Şimdi Ara

Analiz : Çinli internet devleri taraflı sansür uyguluyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
656
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Analiz : Çinli internet devleri taraflı sansür uyguluyor

Genelde Çin hükümetinin sıkı kontrolü ve finansmanı altında bulunan ve bu nedenle pek çok ülkede siber casusluk iddiası ile soruşturma geçiren ve hatta ihalelere alınmayan Çinli teknoloji devleri, gerekli durumlarda hükümetlerinin talimatlarını yerine getirmek durumunda kalabiliyor. Buna son örnek Çin kaynaklı arama motoru Baidu.

Google'ın Çin'de yasaklı olması sebebiyle kendi egemenliğini ilan eden Baidu, 2007 yılında Japonya'da geçtiğimiz hafta da Brezilya'da yerelleştirilmiş arama moturunu hizmete sokmuştu. Yapılan bazı denemeler Baidu'nun taraflı sansür uyguladığını ortaya koydu.

İnternet sansürü konusunda çalışmalar yapan bir grup araştırmacı spesifik olarak Brezilya'daki Portekizce Baidu ve Google'da bir takım terimler aratmış ve çıkan sonuçlar oldukça şaşırtıcı olmuş.

Örneğin Tiananmen meydanında tanklara karşı duran efsane kişi ile ilgili aramalar yapıldığında Google ilişkili 2.5 milyon sonuç listelerken, Baidu son derece anlamsız 50 000 sonuç ve görsel listelemiş. 

Çin'deki insan hakları ihlalini simgeleyen Falun Gong terimi arandığında ise Google 1.3 milyon sonuç listelerken Baidu sadece 66 sonuç çıkarabilmiş. Bu da Baidu'nun uluslararası da olsa Çin hükümeti tarafından verilen beyaz listeye göre arama sonuçlarını listelediği ihitmalini güçlendiriyor. 

Bunun yanında Çin Bilgi Merkezi başkan yardımcısının ideolojik nüfuzlarını artırmanın parti ve ülkenin geleceği için çok önemli olduğunu açıklaması, internet sansürünün vazgeçilmez bir propaganda aracı olduğunu gösteriyor. Sansür karşıtları Çinli internet devlerinin uluslararası açılımlarının bir aldatmacadan ibaret olduğunu belirtiyor. 

Analizde belirtildiği gibi Çin tarafında durum böyle. Peki ABD hükümetinin kurallarını uygulayan ve hatta Snowden'in iddialarına göre istihbarat servislerine ses çıkarmadan sunucularını açabilen Google, Facebook, Twitter gibi devlerin bazı konuları sansürleme ihtimali yok mu? Elbette vardır ve bizzat ABD'de pek çok sivil toplum örgütü bu konulara karşı protestolar düzenliyor. Aslında sadece ABD ve Çin değil bu genellemeyi hemen her ülke için yapabiliriz.  

Kaynak:http://techcrunch.com/2014/08/02/chinese-communist-party-backed-tech-giants-bring-censorship-to-the-global-stage/?ncid=txtlnkusaolp00000595

• Çinlileri tebrik ediyorum.

Bir savaşta sanalda yada gerçekte olsun en önemli silah İstihbarat tır.

Ne zaman google da arama yapsam alltaki şu ibare beni rahatsız ediyor. İstanbul - İnternet adresinizden - Tam konumu kullan.

Bulunduğum konumu görmek istemiyorum ama amerika görmek istiyor.

Mecburen kullanıyorum alternatifi yok malesef.
  • bırakın çini de kendi ülkenizin uyguladığı sansürleri manşet yapsanıza
    hergün devlet ve ttnet tarafından baskı ve sansür haberleri geliyor

baidudan bize ne

• quote:

Orijinalden alıntı: DaRKFoRCeS

Çinlileri tebrik ediyorum.

Bir savaşta sanalda yada gerçekte olsun en önemli silah İstihbarat tır.

Ne zaman google da arama yapsam alltaki şu ibare beni rahatsız ediyor. İstanbul - İnternet adresinizden - Tam konumu kullan.

Bulunduğum konumu görmek istemiyorum ama amerika görmek istiyor.

Mecburen kullanıyorum alternatifi yok malesef.

Cin hükümeti sizin yerinizin belli olmasi istemiyor mu? Bunu mu anladiniz haberden?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dikkatinizi birşey çekti mi adamlar kendilerini korumasını beğendim.

Bu ülkenin üzerinde tüm dünyanın gözü olduğunu bilmeyen yoktur.

amerika ve israil varken Çin'e sıra gelmez.
  • Çin yürü be kim tutar senin

• quote:

Orijinalden alıntı: DaRKFoRCeS

Dikkatinizi birşey çekti mi adamlar kendilerini korumasını beğendim.

Bu ülkenin üzerinde tüm dünyanın gözü olduğunu bilmeyen yoktur.

amerika ve israil varken Çin'e sıra gelmez.

Bu övdügünüz Çin olmasa, ABD (ve kardesi Israil) 30-40 sene once gucunu kaybedecekti veya kaybetemeye baslayacakti, ama taseron-amele Çin saololsun, ABDnin tüm üretimini iscilini üstelenmis, en ucuz ucrete en iyi isciligi yapiyor, ABDliler ise sadece tasaliyor, ve KARin nerdeyse hepsi yine ABDye gidiyor, Cin olmasa Apple mapple diye bir sey olmazdi, Steve Jobs denen fikir hirsizi efsanelesmezdi, Cin oldugu surece ABD dunyanin en guclu ulkesi olmaya devam edecek, ABD vatandasi aylik 5000$ maasle ofiste krallar gibi calisacak, cin amelesi de bu adamin tasarladigi seyi oturup hayvan gibi en agir sartlarda ve en dusuk ucretle calisacak, sonra birileri cikacak:"yasasin cin, kahrolsun emperyalist ABD" diyecek...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Övmüyorum çinlileri .

Neyin tartışması bu.

Sömürgeci devletler sçmürecek yer bulurlar.

Tarih dersinde yeterince gördük bunları.
  • Sevgili ekrem71 ve diğer donanimhaber editörlere,

Neden kendi ülkenizdeki gelişmeleride haber yapmıyorsunuz? Buğün forumda "netclean nedir?" diye konu açsam, 100 kişiden en fazla 5-6'sı ne olduğunu biliyor. Dış ülkeler hakkında haber yapacağınıza, birazda kendi ülkemiz hakkında haberler yapın. Ne haber yapıyorsunuz, nede anasayal hak olan iletişimin güvenliğini sağlıyorsunuz. (sitenizde SSL şifreleme kullanmayarak)

Whatsaap konuşmaları, donanimhaber neler yaptığımız, skype görüşmelerimiz dahil herşey kayıt ediliyor.

NetClean - Ekşi Sözlük

Wikileaks - NetClean

Hünerleri:

Neden DonanimHaber HTTPS Kullanmalı?

Sevgilerle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castorio -- 4 Ağustos 2014; 15:45:56 >

• Özgürlük mü? O da ne? Tarafsızlık mı? O da ne? Sadece 3. dünya ülkelerine ve cahil vatandaşlara yutturulan şey. Bugün krallıklar kat be kat daha katı bir şekilde ama ustaca gizlenerek yoluna devam ediyorlar. Gizlenemeyenler ya da yola yeni çıkanlar kötü demokrasi, özgür değil; diş geçirilemeyenlere laf yok; diğerleri ki en berbatları aslında hür düşünce serbest, özgürlükçü, demokratik ;););););)

• Sansüre karşı haber mi görüyorum dh de?

Gün oksay forumun hiti için seviyeyi düşürürken neredeydiniz?
  • Mesut abide savunuyordu sansürü sonra ters köşe olmuştu

• Tanıdıkmı Geldi?

• Türkiye de ATV diye bir kanal var, hükumetin 1 numaralı kanalı, bu derece gözünü karartmış şekilde hükumeti destekleyen bir TV kalanı Çin de yoktur her halde

• Sansüre Hayır!

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.