Şimdi Ara

Superonline fibere geçtim pişmanım.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
2
Favori
2.695
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şimdiye kadar TTNET adsl 8mbit ve 50gb AKK kullanıcısıydım. Nerdeyse ayın %80 i 3 mbit kullanıyordum kötüydü ama idare ediyordu. En azından vaat edileni alıyordum. Modem olarak Airties 5650 kullanıyordum. Üzerine bağlı diskim vardı ve evin her yerinden erişiyordum. Torrenti de pc açık olmadan bu modemle indiriyordum. Aylık da 300gb civarında kullanımım vardı. İnternet hızımdan olmasa da ev içindeki ağdan memnundum.

Dün itibariyle de uzun zamandır beklediğim Superonline fiber bağlandı. Tarife olarak gece kuşunu seçtim. Downloadı gece yaparım, normal kullanımda da 50gb kotayı geçmem. Bu şekilde de bütün ayı yüksek hızda geçiririm diye planlamıştım. Modem olarak da wan routing özelliği olduğu için airties ı kullanmaya devam ederim diye düşünüyordum.

Ancak tam bir hayal kırıklığı yaşıyorum. Neredeyse olabilecek her açıdan kötü durumda.

Modem olarak giriş seviyesi huawei HG253s modem verdiler. Üzerinde usb portu var. Ayarlardından disk paylaşımını açtım ama ağda paylaşımda disk falan görünmüyor. Fazla da uğraşmadım. Olsa da zaten 1.5mb/sn civarında işe yaramaz bir transfer hızı varmış. Airties varken doğal olarak bu aptal aleti kullanmak istemedim ve şifre için Superonline ı aradım.

İlk sorun Superonline ın xxx@fiber şeklindeki kullanıcı şifresini vermek istememesiydi. Ne yapsam söylemediler. Neyseki dh den birinin yardımı ile arayüzden şifreyi alabildim.

Sonra modemi Superonline da kullanmak için ayarlamaya çalıştım. Ancak bağlantı sağlayamadım. “AC adı” ve “servis adı” kısımlarına ne girmem gerektiğini bilmediğimden boş bıraktım fakat bunu araştırırken sorunun bundan değil superonlineın sadece kendi mac adreslerindeki cihazlara destek verdiğini öğrendim. Mac klonlama olan cihaz gerekiyormuş galiba.

Bu olmayınca elimdeki modemi her ne kadar ortalık kablo çarşısına dönse de statik ip verip router olarak kullanmaya çalıştım. Ama yok bir sürü ayar denedim hiçbiriyle bağlanmıyor.

Ayarlar resimdeki gibi. Burdaki dnsler dışında 213.74.0.1 212.252.114.8 gibi dns ler denedim. Yönlendirilmiş ve köprülenmiş olarak ayrı ayrı denedim. Bağlanmıyor..! Yine de ayarları tam yapabildiğimden emin değilim.

Sorunlar bitti mi tabiki hayır. Torrentten indirme sorunlu. Hız gün içinde yüksek kaynaklı torrentlerde 1-1.5 mb ı geçmiyor. Torrentteki kaynak sorunundan desem değil. Aynı anda birden fazla indirme çalıştırdım toplam hız aynı. Tek başına 1000 ile inen dosya iki tane çalıştırdığımda 500 er kb düşüyor. Ayrıca hız stabil değil. Bazen 1000 ile indiriyor ise bazen 100 le indiriyor. Normal dosya indirme de öyle aynı sunucudan aynı dosyayı indiriyorum bazen 7-8 mb/sn hıza ulaşıyor. Bazen 1.5 mb. Hız testleri de öyle bazen 20 mbit çıkıyor bazen 50. Sebebi de yine torrent. Torrentten dosya indirirken sadece torrent yavaşlamıyor toplam hızınız düşüyor.

Asıl sorun ise gece başlıyor. Superonline ın gece kuşu diye pazarladığı tarifede torrent hızı gece 100kb civarında. Bu resmen dolandırıcılık. Normal dosya indirme hızım da yine gündüze oranla daha kötü.

Bitti mi bitmedi. Fibere geçince oyunlarda falan düşük ping süresi bekliyor insan doğal olarak ama fiber hattı evin içine kadar girmesine rağmen adsl ile neredeyse aynı sürelere sahip.

Sorunlarımın çözümünü bilen varsa bekliyorum. Özellikle router ve torrent sorunları. Superonline fiber destekli hızlı disk paylaşımı olan, ve torrent destekli modem tavsiyelerine de açığım Mesela Airties 5760, Asusun ürünleri vs.

Eğer sorunları çözemez isem bir haftalık süre içinde cayma hakkımı kullanacağım.

Geçmeyi düşünen falan da varsa yukarda yazdığım sorunları bilerek geçsin. TTNETten kötü ne olabilir diyordum bunların yanında hiçbir şeymiş meğer.

Bu da sonuç eskiden tek cihaz vardı şimdi 3 tanesi onun yaptığı işi yapmıyor.

• Ttnete ben de telefonla 50 veriyordum. Zaten kotayı aştıktan sonra ilk birkaç gün 8 olmuş 16 olmuş farketmiyor. En kötüsü de yaşadığım sorunların sorundan çok so ın rezil hizmet politikasının parçası olması. Bir defa benim modemime ne karışıyor. Alsın bir tarafına monte etsin uyduruk modemini.

Muhtemelen yaptıkları kısıtlamaların bir kısmı modem sayesinde oluyor ondan böyle davranıyorlar. Mesela wifi şifremi değiştirdim sms olarak cebime geldi. İsteseler benim ağımdaki paylaşıma açık her türlü dosyaya da ulaşabilirler.
  • Evine kadar GPON terminal geliyor, onlarda MAC kontrolu yok, kullanmak istedigin router firmware guncel mi emin ol, ayarlari kontrol et, servis name olarak farkeder mi bilmiyorum ama Superonline yazdim, bende sorun yok.

Yavaslik ile ilgili, Superonline IP adresi yetismedigi icin Carrier-grade NAT (CGN) sistemi kurmus, bazi IP adresleri bu sistem uzerinden Internet'e cikiyor. Modemin aldigi IP adresi ilehttp://www.whatismyip.com adresinde gorunen IP adresini karsilastir. Farkli ise, buradaki bir Superonline calisanin dedigne gore, musteri hizmetlerini arayip oyun oynuyorum beni "cg nat" IP araligindan cikarin demen gerekiyormus.

Teknik olaylari toparladin mi fiber canavar gibi, pisman kalmazsin..
  • nofearl N kullanıcısına yanıt
    Tamam dostum deniyorum şimdi. Servis adı ve AC adı var modemde. Eğer yapabilirsem çok iyi olur. Sizin modeminiz nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 25 Temmuz 2014; 10:41:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hobar

Tamam dostum deniyorum şimdi. Servis adı ve AC adı var modemde. Eğer yapabilirsem çok iyi olur. Sizin modeminiz nedir?

Statick yerine dinamik yada dhcp seçmelisin vlan dada 0 seçerek bide öyle denermisin 5650 yi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: faststyla94

quote:

Statick yerine dinamik yada dhcp seçmelisin vlan dada 0 seçerek bide öyle denermisin 5650 yi

Obaaaaaaaaaaaaa vlan a 0 girince oldu Superonline routreini kullanmadım üstelik. Hızım da 50 ye geri yükseldi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 25 Temmuz 2014; 10:57:26 >
  • Bende 5650 sahibiyim , başka bir cihaza ihtiyaç duymadan torrent indirme özelliği önceliklerim arasında.Geçen modemi kablosuz olarak acess point modunda yapılandırdığımda ne yaptıysam torrent yüklemesini başlatamadım.
    Ayrıca dün ilk defa notebook'dan kick ass torrent sitesinden indirdiğim linklerle 10 gigabyte veriyi 1 saatte indirdim.
    Download ortalama 4-6 megabyte arası gerçekleşti

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GILMOUR -- 25 Temmuz 2014; 11:10:08 >
  • Gecmis olsun :)
  • Hayırlı olsun
  • Modemle ilgili sorunumu çözdüm şu an. Sayfa açılış hızları bile farklı sanki Geceyi bekleyelim bakalım torrent nasıl olacak? Bunu çözdüysek diğerlerini de çözeriz

@GILMOUR pm attı nasıl yapıldığı ile ilgili buraya yazmayı uygun buldum belki başkasının da işine yarar.

AIRTIES 5650/5760 superonline fiber ayarları:
    (Başlığı google da çıksın diye yazdım )

-Terminalinizden çıkan ethernet kablosunu modemin wan portuna takın.
    -Modemin arayüzüne girip Internet Sekmesinden wan_ethernet_data nın karşısındaki düzenle butonuna basın. Diğerlerinin etkinliğini kaldırabilirsiniz artık.
    -Ayarları aşağıdaki gibi girin.

kullanıcı adı ve şifre için müşteri hizmetleri ile boşuna uğraşmayın. Nasıl alınacağı burada anlatılıyor.
    http://forum.donanimhaber.com/m_94935014/tm.htm

Sonra da huawei modemi bir kenara atın.

Torrent de oldukça verimli çalışıyor.

Gece tarifesi kullanıyor iseniz zamanlamayı bu şekilde ayarlayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 29 Temmuz 2014; 13:17:36 >
  • Solde torrent engelli degilmiydi

• Hobar kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ettim beni büyük bir dertten kurtardın
    Artık modemden torrente devam ederiz:
    Fakat bu modemin bağlantısı 72 megabiti geçmiyor.Huawei ile 150 megabit kablosuz bağlantı kurabiliyordum
    Sizde durum nedir?
  • Bu modemi kullanmak istememin birinci sebebi pc kapalıyken modemin torrent özelliğini kullanmak, ikincisi disk paylaşımı, diğeri de so nun yaptığı kısıtlmaların bir kısmını bu modem sayesinde yapması. 20 olan hızım bunu takınca 50 oldu mesela.

quote:

Fakat bu modemin bağlantısı 72 megabiti geçmiyor.Huawei ile 150 megabit kablosuz bağlantı kurabiliyordum
    Sizde durum nedir?

Kablosuz bende de çok yüksek değil ama kablosuz hıza çok da ihtiyacım yok. Yetiyor bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 25 Temmuz 2014; 12:29:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nofearl

Evine kadar GPON terminal geliyor, onlarda MAC kontrolu yok, kullanmak istedigin router firmware guncel mi emin ol, ayarlari kontrol et, servis name olarak farkeder mi bilmiyorum ama Superonline yazdim, bende sorun yok.

Yavaslik ile ilgili, Superonline IP adresi yetismedigi icin Carrier-grade NAT (CGN) sistemi kurmus, bazi IP adresleri bu sistem uzerinden Internet'e cikiyor. Modemin aldigi IP adresi ilehttp://www.whatismyip.com adresinde gorunen IP adresini karsilastir. Farkli ise, buradaki bir Superonline calisanin dedigne gore, musteri hizmetlerini arayip oyun oynuyorum beni "cg nat" IP araligindan cikarin demen gerekiyormus.

routerdaki default gateway adresi 92 ile basliyor normal ip adresi 176`li. cgn ile alakasi var midir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: positroN

quote:

Orijinalden alıntı: nofearl

Evine kadar GPON terminal geliyor, onlarda MAC kontrolu yok, kullanmak istedigin router firmware guncel mi emin ol, ayarlari kontrol et, servis name olarak farkeder mi bilmiyorum ama Superonline yazdim, bende sorun yok.

routerdaki default gateway adresi 92 ile basliyor normal ip adresi 176`li. cgn ile alakasi var midir?

IP karsilastir
  • hocam yanlış anlama da bu yazdığın ve bitmedi, bitmedi, şeklindede ard arda sıraladığın, sözde sorunları kendi sorun yapmışsın. neden superonline i suçluyorsun?
    hg253 modem ile diski ağ sürücüsü olarak gösteremessin. böyle birşeyide vaadetmiolar zaten. üzerindeki usb den ftp olarak diski gösterebilirsin sadece. ha sen illa ben diski ağda paylaşabileceğim bir ağ sürücüsüne ihtiyacım var dersen, gider nas yada bu özelliği barındıran bi router alırsın.
    torentteki sorunun için bişe demiyorum. çünkü bu konu defalarca tartışıldı. memnun olmayanlar olduğu gibi hiç bir problem yok diye gayet memnunluğunu belirten onlarca kullanıcı var (ki bende onlardan biriyim)
    hadi torrent ile olan sorununu bi tarafa ayıralım, diğerleri tamamen kendi keyfi beklentilerin adına oluşturduğun kendi problemlerin kusura bakma ama bu yazdıklarının superonline ile alakası yok yani.
  • CeNTiLMeN C kullanıcısına yanıt
    Gayet de alakası var. Bunlar superonline ın hizmet politikasının bir parçası ve bunu bilerek yapıyorlar. Başka modem kullanamazsınız diye kullanıcıya yalan söylüyorlar şifreyi vermiyorlar. Ben alternatifleri araştırıp modem sorunumu çözdüm ama olmuyor diye bırakıp buna katlananlar var.
  • quote:

Gayet de alakası var. Bunlar superonline ın hizmet politikasının bir parçası ve bunu bilerek yapıyorlar. Başka modem kullanamazsınız diye kullanıcıya yalan söylüyorlar şifreyi vermiyorlar. Ben alternatifleri araştırıp modem sorunumu çözdüm ama olmuyor diye bırakıp buna katlananlar var.

Birisi senin modemi bildigi icin olay cozuldu, Superonline farkli modemlere tamam dese bu sefer sittin tane markanin sittin tane modeli ile ugrasmak destek vermek zorunda kalacak.. Anormal birsey yok, kablo internet servisleri de direk izin verdigi modemleri kullandirtabiliyor, hatta bazısı modemi taktigin anda kendi firmware yukleyip ozelliklerini kapatabiliyor (yabanci servisler)..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ressi1

Solde torrent engelli degilmiydi

Yok

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yıllarca TTnet kullandım ve bu yıl Şubat ayında Superonline'a geçtim. Ne adil kullanım kotası yiyorum ne de hızımdan şikayetçiyim. 25 mbps desteklemesine rağmen 3.5 mb lara kadar çıkıyor torrentte. TTnet'in beni dolandırmaya çalışmasından sonra ilaç gibi geldi.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.