Şimdi Ara

SOL Fiber çalışmaları başladı birkaç sorum olacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
1
Favori
549
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bulunduğum bölgemde ne TTNET'in ne de SOL'un bir altyapısı bulunmaktaydı.Ama Son birkaç gündür sokağımızın başında ve ana cadde üzerinde çalışmalar yapılıyor.
    Önce TTNET zannettim onun için TTNET bölümüne açmıştım konuyu ama SOL altyapısı olduğunu öğrenince Fiber sistemi TTNET ten farklı olduğu için buraya açayım dedim.

Sorularım;

1- Posta kutumuza SOL 1 ay önce Fiber internet almak için site yöneticiniz ile başvurun diye bir broşür bırakmışlar. 5 Bloklu ve Her blok'ta 5 katlı bir sitede oturuyorum.Sitemiz ana cadde üzerinde.
    Şimdi site yöneticimiz bu konuyla hiç ilgilenmiyor dolayısıyla biz başvurmadığımız halde SOL çalışmalara başlamış.Bizim yöneticinin umrunda bile değil yinede fiber internet bireysel olarak alabilir miyiz ? sonuçta kapımızın önünden geçiyor altyapı
    ve 5 bloklu ana cadde üzerinde bir siteyiz.Sıkıntı olur mu? altyapıdan sonra yinede imza isterler mi? Şuan kazı çalışmaları sürüyor.Yoksa çalışma bitince direk gelip bağlarlar mı?

2- Şuan kazı çalışmaları devam ediyor ve o turuncu kablolardan döşüyorlar tahmini olarak ne kadar sürede hizmet alabiliriz ?

3-SOL'un fiber mantığı TT'den biraz farklı TT her köşe başına bir saha dolabı koyup öyle hizmet veriyor ama SOL eve kadar fiber getiriyorlarmış. Komple ana cadde üzerinde 20 den fazla site var. Her siteye getirecekler mi? yoksa isteyenlere mi? tabii
    istemekten kasıt bireysel olarak komple site yöneti mi mi?

4-Binada ne gibi bir çalışma yapılıyor ? Kutu mu koyuyorlar Kutu hemen aktif oluyor mu? Modemi yine telefon hattı üzerinden mi bağlıyoruz ?

Şimdiden teşekkürler

• 1-Çekilmesi için sitenin tamamının bina olarak da olabilir bunun hakkında bilgim yok. %40 İmza gerekiyor arayıp sormuştum bizde hem tt hem sol'un fiberi var imza toplanamadığı için sol aktif değil. Önce kazılar bitcek sonra istek üzerine yönetici + %40 imza toplarsanız bağlayacaklar.
    2-Çoğu arkadaş evlere bağlantının 4-5 ay kadar süreceğini söylüyor. Kazı çalışmaları bitince çünkü taşeron firmalar yapıyor
    3-İlla eve kadar fiber değil binaya da bir kutu koyacaklar belki cat6 çekerler ama bir şey farketmez ikisi de kaliteli kablolar .Belki büyük bir kutuda 5-6 site için ortak koyabilirler.
    4-Binanızda şaft boşluğu(kablo çekim boşluğu) var ise fazla kırıp dökmezler .Fakat o boşluk yoksa her yeri kırarlar kablo kanalı falan koyarlar.Normal olarak daire içinde de kırma işlemi olcak belki bacanız kullanılmıyor ise bacadan verirler kırıp dökme olmaz ona onlar karar verir.Mesela bizim ortak uydumuz bacadan iniyor

Edit:4G İçinde olabilir hemen umutlanmayın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KüfürbazHaydoo -- 15 Ağustos 2014; 14:54:30 >

• Arkadaşında soylediği gibi 4g icin olabilir. İscilere bir sorun. Sonra bizimki gibi fos cikmasin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2 Farklı ekibe sordum + Tabelaya baktım kesin olarak "Fiber İNTERNET" 4G değil.

Altyapı çalışması bittiği zaman ben telefonla arayıp kardeşim kapımın önünden altyapı geçiyor gelin bağlayın diyemiyor muyum ?

bizim sitede kimse imza felan toplamaz ama hepside fiber gelirse kullanır öyle bencil insanlar.
  • MyWorldLife kullanıcısına yanıt
    Arayın hocam bilgiyi de alin fakat imza lazim bitince onlar zaten heralde kapi kapi gezerler.Talep çok olursa bağlanır tabii bina izni falan da lazım öncelikle yönetici nin okey demesi lazım ben aradim binamin önünde kutunuz var fakat aktif değil dedim % 40 imza toplayıp bayimize başvuru yapmaniz lazim dendi zaten bağlanmasi 5 ayi falan bulur diyolar baxi arkadaşlar

Edit; Bir ton bağlantı ücreti var hocam fakat taahhüt verip ödemeye bilirsiniz taahhüt de ne olacağı belli değil işte fakat fiber olduğu için sorun çıkmaz taahüt vermek istemeyen de bir ton ücret bayilcak işçilik, kablo, modem aktivasyon ücreti vs vs.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KüfürbazHaydoo -- 15 Ağustos 2014; 17:14:17 >
  • KüfürbazHaydoo kullanıcısına yanıt
    Hocam Turkcell'i aradım onlar altyapı çalışmalarını göremiyorlarmış.

Yahu ben nerden öğrenicem bunu ? Bayiler de bilmez. Kim veriyor ankarada bunun emrini genel müdürlük istanbulda ? ben kimle muhattap olacağım ?
    Ümitköy ve Etimesgut da bayileri var diye biliyorum onlarla konuşabilirsiniz
    Onlar altyapı çalışmalarını bilirler mi acaba ?
    Bilmiyorum adamlar fiber internet dediyse artık nasıl bağlancağı hakkında bilgi almalısınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KüfürbazHaydoo

Bilmiyorum adamlar fiber internet dediyse artık nasıl bağlancağı hakkında bilgi almalısınız.

Hocam bu ekipleri bayiler göndermiyor herhalde ? benim anlamadığım bu yetkili merci ankarada kim ?

bayideki adam müşteri hizmetlerinin söylediğini söylüyor bana ttnet gibi il müdürlükleri yok.

Bu emirleri ankarada kim veriyor merak ediyorum yarın uğrarım bir sol'a bakalım ne diyecekler.
  • Superonlineda calisan bir arkadasim vardi onunla gorustum dedigine gore Eylulde hizmete girecekmis abonelik islemlerini baslatacaklarmis hizmete girdiginde kapi kapi dolasacagiz sitelere getirecegiz dedi.

tesekkurler

rica ederim geçecek iseniz şimdiden hayırlı olsun
    Sagolun hocam valla bir an once gelirse 100mbit 250gb akk almayi dusunuyorum uploadda 5 mbit isimi fazlasiyla gorur.

bakalim ilk giris kampanya fiyatina ne diyecekler 100mbitin

Site fiyatindan 10-20tl daha uygun yaparlar diye tahmin ediyorum (taahhütle) fakat ekstra bilgi veriyim elektrikler kesik olunca jeneratör ile bile modeminiz tekrar çalışsa bile internete giremezsiniz alttaki modemi jeneratör e bağlanması ni isteyin ki elektrik gittiğinde kutu kapanmasin

valla hocam bir diğer merak konusuda binanın altına kutu nasıl koyacaklar ? hadi koydular nasıl dairelere çıkacak ? binada boşluk felan hiçbirşey yok. Binanın altında kazan dairesi kömürlük tarzı tesisatın olduğu yer felan hiçbirşey yok.

Direk girişten giriyorsun merdivenle yukarı çıkıyorsun nasıl olacak o iş anlamadım ?

bir rivayete göre binanın altına switch yerine binanın önüne bahçenin oraya ufak bir kutu koyuyorlarmışta yine kablo yukarılara nasıl çıkacak anlamadım valla
    Kablolar duvardan geççek hocam kırıp dökecekler maleesef kablo kanalı yoksa daire içi dahil kırcaklar kutu meselesi bizim tt fiber kutusu garajda ama bilmiyorum kabloları belki merdivenden güzel yer bulurlarsa çıkarırlar ama görüntü kirliliği olmaması için %80 kırcaklar kablonun geççeği yerleri
  • Hocam buyrun bina içi SS'ler belki gözden kaçırdığım bir yer vardır.

Burası binaya ilk girdiğimizde sol duvar;
    Yukarıda telefon hatları aşağıda elektrik panosu var.
    Sağ tarafta 1-2-3 yazan yerler elektrik sayaçları. ama işaretlediğim yerde ne olduğunu bilmiyorum bende merak ediyorum.

Sağ tarafta hiçbirşey yok boş duvar.

Burası Binanın arka tarafı aynı zamanda arka girişi ama burda sadece su sayaçları var başkada birşey yok

Burası binanın dairelere giden ilk girişi yukarıya doğru çıkan merdivenlerde burda

Burası'da apartman boşluğu;

Valla nerden sokarlar ne yaparlar bilmiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MyWorldLife -- 17 Ağustos 2014; 13:36:18 >

Hocam yemin ediyorum emlakçı gibi tanıttınız valla emlak işine başlayın bence gerekli imza toplanır ve kurulum gerçekleşir ise merdiven boşluğundan çekip bir tane kablo gizleyici ile yaparlar asansör boşluğu varsa ordan da yapıyorlar. Kablo çekimi hakkında fikrim yok binadan binaya değişiyor. Yapıya göre.
    an itibariyle hiçbir sitenin başvuru yapmasına gerek kalmadan her sitenin önünü kazıyorlar...

karşıdan sonra sıra bizde hadi bakalım

Hadi hayırlısı hocam
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.