Şimdi Ara

Fireproof Games : Free to play anlayışı mobil oyun sektörünü öldürüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
378
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Fireproof Games : Free to play anlayışı mobil oyun sektörünü öldürüyor

Mobil dünyanın The Room oyun serisi ile tanıdığı ve sevdiği Fireproof Games, PC platformu için de oyununu yayınladı ve mobil oyun sektörünü yakından ilgilendiren bazı açıklamalarda bulundu.

Firmanın patronu Barry Meade, yaptığı açıklamada mobil oyun sektörünün gidişatından memnun olmadığını ve free to play gelir modelinin sektörü resmen öldürdüğünü belirtti. 

Free to play bilindiği gibi ücretsiz olarak indirilen oyunların gerekli bazı nesneleri ve güçlendirmeleri daha sonra gerçek para ile satmalarını ifade ediyor. Free to play şu anda en önemli gelir modeli konumunda ve mobil oyun geliştiricilerinin pek çoğu bu sayede bir servet kazandı.

Meade free to play modelinde rahatsız ve bunun üretkenlik olmadığını söylüyor. Yenilikçi ve ilgi çekici yöntemlerle ücretli oyunların 100 milyon dolar gelir elde etme ihtimali varken, geliştiriciler f-t-p yöntemi ile çok fazla yenilik üretmeden elde ettikleri 10 milyon dolara seviniyor. 

Meade'ye göre yatırımcıların davranışları da oyun sektörüne zarar veren diğer bir faktör. Yenilik adına birşey sunmayan ve yüz milyonlarca indirme rakamına ulaşan oyun geliştiricileri hatırı sayılır yatırımlar alırken, emek harcanmış ancak rekor indirme rakamına ulaşamamış oyunlar bazen hiç yatırım alamayabiliyor. Bu yüzden f-t-p yöntemi de giderek daha çok popüler oluyor. 

Meade bu sürecin tüm oyun sektörüne zarar verecek bir süreç olduğu kanaatinde. Geliştiriciler artık oyunları içerisinde ücretli seçeneklerin de olduğu bir hizmet olarak görmeye başladı.  

Kaynak:http://www.pocketgamer.co.uk/r/iPad/The+Room/news.asp?c=60812

• Adam haklı. Özellikle Gameloft direk oyun sektörünü bitiriyor.

• Helal olsun çok doğru söylemiş. Bedava indiriyoruz da kalitesi çok mu yüksek oyunlar ?

• F2P oyun oynamıyorum. P2P olup da bir de in App purchase koyanlara tam sinir oluyorum.

Edit: Eksileyenler sebep? Bir şeyler ortaya koymaya uğraşan yapımcılara tam destek.

Apkmania'ya alalım sizi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkest earth -- 1 Ağustos 2014; 17:49:58 >

• Kesinlikle öyle ben 1-2 dolarımı verip oyunu herşeyiyle oynamak istiyorum. Bedava diye reklam dayiyorlar rezillik her özellik içinde saçma sapan paralar istiyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: darkest earth

F2P oyun oynamıyorum. P2P olup da bir de in App purchase koyanlara tam sinir oluyorum.

Edit: Eksileyenler sebep? Bir şeyler ortaya koymaya uğraşan yapımcılara tam destek.

Apkmania'ya alalım sizi.

Para verecek güzel oyun yok varsa da uygun olmuyor. Bi final fantasy kaç para baksana

Gta alınır ama

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Elsa

quote:

Orijinalden alıntı: darkest earth

F2P oyun oynamıyorum. P2P olup da bir de in App purchase koyanlara tam sinir oluyorum.

Apkmania'ya alalım sizi.

Para verecek güzel oyun yok varsa da uygun olmuyor. Bi final fantasy kaç para baksana

Gta alınır ama

Oyun çok hocam.

Takip edin:http://www.androidpolice.com/topics/applications-games/games/

• quote:

Orijinalden alıntı: gahst

Adam haklı. Özellikle Gameloft direk oyun sektörünü bitiriyor.

Aslinda kendini bitiriyor mesela bakiyorum gameloft yapmis birde free to play hic indirmiyorum bile

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Parasını verdiğin oyun da bile satın alma öğeleri varken f2p oyunda gayet normal.

Edit= Sadece mobil oyun değil konsol,pc tüm oyun sektörü iyice bozulmaya başladı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EXios -- 2 Ağustos 2014; 1:26:34 >
  • bunun olacagını herkez bılıyordu ama kımse onlem almak ıstemedı
  • f2p çok daha iyi

p2p'leri millet apk olarak zaten indiriyor. f2p'ler reklamlardan fazlasıyla para kazanıyor.

bazı güzel oyunlar 2-3 TL olduğu için 100bin indirme bile olmuyor. ama f2p'lerde sıradan oyunlar bile 500bini bulabiliyor.

sonuç olarak f2p candır.

• Başta tatlı geldi para ama şimdi korsanı teşvik edici, sıkıcı bir hal aldı. Oyuna 9 lira, bilmem neye 4 lira ona 5 buna 2 lira, bakmışsın 30-40 liraya o oyunun zevkini ancak alıyorsun. Tabi şu sıralar çıkan oyunlarda stamina vs adı altında belirli bir miktar oynamaya izin veriyor. Sonra onun dolmasını bekle de oyna. Oldu canım.

• Örnek: Gameloft, F2P oyun yapıyo cash shop dan en güclü itemları satın alabiliyon. OK
  • F2P oyunları yüklemem de oynamam da... Zaten adamın zihniyeti baştan belli. Seni oyuna mahkum edip sırtından para kazanmak.

Verip parasını satın aldığım oyunu hiçbir kısıtlama olmadan oynayabilmeliyim. Yoksa oynamam daha iyi...
  • Katılmamak elde değil,örneğin GTA SA çıktığı gün aldım boş vakitlerde oynarım lakin f2pli fifa 14 ü denemedim bile (Fifa 13 ü almıştım çünkü f2p sistemi kullanılmamıştı)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.