Şimdi Ara

Dünyanın en küçük GPU'su, Japon firma DMP'den geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
853
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Dünyanın en küçük GPU'su, Japon firma DMP'den geliyor

Japonya merkezli çip tasarım firması Digital Media Professionals ya da kısaca bilinen adıyla DMP, dünyanın en küçük grafik işlemcisini geliştiriyor. Nintendo'nun popüler el konsolu 3DS'deki PICA200 GPU'su ile tanınan şirket, Ant isimli yeni GPU'su ile giyilebilir cihazları hedefliyor.

Ortaya çıkan az sayıdaki bilgiye göre, 0.5mm x 0.5mm boyutları ile mobil cihazlardaki mobil GPU'ların 20'de biri kadar büyük olan çip, ilk etapta Android Wear tabanlı akıllı saatler ve akıllı gözlükler üzerinde kullanılacak. TSMC fabrikalarında 28nm üretim geometresi ile hazırlanacak olan GPU'nun, ay sonunda düzenlenecek "Computer Vision" seminerinde detaylandırılması bekleniyor. Sahip olduğu özel mimarinin hangi seviyede çözünürlük desteği sunacağı bilinmeyen Ant grafik işlem biriminin, boyut ve yetenekleri itibariyle son derece verimli olacağı söyleniyor.

Teknoloji dünyasının son dönemdeki en popüler kollarından olan giyilebilir cihazlar için başka firmaların da özel çip tasarımı geliştirdiği biliniyor. Şu an gündemde olan giyilebilir cihazlarda, mevcut mobil işlemciler veya onların kırpılmış sürümleri yaygın olarak kullanılırken, orta-uzun vadede bu cihazların ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilmiş çiplere geçiş yapılması bekleniyor.

• Konuya girmeden ekran kartı oldugunu düşünmüştüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Night_Noise -- 9 Ağustos 2014; 17:37:40 >
  • tıp çok ilerlemiş.
  • Ürün 4-8 farklı renk sunarsa iyi olur

• Bak işte resimdeki gibiyse harika olur! Harita kolunda, süper fikir.
  • Bir nevi android wear lı ilk nesil de eskidi direkt olarak. Hoş duyurulan ve çıkan şeyler vardı ama Moto 360'a küçük bir çizik oldu, 720 ya da One'a artık :)

• Üzülsem mi sevinsem mi bilemedim. Teknolojik gelişim güzel bir şey fakat bu süreç son kullanıcının reelde hiçbir işine yaramayak şeyleri "teknolojik gelişim" adıyla satmaya çalışacakları bir zamana götürmez umarım.

Yani tutarlar bundan 2 yıl sonra son model akıllı kol saatine 1080p çözünürlüklü şarj düşmanı bir ara yüz eklerler. Forumda: O saati alacağına şu saati al bu saatte (hiçbir işine yaramayacak) 1080p full hd çözünürlük var diyen ergenler türeyecek falan...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Millet resme bakıp yorum yapıyor herhalde.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aazam

Bak işte resimdeki gibiyse harika olur! Harita kolunda, süper fikir.

Zaten var olan bişey yeni mi görüyorsun.Ayrıca olay burada saat değil grafik kartı saatler için...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xtrud -- 9 Ağustos 2014; 21:33:34 >
  • Boyle haberleri her okudugumda uzuluyorum. Artik baska ulkelerin teknoloji haberlerini degil, kendi teknojimizin haberlerini okumak istiyorum.

• Imagination PowerVR GX 5300 daha çok tercih edilir muhtemelen.Aralarında neredeyde büyüklük farkı yok.Boyutları 0.55mmx0.55mm.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lath.Crusader

Üzülsem mi sevinsem mi bilemedim. Teknolojik gelişim güzel bir şey fakat bu süreç son kullanıcının reelde hiçbir işine yaramayak şeyleri "teknolojik gelişim" adıyla satmaya çalışacakları bir zamana götürmez umarım.

Yani tutarlar bundan 2 yıl sonra son model akıllı kol saatine 1080p çözünürlüklü şarj düşmanı bir ara yüz eklerler. Forumda: O saati alacağına şu saati al bu saatte (hiçbir işine yaramayacak) 1080p full hd çözünürlük var diyen ergenler türeyecek falan...

Zamanında telgraf-mors alfabesi de gereksizdi

• bnde ekran kartı sandım

• beyler okumuyor musunuz konuyu, yoksa okumayı mı bilmiyorsunuz? hadi bilmiyorsunuz nasıl yazıyorsunuz?
    konu grafik birimi haberi, saat haberi değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZaalKoris vas Qwib-Qwib -- 10 Ağustos 2014; 16:18:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: burrnn

beyler okumuyor musunuz konuyu, yoksa okumayı mı bilmiyorsunuz? hadi bilmiyorsunuz nasıl yazıyorsunuz?

Bunu neye göre söyledin anlaması güç. Saat ve grafik birimi konu zira. Saatlerde kullanılacak grafik birimi olarak bakılıyor.
    Benim yazdığımın açıklamasıysa günümüzde gpu'ların başarım gösterdiği dalların çeşitlenmesi sonucu arayüze dair işlemlerin bir sonraki wear neslinde böyle birimlerde rahatça yapılacak olması ve ilk nesli daha yeni yeni doğarken alma konusunda direkt düşündürtmesi. He tabii ben sw2 kullanıyorum ama moto360 da o kadar güzel bir aletken klasik şekilde daha ulaşmadan eskittiler yine.

• quote:

Orijinalden alıntı: St Batuhan

quote:

beyler okumuyor musunuz konuyu, yoksa okumayı mı bilmiyorsunuz? hadi bilmiyorsunuz nasıl yazıyorsunuz?

Bunu neye göre söyledin anlaması güç. Saat ve grafik birimi konu zira. Saatlerde kullanılacak grafik birimi olarak bakılıyor.
    Benim yazdığımın açıklamasıysa günümüzde gpu'ların başarım gösterdiği dalların çeşitlenmesi sonucu arayüze dair işlemlerin bir sonraki wear neslinde böyle birimlerde rahatça yapılacak olması ve ilk nesli daha yeni yeni doğarken alma konusunda direkt düşündürtmesi. He tabii ben sw2 kullanıyorum ama moto360 da o kadar güzel bir aletken klasik şekilde daha ulaşmadan eskittiler yine.

konu saat haberi değil, saatlerde kullanılabilecek gpu'nun haberi. malum hiçbir marka veya model saatten bahsedilmemiş.
    ayrıca bahsettiğin android wear bir saat modeli değil, android'in giyilebilir cihazlarda kullandığı işletim sistemidir. yani yeni nesil-eski nesil yoktur, versiyon vardır.

• quote:

quote:

quote:

konu saat haberi değil, saatlerde kullanılabilecek gpu'nun haberi. malum hiçbir marka veya model saatten bahsedilmemiş.
    ayrıca bahsettiğin android wear bir saat modeli değil, android'in giyilebilir cihazlarda kullandığı işletim sistemidir. yani yeni nesil-eski nesil yoktur, versiyon vardır.

Ne kadar anlatmaya çalışsam da anlamayacağını anladığım için an itibariyle susuyorum.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Ne kadar anlatmaya çalışsam da anlamayacağını anladığım için an itibariyle susuyorum.

anlatmaya çalıştığın şey gereksiz olduğu için bence de susmalısın.

• Ekran kartı sanıp geldim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.