Şimdi Ara

Apple yılın ikinci çeyreğinde beklentilerin altında kaldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
449
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Apple yılın ikinci çeyreğinde beklentilerin altında kaldı

Çeyrek yıl bilanço açıklamaları arasında en merak edilenlerden birisi olan Apple, yılın ikinci çeyreğine ait mali tablolarını paylaştı ve Wall Street beklentilerinin bir miktar altında kaldı.

Firmanın yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği toplam gelir rekor kırarak 37.4 milyar dolara ulaşırken, kar ise yıl bazında yüzde 12.3 yükselerek 7.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Firmanın bu çeyrekteki kar marjı ise yüzde 36.9'dan yüzde 39.4'e yükseldi. 

Cihaz satışları asıl olarak beklentilerin altında kalan kısım oldu. Firmanın iPhone sevkiyatları yıl bazında yüzde 12.7 yükselerek 31.2 milyona ulaştı. Analizlerde satışların 36 milyona çıkabileceği belirtiliyordu.

iPad satışları ise üst üste ikinci üç aylık dönemde de düşüş gösterdi ve firma tarihinde bu ilk kez yaşandı. Geçen yıl aynı dönemde 14.6 milyon adet satan iPad modelleri bu çeyrekte yüzde 9.2 azalarak 13.28 milyon sevkiyat rakamına geriledi. Yine analizlerin beklediği rakam 14-15 milyon arasındaydı.

MacBook Air ve iMac serisine eklenen uygun fiyatlı modellerin etkisiyle Mac ailesi güçlü satışlara imza attı ve yıl bazında yüzde 17.6 yükselerek 4.4 milyon sevkiyat rakamına ulaştı. Apple'ın tüm cihaz satışlarının yüzde 59'u ABD dışında gerçekleştirildi. 

Hisse senetleri bu çeyrekte 1.28$ kazandıran Apple toplamda 10.3 milyar doları da kasasına koydu. Kasadan 8 milyar dolar ise kar payı ve yeniden hisse alımı olarak çıktı. Apple'ın üçüncü çeyrekteki beklentileri ise 37-40 milyar dolar arası gelir, yüzde 37-38 kar marjı olarak açıklandı.  

Kaynak:http://appleinsider.com/articles/14/07/22/apple-falls-short-of-expectations-with-77b-in-profit-on-sales-of-352m-iphones-133m-ipads

• Asil vurus tabiki son ceyrekte amma velakin su yuvarlatilmis kenarli tasarimi kullanmasa iyi olacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Pek çok firma eski karlarını yakalamıyor çünkü piyasa doydu. Firmalar yeni ürünlerinde de çığır açacak özellikler ortaya koymayınca satışlar beklentinin altında kalıyor. Ama Apple, yeni İphone ile, Samsung'da Galaxy F ve Note 4 ile satışlarını arttıracaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: McLaren64

Pek çok firma eski karlarını yakalamıyor çünkü piyasa doydu. Firmalar yeni ürünlerinde de çığır açacak özellikler ortaya koymayınca satışlar beklentinin altında kalıyor. Ama Apple, yeni İphone ile, Samsung'da Galaxy F ve Note 4 ile satışlarını arttıracaktır.

Güzel yorum.
  • Millet yeni iPhone'u bekliyor. iPhone 6'nın çıkmasıyla satışlar artacaktır muhtemelen.

• Bu apple, enron gibi şişirme taktiği kullanıyor bence. En sonunda patlayacak ki ne patlayacak.

• Yeni iphone gelecek olmasi satislari dusurmus bence eylulden sonra yeniden yukselir.

• ya sanki zarar açıklamışlar gibi bir hava var hem konuda hemde yorumlarda beklentilerin altında kalmış adamlar bu zamana kadarki en büyük iphone satışlarını yaptı herşeyden oldukça memnunlar en çok karı yapmışlar geçen seneden daha iyi bir yıl geçirmişler daha ne bekliyorsunuz bir firmadan anlamadım :) ve son çeyrekte yeni cihazları çıkıcak yıl bitmedi daha :)

• Cunku artik cok fazla akilli telefon-tablet piyasada ve uretimi karsilayacak kadar insan kalmadi.
    Artik o eski fahiş kar rakamlari sadece hayal olarak kalacak.
    Mesela samsung note4 ile gorecek bunu. Ama apple garip bir firma. Sade bir telefonu milyonlara satabiliyor. Dedigim sey apple icin de gecerli olacak ama ne kadar olacak. .

• Eğer konu; "Apple yılın ikinci çeyreğinde rekor kırdı. iPhone satışları %12.7 arttı. iPad satışları %9.2 geriledi, Mac satışları tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Gelir 37.4 milyara ulaşarak yıl bazında %12.3 artış gösterdi. Wall street'in beklentisinin biraz altında kalsada Apple yükselişe devam ediyor." Gibi bir anlatım tarzında olsaydı yorumlar çok daha farklı olurdu. Bu insanların bu kadar kolay yönlendirilmesine anlam veremiyorum. Alt tarafı Wall Street bir tahminde bulunmuş. İyi o zaman bende çeyrek bazda 100 milyon iPhone satışı bekliyoruz diye bir tahminde bulunayım, Apple'da 31.2 milyon iPhone sattı diye batsın. Biraz okuduğunuza dikkat edin lütfen. Adamların satış rakamları gerçekten muthiş. Bu kadar rakibe karşı büyümesinin hala bu denli büyük olmasıda bence başarıları sayesinde. Saygılarımla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0tyldrm0 -- 23 Temmuz 2014; 18:36:19 >
  • Apple dalga geçmeyi bırakıp yeni iPhone 6'ya adam gibi çalışmalı yoksa aynı tas aynı hamamı kimse almaz.
  • "aynı tas aynı hamam kimse almaz"

firma 32 milyon telefon satmış kimse almaz diyor ya :D
    başlığı okuyup geri kalanı okumayıp üstüne yorum yapınca böyle bir sürü komik yorum çıkıyor ortaya

• quote:

Orijinalden alıntı: byhose

Bu apple, enron gibi şişirme taktiği kullanıyor bence. En sonunda patlayacak ki ne patlayacak.

Anlayamazsin

• Tahminlerin altinda kalmis ama Apple'in tahminimin üstünde bir kär elde etmis

• plastik iphone5 çıkarmasaydı normal iphone dan daha ucuza mâl olmasına rağmen daha pahalıya sattığı için hiçbi halt yapamadı 5s LG G2 kadar konuşulmadı

• 6 bekleniyor bu durum çok normal.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sıkıntı yok. Ortalığı yakıp geçecek.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • büyük ekranlı iphone satış rekorları kıracaktır yine
  • Zevkler renkler tartışılmaz mı desem yoksa popülarite bu adama her şeyi yaptırır mı desem yoksa kapitalizm işte tam da Apple'dır mı desem bilemedim.

Önüne gelen iphone şöyle müthiş, böyle mükemmel, anfroid ne öyle kasa kasa hiç bir şey yapamaz dediler dediler gittik Batum'dan i5s aldık 1400 lira bayıldık.
    Neyse sevdiğim gibi " telefon " boyutunda güzel ele sağlam gelen malzemesi, işçiliği vs hakketen güzel telefon.
    Ama hani androidden müthiş hızlı olması gerekiyordu.
    Hiç bir fark yok z1 ile aynı hızda.
    Hani iphone hiç kasmaz, kitlenmezdi z1 de ancak bu kadar kitleniyordu.
    Kamerası gerçekten müthiş ama pcde z1 ile çekilenler daha güzel duruyor ama telefonda bakınca i5s daha güzelmiş gibi geliyordu.
    Arkadaş müzik atmak neden bu kadar işkence bir de bunu anlayamadım.
    Benim gibi kendini bu konularda bilen sanan birisini bile kandırdınız ya demekki harbiden işini iyi yapıyor Apple.
    Öyle bir algı oluşmuş ki insanlarda Apple ise yaslan arkadan dünya da daha iyisi yok.
    ALAKASI YOK bir daha da iphone alırsam 2 olsun.
    Ben yandım siz yanmayın gidin bir arkadaşınız falan benim gibi kanmış almıştır bir kaç gün deneyin nasıl zor olduğunu anlayın.
    Yazık günah yerden toplamıyoruz bu paraları en çokda bizim gibi ülkelerde satış patlaması yapıyor adamlar.
    Bak nasıl dolmuşsam artık ilk iphone haberinde patladım.

• Umarım bu yahudi firması en kısa zamanda batar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.