Şimdi Ara

(UP 5.9.2014) Yüksek Lisans / Doktora ve Askerlik Tecili (Kesin Bilgiler)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
3
Favori
2.032
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Benim ve benim gibi yüksek lisans veya doktora yaparken askerlik işi ne olacak diyen
    bir çok kişinin işine yarayacağını düşündüğüm önemli bir metni sizle paylaşmak istiyorum.

Bugün rastladım. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bir duyuru yayınlamış aynen paylaşıyorum... (Tüm üniversiteler için geçerli)

____________________________________________________________________________

MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ
    YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA ÖĞRENCİLERİ İÇİN
    ASKERLİK İŞLEMLERİ UYGULAMALARI

Sevk Tehir Süresi ve Sınırı: Üniversitede lisansüstü (yüksek lisans ve doktora) programlarında öğrenim gören öğrencilerin, aşağıda yer alan tabloda belirtilen yaş sınırları içinde öğrencilikleri devam ettiği sürece askere sevk tehirleri yapılabilir.

(UP 5.9.2014)  Yüksek Lisans / Doktora ve Askerlik Tecili (Kesin Bilgiler)

Azami öğrenim süresi sonunda mezun olamayan öğrencilerin ilişikleri kesilmez. Ancak, bu öğrencilerin askere sevk tehiri yapılmaz.

Ayrıca aynı veya daha aşağı seviyede ikince kez lisansüstü eğitim yapacak olanların askere sevk tehiri yapılamaz.

Azami öğrenim süresi biten öğrenciler öğrenim ücretlerini ödemek koşulu ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilirler. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlanamazlar.

Askere Sevk Tehir İşlemleri:

Yüksek lisans ve doktora programlarına kabul edilen öğrencilerden kesin kayıt sırasında “Askerlik Durum Belgesi” istenir.

Kesin kaydı yapılan öğrencilerin askere sevk tehiri, Enstitü Müdürlükleri tarafından ilgili Askerlik Dairesi Başkanlığı’na teklif edilir. Sevk teklifinin sonucu (olumlu/olumsuz), öğrenciye bildirilir. Öğrencilerin Sevk tehir işlemlerinin yapılıp yapılmadığının kendilerinin takip etmeleri gerekmektedir.

Öğrenimine devam ederken, askere gitmek isteyen öğrenciler bir dilekçe ile Üniversiteye başvurarak “askere sevk tehirlerinin iptal edilmesini” talep edebilirler. Öğrencilerin talepleri üzerine durumları ilgili Askerlik Dairesi Başkanlığı’na bildirilir ve teklif Askerlik Dairesi Başkanlığı’nın onayı ile kesinleşir.

Enstitülerimizden; Kaydı silinen, Mezun olan, Başka bir üniversiteye yatay geçiş yapan öğrencilerin durumları Üniversitemiz tarafından kayıtlı bulundukları askerlik şubelerine bildirilir.

Yabancı uyruklu öğrencilerin (askerlik yükümlülükleri var ise) askerlik işlemleri Vatandaşı oldukları ülkelerin mevzuatına göre kendileri tarafından takip edilir.

Duyurunun linki de bu : http://sbe.mehmetakif.edu.tr/?page=duyuruDetay&dataID=206

Arkadaşlar bu alttaki kısmı yeni ekliyorum.

YÜKSEK LİSANSTA KAYIT DONDURMA

Yüksek Lisans ve Askerlik ile ilgili bir üniversite duyurusu.
    Kayıt dondurma ile ilgili de yazıyor bişeyler.

http://oim.ieu.edu.tr/tr/askerlik-islemleri

YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA ÖĞRENCİLERİ İÇİN

Sevk Tehir Süresi ve Sınırı:

Üniversitede lisansüstü (yüksek lisans ve doktora) programlarında öğrenim gören öğrencilerin, aşağıda yer alan tabloda belirtilen yaş sınırları içinde öğrencilikleri devam ettiği sürece askere sevk tehirleri yapılabilir.

Sevk Tehir Sonu
    Yüksek lisans ve Doktora programları 35 yaş sonu
    Öğrenim Süreleri:

Lisansüstü programlarda öğrenim gören öğrencilerin, aşağıda belirtilen azami öğrenim süreleri içinde, öğrencilikleri devam ettiği sürece askere sevk tehir işlemleri yapılabilir.

___________________________________________________Normal Öğrenim Süresi<<<____________>>> Azami Öğrenim Süresi
    İngilizce Hazırlık Sınıfı _________________________________________________1 yıl ---------------------------------- ( - )
    Bilimsel Hazırlık Sınıfı ______________________________________________ 1 yıl -------------------------------- 1 yıl
    Tezli yüksek lisans programları _______________________________________ 2 yıl --------------------------------- 3 yıl
    Tezsiz yüksek lisans programları _______________________________________ 2 yıl ---------------------------------- 3 yıl
    Doktora programları (lisans derecesi ile kabul edilenler için) _________________5 yıl ---------------------------------- 7 yıl
    Doktora programları (yüksek lisans derecesi ile kabul edilenler için)____________4 yıl ---------------------------------- 6 yıl

Hazırlık sınıfında 1 yılda başarılı olamayanlar daha sonraki yıllarda da hazırlık sınıfında eğitime devam edebilirler.
    Ancak, hazırlık sınıfında 1 yıldan sonra geçirilen süreler azami öğretim süresinden kullanılmış sayılır

Azami süre içinde kayıt yenilemeyen(ücret ödemeyen ve/veya ders kaydı yapmayan) erkek öğrenciler Askerlik Şubeleri’ne bildirilir.
    Bu sürelerde öğrencilik haklarından yararlanamazlar ve ilgili Askeralma Dairesi tarafından askere sevk tehirleri iptal edilir.
    Ayrıca, bu öğrencilerin kayıt yenilemedikleri dönemler azami sürelerinden kullanılmış sayılır.

Azami öğrenim süresi sonunda mezun olamayan öğrencilerin ilişikleri kesilmez. Ancak, bu öğrencilerin askere sevkleri Tehir Edilmez.

Azami öğrenim süresi biten öğrenciler öğrenim ücretlerini ödemek koşulu ile öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilirler.
    Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlanamazlar.

Öğrencilik Hakkı Dondurulanlar:

Öğrencilik hakları saklı tutulan(dondurulan) öğrencilerin durumları Askerlik Dairesi’ne bildirilmez.
    Ancak, azami süreler içerisinde öğrenimlerini bitiremeyeceklerinin anlaşılması halinde tekrar askere sevk tehirinin uzatılması ilgili Askerlik Dairesi Başkanlığı’na teklif edilir.

Askerlik tecili açısından, kayıt dondurma süreleri hiçbir koşulda 2 yıl veya 4 dönemi (sömestr) geçemez.

Askere Sevk Tehir İşlemleri:

Yüksek lisans ve doktora programlarına kabul edilen öğrencilerden kesin kayıt sırasında “Askerlik Durum Belgesi” istenir.

Kesin kayıt tarihinden itibaren bir ay içinde “Askerlik Durum Belgesi” ve tasdikli “Diploma” fotokopisi ile
    Öğrenci İşleri Müdürlüğü tarafından ilgili Askerlik Dairesi Başkanlığı’na öğrencinin askere sevk tehiri teklif edilir.
    Teklif, ilgili Askerlik Dairesi Başkanlığı’nın onayı ile kesinleşir ve durum öğrenciye tebliğ edilir.

Öğrenimine devam ederken, askere gitmek isteyen öğrenciler bir dilekçe ile Üniversiteye başvurarak “askere sevk tehirlerinin iptal edilmesini” talep edebilirler.
    Öğrencilerin talepleri üzerine durumları ilgili Askerlik Dairesi Başkanlığı’na bildirilir ve teklif Askerlik Dairesi Başkanlığı’nın onayı ile kesinleşir.
    Durum öğrenciye tebliğ edilir.

Dikkat:

Kaydı silinen,
    Mezun olan,
    Başka bir üniversiteye yatay geçiş yapan

öğrencilerin durumları Üniversitemiz tarafından en geç bir ay içinde kayıtlı bulundukları askerlik şubelerine bildirilir.

Daha önce aynı veya daha aşağı seviyede ikince kez lisansüstü eğitim yapacak olanların askere sevk tehiri yapılamaz.

"Yabancı uyruklu öğrencilerin (askerlik yükümlülükleri var ise) askerlik işlemleri vatandaşı oldukları ülkelerin mevzuatına göre kendileri tarafından takip edilir."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ofamof -- 5 Eylül 2014; 9:31:05 >

• Cok guzel bir yazi kafamdaki sorulara cevap buluyor gibiyim ama her okul icin ayni midir? Ben 1 ders ve bitirme projesi icin askerden sinavlara izin alabilir miyim yani?(2. Yuksek lisans oldugu icin tecil ettiremiyorum)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ebirol -- 12 Ağustos 2014; 14:34:07 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • takip....
  • Merhaba arkadaşlar,

Ocak'ta 4 yıllık bir bölümden mezun oldum. Ve yüksek lisans yapmaya karar verdim. Kayıtlar Pazartesi başlıyor ve askerlik durum belgesi istiyorlar. Bu zamana kadar askerlik Şubesi'nin bile önünden geçmedim. Nasıl alabilirim bu belgeyi veya neler yapmam lazım yardımcı olacak biri var mı acaba.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ebirol

Cok guzel bir yazi kafamdaki sorulara cevap buluyor gibiyim ama her okul icin ayni midir? Ben 1 ders ve bitirme projesi icin askerden sinavlara izin alabilir miyim yani?(2. Yuksek lisans oldugu icin tecil ettiremiyorum)

İkinci yüksek lisansı yaptığın için öyle bir izin alamazsın sanırım. Anca belli bir celp dönemi askere gitmek istediğini söylersin (sınavlarından sonraki ilk dönem) o arada girersin sınavlarına...
    Ama tam emin değilim..
    Ama şundan eminim 2. yüksek lisans ile askerliği tecil etmiyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ludovico!

Merhaba arkadaşlar,

Ocak'ta 4 yıllık bir bölümden mezun oldum. Ve yüksek lisans yapmaya karar verdim. Kayıtlar Pazartesi başlıyor ve askerlik durum belgesi istiyorlar. Bu zamana kadar askerlik Şubesi'nin bile önünden geçmedim. Nasıl alabilirim bu belgeyi veya neler yapmam lazım yardımcı olacak biri var mı acaba.

Yüksek lisans a girmeye hak kazandıysan,
    (emin olmamakla beraber) askerlik şubene gidip kasımda askere gitmek istiyorum diceksin.
    Kasım mı Ekim mi bilmiyorum her neyse...
    Onlar da sana bu adam kasım a kadar askere gelmicek diye bi kağıt vercekler.
    sen kaydını yaptırınca okula zaten o olayı bozdurcan ve tecil olcak askerliğin 3 yıl.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ofamof

quote:

Merhaba arkadaşlar,

(emin olmamakla beraber) askerlik şubene gidip kasımda askere gitmek istiyorum diceksin.
    sen kaydını yaptırınca okula zaten o olayı bozdurcan ve tecil olcak askerliğin 3 yıl.

Sağolasın cevabın için. Dün gittim ve sorunsuzca hallettim çok şükür.

Benim durumumda olanlar için yazayım. 7 ay önce mezun olduğum için kaçak durumuna falan düşmekten korkuyordum. Bu işlerden pek anlamadığım için. Neyse ki öyle bir durum yokmuş. Ben Konya'da ki askerlik şubesine gittim. Ne fotograf ne kimlik fotokopisi ne de transkrip istediler. Sadece 4 tane diploma fotokopisiyle 2 yıllık tecil yaptırdım. Ve belgemi aldım. Pazartesi yükseğe kaydolduğum zaman 3 yıl 4 aylık tecilide okul yaptıracakmış.

• quote:

quote:

quote:

Merhaba arkadaşlar,

Sağolasın cevabın için. Dün gittim ve sorunsuzca hallettim çok şükür.

Benim durumumda olanlar için yazayım. 7 ay önce mezun olduğum için kaçak durumuna falan düşmekten korkuyordum. Bu işlerden pek anlamadığım için. Neyse ki öyle bir durum yokmuş. Ben Konya'da ki askerlik şubesine gittim. Ne fotograf ne kimlik fotokopisi ne de transkrip istediler. Sadece 4 tane diploma fotokopisiyle 2 yıllık tecil yaptırdım. Ve belgemi aldım. Pazartesi yükseğe kaydolduğum zaman 3 yıl 4 aylık tecilide okul yaptıracakmış.

Eğer yüksek lisansı askerlik için yapacaksan bence şimdi yapma... 2 sene normal tecil hakkın bitsin.. sonra yükseğe kaydol.. 3 sene de öyle atar 5 yıl temiz :)
    Tabi gerçekten yüksek lisans yapmak istiyorsan eğitim-akademik kariyer vs. için onu bilemem.. yolun acık olsun:)

• UP
  • Selamlar,

Şu an yüksek lisansa kayıtlıyım eylül ayı içinde kaydımı sildirirsem hemen kasım da askere alınır mıyım yoksa sonraki döneme mi kalırım? teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rsdn

Selamlar,

Şu an yüksek lisansa kayıtlıyım eylül ayı içinde kaydımı sildirirsem hemen kasım da askere alınır mıyım yoksa sonraki döneme mi kalırım? teşekkürler.

Tam bilmiyorum..
    Sen Kasım'da askere gitmek mi istiyorsun ?
    Eğer istemiyorsan Kasım'da kaydını sildir, bi sonraki dönem gidersin.
    Çünkü okulun sen kaydını sildirdikten sonra askere yazı yolluyor.
    O da okuldaki adamların hızına falan bağlı. Belki 1 ay geç yollarlar. Ama sen yine de garantiye al.
    Ayrıca sen neden kaydını sildireceksin ?
  • Ben aslında kasım da gitmek istemiyorum ama kaydımı şimdi sildirmek istiyorum. Çünkü okul paralı ve bu dönem kayıt yenilemeyip bu masraftan kurtulmak istiyorum. ama kasımda alıp almayacakları kesin değilse risk almaya değmez tabi.
  • quote:

Ben aslında kasım da gitmek istemiyorum ama kaydımı şimdi sildirmek istiyorum. Çünkü okul paralı ve bu dönem kayıt yenilemeyip bu masraftan kurtulmak istiyorum. ama kasımda alıp almayacakları kesin değilse risk almaya değmez tabi.

Askerlik şubesini arayıp net bilgi alabilirsin abi
  • quote:

quote:

Ben aslında kasım da gitmek istemiyorum ama kaydımı şimdi sildirmek istiyorum. Çünkü okul paralı ve bu dönem kayıt yenilemeyip bu masraftan kurtulmak istiyorum. ama kasımda alıp almayacakları kesin değilse risk almaya değmez tabi.

okulların kayıt bildirimde bildirmesi gereken süre azami 2 aydır yani 2 ay içinde bildirmek zorundalar. genelde okullar 1 ay içinde bildirir.
    ekim ayında sildirirsen kasımı pas geçebilirsin ama kayıt yenilemedeki son tarih ne?
    bir de okulda bu işleri yapan kafa bir adam ise onunla konuş, derdini anlat, yasal sınırlar içinde en son ne zaman gönderebilir onu sor.

• quote:

Orijinalden alıntı: qwerty0909

quote:

quote:

okulların kayıt bildirimde bildirmesi gereken süre azami 2 aydır yani 2 ay içinde bildirmek zorundalar. genelde okullar 1 ay içinde bildirir.
    ekim ayında sildirirsen kasımı pas geçebilirsin ama kayıt yenilemedeki son tarih ne?
    bir de okulda bu işleri yapan kafa bir adam ise onunla konuş, derdini anlat, yasal sınırlar içinde en son ne zaman gönderebilir onu sor.

Ben değil rsdn nickli arkadaş sordu bunları.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.