Şimdi Ara

Piyanoya başlamak istiyorum (öneri)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
16
Cevap
2
Favori
14.984
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar ben piyanoya başlamak istiyorum ama müzikle ilgili bilgim yok. Önceden ilkokulda ortaokulda müzik dersleri vardı ama başka yarışmalara katıldığım için derslere girmiyordum yani notaların sırasını bile karıştırırım. Böyle haldeyken piyanoya başlamak ne kadar doğrudur , evde notalara bakarak müzik bilgisi olmadan (kursa gitmeden) öğrenebilir miyim ve başlangıç için nasıl bir piyano önerirsiniz ? Birde ne kadar sürer şöyle bir parçayı çalmayı öğrenmek :
    biraz zor gibi bunu öğrenirsem çoğu şeyi çalabilirim diye düşünüyorum.

• kardeşim sen de başlayacak başka şarkı bulamadın mı 5 yıllık bir piyanistim öncelikle şunu söyleyim seçtiğin şarkı baya zorlar 1-2 yılda bu düzeye gelebilir misin ondan bile şüpheliyim.bundan önce hedef olarak sana birkaç şarkı önerebilirim 1)evgeny grinko-vals(çok iyidir.) 2)yiruma-rivers flows in you 3) amelie-comptine dun autre ete.diğer bir konuya gelirsek kursa gitmeme olayı piyanoda sökmez.özellikle nota bilmiyorsan.öncelikle notaların suyunu çıkarman lazım piyano çalabilmen için.eğer doğru bir yerde eğitim alırsan sana notanın babasını bile öğretirler ama merak etme.bu arada attığın videodaki programın adı synthesia.bu programın değerini bil.gerçekten efsane bir program.

• Bu parçayı öğrenmek farklıdır piyano öğrenmek farklıdır.Parça çalmak istiyorsan orada zaten vermiş notaları Synthesia'dan %10 Speed ayarlarsın önce bir el sonra diğer el sonra ikisini yaparsın sonra hızını yavaş yavaş arttırırsın ve parça çalınmış olur.

http://www.youtube.com/watch?v=mxFww4UyHdI

Mesela bunu ben böyle yaptım.Nota falan kullanmadan.Fakat bu çok yanlış bir öğrenme şekli.Artık bu şekli çok çok çok çok zorlandığımda mecbur açıyorum

Klavye/piyano yaşantın bunlarla geçeceksen 1000tl civarında bir midi klavye/elektronik org alırsın Synthesia'ya bağlarsın.Tuşe,pedal,hissiyat kavramlarından yoksun bir müzik yaşantın olur

Şayet gerçekten piyano öğrenmek istiyorsan 2-3 çeşit metod kitabını falan yalayıp yutacaksın,nota bilgin olmalı,potreyi alfabe gibi okumalısın ki benim 1.senem dolacak neredeyse hala akıcı okuyamam 1-2 gecikmeyle çalıyorum potrenin en alt ve en üst kısımlarında zorlancaksın baya baya(sol anahtarında 4.oktav do dan önceki notalar ve 5.oktav la dan sonraki notalar),sol anahtarı ve fa anahtarı birlikte okuyacaksın.Elini hızlandıracaksın.En son da pedallar girecek araya.

Bunun içinde elektronik olarak 3000TL ve üzeri elektronik piyanolar (Yamaha YDP141 veya YD161/Yamaha Clainova serisi).Muadil başka marka bilmiyorum pek), akustik olarak ta 11.000TL(Yamaha B1) ve üstü piyanolar (bundan sonra marka aslında birazcık önemini yitiriyor güzel ses verene yöneleceksiniz müzik mağazasına giderseniz eğer)

Akustik alırsanız ve bu geliştirilise müthiş bir şey olur doğal sesler alıncak.Dijital alırsanız kopya sesler var ama en azından PC ye bağlanabilinir

Ben ise 1 yıldır çalıyorum Yamaha YDP-161 var maddi durumdan dolayı.Geçen sene Halk Kültür Merkezinde eğitime başladım(İstanbulda oturuyorsanız bilirsiniz belki Cennet/Sefaköy/Halkalı da var,yer söylemeyeyim ifşa olum belki )Ekimden Hazirana kadar haftasonları.Beyer kullandım 66. egzersizde sene bitti gerçi 1-2ay boyunca başka şeyler verdi öğretmen belki bitirirdim kitabı.Yıl sonu gösterisi için çalışıyodum.Malum Soma olayından dolayı iptal edildi 1-2 aylık çalışma.Olan kitabın bitmemesine oldu...

Şu an ise Chopin - Fantaisie Impromptu çalışıyorum hayvani derecede zor ama ritim sorunu hallettim şimdi hızlandımaya bakıyorum.1-2 ay sonra da Youtube kanalı açacağım amatör olarak piyano dersleri ile ilgili umarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gorkemq -- 27 Temmuz 2014; 2:28:59 >

• Eğer notaları bile karıştırıyosan nota bilgin olması için ders almanı tavsiye ederim. Kendi kendine şarkıları çalmayı öğrenebilirsin ama piano çalmak başka bişey. alıştırmalar, gamlar, nota hepsini bilmen lazım
  • Hocam ben piyano çalmayı hobi olarak yapmak istiyorum bu yüzden de çok bütçe ayırmak istemiyorum ( 11bin tl ). Bana nasıl bir piyano ya da org önerirsiniz. Bir de gittiğiniz kurs nasıldır paralı mıdır belki bende gidebilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hynx -- 31 Temmuz 2014; 12:43:47 >
  • Eğer gerçekten zor parçalar çalmak istiyorsanız iyi piyano bence şart.Şu an kendi YDP161 imde tuşlar beni yavaşlatıyor artık.

Piyano olarak hem dijital hem akustik olan piyanolar var.Yamaha slient piyano diye birşey var onlar hallediyor.Büyük bir ihtimalle de MIDI çıkışı girişi falan vardır.MIDI to USB kablosu alıp bağlayabilirsiniz veya bütçeyi düşürüp Yamaha Clainova da alabilirsiniz.

Gittiğim yeri özelden atarım :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gorkemq -- 3 Ağustos 2014; 18:33:39 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sadece yukarıdaki eseri çalmak için öğrenmek istiyorsan hiç nota öğrenmene gerek yok. Çünkü notasına bakarak çok zorlanmadan çalabilmen için en az 3 yıl profesyonel eğitim almalısın. 9 yıldır piyano çalıyorum. Nota ile çalmak istesen de böyle parçaların notasını bulabileceğini sanmıyorum
  • Sadece yukarıdaki için değil onu örnek olarak verdim , istediğim şey öyle düzeyde parçalar rahatça çalabilmek. Birde piyano çalmaya başladığım zaman çok fark eder mi ? Yani 23-25 yaşlarında başlasam da öğrenebilirmiyim ?
  • Yaşın tabi ki önemi var. Ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi. Piyanoya başlamak için ideal yaş 4-6 yaşlardır. Çünkü bu yaştaki çocukların beyni yetişkin insan beyninden 4 kat daha hızlı çalışır. Bilgileri verileri 4 kat hızlı hafızaya alır kodlar. Dünyanın en iyi piyanistleri 4-5 yaşlarında başlamış piyanistlerdir. Tabi bizim amacımız konser piyanistliği olmadığı için 20'li yaşlarda da başlayıp öğrenebilirsiniz ama dediğim gibi beyin zamanla yoruldukça öğrenmeniz de güçleşir.
  • arkadaşlar bende piyano tutkunlugu başladı şu an aşçılık yapiyorum iş yerinde piyano alındı warner gp168 bk. Ben is yerinde kalıyorum akşamları oturup çalmaya çalışıyorum nasıl öğrenebilirim ne yapmam gerekiyor bi yardımcı olursanız sevinirim sevgiler saygılar

• Özellikle piyano için konuşuyorsak hiç bir şeye imkansız denemese bile piyano kursu görmeden öğrenmeniz çok zor diyrbiliriz. Çünkü duruş tekniğinden oturuş tekniğine kadar dikkat etmeniz gereken onlarca ayrıntı var. Nota bilgisi ise çok iyi olmalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Umt75

arkadaşlar bende piyano tutkunlugu başladı şu an aşçılık yapiyorum iş yerinde piyano alındı warner gp168 bk. Ben is yerinde kalıyorum akşamları oturup çalmaya çalışıyorum nasıl öğrenebilirim ne yapmam gerekiyor bi yardımcı olursanız sevinirim sevgiler saygılar

Hocam fulya çelikel'in youtube'da piyano dersleri var hiç ders almadan sadece onu izleyerek çok ciddi mesafe kat ettim(7 yaşındaki dersleri saymazsak). Tavsiye ederim.

Cidden zor bi sanat. Öğrenmenize kesinlikle değer. Şunu şuraya bırakayım

• Hocam onun derslerini ızledim de pek aydınlatıcı değil

• Gorkemq kullanıcısına yanıt
    Foruma girdiğinizde bana özelden mesaj atabilir misiniz çok önemli benim için.

• piyano öğrenmek isteyenler Lypur diye youtube'da aratıp çıkan müzik teorisi ve piyano çalma videolarına bakabilir.

birinde 40 diğerinde 50 olmak üzere toplamda 90 video var. bunları öğrenin bir yere gelirsiniz.

daha sonrası ise pratik. ilk şarkıyı çalmak için (stein's gate anime açılışı ) 3-5 sene arası çalışmak gerekli. ben de swordland'a bakıp piyano almıştım yemedi

swordland:https://www.youtube.com/watch?v=7kFtLnlz8wo

the efsane parça: https://www.youtube.com/watch?v=OB8_wfxWSGs

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leopolidas -- 13 Ocak 2020; 21:11:34 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.