sunmuş olacak. Project Volta ile beraber Android daha önce hiç olmadğı kadar pil yönetiminde başarılı olacak. Nexus 5'e şans verebilirsin.

Bu güncelleme manyaklığını anlamak biraz güç. Amiral gemisi bütün cihazlara Google'ın 18 ay destek zorunluluğu var. Ve Android olarak çıkan bütün cihazlar işletim sisteminin bütün özelliklerine sahip olarak çıkıyor. Yani Apple'da iOS 7 çıktı ama en önemli özelliklerinden biri olan gerçek multitasking -uygulamaların arkaplanda verilerini güncelleyebilmesi- iPhone 4'lere gelmedi. Halbuki bu özellik bütün cihazlarda Android'in başından beri var. Bunun gibi bir sürü özellik var Apple'ın kırptığı. Diyebilirsin ki adam en azından veriyor, evet sende haklısın. Ama çok büyük bir farktan bahsetmiyoruz burada -iOS 7 görünüş değiştirmesi itibariyle farkedilir bir güncellemeydi fakat uzun bir süre diğer güncellemeler böyle olmayacak-.

Öte yandan WP'nin kendini toparlayabilmesi çok zor. Google'ın gücü asla küçük görülmemeli. Bugün iOS'tan bütün uygulamalarını çekse deprem etkisi yaratacak bir devden bahsediyoruz. Microsoft şu an ki haliyle bile ağlıyor neden Marketplace'e uygulama çıkartmıyorsun diye.
    Microsoft'un olayı cidden zor çünkü adamlar yapamıyor yani. Yönetimde sıkıntı var. Tablet tarafını düzeltiyorsun, telefon tarafını düzeltiyorsun bu sefer PC tarafını patlatıyorsun. Uzun bir süre daha bahsedilen şekilde cihazlar arası gelişmiş senkronizasyon yeteneğine sahip olmayacak WP. Telefonların gücü itibariyle yapacak bir şey yok.

• Farwynd kullanıcısına yanıt
    Ağzını düzelt, hadsiz. Ne hakla insanlara "boş konuşuyorsun" deyip manyaklıkla itham ediyorsun. Kimsenin zevkleri ve beklentileri seni ilgilendirmez, performansı iyi olabilir, ancak ben Sense arayüzünü kullanışlı bulmuyorum, görsel olarak da hoşuma gitmiyor. O eklediği Zoe, Blinkfeed vs gibi gereksiz uygulamaları da kullanmıyorum, telefonum da gereksiz yer işgal etmesini de istemiyorum. İsteyen Sense arayüzlü olanı alıp kullansın, bir şey dediğimiz yok, ancak benim gibi yalın android severlerin Google Play Edition telefon beklentisi seni neden rahatsız ediyor.

Saf androidin performansı ve verimliliği, her yeni android güncellemesinin performans, pil tüketimi vs gibi birçok konuda yenilik getirdiği de ortadayken zaten en fazla 2 sene kullandığım telefona 1 yıl sonra güncelleme gelecekse ya da hiç gelmeyecekse ben o telefonu istemiyorum.

Seni banlıyorum, tartışma adabından haberssizin çünkü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemalboran -- 17 Ağustos 2014; 0:51:33 >

• U8800 official 2.3.5 te gördüğüm default huawei launcher sadelik ve performans olarak harikaydı.

Telefonum çok daha hızlı ui hala sade ama o kod kalitesi yok gibi hissettiriyor. Launcher sürüm 3 lerden 6 lara çıkmış birsürü özellik gelmiş ama eskisi gibi değil.

Çok iyi çok iyi dedikleri uinin bendeki 1.6 sürümde task switcher animasyon bugları var ve bunlar 2.0 dada galiba düzelmiyor.

• quote:

Ben benim açımdan olması gerektiği şeklini yazdım, firmalar zaten nasıl işine gelirse öyle yapıyor. Yoksa bana kalsa her telefonun stock android ile çıkmasını isterim, cicili bicili özelleştirilmiş arayüzlerden ve bu özelleştirilmiş uygulamalar nedeniyle yaşanan performans kayıplarından, güncellemelerin geç gelmesinden hatta hiç gelmemesinden nefret ediyorum. Nexus cihazlar da diğer cihazlar ile özellikle pil ömrü gibi bazı konularda yarışamadığından malesef onu da tercih edemiyorum. Yoksa firmaların satış politikaları gereği tüketiciyi avlamak ve kendi reklamlarını göstermek için özel arayüz ve uygulamalarla geldiğini az buçuk teknolojiyi takip eden herkes biliyor.

Zaten WindowsPhone platformu birkaç sene sonra kendisini iyice toparlayacak, android bu çokbaşlılık yüzünden kendisini toparlayamazsa birkaç sene sonra çoğu kullanıcısını Windows ve ios platformuna kaybedebilir. Şahsen ben bu güncelleme problemleri yüzünden elimdeki telefonun ömrü dolunca WindowsPhone ya da İos'a geçmeyi düşünüyorum. Ancak Androidde yer alan bazı özelliklerin bu platformlara gelmiş olması kaydıyla.

Aslında şu Google Play Edition telefonlar ülkemize Google aracılığı ile gelse süper olacak, mesela HTC One M8 Google Play Edition'da gözüm kaldı. Böyle olursa isteyen gider normal sürümümü, isteyen de Play Edition olanı alır. Play Edition alan da güncelleme beklerken ağaç olmaz en azından.

BlackBerry z10 al o zaman. Hem akıcı hem kullanışlı hem de android marketten direkt uygulama indirilip kurulabiliyor.. kasma donma takılma çökme yok. 25 uygulama çalıştırıyorum tık demiyor...

• arayuz olarak gercekten guzel gozukuyor..

ayrica arkadasin dedigi gibi bunlari google playde uygulama olarak paylassa herkes denese ve kullansa.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.