Şimdi Ara

Vergisiz benzin mazottan ucuz!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
488
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Benzinin vergisiz litre fiyatı 2.10 TL, mazot ise 2.14 TL. Benzine 2.95 TL, mazota 2.27 TL vergi ekleniyor. Ancak asıl dengesizlik ÖTV'den

Verginin akaryakıt fiyatlarına etkisi resmi raporlara da yansıdı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) raporuna göre, benzinin vergisiz fiyatı mazottan ucuza gelirken işler Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile değişti.

Mazota gelen vergi 2 TL 27 kuruşta kalırken benzine 2 TL 95 kuruş vergi kondu. Avrupa'da benzine en çok vergi konan 3. ülke olan Türkiye'de benzin ile mazot arası vergi oranı farkı yüzde 10'u buldu.

EPDK raporuna göre vergiler çıkarıldığında, haziranda 95 oktan benzinin litresi 2.10 TL, motorinin litresi 2.14 oldu. Türkiye yüksek benzin fiyatında sadece Danimarka'nın arkasında kalırken mazotta da Danimarka, Finlandiya ve Yunanistan'ın ardından en pahalı vergisiz fiyata ulaşıldı.

Bu fiyatta, uluslararası piyasalardaki artan mazot talebinin, benzinin yeterince alıcı bulamamasının yanı sıra Türkiye'ye özgü ulusal marker ve istihdam maliyetlerinin de etkili olduğu belirtildi. Türkiye'deki Kaçak da vergisiz akaryakıt maliyetlerini artırıyor.

Vergisiz hali mazottan ucuza gelen benzin, vergilerden sonra haziran sonu itibariyle İstanbul'da 5.11 TL'ye çıkarken mazot 4 TL 46 kuruşta kaldı. Türkiye'de satılan benzinin yüzde 61'ini vergi oluşturdu. Bu oran mazotta yüzde 51.

• Türkiye elindeki benzinin fazlasını dış ülkelere 2.50 dan ihraç ediyor diye duydum bir arkadaşımdan...
  • quote:

Orijinalden alıntı: UçKutusundakiDelik

Türkiye elindeki benzinin fazlasını dış ülkelere 2.50 dan ihraç ediyor diye duydum bir arkadaşımdan...

Yanlış
    Litresi 1,5 TL' den veriyor.
    EMekli Gümrük Müdürü söylemişti.
  • Yakın bir gelecekte dizel motorun pek bir anlamı kalmayacak sanırım
  • Israil devlet teroru yapiyor diyen zati sahsiyetin hukumetide devlet soygunculugu yapiyor. Bunun adi dupe duz soygunculuktur. Devletin yetkisini kotuye kullanarak halki soymaktir.
  • Benzin 5.11 lira ama kimsenin 5 lira benzine verdigini dusunmuyprum.
    Sirket ustune alindiginda %18 kdv bir de arac tanima sistemi ile de %7 oradan zaten 4 liranin altina iniyor. Burasi turkiye herkes bir yolunu buluyor.

Edit: ne kadar cok eksilerseniz benzin o kadar ucuzluyormis. Allah askina bir muhasebeciye gidin cok vergi odediginizden sikayet edin araba alirken cok vergi veriyorum benzin alirken cok vergi veriyorum bana bir yol yontem gosterin diyin. En kotu ihtimalle bir sahis firmasi kurdugunuzda nelerden yararlanabiliyorsunuz sorun ogrenin. Cehaletinizin bedelini fazladan para vererek odemeyi seviyorsaniz diyecek birseyim yok. Eksilemeye devam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kaygerya -- 25 Temmuz 2014; 15:20:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kaygerya

Benzin 5.11 lira ama kimsenin 5 lira benzine verdigini dusunmuyprum.
    Sirket ustune alindiginda %18 kdv bir de arac tanima sistemi ile de %7 oradan zaten 4 liranin altina iniyor. Burasi turkiye herkes bir yolunu buluyor.

Ben 5,1 TL veriyorum benzine.

• Bir de bi ara fazla kalan benzinin litresini 1 liraya mı ne Avrupa'ya satmıştı sayın yetkililerimiz.

• quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

quote:

Orijinalden alıntı: UçKutusundakiDelik

Türkiye elindeki benzinin fazlasını dış ülkelere 2.50 dan ihraç ediyor diye duydum bir arkadaşımdan...

Yanlış
    Litresi 1,5 TL' den veriyor.
    EMekli Gümrük Müdürü söylemişti.

o müdür ne zaman emekli olmuş. o tarihe göre konuşuyordur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kaygerya

Benzin 5.11 lira ama kimsenin 5 lira benzine verdigini dusunmuyprum.

Doğru diyorsun,hepimizin şirketi var sonuçta.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kardesim oyle demeyin duble yol yapildi o vergilerle. Tamam arabaya binemiyor olabilirsiniz. Ama olsun ne onemi var koskoca yol var duble hemde borumu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pi -- 25 Temmuz 2014; 13:03:05 >
  • sicakta benzin koklamis arkadas sanirim.forumda herkesin sirket sahibi oldugunu,benzini 4 tl nin altinda aldigini dusunebiliyor.benzinle beraber beyinde buharlaisp ucar mazallah.dikkat etmek lazim

• quote:

Orijinalden alıntı: ozay06

Benzinin vergisiz litre fiyatı 2.10 TL, mazot ise 2.14 TL. Benzine 2.95 TL, mazota 2.27 TL vergi ekleniyor. Ancak asıl dengesizlik ÖTV'den

Verginin akaryakıt fiyatlarına etkisi resmi raporlara da yansıdı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) raporuna göre, benzinin vergisiz fiyatı mazottan ucuza gelirken işler Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile değişti.

Mazota gelen vergi 2 TL 27 kuruşta kalırken benzine 2 TL 95 kuruş vergi kondu. Avrupa'da benzine en çok vergi konan 3. ülke olan Türkiye'de benzin ile mazot arası vergi oranı farkı yüzde 10'u buldu.

EPDK raporuna göre vergiler çıkarıldığında, haziranda 95 oktan benzinin litresi 2.10 TL, motorinin litresi 2.14 oldu. Türkiye yüksek benzin fiyatında sadece Danimarka'nın arkasında kalırken mazotta da Danimarka, Finlandiya ve Yunanistan'ın ardından en pahalı vergisiz fiyata ulaşıldı.

Bu fiyatta, uluslararası piyasalardaki artan mazot talebinin, benzinin yeterince alıcı bulamamasının yanı sıra Türkiye'ye özgü ulusal marker ve istihdam maliyetlerinin de etkili olduğu belirtildi. Türkiye'deki Kaçak da vergisiz akaryakıt maliyetlerini artırıyor.

Vergisiz hali mazottan ucuza gelen benzin, vergilerden sonra haziran sonu itibariyle İstanbul'da 5.11 TL'ye çıkarken mazot 4 TL 46 kuruşta kaldı. Türkiye'de satılan benzinin yüzde 61'ini vergi oluşturdu. Bu oran mazotta yüzde 51.

Nasıl hesap yapıyorlar böyle anlam veremiyorum.

2 TL'lik yakıta 3 TL vergi bindiriyorlar ve bunu 5 TL'nin %60 şeklinde lanse edip asıl olan %150'lik vergiyi gizliyorlar.

2 TL'lik yakıtı 4 TL'ye satsan zaten %100 vergi koymul olurken, 5 TL'ye satıp yakıttaki vergi %60 diyerek kelime oyunu yapmak çok büyük sinsilik yemin ederim.

• yasal hırsızlık düzeni, devlet eliyle soygun!!!
  • 10-15 bin lira fazla verip dizel araç alıcaz bide yakıta daha mı fazla para ödücez? Ne akıllısınız ya.. Dizel aracınız olsa böyle konu açar mıydınız?
  • bu milletin ahını bu kadar alan biri nasıl olurda bu kadar rahat olur bunlarda Allah korkusu olsaydı eğer obur tarafta baslarına ne geleceğını bılırlerdı
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.