Şimdi Ara

AMD 12 çekirdekli yeni bir Fusion işlemcisi hazırlıyor olabilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
116
Cevap
0
Favori
2.113
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• AMD 12 çekirdekli yeni bir Fusion işlemcisi hazırlıyor olabilir

Yakın zamanda yeni bir işlemci duyurmaya hazırlanan AMD, tanıtım faaliyetlerine devam ediyor. Core is Back adı altında özel bir Youtube videosu yayınlayan AMD, yeni işlemcisinin detayları hakkında çok fazla bilgi vermese de, yayınlanan materyaller en azından bazı kısımlara netlik kazandırmışa benziyor. Öncelikle şunu söylemek gerekiyor, yeni işlemci FX serisi altında değil, A serisi Fusion işlemci ailesinin bir parçası olacak. Haberimizin altındaki videonun sonuna dikkat edenler, bu durumun farkına kolaylıkla varabilirler.

Peki AMD, nasıl bir A serisi işlemci sunacak ki şimdiden böylesine hararetli bir tanıtım faaliyetine başlamayı uygun görmüş. Mevcut bilgilere göre, ay sonuna doğru resmi olarak kullanıma sunulacağı bilinen tek işlemci modeli A10-7800 ki, bu işlemci A10-7850K'nın uygun fiyatlı alternatifi olacak dolayısıyla şirketin böyle bir işlemci için bir beklenti yaratması açıkçası pek mümkün görünmüyor. Diğer taraftan Twitter üzerindeki resmi #amdevolve hesabında paylaşılan bir görsel, yeni işlemcinin 12 çekirdekli olabileceğine dair izlenim yaratmıyor da değil ancak burada atlanmaması gereken önemli bir nokta var; AMD'nin isimlendirme politikası.

İşte bu aşamada Core is Back sloganına geri dönecek olursak, resimdeki 12 robotun 12 fiziksel çekirdeği ifade ettiği düşünülebilir ancak diğer taraftan AMD'nin Kaveri tabanlı yeni işlemcilerinde CPU çekirdekleri ve GPU işlem ünitelerini birlikte telaffuz ettiğini hatırladığımızda durum farklı da olabilir yani, ilgili görsel 4 adet x86 çekirdeği ve 8 GPU işlem ünitesini de temsil ediyor olabilir.  Kaveri tabanlı Fusion işlemcileri, FX serisi güncel modellerden farklı olarak Steamroller mimarisinin genlerine sahip. Bu da ister istemez IPC olarak telaffuz ettiğimiz döngü başına komut performansını %15'e varan oranda arttırıyor. Tabi Fusion ailesi, mimari olarak güncel ancak kas gücü olarak zayıf olduğu için mimari kendini malesef pek belli edemiyor.

Bu gelişmeyle ilgili bir başka ihtimal ise, AMD'nin FX serisi altında Kaveri tabanlı bir APU sunmayı planlıyor olması. Bu güçlü bir ihtimal çünkü hali hazırda şirket, dizüstü bilgisayarlar için FX markasını taşıyan Fusion APU'lar sunuyor dolayısıyla masaüstü için de örneğin dahili grafik birimi kapalı olan ve buna mukabil kazanılan enerji verimliliğinin daha yüksek saat hızları için değerlendirildiği özel bir işlemci sürpriz olmayacaktır. Çok fazla bilinmezin olduğu bu denklem içerisinde, AMD'nin tam olarak nasıl bir ürün ortaya koyacağı merak konusu. Diğer taraftan 95 Watt TDP karakterine sahip olan yeni bir 8 çekirdekli FX işlemci modeli de yolda.

Mimari olarak geride olan ancak 2016 yılında yepyeni bir x86 tasarımı ortaya koymayı planlayan AMD, daha önce yaptığı açıklamalarda, önemli yeniliklerin olduğu bir tasarım ortaya çıkmadıkça üst performans segmentinde yeni mimari hamlesi yapmayacakları yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Şirketin burada bahsettiği yenilikler sadece mikroişlemci tasarımındaki ilerleme değil aynı zamanda platform seviyesindeki ek özellikler. Endüstri içerisinden elde ettiğimiz bilgiler, AMD'nin yepyeni bir x86 mimarisini, DDR4 başta olmak üzere yeni PCIe arayüzü ve daha hızlı USB veriyolu teknolojisi ile sunacağı yönünde.

• çekirdek sayısı yerine tekil performansa eğilmeleri lazım.

• adamlar cekirdek koymaya alisti bu sekilde devam ederse yakinda 50 cekirdek falan yapar, intelde hala 4 cekirdek 8 thread ile gecer bunlari :)
  • Amd nin fiziksel fx 8350 8 çekirdek işlemcisi i5 3.nesil işlemcilerini geçemezken neyin kafası bu mimari ne kadar iyi ise üretim teknolojisi ne kadar yeni ise o kadar iyi İntelin boyle ölçümleme yen bir işlemci neye yarar ki gidin bakın özel sektör,kamu Vs kurumlara amd kullanan var mı? Fiyatı uygun olabilir?neden amd kamu sektöründe kullanılmadığını bir araştırın Server lardan bahsetmiyorum bile

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 4 çekirdek 8 gpu çekirdeği olarak çıkar direk 12 çekirdek çıkmaz bence
  • quote:

Orijinalden alıntı: burc_oker

adamlar cekirdek koymaya alisti bu sekilde devam ederse yakinda 50 cekirdek falan yapar, intelde hala 4 cekirdek 8 thread ile gecer bunlari :)

Aynen kardeş desene şuna amd benim 8 kolum var o geriye kalan 4 kol hiçbir işe yaramıyor neden peki gösteriş olsun diye koydum.

• quote:

Orijinalden alıntı: ULTRASLAN_06

Amd nin fiziksel fx 8350 8 çekirdek işlemcisi i5 3.nesil işlemcilerini geçemezken neyin kafası bu mimari ne kadar iyi ise üretim teknolojisi ne kadar yeni ise o kadar iyi İntelin boyle ölçümleme yen bir işlemci neye yarar ki gidin bakın özel sektör,kamu Vs kurumlara amd kullanan var mı? Fiyatı uygun olabilir?neden amd kamu sektöründe kullanılmadığını bir araştırın Server lardan bahsetmiyorum bile

Bir kere sizin bu iki işlemciyi kıyaslamanız hata İ5 in rakibi Fx6... serisidir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: #ŞARBAY#

quote:

Amd nin fiziksel fx 8350 8 çekirdek işlemcisi i5 3.nesil işlemcilerini geçemezken neyin kafası bu mimari ne kadar iyi ise üretim teknolojisi ne kadar yeni ise o kadar iyi İntelin boyle ölçümleme yen bir işlemci neye yarar ki gidin bakın özel sektör,kamu Vs kurumlara amd kullanan var mı? Fiyatı uygun olabilir?neden amd kamu sektöründe kullanılmadığını bir araştırın Server lardan bahsetmiyorum bile

Bir kere sizin bu iki işlemciyi kıyaslamanız hata İ5 in rakibi Fx6... serisidir.

Öyle diyorsun ama İ5 işlemcilerin çoğu Fx8 serisini geride bırakıyor.
  • quote:

quote:

Bir kere senin söylediğin baştan yanlış fx 6100 rakibi i3 işlemciler siz heralde benchmarkları çok izliyorsunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: MayDn

quote:

quote:

Öyle diyorsun ama İ5 işlemcilerin çoğu Fx8 serisini geride bırakıyor.

Aynen katılıyorum.görünen '' Köy kılavuz istemez.''

• quote:

Orijinalden alıntı: fx57

Yakın zamanda yeni bir işlemci duyurmaya hazırlanan AMD, tanıtım faaliyetlerine devam ediyor. Core is Back adı altında özel bir Youtube videosu yayınlayan AMD, yeni işlemcisinin detayları hakkında çok fazla bilgi vermese de yayınlanan materyaller en azından bazı kısımlara netlik kazandırmışa benziyor. Öncelikle şunu söylemek gerekiyor, yeni işlemci FX serisi altında değil, A serisi Fusion işlemci ailesinin bir parçası olacak. Haberimizin altındaki videonun sonuna dikkat edenler de bu durumun farkına kolaylıkla varabilirler.
    <div>Peki AMD, nasıl bir A serisi işlemci sunacak ki şimdiden böylesine hararetli bir tanıtım faaliyetine başlamış durumda. Ay sonuna doğru resmi olarak kullanıma sunulacak bizim bildiğimiz tek işlemci modeli A10-7800 ki bu işlemci A10-7850K'nın uygun fiyatlı alternatifi olacak dolayısıyla şirketin böyle bir işlemci için bir beklenti yaratması pek mümkün görünmüyor. Diğer taraftan Twitter üzerindeki resmi #amdevolve hesabında paylaşılan bir görsel, yeni işlemcinin 12 çekirdekli olabileceğine dair fikir vermiyor da değil. Ancak burada atlanmaması gereken bir nokta var ki o da şu; AMD'nin isimlendirme politikası.</div>
    <div> </div>
    <div>Core is Back sloganına geri dönecek olursak, resimdeki 12 robotun 12 fiziksel çekirdeği ifade ettiğini söyleyebiliriz ancak diğer taraftan AMD'nin Kaveri tabanlı yeni işlemcilerinde CPU çekirdekleri ve GPU işlem ünitelerini birlikte telaffuz ettiğini düşündüğümüzde durum farklı olabilir yani 4 x86 çekirdeği ve 8 GPU işlem ünitesini de temsil ediyor olabilir görselde yer alan robotlar.  Kaveri tabanlı Fusion işlemcileri, FX serisi güncel modellerden farklı olarak Steamroller mimarisinin genlerine de sahip. Bu da ister istemez IPC olarak telaffuz ettiğimiz döngü başına komut performansını %15'e varan oranda arttırıyor. Tabi Fusion ailesi, mimari olarak güncel ancak kas gücü olarak zayıf olduğu için mimari kendini gösterebiliyor. </div>
    <div> </div>
    <div>Bir başka ihtimal ise, AMD'nin FX serisi altında Kaveri tabanlı bir APU sunması. Bu güçlü bir ihtimal çünkü hali hazırda şirket, dizüstü bilgisayarlar için FX markasını taşıyan Fusion APU'lar sunuyor. İşte bu noktada dahili grafik birimi kapalı olan ve buna mukabil kazanılan enerji verimliliğinin daha yüksek saat hızları için değerlendirildiği özel bir işlemciyi de görebiliriz. Çok fazla bilinmezin olduğu bu denklem içerisinde, AMD'nin tam olarak nasıl bir ürün ortaya koyacağı merak konusu. Diğer taraftan 95 Watt TDP karakterine sahip olan şirket, uygun fiyatlı ancak yüksek katma değer sağlayan işlemciler üzerine yoğunlaşmış durumda.</div>
    <div> </div>
    <div>Mimari olarak geride olan ancak 2016 yılında yepyeni bir x86 tasarımı ortaya koymayı planlayan şirket, daha önce yaptığı açıklamalarda, önemli yeniliklerin olduğu bir tasarım ortaya çıkmadıkça üst performans segmentinde yeni model hamlesi pek yapmayacakları yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Şirketin burada bahsettiği yenilikler sadece mikroişlemci tasarımındaki ilerleme değil aynı zamanda platform seviyesindeki ek özellikler. Endüstri içerisinden edindiğimiz bilgiler, AMD'nin yepyeni bir x86 mimarisini, DDR4 başta olmak üzere yeni PCIe arayüzü ve USB veriyolu teknolojisi ile sunacağı yönünde.</div>
    <div> </div>
    <!---EmbedvideoBaşla--->
    <center><center><iframe width="560" height="315" src="//www.youtube.com/embed/I7dReusG2aM" frameborder="0" allowfullscreen></iframe></center></center>[/html]

Erdi abi o değil de bu incelemede seni ısrarla her iki telefondan da arayan arkadaş kimdi ?

AMD 12 çekirdekli yeni bir Fusion işlemcisi hazırlıyor olabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lana-Del-Rey -- 25 Temmuz 2014; 10:26:26 >

• ULTRASLAN_06 kullanıcısına yanıt
    Bildiğim kadarıyla görsel olarak fx 8350 nin gerçekte 4 çekirdek ve çekirdek başına 2 modül yerleştirerek bunlarında çekirdek gibi çalışmasını sağlaması fln .
    bana göre hala intel bir adım önde şöyleki fx 4xxx serisi işlemci 2 fiziksel çekirdek fx 6xxx serisi fiziksel 4 çekirdek fx 8xxx fiziksel 4 çekirdek.
    çekirdek koymak yerine intel gibi tekil performansa ağırlık ver ht gibi bir teknoloji cıkar yoluna bak niye milleti kandırıyorsun ki.
  • A10 7850k tarzı apu gelicek 12 çekirdek odur 8 gpu+4 cpu Apudur apu takılmayın:D

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • bir AMD 'ci olarak, intel'in elinin armut toplamadığını da çok iyi biliyoruz :D

• İntel

Gerisi yalan

• bu arada beni 16 çekirdek fazla heyecanladırmadı !
    dahası 32 değil 64 çekirdeklisi çıkarsa biraz merak edebilirim ! :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Technical.assistance

Bildiğim kadarıyla görsel olarak fx 8350 nin gerçekte 4 çekirdek ve çekirdek başına 2 modül yerleştirerek bunlarında çekirdek gibi çalışmasını sağlaması fln .
    bana göre hala intel bir adım önde şöyleki fx 4xxx serisi işlemci 2 fiziksel çekirdek fx 6xxx serisi fiziksel 4 çekirdek fx 8xxx fiziksel 4 çekirdek.
    çekirdek koymak yerine intel gibi tekil performansa ağırlık ver ht gibi bir teknoloji cıkar yoluna bak niye milleti kandırıyorsun ki.

2 çekirdek 1 modül içinde çalışıyor hocam, AMD'nin modül gücünü arttırması gerekir, çünkü modül içindeki hesaplama birimleri ortak çalışıyorlar. Intel gibi daha az cache kullanan ve P/W anlamında daha iyi olabilecek bir mimariye geçmesi lazım, tabi bu söylediklerim masaüstü FX serisi için geçerli, haberde Fusion işlemcilerinden bahsediliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 25 Temmuz 2014; 10:49:44 >

• AMD videoda savaşı kaybettiğini kabul etmiş ve geri geleceğini iddia ediyor, 2006'dan sonraki lansman sonrası bütün ürünler hayalkırıklığı olması sebebiyle pek inancım kalmadı.
  • Fx 9590 a benzeyecekse mümkünse yapmasınlar.

Mobil'e yönelsinler mümkünse.

Çekirdek olayına girmeden.
  • fx tırt çıktı yarbayım apu grafik te iyi gibi fakat ondada maytap geçer gibi soket değiştirdiler fm1 soket çıktı arkasından 5800k fm2 soket işlemciler cıktı 5800k aldım 2 ay sonra fm2+ soketine geçti kızdım sattım intelemi özendi nedir.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.