Şimdi Ara

Hiperhızlı Fiber İnternet

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
776
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkese merhabalar. Başlıkta görüldüğü üzere ttnetin internet sayfasındaki uygulamadan oturduğum semtde internet durumu bu şekilde görülüyor. Bende fiber hizmeti alabileceğimi düşünerek bugün başvurumu yapmak istedim. Ama Bana alt yapımın hiper desteklediğini, fiber hizmeti alamayacağımı belirttiler. Ama Bina girişinde  Hiperhızlı Fiber İnternet soldaki kutudan bulunmakta? TTnet fiber hizmetinden yararlanabilirsiniz bu binada diye de yazı yapıştırılmış. Fiberin hiperden daha iyi olduğunu söylüyorlar. Zaten fiyatları da aynı. Fiber hizmeti kullanamıyor olmam mümkün mü acaba ? Koca ankastre varken bina girişinde ?

• Vdsl veriyorlar demek ki. Farketmez, o kadar kısa mesafede fark hissetmezsiniz. Vdsl de sonuçta kısa bir bakır ardından fiber kullanıyor. Aynı hızı ve gecikme değerlerini (latency, ping) alabildikten sonra ister fiberoptik kablo olsun, ister ağaç kütüğü üzerinden iletilsin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: igorparker

Vdsl veriyorlar demek ki. Farketmez, o kadar kısa mesafede fark hissetmezsiniz. Vdsl de sonuçta kısa bir bakır ardından fiber kullanıyor. Aynı hızı ve gecikme değerlerini (latency, ping) alabildikten sonra ister fiberoptik kablo olsun, ister ağaç kütüğü üzerinden iletilsin...

Hocam benim için önemli olan ping değerleri. İnşallah Hiperde bu konuda skıntı yaşamam. Pingden çok çektim bugüne kadar.
  • Kutunuz etkinlesmemistir belki o da kesin bilgi icin ttnet mudurlugune bayisine vs gidin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam kutu etkin. Geldi ekipler test ettiler. Etherneti tivibu yu vs. Abone olabilirsiniz dediler.
  • Benim kuzenim gungorende oturuyor seninkiyle hemen hemen ayni ama saha dolabından hizmet aliyorlar. Ttneti ariyorlar. En fazla 16 mbit ultranet alabilirsiniz diyor. Sonra gittik telekom müdürlüğüne fiber i baglatip geldik

• Hocam saha dolabi yok yakinlarda. Teknik servisi aradim. Musteri hizmetleriyle de konustum. Hiper destekliyo orasi kutudaki yaziya takilmayin dediler!!! Bu arada yalin olarak kullanacagim neti. Genede kablo cektirmek gerekiyor mu?

• Yalın olsa da kablo çekilecek tabii ki. Kablosuz gelecek hali yok ya :) Yalın denen nanede sadece telefon "hizmeti" yok. Altyapısı tabii ki var.

O kutudan aslında eve kadar fiberoptik kablo ya da ethernet kablosu da çekilebilir yani fiber kullanabilirsiniz ancak bazen sadece vdsl verilebilir şekilde ayarlıyorlar (ona göre donanım oluyor kutunun içinde). Ama vdsl2 dahi alsanız, dediğim gibi mesafe çok kısa olduğu için ping fark etmez. Belki 1-2 milisaniye oynar.

Aslında teorik olarak vdsl'de 15 ms ping alıyorsanız (ben de 15 falan alıyorum), fiberde 1-2 ms almanız lazım ama sağolsun Ttnet o kadar güzel konfigürasyon yapmıs ki, eve kadar fiber kılı gelse bile vdsl ile aynı gecikmeyi veriyor.
  • quote:

Yalın olsa da kablo çekilecek tabii ki. Kablosuz gelecek hali yok ya :) Yalın denen nanede sadece telefon "hizmeti" yok. Altyapısı tabii ki var.

O kutudan aslında eve kadar fiberoptik kablo ya da ethernet kablosu da çekilebilir yani fiber kullanabilirsiniz ancak bazen sadece vdsl verilebilir şekilde ayarlıyorlar (ona göre donanım oluyor kutunun içinde). Ama vdsl2 dahi alsanız, dediğim gibi mesafe çok kısa olduğu için ping fark etmez. Belki 1-2 milisaniye oynar.

Aslında teorik olarak vdsl'de 15 ms ping alıyorsanız (ben de 15 falan alıyorum), fiberde 1-2 ms almanız lazım ama sağolsun Ttnet o kadar güzel konfigürasyon yapmıs ki, eve kadar fiber kılı gelse bile vdsl ile aynı gecikmeyi veriyor.

Hocam bilgilendirme icin tesekkurler. Peki bu kablolama islemini kendileri mi yapiyor. Elektrikci cagirayim mi

• Fiber Hiper farkı nedir çözemedim. İkisi aynı kaliteye sahib.Kablo eve kadar geliyor deyip insanların gözünü boyuyorlar ama fark yok.
  • Rica ederim. Kablolama kısmı şöyle;
    - Eğer vdsl vereceklerse, binada zaten mevcut olan (vardır diye düşünüyorum) standart telefon kablolarını kullanacaklar. Dolayısıyla sizin bir şey yapmanıza gerek yok. Telekom'dan gelip o kutudan bina içindeki telefon ankastresine standart 2 telli bakır kablo bağlantısı yapılacak. Siz duvardaki prize modemi takıp kullanacaksınız.
    - Yok eğer fiber verilecekse, iki çeşit kablolama yapılabilir; fiberoptik ya da ethernet (bu da bakır tabii). Her iki şekilde de kabloyu Telekom'un çekmesi gerekir. Bazı yeni binalarda telefon kablosu yerine bildiğimiz ethernet (cat5-6) kablosu çekiliyor dairelere (tabii siz bir çiftini kullanıyorsunuz, diğer 3 çift boş [yedek] olarak duruyordur daire içinde). Eğer bu varsa şanslısınız, delme falan yapılmadan bu kabloları kullanırlar. Eğer standart telefon kablosu varsa, dediğim gibi Telekom gelip bu kabloları çekmeli. Fiber ve ethernet bağlantı tipinde size farklı bir router verecekler, bildiğimiz modem değil. Gerçi bazı modemlerde WAN girişi var, router olarak da çalışabildikleri için gerçek fiber bağlantıyı alabiliyorlar. Neyse bunu düşünmenize gerek yok zaten :) Ttnet veriyor gerekli cihazı.

Siz her şekilde Türk Telekom'u muhatap alın, her şeyi onlara sorun. Ttnet bilmez bu detayları. Ttnet sadece kağıt üstünde hizmet sağlayıcıdır. Her şeyi Türk Telekom yapıyor.

• quote:

Rica ederim. Kablolama kısmı şöyle;
    - Eğer vdsl vereceklerse, binada zaten mevcut olan (vardır diye düşünüyorum) standart telefon kablolarını kullanacaklar. Dolayısıyla sizin bir şey yapmanıza gerek yok. Telekom'dan gelip o kutudan bina içindeki telefon ankastresine standart 2 telli bakır kablo bağlantısı yapılacak. Siz duvardaki prize modemi takıp kullanacaksınız.
    - Yok eğer fiber verilecekse, iki çeşit kablolama yapılabilir; fiberoptik ya da ethernet (bu da bakır tabii). Her iki şekilde de kabloyu Telekom'un çekmesi gerekir. Bazı yeni binalarda telefon kablosu yerine bildiğimiz ethernet (cat5-6) kablosu çekiliyor dairelere (tabii siz bir çiftini kullanıyorsunuz, diğer 3 çift boş [yedek] olarak duruyordur daire içinde). Eğer bu varsa şanslısınız, delme falan yapılmadan bu kabloları kullanırlar. Eğer standart telefon kablosu varsa, dediğim gibi Telekom gelip bu kabloları çekmeli. Fiber ve ethernet bağlantı tipinde size farklı bir router verecekler, bildiğimiz modem değil. Gerçi bazı modemlerde WAN girişi var, router olarak da çalışabildikleri için gerçek fiber bağlantıyı alabiliyorlar. Neyse bunu düşünmenize gerek yok zaten :) Ttnet veriyor gerekli cihazı.

Siz her şekilde Türk Telekom'u muhatap alın, her şeyi onlara sorun. Ttnet bilmez bu detayları. Ttnet sadece kağıt üstünde hizmet sağlayıcıdır. Her şeyi Türk Telekom yapıyor.

Teşekkür ederim hocam, işlemim halloldu çok şükür :) @igorparker

Buda Değerleri :)

• Süper olmuş :)
    Bağlantıyı nasıl yaptılar? (Bakır = vdsl ya da fiber/ethernet = fiber)
    Ping harika görünüyor, muhtemelen fiber/ethernet yapıldı. Hayret, vdsl'de böyle bir ping yok tabii. Ama aynı hızı alıyorum ben de.
  • hocam hiperin diğer adı çakma fiberdir garaja kadar fiber 5-10 m bakır baklo taş çatlasa 2-3ms fark eder belki o bile etmez.
    Edit:Hayırlı olsun bu arada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KüfürbazHaydoo -- 1 Ağustos 2014; 16:37:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BurakASLAN

quote:

Rica ederim. Kablolama kısmı şöyle;

Teşekkür ederim hocam, işlemim halloldu çok şükür :) @igorparker

Buda Değerleri :)

Hocam Ankara da nerede bağlattınız acaba biraz bilgi verirseniz memnun oluruz.

• 1- o ping yalan. aynı 1ms pingi ben de görüyorum ama doğru değil o, doğrusunu görmek için superonline server'ını pingle.

2- bakır kablodan vs. geliyor olmasının pinge herhangi bir etkisi yok. 100mt bakır kablonun pinge etkisi aşağı yukarı 0.001ms. Saha dolabından evinize olan mesafe 500mt dahi olsa ping en fazla 0.005ms artacaktır ki test esnasında görünmeyecek kadar küçük bir fark. yani önemli olan aslında saha dolabından yada apartmandaki fiber kutusundan önceki ana bağlantının kalitesidir. evlere dağılan bakır kablonun etkisi yok denecek kadar az.

vdsl zaten genel olarak pingi düşük bir bağlantı tipi... ben eskiden uydunet kullanırken pingim vdsl2'de aldığımdan daha kötüydü.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.