Şimdi Ara

programlama öğrenmek maddi ve manevi ne kazandırır?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
790
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • öncelikle herkese merhaba,şu anda biraz boş zamanım var programlayı öğrenmek için de biraz hevesliyim orta düzey bir teknoloji takipçisinin programlamayı öğrenmesi ona neler kazandırır ? Bilgisayar mühendisi arkadaşım kodlamayı öğrenip farklı şeyler yapabilirin bakış açını genişletir mi ne demişti bazıları ek meslek yani ek gelir kapısı olarak görüyor bu olaylrı yaniweb tasarım veya androide yönelerek düşüncelerinizi yazarsanız çok memnun olurum

• Dostum bu iş geleceğin mesleği. Hani "bir lisan bir insan çok lisan çok insan" deniyor ya, programlama kodları da birer "lisan". Turistlerle konuşmak için değil bilgisayarlarla konuşmak için. Bilgisayarları konuşturmak için. Kafandaki fikirleri canlandırmak için. Bu dilleri öğrendiğinde seni daha da değerli yapacaklar.

Burada şunu da söylemek lazım ki bir internet sitesine baktığında 2 ayrı bölümü var. Biri o motoru çalıştıran program (yazılım). Diğeri ise o gördüğün renkler, şekiller, hareketler, karakterler (yani tasarım).

Bence önce bunlar hakkında biraz oku. İnternetten daha büyük bir kütüphane yok. Daha sonra hangi taraf seni cezbediyorsa o tarafa doğru meyillen ve göreceksin önünde ne kapılar açılacak.

Başarılar dilerim Dostum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: general-net

Dostum bu iş geleceğin mesleği. Hani "bir lisan bir insan çok lisan çok insan" deniyor ya, programlama kodları da birer "lisan". Turistlerle konuşmak için değil bilgisayarlarla konuşmak için. Bilgisayarları konuşturmak için. Kafandaki fikirleri canlandırmak için. Bu dilleri öğrendiğinde seni daha da değerli yapacaklar.

Burada şunu da söylemek lazım ki bir internet sitesine baktığında 2 ayrı bölümü var. Biri o motoru çalıştıran program (yazılım). Diğeri ise o gördüğün renkler, şekiller, hareketler, karakterler (yani tasarım).

Bence önce bunlar hakkında biraz oku. İnternetten daha büyük bir kütüphane yok. Daha sonra hangi taraf seni cezbediyorsa o tarafa doğru meyillen ve göreceksin önünde ne kapılar açılacak.

Başarılar dilerim Dostum.

hocam öncelikle açık ve detaylı cevabınız için çok teşekkürler ,her genç gibi ben de kendimi geliştirmek istiyorum karmaşıklık yaşadığım yer ise yol haritasıydı ,inşallah doğru seçimlerle güzel şeyler başarırım :)

• Dostum ben de sana başarılar dilerim. Umarım programcılıkta hedeflediğin başarı ve mutluluğa tezelden ulaşırsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: general-net

Dostum ben de sana başarılar dilerim. Umarım programcılıkta hedeflediğin başarı ve mutluluğa tezelden ulaşırsın.

çok sağolun hocam inşallah hepimiz için yakın zamanda güzel şeyler olur .
  • Adam haklı, Programcılık güzel birşey, bende yazılım mühendisliği okumayı düşünüyorum. Ama bu meslekte fazla kız yok Yapcak bi şey de yok. ( şimdiki yazdıklarımı çok yavaş oku ) Ama programcı deyince, Yazılım mühendisi deyince bi havaya bakar mısın? Nasılda özel yapıyor insanı.

Bide bi akrabam söylemişti, akrabamın arkadaşı Bi bankada 8.000 Tl alıyore. Yani bu meslekte para var. Format atmak haricinde.

• Olayın manital boyutunu düşünmemiştim. Sen çok yaşa valla. Gözümden yaş geldi.
  • Arkadsslar bende ilk olarak yazilim m. Istiyordum ancak mesut abinin bi yorumunu dinledim ve yazilim icin tr de okunmaz diye demisti yanlis hatirlamiyorsam. Yazilimin disaridan kendi imkanlarinlada ogrenebilecegin birsey demisti o yuzden simdi pc muh.dusunuyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nghtmare

Arkadsslar bende ilk olarak yazilim m. Istiyordum ancak mesut abinin bi yorumunu dinledim ve yazilim icin tr de okunmaz diye demisti yanlis hatirlamiyorsam. Yazilimin disaridan kendi imkanlarinlada ogrenebilecegin birsey demisti o yuzden simdi pc muh.dusunuyorum

valla orasını bilemiyorum kardeşim .
  • grbzgrbz kullanıcısına yanıt
    Bu meslek başta herkese çok cazip geliyor çünkü herkes bilgisayarı seviyor. Ama işin içine girince değişiyor. Her iş gibi bununda zorlukları var. Haftalarca hiç yerinizden kalkmadan konsantre biçimde kod yazabilmek çok zor bir iştir. Ki bu zor işi yapabilecek kapasiteye sahip olabilmek için bile bir fırın ekmek yemek lazım. Tavsiyem; bu işe bir hevesle başlayan, profesyonel olarak bu yönde çalışmayı düşünmeyen arkadaşlar boşuna emek harcamasın. Hele ki iyi para kazanıyorsun diye asla başlamayın. Çünkü sevdiğiniz için de parası için çalışıyorsanız emin olun pek başarılı olamazsınız. Ayrıca mühendis oldun gelsin paralar gibi bir durum yok. Kendini geliştirmeyen mühendis arkadaşlarımın 1000 tl'ye kadar çalıştığını biliyorum.Elbette çok iyi para kazananlarda yok değil.

Özet olarak; bir işe parası, toplum üzerindeki etkisi ya da kız durumuna göre başlamayın. Kendinize yazık edersiniz. Ama az biraz merakınız vardır yavaş yavaş öğrenmek istersiniz bir bakarsınız güzel, hoşunuza gidiyor o zaman başlayın. Sonuna kadarda gidin. Biz de burada elimizden gelen desteği verelim.

NOT: Bilgisayar Mühendisiyim.

• Merhaba :) bende unkiversite icin bilgisayar muh. dusunuyorum hani neler goruyorsunuz neler anlatiliyor acaba yardimci olabilirmisiniz :)

• vayacondıos kullanıcısına yanıt
    7. Bir işte en iyi olmak için ne kadar süreye ihtiyaç var?
    Yurt dışında yapılan birkaç araştırmada, kendi alanında çok iyi olan insanların, mesleklerinde bu ustalık seviyesine ulaşmadan önce en az 10.000 saat sırf o işe odaklı yaşadıklarını ortaya çıkarmıştır. Normal mesai saatleriyle yaklaşık beş yılı bulan bir süredir bu.

8. Yeni bir alanda kariyer yapıyorum, çok şey veriyorum ama geri dönüş alamıyorum. Yanlış yolda mıyım, acele mi ediyorum?
    Yeni bir alanda kariyer yapıyorsanız, hayatınızın yaklaşık 10 yılını gözden çıkarmalısınız. ilk yıl 10 verseniz de, bir alabilirsiniz. İkinci yıl, yine 10 verirseniz, bu defa iki geri dönüş alırsınız. Üçüncü yıl 10 vermeye devam ederseniz, üç alırsız.

Aradaki farklar aslında boşa gitmez, o alanda başarılı olunca, bir noktadan sonra bir verip on almaya başlayabilirsiniz. bu konuda akademik araştırmalar olmasa da, inanıyorum ki, bir insan 10 yıl oyunca bir alanda sürekli çaba gösterirse, o alanda gelebileceği yer, o kişinin o alandaki kapasitesini yeterince gösterir.
    http://www.muminsekman.com/mumin-sekman-basariyla-ilgili-sorularinizi-cevapladi.html

• okuryazarcizer O kullanıcısına yanıt
    Emin olun verdiğiniz bilgileri bende biliyorum. Fakat benim bahsettiğim olayla yakın ya da uzak bir alakası yok. Ben başarılı olamayacağını, iyi para kazanamayacağını söylemedim dikkat edersen. Benim söylediğim şey hayatınızı sevmediğiniz bir şey üzerine kurmayın. Kendinize yazık edersiniz.Para uğruna her sabah ayakların geri geri gitmesine rağmen işe gitmeyin diye söylüyorum. Kişisel gelişimi seviyorsanız eğer mümin sekman' ında diğer hocalarımızında daimi olarak sevdiğiniz ya da sevebileceğiniz işi yapmalısınız dediğini biliyorsunuzdur sanıyorum.

Ayrıca yaparken mutlu olduğunuz işi yapıyorsanız başarılı olma olasılığınız ortalamaya göre oldukça yüksektir. Bu su götürmez bir gerçek.
    "Haftalarca hiç yerinizden kalkmadan konsantre biçimde kod yazabilmek çok zor bir iştir. Ki bu zor işi yapabilecek kapasiteye sahip olabilmek için bile bir fırın ekmek yemek lazım."

Tespitlerinize destek olsun diye alıntılamıştım; azim, sebat, sabır...

Söyledikleriniz tamamen doğru.

DOĞRU MESLEK SEÇİMİNİ GÜÇLENDİREN ETKENLER

- Çevre baskısı nedeniyle açıkta kalma korkusuyla tercih yapma
    - Aile ve toplum baskısıyla moda (popüler) mesleklere yönelme
    - Meslek seçimini olayların akışına ve şansa bırakma
    - Çalışma dünyası ve insanlar ile ilgili bazı yanlış genellemelere sahip olma
    - Ergenlik döneminin problemleriyle (fiziksel ve psikolojik değişim) meşgul gençlerin aynı zamanda gelecek ile ilgili sağlıklı kararlar alma baskısı, kendini tanıma sürecini hızlandırmaya zorlar ki bu da zor bir süreçtir.

Meslek seçimi rastlantısal bir olgu değil. Seçimin sağlıklı olması bireyin kendini ve meslekleri objektif olarak tanıyabilmesi, bilgi toplamasına, karar verme becerilerini geliştirebilmesine (mesleki olgunluk) bağlı.
    http://www.ntvmsnbc.com/id/25057147

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okuryazarcizer -- 26 Ağustos 2014; 14:56:38 >

• quote:

Orijinalden alıntı: okuryazarcizer

"Haftalarca hiç yerinizden kalkmadan konsantre biçimde kod yazabilmek çok zor bir iştir. Ki bu zor işi yapabilecek kapasiteye sahip olabilmek için bile bir fırın ekmek yemek lazım."

Tespitlerinize destek olsun diye alıntılamıştım; azim, sebat, sabır...

Söyledikleriniz tamamen doğru.

DOĞRU MESLEK SEÇİMİNİ GÜÇLENDİREN ETKENLER

- Çevre baskısı nedeniyle açıkta kalma korkusuyla tercih yapma
    - Aile ve toplum baskısıyla moda (popüler) mesleklere yönelme
    - Meslek seçimini olayların akışına ve şansa bırakma
    - Çalışma dünyası ve insanlar ile ilgili bazı yanlış genellemelere sahip olma
    - Ergenlik döneminin problemleriyle (fiziksel ve psikolojik değişim) meşgul gençlerin aynı zamanda gelecek ile ilgili sağlıklı kararlar alma baskısı, kendini tanıma sürecini hızlandırmaya zorlar ki bu da zor bir süreçtir.

Meslek seçimi rastlantısal bir olgu değil. Seçimin sağlıklı olması bireyin kendini ve meslekleri objektif olarak tanıyabilmesi, bilgi toplamasına, karar verme becerilerini geliştirebilmesine (mesleki olgunluk) bağlı.
    http://www.ntvmsnbc.com/id/25057147

Pardon hocam o halde. Ben başarıda 10000 saat kuralını "sevmesenizde çalışırsanız olur" demeye çalıştığınızı düşündüm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vayacondıos -- 26 Ağustos 2014; 15:07:38 >

Merhaba :) bende unkiversite icin bilgisayar muh. dusunuyorum hani neler goruyorsunuz neler anlatiliyor acaba yardimci olabilirmisiniz :)

• quote:

Merhaba :) bende unkiversite icin bilgisayar muh. dusunuyorum hani neler goruyorsunuz neler anlatiliyor acaba yardimci olabilirmisiniz :)

Her üniversite için değişiyor elbette. Ama genel olarak ülkemizde ilk olarak algoritma öğretilir. Nasıl algoritma kurulur, mantığı nedir vs daha sonra genelde C ve C++ programlamaya başlangıç dilleri olarak tercih edilir. Konsol ekranında hesap makinesi, bankamatik otomasyonu vs ile ilk programlar yazdırılır. Başlangıç için gayet uygun fakat bir o kadar da diğer dillere göre daha zor ve zevksizdir . Başlangıç kısaca böyle. Daha sonra üniversiteye göre java , c#, php gibi dillerde öğretilir.Yani bir çok ders var hepsi hakkında bilgi verebilirim fakat çok uzun bir yazı olur. Her üniversitenin ders programına ulaşabilirsin zaten.Örneğin; buradan sakarya üniversitesi- Bilgisayar mühendisliği derslerine ulaşabilirsin. Bunu neredeyse her üniversite için kontrol edebilirsin. Derslerin amaçlarıda mevcut yine sormak istediğin şeyler olursa cevaplarım.

Bilgisayar m. Inde sadece.yazilim mi ogretiliyor yoksa işlemci,ekran karti.gibi bilgisayar bilesenlerinin nasil uretilecegi hakkinda bilgilerdemi veriliyor ?

• quote:

Bilgisayar m. Inde sadece.yazilim mi ogretiliyor yoksa işlemci,ekran karti.gibi bilgisayar bilesenlerinin nasil uretilecegi hakkinda bilgilerdemi veriliyor ?

Verdiğim linki incelersen donanım dersleri de var zaten. O sana kalmış zorunlu dersler haricinde tüm seçmeli dersleri donanım tarafından da alabilirsin yazılım tarafından da. Ama bilgisayar mühendisliği zorunlu dersleri her yerde ağırlıklı yazılım olmak üzere yazılım-donanım olarak verilir. Çünkü malum bilgisayarda donanım işi yapsanız bile bilgisayarın yapısını, işleyişini bilmeniz gerekir. Eğer yazılım konusunda bilginiz hiç yoksa iyi bir donanımcıda olmanız pek mümkün değil.(Donanım alanında çalışıyorum) Donanım konusunda ayrıca şunu da belirtmek isterim ki tekniker ve mühendis farklı işler yaparlar. Ne olacağınızı öğrenmelisiniz önce. Çünkü mühendislik mezunu olup teknikerlik yapan bir sürü insan var. Sonra internet kafe işleten adam çıkıp diyor ki ben bilgisayar mühendislerinden daha çok şey biliyorum.

Şunu söyleyeyim hala bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Bana bilgisayar bileşenlerinden herhangi birisini yapmamı iste yapayım. Tabi gerekli olan parçalar verilmeli Yoksa kolay kolay kimse tek başına dur ekran kartı üreteyim diyemez Yani söylemek istediğim hevesli olursan her konuda kendini geliştirirsin. Sadece ne istediğinden emin olmalısın.Ve asla ders geçmek için çalışma. Daima öğrenmek için çalış. Çünkü sen dersi geçsende öğrenmemişsen eğer kimsenin gözünde değerin yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vayacondıos -- 26 Ağustos 2014; 16:26:50 >

Aslinda kodlarla aram iyi sayilir html ve css kodlari ile calisiyorum ve zevk alarak yapiyorum acikcasi ama yazilim kodlari bildigim kadariyla biraz daha karisik simdi turkcellin gelecegi yazanlar in kurslarina basliyacagim eger ki yapabilirsem kesin olarak b. muh isterim :)

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.