Şimdi Ara

AHCI ve IDE mode farkı nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18
Cevap
0
Favori
84.407
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    1 sata ve 2 tane sata2 diskim var. Raid yok.

Benim öğrenmek istediğim ide ayarlarında "Configure as ..." kisminda AHCI,IDE ve RAID var. RAID olmadigina gore IDE ve AHCI arasında bir seçim yapmam gerekiyor. Performans vs. olarak bir fark oluşur mu?
    Sağolun.

• IDE moda alırsan hız olarak düşüş yaşamazsın, sistemin açılışında disk taramasını raid olarak değilde sanki ise disk bağlıymış gibi yapar anakart.
  • peki ya AHCI da?
  • harbiden şu konuya bir açıklık getirelim yahu. fazla bir bilgi bulamadım...

şimdi imzamdaki sistemin ncq özelliğinin aktif hale gelmesi için AHCI 'yi mi açmam lazım? o nasıl olacak? format gerekir mi?
  • Evet, aynen dediğin gibi NCQ özelliğini aktif hale getirebilmen için AHCI modunda çalıştırmalısın sabit diskini.
  • Advanced Host Controller Interface (AHCI) (İleri düzey sunucu kontrol arayüzü) (Benim çevirim )
    Bu sata disklerin hot plug (tak çıkar) ve nqc gibi ileri düzey özelliklerini açmak için kullanılır.
    Saygılar.
  • nqc ne anlama geliyo arkadaşlar ileri düzey sunucu kontrolü arayüzü ne demek. beni bir aydınlatırmısınız arkadaşlar.
  • Ahci modu diskleri tam anlamıyla sata modunda çalıştırmaktır kısadan ncq özelliğini bu şekilde kullanabilirsiniz.

ncq nedir dersenizde diyelim ali adlı veriye ulaşmak için varsayılan önca a sonra l sonra i harfine ulaşmayı deniyor ancak ncq aktif olunca enhızlı ulaşacapğı biçimde verileri okumayı deniyor mesela okuyucu kafa en yakın lai şeklinde okuyor ve birleştiriyor umarım anlatabilmişimdir.

kişisel düşüncem sonderece gereksiz ve işe yaramayan bi teknolojidir hiç hız katmıyor desem yeridir hissedemiyrsun yani aksine açılışı inanılmaz uzatıyor
  • teşekkürler dostum. şimdi kafamda şekillendi sağolasın bilgilerin için.
  •  AHCI ve IDE mode farkı nedir?

• Konuyu hortlatmış olacağım ama NCQ'da veri yazılırkende sıralı yazılıyor ve doğal olarak okuma sırasında az önceki grafikteki işleme gerek bile kalmıyor. 1 2 3 zaten sıralı şekilde yazılmış olduğundan dolayı.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Native_Command_Queuing

Ortalama olarak diskte %10 ve üzerinde tüm sistemde ise %5 ve zincirin en zayıf halkasının disk olduğu noktalarda ise yine %10'lara varan bir performans avantajı sağlar.
    http://www.serialata.org/technology/ncq.asp

Saygılar
    Kerem TAŞLIEL

• bu arada ahci seçeneği için windows'u yeniden kurmak gerekecektir. buna değermi derseniz ben ahci açık kullanıyorum ncq ve diskimin diğer özellikleri için.
  • AHCI kapatıp XP'yi öyle kurabildim. Laptopum yeni, harddisk kısmından cızırtı tıkırtılar geliyor. AHCI'yı açıp Win-7 kursam cızırtılar kesilir mi arkadaşlar ?
  • spartacus dostum,MaxBlast 5 programını iyi araştır.nasıl kullanıldığını hdd'ni onunla formatla ses mes kalmaz.....
    Ben teknik servisçiyim.Ama çok dikkat et elektrik kesilirse hdd'i çöpe atarsın sonra...kolay gelsin...
  • Merhaba arkadaşlar ben bi leptop aldım MSI GE70 windows 8 yüklü windows 7 yapmak istiyorum ama cd den başlatamıyorum bilgisayarı biostan cd sürücüsünü gösterdim birinci olarak görmüyor ACHI modunu kapadım biostan nafile windows 8 ayarlar bölümünden başlangıçta aygıt kullan (usb-dvd vs) seçeneğinide denedim ama olmadı yardımlarınızı bekliyorum.
  • AHCI 'den ziyade anakart -yazilimsal- RAID destekliyorsa herhangi bir RAID konfigurasyonu atamasaniz dahi RAID mode kullanmanizi tecrubelerim dahilinde tavsiye ediyorum.
  • ahci modu açma da sıkıntı yaşayan arkadaşlar bu videodan faydalanabilir 2 ayrı yol anlatılıyor. kolay gelsin.

https://www.youtube.com/watch?v=8Qe9jdVEtRI
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.