Şimdi Ara

SSD Ömrü ne kadardır ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
1
Favori
4.648
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar tabiri yerindeyse toplama laptop alacağım. 120 GB SSD alana 240 GB takıyorlar. Böyle olunca da ayrı bir hdd ihtiyacı duyacağım depolama için. Şimdi sorum sistemi normal HDD'ye kurup, oyunları, programları SSD'ye kurmak mı SSD ömrü için iyi olur yoksa SSD'ye her şeyi koyup hdd'yi sadece depolama yapmak mı daha sağlıklı olur ? Tamami elektronik bazlı olduğu için SSD'nin ömrünün normal HDD'lere göre az olduğunu duymuştum ne kadar doğrudur bilemiyorum ama bu yüzden konuyu açıp sorma gereği duydum. Teşekkürler, iyi bayramlar.

Edit: Asıl sorum format atarken malum artık w7'den itibaren tek tuşla diski formatlıyoruz. Bunun bir sakıncası olur mu diye sormak istedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dik Otur -- 29 Temmuz 2014; 19:48:23 >

• Hdd kurduktan sonra ne anladın performans alamazsın gene ömründen gidiyor o sen merak etme 5-10 yılda bozulmuyorlar.
  • SSDlerin HDDlere nazaran daha uzun kullanım ömürleri vardır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sistemi SSD ye kurmayacaksan at çöpe gitsin.

SSD HDD ye göre bana göre en az iki kat daha dayanıklıdır. Şöyleki; yanlış güç sonucu sistemindeki Dvd ukuyucu, 2 adet HDD yandı ama SSD lere hiç birşey olmadı bu bence yeterince iyi bir kanıt.

• Cevaplarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Korkmama gerek yokmuş yani.
  • toplama laptobu nerden nasıl alıyon

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • HDDye yüklersen sadece oyun boyutları açısından SSDye ömür bakımından fayda sağlar ama, arkadaşların da dediği gibi bir anlamı kalmaz. Bu bütün oyunları veya verileri SSDye yükleyeceğin anlamına da gelmiyor tabi. Loading süreleri yüksek popüler oyunlarını SSDye kurarsın hepsini değil. Zaten kapasitesi de buna imkan vemiyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 8-10 sene
  • sdd kullanacaksan sistemi ssdye kuracaksın yalnız ssdyi her defasında yavaş biçimlendirmen daha sağlıklı olur bunun için 2. bi windows lazım onuda hddye kurarsın

60gb v300 kullanıyorum ömrü 32 tb daha fazla yazma silme yapamazsın okuma işlemi ömürden götürmez

oyunlara falan gelincede açılırken kasan yavaş yüklenen büyük yeni vb artık orasını sen ayarlayacaksın bu tip oyunları ssdye kuracaksın

mesela abartı örnek ile stronghold crusader hddde battlefield 4 ssdde olacak bende öyle şu an

kolay silmeyeceğin şeyleri ssdye atacaksın ömür kazanması açısından birde enpedi de falan bi yerde ssd ile ilgili yapmanız gereken ayarlar ne bilim formattan sonra gibi bi başlıkta bazı ufak ayarlar vardı bunlar sayesinde ssdnin ömrünü uzatabilirsin

win 8 kullanıyorum formatı windows üzerinden başlatıp hiçbişe yapmadan bekliyoruz ve açılıyor bahsettiğin bu ve bunun gibi bi durum haliyle formatta bütün diski sileceği için her defasında diskin kapasitesi kadar dikkat et dolu olduğu kadar değil kapasitesi kadar ömründen gider
    32 tb olan ömür marka model ve boyuta göre değşir örneğin v300 120gb 64 tb ömrü var

• Samsung evo 840 serisi 250 gb ssd kullanıyorum ssd nin ömrü 140 tb falan bu da gunluk 50 gb veri ile 11 yıl falan yapıyor,yani çok fazla yazma silme işlemi yapmıyorsan yeni bir ssd ye geçme hissiyatı hissetmeden eski ssd bozulmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbald -- 1 Ağustos 2014; 9:45:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: er36po

Sistemi SSD ye kurmayacaksan at çöpe gitsin.

SSD HDD ye göre bana göre en az iki kat daha dayanıklıdır. Şöyleki; yanlış güç sonucu sistemindeki Dvd ukuyucu, 2 adet HDD yandı ama SSD lere hiç birşey olmadı bu bence yeterince iyi bir kanıt.

Harddiskte elektronik aksamlarda bozulmalar olabildiğinden(okuma kafasının kayması vs.)bozulabiliyor.
    Fakat okuma yazma ömrü açısından harddsikler ,ssdlerden çok daha uzun ömürlü ama her halükarda ssd nin ömrü de yeterli dediğiniz gibi.
    Burda profesyonel kullanım amacı olanlar çok fazla yazma silme işlemi yaptığından genelde o kullanım alanında sıkıntı çıkabilir.
    Standart kullanıcı da pek bir sıkıntı çıkmaz.

• Enes P. E kullanıcısına yanıt
    low level format ssd ömrünü kısaltır ve ssd için en yapılmaması gereken şeylerden biridir. Normal bir kullanıcı için 10 yıl olarak tahmini bir ömür biçiyorlar.

• Peki üstte arkadaşlar 60a 32 tb ömür filan demişler. Bu nasıl oluyor ? O diske 32 tb kadar veri girip silinmesi mi oluyor ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mr.ED kullanıcısına yanıt
    yanlış kişiye alıntı yaptın sanırsam
  • günde 100 lerce veri yle işin oluyorsa en fazla 6 7 yıl yıl ama günde 50 gb veri oluyorsa 11 12 yıl kullanırsın
  • quote:

Orijinalden alıntı: Le Citoyen

Peki üstte arkadaşlar 60a 32 tb ömür filan demişler. Bu nasıl oluyor ? O diske 32 tb kadar veri girip silinmesi mi oluyor ?

60 gb lık ssd de toplam 60 gb lık nand yongası olduğundan toplam yazma ömrü kısa diyebiliriz.
    Yani toplam yazma kapasitesi ssd nin toplam boyut kapasitesi ile ilgili birşey aynı zamanda.Çünkü burada önemli olan bir hücreye ne kadar veri yazılıp silindiği.

• ssd içinde mekanik parça olmadığı için ömrü çok daha uzun dur.
    ne kadar uzundur bilememde bir forumda yönetici ssdler 110 sene kullanım sağlar demişti 1 milyon saat mi neydi.
    Hdd ler için ise bu süre 11 yıldı heralde
  • SSD disklerin ömrü nesle göre değişir.
    En son her hücresinde 3 bit saklayabilen MLÇ modellerde her hücrenin yazım ömrü 1000 keze kadar düştü. Esik 2 bitlik MLC tiplerinde 5000-10000 arası. SLC olan tek bitliklerde ise daha fazla.

Genelde 60-256 GB arası disklerde 2 bit MLC kullanılır. 3 olanlar daha ziyade 400 GB üstü olanlarda görülüyor. Biz 2 bit MLC olduğunu varsayalım. 240-256 GB için de 5000 yazım ömrü diyelim.

SSD diskler 4 KB bloklar halinde kullanılır. Yani 1 byte de yazıp okuyacak olsanız 4 KB bloğun hepsi yazılır-okunur. Kontrolör bunları ayırır.
    240 GB bir disk ise = 240.000.000 KB eder ki 60.000.000 blok eder. 5000 kezden 300.000.000.000 defa yazılabilir.

Yani toplamda 300.000.000.000 * 4KB ile 1.200.000.000.000 KB = 1.200 TB yazım ömrü vardır.
    Günde 1 TB yazsanız 3 yıldan fazla gider. Ki normal kullanıcı bunun onda birini bile yazamaz. Hele ki SWAP olayı pek yoksa. Yani normal kullanıcının 2 bit MLC diskleri için endişelenmesi gereksiz.

Ancak photoshop ve özellikle render-vido encode yapıyorsanız iş değişir. Günde TB'larca yazım yapılabilir ve 5-6 ayda bile diski öldürebilirsiniz.

• bu yazılan bilgiler doğru ve güzelde olsa.. kullanımda iş değişiyor:(
    6 tane scandisk ssd kullanmaktayım, tek bilgisayar değil tabiki:)
    2 tanesi 1 ay gibi bir sürede bozuldu.. tabi yeni bir teknoloji olduğu için, içindeki verilerde kurtarılamadı.. (çin e gönderip kurtaranlarlar olmuş, duyum sadece)
    ama diğer 4 tanesi 2 yıldır sorunsuz çalışıyor.. %33 bende yaşanan kötü tecrübe ve kötü bir oran.. veri güvenliği olarak güvenmiyorum ama hız ve performans için mükemmel..
    tavsiyem veri bazında güvenmeyin yedekli çalışın..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.