Şimdi Ara

Şimdiki aklım (tecrübem) olsaydı - bisiklet aksesuar ve gereçleri...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
7
Favori
5.477
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aşağıdaki hususlarda görüşleriniz veya önerecekleriniz nelerdir, tespitler doğru mu, eksik mi nelerde olmalıydı?

* kilit tercihi nasıl olmalı?
    (hangi boy ve özellikte olmalı? Mesela şifreli ve uzun olsun kadroyu ve tekeri dolaşsınki klipsinden tekerini sökemesinler deniyor....)

* aksam surusleri icin on/arka ışıklar
    (çok çeşitleri var, mesela benim arka ışık; laserle kırmızı yol çizgisi oluşturduğu gibi ledleriyle de yanıp sönüyor, her iki özelliği de 3 farklı şekilde, ön ışık nasıl olmalı?)

*Kullanılabilecek çantalar?
    (Yorumlarda "at sırt çantana" denildiği gibi, "kendine değil bisiklete yüklemelisin, bisikletin her kıvrımına bir mini çanta monte etmeye bak" da deniyor...
    Diğer yandan bisiklet binmeye başlayınca en önemli gereksinimin cep telinin muhafazası/kullanımı olduğu da ortaya çıkmaya başladı)

* tamir/bakim ekipmanlari
    (Neler olmalı/olmamalı? alyan anahtar seti-yedek iç lastik pompa,levye...)

* kask - eldiven - gozluk
    (hiç kullanmayan alırken nelere dikkat etmesini hangi özelliklerin gerekli hangilerinin görsel olduğunu nasıl bilsin?)

*RUNTASTIC BIKE tarzı uygulamalar kilometre sayacının yerini tutar mı? almasak mı?

* Uygun kiyafetler....

-Çok terlemeye müsait bir sporda sık sık giysi değişimi zor olduğuna göre, teri dışarı atacak ama mola da veya seyirde vücudu hasta etmeyecek ürünler nelerdir?

-Hamamda peştemal giyemeyip şortla tellağa teslim olanlar gibi, tayt giyemeyenler için bisikletçi (gel) şortu icad edilmemiş mi?)

Mesela bir tecrübeli arkadaşım yeni aldığım şehir/tur bisikletimin tamamen amatörce aldığım aksesuarlı fotosuna bakarak aşağıdaki tavsiyelerde bulundu;

".... decathlon mağazasından hepsini deneyerek alabilirsin

alınacaklar;
    kask
    kask aynası zefal (ne ki?)
    eldiven
    barent

değişecekler;
    fren pabucu (baradine)
    lastik schwalbe maraton olucak, tanesi 100 lira civarında
    selle italia gel sele sele geniş olmayacak, dar da olmayacak, prostat için yarığı olacak
    (sele ve üzerindeki ucube gel ilavesi atılacak)" Yazmış :)

Mühendis olduğundan ancak gerekçelendirmemiş, nedenine niçinine bazı noktalarda hiç girmemiş :)

FORUMDA BENZER SAYFALAR VAR ANCAK hep teorik...
    kask olmalı, iç lastik şart değil tarzında...
    Oysa .... tip kasklara bulaşmayın almışken olmuşken ... özellikli olsun;
    iç lastiği alacağım diyen levye almayı unutmasın vs. tarzı,

"testi kırılmadan yol gösterme" veya "doğru testiyi alabilmeyi sağlama" içerikli konu FORUMDA HİÇ YOK MAALESEF...

İLK KEŞKELER GELDİ :)
    Teşekkürler Mttkn:
    Keşke daha çok hava geçiren beni terletmeyen bir kask alsaydım
    Keşke paraya biraz daha kıyıp kaliteli bir eldiven alsaydım da bu elimdekinin ter kokma, renk değişikliği yırtılma gibi sorunları ile uğraşmasaydım
    Keşke daha büyük bir sele altı çantası alsaydım da rahat rahat her şeyi yerleştirebilseydim
    Keşke schwalbe'nin daha hafif bir lastiğini alsaydım da hız kaybı yaşamasaydım. (Marathhon plus 1.50 (Tanesi 940 gram)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KODEM -- 1 Ağustos 2014; 10:49:33 >

• KODEM kullanıcısına yanıt
    1. husus.Bende de şifreli kilit var ama emin olun hiç güvenli değil.U tipi sağlam bir kilit alın derim.
    2. husus Arka laserli ışık seti bendede var çok iyi.Önlere cree nin yurtdışından altmış tl gibi bir rakama cree nin harici bataryalı modelini sipariş verdim gelecek onlardan alın derim.
    3. husus aynen dediğiniz gibi.ebaydan sele altıgidon arası üçgen ve öne çanta aldımı yeterde artar bile..sırt çantası taşıyıp ter yapmaya gerek yok.
    4.husus bende hiçbiri yok.Yurtdışında schwalbe marka lastik aldım taktırdım bakımını da yaptırdım.Yolda lastiğimin patlama ihtimali çok ama çok düşük.Patlamaz lastik diye geçiyor.
    beşinc husus.bu arada klavyede beş çalışmıyor :)
    Kaskı tr den alabilirsin bol delikli olsun.eldiven kesinlikle al derim.onu da yurtdışından almıştım.Gidonu kavrarken güzel oluyor.Gözlüklerde akşam dahil şeffaf gözlük takarsan böcük neym girmez gözüne.Bu aralar ağızlık da siparşi vermeyi düşünüyorum
    altıncı husus
    Spor kıyafet işte atletsiz üst giy
    7. husus şort işte ebaydan bak ben spor şort giyiyorum.Sele üstüne de jel kılıf aldım
    8.Husus dekatlon kazık ben girdiğim gibi çıktım.Gerçi ebaydan bişi alınca öyle geliyor heryer.
  • hocam ben günde 35-40 km bisiklet sürüyorum akşamları şöyle bir sorunum var pişik oluyorum tayt var ama kullanamıyorum cebinde telefon cüzdan taşıdığım için taytı giyemiyorum başka yolu var mı sele jelli
  • Faydalı bir konu olmuş özellikle benim gibi yeni başlayacaklar için.Takipteyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: mertua35_35

hocam ben günde 35-40 km bisiklet sürüyorum akşamları şöyle bir sorunum var pişik oluyorum tayt var ama kullanamıyorum cebinde telefon cüzdan taşıdığım için taytı giyemiyorum başka yolu var mı sele jelli

üzerine bisiklet tisortu al
    arkada cepleri var koyarsn
    ama bence bisiklete bir gidon ya da sele altı çantası alman daha iyi olur zira herhangi bir atlama zıplama olayında yanından cep telefonunu uçarak gittiğini görebilirsin (ben gördüm )
  • quote:

Orijinalden alıntı: kingofnothings

quote:

hocam ben günde 35-40 km bisiklet sürüyorum akşamları şöyle bir sorunum var pişik oluyorum tayt var ama kullanamıyorum cebinde telefon cüzdan taşıdığım için taytı giyemiyorum başka yolu var mı sele jelli

ama bence bisiklete bir gidon ya da sele altı çantası alman daha iyi olur zira herhangi bir atlama zıplama olayında yanından cep telefonunu uçarak gittiğini görebilirsin (ben gördüm )

zaten o yüzden cepli tişörte sıcak bakmıyorum cepli tayt olsa çok iyi olur
  • quote:

quote:

quote:

cepli tshirtten diğerleri uçmuyor sadece telefon uçuyor (nedense)
    ben kola takılan telefonluğu düşünüyorum açıkcası
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Arkadaş tayt giyiyor dedim sen pişik olmuyormusun ara sıra oluyor dedi günde 25-40 km arası tur yaptığımızdan sıkıntı oluyor bu problemi çözmem lazım.
  • bende önümüzdeki ayın 6' sını iple çekiyorum; şehir bisikleti tabir ettikleri bisikletlerden alacağım ve tabi ki de az da olsa ekipman da lazım olacak mesela eldiven, kask, gece sürüşü gerektiğinde arka stop farı vs şeyler; bende takipteyim yurt dışı sitelerden araştırmalarımızı paylaşalım mesela tekerlek mevzunu daha bisiklet almadan bana tavsiye edildi yurt dışı sitelerde daha ucuz ve aynı kalitede ise neden fazlasını ödeyelim: başka bir soru sormamın sakıncası olmazsa tek dal bir sorum var: 2 bisiklet arasında kaldım konuyu takip eden arkadaşlar kullanıyorlarsa lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin - ilk tercik ettiğim bisiklet "bisan archill" ikincisi "salcano istanbul" eğer sizin de 1000 tl yi aşmayan ve şunuda düşün almayı dediğiniz öneriniz olursa lütfen çekinmeyin tavsiye bekliyorum; benim ihtiyacım daha çok işe gelip gitme, icabında alıp şehir içerisinde keyfi sürüş yapma eğer gerekirse uzun yola da çıkabilme, bu saydıklarım tercih ettiğim 2 bisiklet için yeterliyse tercihimi onlardan yana kullanacağım; iyi forumlar
  • Yazdıklarını okumadım ama keşke dediğim şeylere sana yazayım.

Keşke paraya biraz daha kıyıp kaliteli bir eldiven alsaydım da bu elimdekinin ter kokma, renk değişikliği yırtılma gibi sorunları ile uğraşmasaydım
    Keşke daha büyük bir sele altı çantası alsaydım da rahat rahat her şeyi yerleştirebilseydim
    Keşke schwalbe'nin daha hafif bir lastiğini alsaydım da hız kaybı yaşamasaydım. (Marathhon plus 1.50 (Tanesi 940 gram)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mttkn

Yazdıklarını okumadım ama keşke dediğim şeylere sana yazayım.

Tecrübeleriniz önemli. Önereceğiniz marka ve modelleri paylaşın lütfen.
    Teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KODEM

Aşağıdaki hususlarda görüşleriniz veya önerecekleriniz nelerdir, tespitler doğru mu, eksik mi nelerde olmalıydı?

* kilit tercihi nasıl olmalı?
    (hangi boy ve özellikte olmalı? Mesela şifreli ve uzun olsun kadroyu ve tekeri dolaşsınki klipsinden tekerini sökemesinler deniyor....)

(çok çeşitleri var, mesela benim arka ışık; laserle kırmızı yol çizgisi oluşturduğu gibi ledleriyle de yanıp sönüyor, her iki özelliği de 3 farklı şekilde, ön ışık nasıl olmalı?)

(Yorumlarda "at sırt çantana" denildiği gibi, "kendine değil bisiklete yüklemelisin, bisikletin her kıvrımına bir mini çanta monte etmeye bak" da deniyor...
    Diğer yandan bisiklet binmeye başlayınca en önemli gereksinimin cep telinin muhafazası/kullanımı olduğu da ortaya çıkmaya başladı)

(Neler olmalı/olmamalı? alyan anahtar seti-yedek iç lastik pompa,levye...)

(hiç kullanmayan alırken nelere dikkat etmesini hangi özelliklerin gerekli hangilerinin görsel olduğunu nasıl bilsin?)

*RUNTASTIC BIKE tarzı uygulamalar kilometre sayacının yerini tutar mı? almasak mı?

* Uygun kiyafetler....

-Çok terlemeye müsait bir sporda sık sık giysi değişimi zor olduğuna göre, teri dışarı atacak ama mola da veya seyirde vücudu hasta etmeyecek ürünler nelerdir?

-Hamamda peştemal giyemeyip şortla tellağa teslim olanlar gibi, tayt giyemeyenler için bisikletçi (gel) şortu icad edilmemiş mi?)

Mesela bir tecrübeli arkadaşım yeni aldığım şehir/tur bisikletimin tamamen amatörce aldığım aksesuarlı fotosuna bakarak aşağıdaki tavsiyelerde bulundu;

".... decathlon mağazasından hepsini deneyerek alabilirsin

alınacaklar;
    kask
    kask aynası zefal (ne ki?)
    eldiven
    barent

değişecekler;
    fren pabucu (baradine)
    lastik schwalbe maraton olucak, tanesi 100 lira civarında
    selle italia gel sele sele geniş olmayacak, dar da olmayacak, prostat için yarığı olacak
    (sele ve üzerindeki ucube gel ilavesi atılacak)" Yazmış :)

Mühendis olduğundan ancak gerekçelendirmemiş, nedenine niçinine bazı noktalarda hiç girmemiş :)

FORUMDA BENZER SAYFALAR VAR ANCAK hep teorik...
    kask olmalı, iç lastik şart değil tarzında...
    Oysa .... tip kasklara bulaşmayın almışken olmuşken ... özellikli olsun;
    iç lastiği alacağım diyen levye almayı unutmasın vs. tarzı,

"testi kırılmadan yol gösterme" veya "doğru testiyi alabilmeyi sağlama" içerikli konu FORUMDA HİÇ YOK MAALESEF...

Teşekkürler Mttkn:
    *şifreli kilit tercihi nasıl olmalı?
    Zaten siz tercih yapmışsınız. Şifreli kilit demişsiniz. Dandik bir şey almayın ama bunu dememdeki sebep çalınmaya karşı değil. Mekanizması bozulmasın diye:) Çalmak isteyen her türlü çalar. Benim ki gibi kolay kıvrılabilen (Bisiklette taşırken kıvırıp taşıması kolay oluyor) Ama sağlam ve sert bir şey öneririm. Markasını hatırlamıyorum 20 TL'Ye almıştım öğreniriz ama.

Led'e falan gerek yok ışık veren bir şey olsun yeter. Eğer tek başınıza karanlıkta sürecekseniz ön lambanın iyi olmasına dikkat edebilirsiniz. Ben ikisini de 10 liralıklardan aldım gayet memmunum.

Bu konu biraz yoruma açık. Ne taşıyacaksınız veya ne istiyorsunuz. Ben elimle görmek için dükkandan aldım. Ebayden 20-30 liraya alınacak şeyi 60 tl'ye aldım. 4 Gözlü birşey gidona doğru takılıyor. Lakin bisikletle sürerken fark ettim ki ayağımı zorluyor.

Ben almadım uzun yola çıkmayacaksan bence çok gerekli değil.

Kask için gittim güvendiğim dükkana abi en iyisini ver dedim. Yaklaşık 200 TL'ye aldım ki bisikletimi 460 tl ye aldığımı düşünürsek gayet yüksek fiyat. Ama kafamdan değerli değil ;)
    Eldiven daha almadım sedonanın jelli eldiveni var 20-25 tl ondan alcam sanırım.
    Gözlük için de decathlonda camı değişen bir model var. Beyaz çerçeveli. Sarı siyah ve beyaz camı var gayet memmunum. Tavsiye ederim. Gece gündüz kapalı hava fln hepsine uygun.

* Uygun kiyafetler....

Kesinlikle tayt ben decathlondan aldım. Bir de ter tutmayan tişört.

Bisiklet giyim ürünleri bu şekilde...

Ben tayt giyemiyorum ama tayt giyip üzerine şort giyiyorum tavsiye ederim ;)
  • Cevaplar için sonsuz teşekkürler... (SAYIN MTTKN VE BOFLINGER, değerli görüşlerinizi/mesajlarınızı görmeden (cepten) bu mesajı yazmıştım).

Kullandığımız veya bir müddet sonra "ilk fırsatta şunu alacağım" dediğimiz komponentlerin linklerini paylaşsak....

***Üst kıyafet.... Öyle bir kıyafet olsunki durumum mükemmelen idare etsin (teri dışarı atsın,durunca teri vücutta soğutmasın, tek kıyafet değişikliği ile tur tamamlanabilsin).

*** Telefon için kadronun üst borusuna takılan çantalar mevcutmuş baktım çok büyükler...
    Çağımızın belası telefona bisiklette zarif bir konumlanma imkanı tanıyabilmek lazım. Çok gerektiğinde konuşmak bence de müzik dinlemek için...

***Kilit hususunda; Anahtar taşıma güçlüğü gözardı edilirse şifreli mi olmalı kilitli mi? "U tipi sağlam bir kilit alın" denmiş anlayamadım kastedileni

*** Sele mevzuunda; ortası yarık seleler kan dolaşımına olumsuz etkileri yüzünden tavsiye edilmemekte diyenler olduğu gibi prostat yarığı olan sele alın diyenlerde var. Tecrübe edenlerin yorumlarını alabilir miyiz?

*** Çanta mevzuunda; sele altı, gidon arası üçgen ve öne çanta bisiklette sırıtmıyor. Lakin bu çantalar turlarda iyi, şehiriçinde park edilecekse bisiklet kilitlense bile çantalarda aklı kalabilir insanın :) çözümü olan?

*** kask; bol delikli olmalı dışında tavsiye alamadım?...Bol delikli olmasının kerameti; "Keşke daha çok hava geçiren beni terletmeyen bir kask alsaydım" yorumunda gizli sanki :)

"KASK İÇİN...Bazı modellerde boceklere karsi hava deliklerinde ince bir ag kaplıdır. Bazi modellerde ise reflektiv ozellik bulunur ve gece trafiginde farkedilirliginizi arttirir. Ancak takmaniz sizin yararinizadir. Kafaniza uygun olcude bir kask olmasina dikkat edin. Kasklar kaza aninda darbeyi emerek kafaniza zarar gelmesini, kaldirim kenari vb. gibi keskin kenarli, sivri yuzeylere carptiginizda dikis gerektiren yaralar acilmasini engeller. Kask kaza aninda catlayabilir, kirilabilir ve sonrasinda yenisi ile degistirilmelidir..." denilmekte.

***gözlük; gerekmez diye düşünüyordum ama geçen akşam şehiriçi turlarken gözüme böcek-sinek türü bişey kaçınca, lüzumuna daha bir inandım...
    ŞEFFAF GÖZLÜK MÜ ALMALI? Değiştirilebilen lensli bisikletçi gözlüğü mü alınmalı... Gerçi çok fazla teferruatla uğraşılır mı, telaşe olmaz mı?

(teşekkürler bowfinger ...Gözlük için de decathlonda camı değişen bir model var. Beyaz çerçeveli. Sarı siyah ve beyaz camı var gayet memmunum. Tavsiye ederim. Gece gündüz kapalı hava fln hepsine uygun).

***kask aynası ve barend: bana uymaz kullanamam.

***tayt hususunda... bisikletçi şortlarını tercih edeceğim sanki...

*** dreamblue35; bütçene göre MOSSO 771 (düz maşa veya kilitli ön amörtisörlü... 900-1000 TL'ye pazarlıkla nakit fiyatına kkartına taksitli alabilirsin) öneririm. Ben çok araştırdım ve öyle yaptım; Bisikletler bilgisayarlar gibi toplama olmuş. Mosso zaten alimunyum maşa ve kadro üreten tayvanın dünya devi markası... Bu iki parça kendinden, kalan kısımları herkes gibi diğer markalardan toplama amaaaaa (tavsiye ettiğim ve aldığım bisikletin -mosso 771 veya 770-) EN BÜYÜK ARTILARI; alüminyum maşa ve kadro kaynaklı hafifliği. komple shimano acera set kullanılmış olması...

Teşekkürler Mttkn:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KODEM -- 1 Ağustos 2014; 10:50:09 >
  • KODEM kullanıcısına yanıt
    benim çinden getirttiğim gözlüğün beş camı var...biri polarize siyah diğerleri uv 400 lü aralarında sarı mavi şeffaf iridyum renk de var...Al sana güzel bir seçenek onbeş dolar civarı almıştım.Link bulamam gir bak ebaydan
  • arka lastikte 2 gündür sıkıntı var dün 30 km gittim patladı lastik 2 yerde patlak vardı yama yaptım bugün tekrar 25 km yol yaptım eve dönerken 1 yerden patladı arka lastiğe fazla hava basıyorum patlıyor galiba
  • Çok güzel bir konu, takipteyim... :) 1 aya kadar bisiklet alıcam parça aksesuar vs. araştırıyorum... Kaskın ve gözlüğün ve ön arka ışıkların önemli olduğuna inanıyorum bu yüzden bunlara çok para harcıyorum şimdidenb...

tr.aliexpress.ten gözlük,tayt ve kask siparişi verdim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darkchild -- 1 Ağustos 2014; 2:41:43 >
  • Bu arada kilometre ölçen cihazda ne gibi özellikler olmalı... varmı tavsiye ettiğiniz marka model ? Bunun hiç konusu geçmemiş... ?
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Arkadaş tayt giyiyor dedim sen pişik olmuyormusun ara sıra oluyor dedi günde 25-40 km arası tur yaptığımızdan sıkıntı oluyor bu problemi çözmem lazım.

kaliteli tayt işini görür
    ucuz olanların içinde sadece sünger var
  • Tayt giyemeyen arkadaşlar aliexpresste bisikletçiler için tayt yerine jelli içlikler var onlara bakın benim.tercihim onlardan yana malum tayt giyemem bu arada bisikletim yok alıcam Hala araştırmadayım ama önce malzeme
    http://www.aliexpress.com/item/-/1962351359.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wisecancer -- 1 Ağustos 2014; 12:23:59 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Darkchild

Bu arada kilometre ölçen cihazda ne gibi özellikler olmalı... varmı tavsiye ettiğiniz marka model ? Bunun hiç konusu geçmemiş... ?

Mal canın yongası derler, bir bisikletçi fastfood restorana giriyor "bisikletimde masamda yanımda olsun" diyor:) Neden? Km sayacı, aksesuarlar,takılı çantalar ve tabiki bisikletin kendisi gözünün önünde olsun :)

Çoğu insan gibi apartman/site bisiklet alanına park ediyorsanız (ki şehiriçi gezmelerinde bile her an yanınızda tutamıyorsunuz) en büyük sorunlardan biri ön arka ışık tamir seti vb gibi alınanları bisiklette bıraksanız olmaz, bırakmasanız olmaz, her seferinde yanınıza alsanız olmaz. Buna bir orta yol bulunmalı...

Çanta ve bisiklete takılan aksesuarlar sabit veya zor bağlanıp çözülen değil de cırt cırtlı veya kolay takılıp çıkarılan ve yalama olmayan bir yapıda olmalı.

Km cihazı gereklilik mi? Bisiklete yük olur mu, bisiklette incik boncuk az olunca hafiflik hissi de fazla oluyor :)
    anlık görmek önemli değil denirse zaten runtastic bike uygulaması tur sonrası tüm bilgileri veriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KODEM -- 1 Ağustos 2014; 15:08:41 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.