Şimdi Ara

2004 Fiesta Pert ihtimali Kasko Ne kadar Öder?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
652
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kaza yapalı 4 gün oldu exper yeni bakabildi ve pert olma ihtimali var dediler. Pert olursa ne kadar ücret alabilirim ? 18.500 tl ye almıştım geçen yıl arabayı bu yıl piyasası artmış gibi 20-21 civarı piyasa fiyatını mı verirler? 2004 Ford Fiesta Dizel 111.000 km de daha önce 750tl lik bir hasar kaydı vardı sadece.

• Kasko poliçesinde araç bedeli olarak ne yazıyorsa o miktarı verirler.
  • Sigortacımla görüştüm artık poliçede ara bedeli yazılmadığını söyledi bende poliçeyi inceledim fakat göremedim.

RAYİÇ BEDEL TESPİTİNDE KULLANILACAK REFERANS NOKTALAR:
    Hasar tarihi itibari ile rayiç değer tespitinde donanım seviyesi model yılı, hasar anındaki km'si, daha önceki hasarları, kullanım şekli gibi araç değerini etkileyen kriterler dikkate alınır. Yukarıda belirtilen özellikler dikkate alınarak internet siteleri, muadil araca sahip yetkili/yetkisiz satıcılar ile galerilerden en az 3 adet fiyat alınır ve bu fiyatların ortalaması rayiç değer olarak belirlenir.

Böyle bir madde gördüm poliçede.
  • kasko hangi şirketten benim kaskolarımda hep fiyat yazardı eğer yazmıyorsahttp://www.tsb.org.tr/kasko-deger-listesi.aspx?pageID=631 bu adresten öğrenebilirsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilker484

Sigortacımla görüştüm artık poliçede ara bedeli yazılmadığını söyledi bende poliçeyi inceledim fakat göremedim.

Hasar tarihi itibari ile rayiç değer tespitinde donanım seviyesi model yılı, hasar anındaki km'si, daha önceki hasarları, kullanım şekli gibi araç değerini etkileyen kriterler dikkate alınır. Yukarıda belirtilen özellikler dikkate alınarak internet siteleri, muadil araca sahip yetkili/yetkisiz satıcılar ile galerilerden en az 3 adet fiyat alınır ve bu fiyatların ortalaması rayiç değer olarak belirlenir.

Böyle bir madde gördüm poliçede.

poliçende raiç bedel in nasıl belirleneceği yazar göründüğü üzere. farklı firmalar farklı şekilde belirler ama 3 aşağı 4 yukarı aynı yola çıkar.

itiraz etme farklı exper belirleme hakkınız vardır. düşük fiyat verirlerse muadil araçları sahibinden.com da gösterin.

ancaaaak ince bir ayrıntı var. sahibinden de araç fiyatı ne kadar yüksek olursa olsun kasko değerinin üstünde para vermezler. bir üstteki arkadaş link vermiş.

• Anlamadigim,siz araci kasko yaptirirken odediginiz bedelide bekirlenen kasko bedeli uzerinden odemiyormusunuz.o kasko bedeli zaten fikslenmistir attiginiz imza ve yaptiginiz anlasmayla.onun uzerine dusunup ugrasmaya degecek bisey yokki ortada..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Acenteler kendi sisteminden araç bedelini görebilir ancak müşteriler poliçede rayiç bedel olarak görür.
  • Rayiç bedel yazmıyor poliçede.

Bu madde geçiyor sadece o siteden baktığımda 16.000 tl olarak görünüyor fakat ben 18.500' e almıştım şuan piyasada araç 20.000-22.000 civarı sonuçta kaskonun amacı müşterinin fakirleşmesinin önüne geçmek değil mi ben aynı aracı alamayacağım bir tutar vermeleri ne kadar haklı olur ki? 17 gün oldu kaza yapalı hala experden yanıt gelmemiş pert mi tamir mi olacak diye.
  • kaskoda yazan ki artık yazmıyor araç bedeli hiçbir şey ifade etmez, aracın bedeli şartlara göre hesaplanacak
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozandrl

Anlamadigim,siz araci kasko yaptirirken odediginiz bedelide bekirlenen kasko bedeli uzerinden odemiyormusunuz.o kasko bedeli zaten fikslenmistir attiginiz imza ve yaptiginiz anlasmayla.onun uzerine dusunup ugrasmaya degecek bisey yokki ortada..

kasko bedeli sadece kasko priminin belirlenmesinde kullanılan izafi bir değerdir,

pert olma durumunda o araç onarıldığında ikinci elde kaç para ederse ona yakın bir bedel ödenir, aracın kazadan kaynaklı değer kaybını kasko ödemez, sadece aracı onarmakla ya da onarılmış halinin fiyatını ödemekle yükümlüdür
  • Arif kullanıcısına yanıt
    Anladim,boyle bir durum oldugunu bilmiyordum.ben kasko bedeli aynen.odenir diye dusunmustum.oysaki durum tuketiciyi yinede duduklemek uzere kurulmus bir sistemden ibaretmis..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Anladim,boyle bir durum oldugunu bilmiyordum.ben kasko bedeli aynen.odenir diye dusunmustum.oysaki durum tuketiciyi yinede duduklemek uzere kurulmus bir sistemden ibaretmis..

aynen öyle maalesef
  • quote:

Orijinalden alıntı: Arif

quote:

Anlamadigim,siz araci kasko yaptirirken odediginiz bedelide bekirlenen kasko bedeli uzerinden odemiyormusunuz.o kasko bedeli zaten fikslenmistir attiginiz imza ve yaptiginiz anlasmayla.onun uzerine dusunup ugrasmaya degecek bisey yokki ortada..

kasko bedeli sadece kasko priminin belirlenmesinde kullanılan izafi bir değerdir,

pert olma durumunda o araç onarıldığında ikinci elde kaç para ederse ona yakın bir bedel ödenir, aracın kazadan kaynaklı değer kaybını kasko ödemez, sadece aracı onarmakla ya da onarılmış halinin fiyatını ödemekle yükümlüdür

Ben kazadan önceki değeri neyse onu öder diye öğrenmiştim biraz araştırınca böyle olduğuna emin misiniz Arif Bey? Onarım yapılmıyor sonuçta pert işlemi yapılırsa. Kazadan önceki son km si modeli hasar kaydı gibi özellikleri baz alınarak piyasa değerine bakılır diye söylemişlerdi tanıdıklar...

• quote:

Orijinalden alıntı: ilker484

quote:

Orijinalden alıntı: Arif

quote:

Ben kazadan önceki değeri neyse onu öder diye öğrenmiştim biraz araştırınca böyle olduğuna emin misiniz Arif Bey? Onarım yapılmıyor sonuçta pert işlemi yapılırsa. Kazadan önceki son km si modeli hasar kaydı gibi özellikleri baz alınarak piyasa değerine bakılır diye söylemişlerdi tanıdıklar...

kasko aracınızı onarsa da onarmasa da değer kaybını ödemez, dolayısıyla pert araçların onarılması hem kasko için hem de araç sahibi için ekonomik olmaz... "pert kayıtlıymış" gibi değer görmez ancak hasarsız araçmış gibi de değerlendirilmez

sonuçta o kazada araç pert değil de onarılacak durumda olsaydı ve onarılsaydı piyasada değer kaybedecekti değil mi? kasko onarım masraflarını karşılar ama değer kaybını karşılamaz

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.