Şimdi Ara

PDR HEDEFLEYENLERİN TOPLANMA YERİ(ANA KONU)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
8
Favori
1.694
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet beyler hedefleri göreyim.Bu konu altından hertürlü yardımlaşma yapabiliriz.

Ege'ci bayağı çokmuş :)

Papcsaps-Ege Üniversitesi PDR
    IceWizardd-Ege-Dokuz Eylül Üniversitesi PDR
    Gallifreyan-Ege-Akdeniz Üniversitesi PDR
    Serialkiller-Boğaziçi Üniversitesi PDR
    !! €MR€ !!-Ege-Dokuz Eylül Üniversitesi PDR

Edit:Ne PDR si ya 400k yaptım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bika Software -- 10 Mayıs 2015; 16:03:00 >

• KAYNAK TAVSİYELERİ

YGS Güvender Türkçe SB - YGS-LYS Türkçe Birey SB
    YGS Fem Matematik Konu Özetli SB -YGS Karekök Matematik SB-Birey B Matematik SB
    YGS Fdd Tarih SB - YGS Palme Tarih SB
    YGS-LYS Fem Coğrafya SB - FDD YGS-LYS Coğrafya SB-Doğu Ateş Coğrafya SB
    YGS-LYS Körfez Geometri SB(Temel Zayıf) - YGS-LYS FEM SB - YGS-LYS Karekök SB - Birey B Geometri SB
    YGS-LYS Fem Felsefe Konu Anlatımlı SB
    LYS Güvender Edebiyat Konu Anlatımlı
    LYS Birey Edebiyat SB -LYS Palme EDEBİYAT SB - LYS LİMİT Edebiyat SB
    LYS Fem Edebiyat El Kitabı - LYS Limit Edebiyat EL Kitabı
    LYS Fem Matematik 2 SB - LYS Karekök Matematik 2 SB

YARARLI KONU ANLATIM SİTELERİ

Türkçe ve Tarih için= Körfez Video
    Coğrafya için = Cafer Elitoğ Hoca
    Matematik için = Nejdet Hoca(temel) veya Behzat Hoca(ileri seviye)
    Bu hocalarımızın dersleri paralıdır.
    Geometri için = Tekin Hoca
    Edebiyat için ise Konu Anlatım veya El kitabından halletmenizi öneririm.Video zaman kaybı(bence).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bika Software -- 26 Temmuz 2014; 0:54:03 >

• Psikolojik Danışmanlar olarak mesleğimizin odak noktasının insan olması sebebiyle insanın olduğu her yerde ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yazımızda üniversite sonrası önümüzdeki alternatifler ve bireysel tercih ve ilgi alanımız dönük çalışabileceğimiz meslek alanlarına yer vereceğiz. Böylelikle üniversitelerde okuyan öğrencilerimize yol haritası çıkarmak ve onları aydınlatmak istiyoruz.

Mesleğimizin büyük kitlelere hitap etmesi ve güncel olması sebebiyle öncelikle inancımız bir psikolojik danışman adayının sürekli gelişime açık olması ve öğrencilik yıllarında bu anlamda süreç geçirmesi. Öğrencilik yıllarında peki ne yapmalıyız. Bununla ilgili olarak çalışma alanlarımızı göz önünde bulundurarak farklı alanlarda kısa süreli de olsa staj yapma, gözlem yapma şansımızı yaratmalıyız. Bu hem bizi mesleki anlamda geliştirecek hem de ileriki meslek hayatımız için bir vizyon oluşturma konusunda yarar sağlayacaktır. Dernek ve Sosyal Hizmet faaliyetlerinde etkin yer almanın da bu süreçte yararlı olduğuna şahit olduk ve oluyoruz. Çeşitli üniversitelerin, kolejlerin ve PDR Derneğinin düzenli olarak yaptıkları kongre, sempozyum, seminer, çalıştay vs. etkinliklere katılmanın ve mesleki kaynaşmanın sağlanmasının da önemini biliyor ve öneriyoruz. Alanımız psikoloji, eğitim ile ilgili kitaplar okumak, film ve dizi izlemek gibi kişisel ve yararlı faaliyetlere de önem göstermeliyiz. Ki unutmamız gerekir ki iyi bir psikolojik danışman sadece psikolojik film veya dizi izleyen değil, insanın içinde olduğu her şeyde ders çıkarabilen ve ayrıntıları yakalayan bireydir. Aynı şekilde sadece alan kitapları değil roman okuyarak da kişisel tahliller ve ilişkiler hakkında bir şeyler çıkarmak iyi bir psikolojik danışmanın hedeflemesi gereken şeylerdir. Bu konuda kendimize sınır ve kısıt çizmeden hareket etmeli ve yaşantı olan her yerde bulunmalıyız. Gezi ve gözlem, insanları tanımak, gözlemlemek, yazı ve şiir yazmak, fotoğrafçılık, resim yapmak, dans ve drama, tiyatro gibi birçok sosyal etkinlikte bu hedef planlarımız arasında olmalıdır diye düşünüyorum.

Türk PDR Derneği’ne göre Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanının Okul Psikolojik Danışmanlığı, Rehabilitasyon Psikolojik Danışmanlığı, Kariyer Psikolojik Danışmanlığı, Ruh Sağlığı Psikolojik Danışmanlığı, Evlilik ve Aile Psikolojik Danışmanlığı gibi beş alanda ülkemizde gelişimi gözlenmektedir (Kaynak: Türk PDR Derneği).

Psikolojik Danışmanın Çalışma Alanları

1. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda (Okulöncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise) “Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen” unvanıyla çalışabilirler.

2. Özel Eğitim Kurumları’nda (Okulöncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise) “Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen” unvanıyla çalışabilirler.

3. MEB Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde “Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen” unvanıyla çalışabilirler.

4. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla çalışabilirler.

5. Üniversitelerin Akademik Personel Kadrolarında Ve Üniversitelerin Psikolojik Danışma Birimlerinde Psikolojik Danışman” unvanıyla çalışabilirler.

6. Özel Psikolojik Danışma Merkezleri ve Psikokoterapi Merkezlerinde “Psikolojik Danışman” ve uzmanlıklarına göre Psikoterapist unvanıyla çalışabilirler.

7. Yüksek Lisans yaparak tercih ettikleri alanlarda uzmanlaşabilirler. Uzmanlaştıkları alanlarda uzmanlık derece ve unvanlarına göre çalışabilirler. Aynı zamanda Odyoloji Yüksek Lisansı yaparak da kamu ve özel sağlık kuruluşlarında “Odyolog” olarak görev alabilirler.

8. Askeri Liseler, Astsubay Meslek Yüksek Okulları, Harp Okulları ve Türk Silahlı Kuvvetleri Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimlerinde görev alabilirler.

9. Dershane ve Etüt Merkezlerine “Psikolojik Danışman/Rehber Öğretmen” unvanıyla çalışabilirler.

10. Aile ve Çocuk Mahkemelerinde kadrolu olarak Pedagog, Sosyal Hizmet uzmanı ve Bilirkişi olarak çalışabilirler.

11. Denetimli Serbestlik Şubeleri ve Cezaevlerinde “Pedagog” unvanı ile çalışabilirler.

12. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki Polis Akademisinde, Polis Meslek Yüksekokullarının Psikolojik Danışma Merkezlerinde, Rehberlik ve Danışma Büro Amirliklerinde, Çocuk Şube ve Büro Amirliklerinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla çalışabilirler.

13. Sosyal Hizmetler Kurumu’na bağlı kreş, anaokulu, yurtlar, toplum merkezlerinde “Psikolojik Danışman” ve “Sosyal Hizmet Uzmanı” olarak görev alabilirler.

14. Aile Danışma Merkezleri’nde “Aile Danışmanı” olarak görev alabilirler.

15. Özel Şirketler, Sağlık Kuruluşları ve İşletmelerin İnsan Kaynakları ve Eğitim Birimlerinde “Psikolojik Danışman”, “İnsan Kaynakları Uzmanı”, “Kariyer ve Yönetim Danışmanı”, “Eğitim Danışmanı”

16. Uzmanlaşarak Eğitim ve Koçluk Merkezlerinde Eğitim Danışmanı, Koç (Yönetim Koçu, Eğitim Koçu, Öğrenci Koçluğu vb.) olarak çalışabilirler.

17. Diyanet İşleri Bakanlığı, Spor ve Gençlik Bakanlığı gibi bazı bakanlıklarda “Psikolojik Danışman” kimliği ile alım yapmaktadırlar.

18. Anaokulu ve Kreşlerde “Psikolojik Danışman” ve “Kurum Müdürü” unvanlarıyla iş imkânları olmaktadır.

Alıntıdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bika Software -- 25 Temmuz 2014; 18:28:10 >

• Umarım kazanırsın dostum, bende bu sene yerleştim bakalım
  • Yukarı!
  • Bir sayısalcı olarak soruyorum bu bölüm ne iş yapar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yukarıda bilgileri girdim hocam okuyabilirsiniz.
  • Ben bu yıl ÇUKUROVA PDR kazandım,elimden geldiğince bilgilendirme,yönlendirme yapabilirim.
  • çay içip odalarında oturuyorlar
  • Bende pdr istiorum hemde çok öncelikli gitmek istediğim üniversite ler ege ve 9 eylül bunlar olmazsa pamukkale yada adnan menderes inşallah hayırlısı hakkımızda

• ege yazıyorum seni
  • Beni de yazarmısın lütfen.

Akdeniz veya Ege istiyorum
  • pdr hedeflemiyorum ama bi köşede kalsın
  • Boğaziçi pdr istoyorum
  • Ben sakarya makine kazandım bu sene ama aklımda bu bölüm ilk sene okurken hazırlanmayı düşünüyorum. Beni de ekleyebilirsin hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi !! €MR€ !! -- 20 Ağustos 2014; 14:01:49 >
  • !! €MR€ !! kullanıcısına yanıt
    Hedefiniz hangi üniversite hocam?
  • Muhtemelen ege veya dokuz eylül. Şimdi de kpssye çalışıyorum atanabilecek kadar puan alırsam uğraşmam benim durum belli olmaz.
  • Yaz hocam beni de DOKUZ EYLÜL ÜNİV PDR !!!
  • ESOGU-PDR sizce bu yıl pdr sıralaması ve puanlari ne olur

• Pdrciler ne yaptınız ygsde?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.