Şimdi Ara

Fulbright Bursu Bilgilendirme Basligi - Amerika'da Yuksek Ogrenim - Son Başvuru 9 Nisan. (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
667
Cevap
235
Favori
47.434
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
66 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eve dönünce tekrar cevaplayacağım arkadaşlar; ama bazı soruları cevaplamıştım onlara bakabilirsiniz isterseniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Max_Kolesne kullanıcısına yanıt
    Yolun açık olsun, umarım ileride iyi bir yerlere gelirsin.
  • @zamanmekan.

Merhabalar, bazılarını daha önce yazdıklarımdan kopyala yapıştır yapacağım.

süreç: "Hocam ben 2013/2014 öğretim yılında üçüncü sınıfken 21 Mart 2014'te başvurumu yaptım. Başvuru sonuçları 3 Haziran'da açıklandı ve mülakata çağrıldım. Mülakat alan alan farklı günlerde oluyor, benimki 23 Haziran'da oldu. 11 Temmuz'da da mülakat sonuçlarını açıkladılar. 24 Temmuz'da oryantasyonu var. Bu sene ODTÜ'de bir sene daha okuyup mezun olacağım, 2014-2015'te de buradayım yani. Gelecek sene Ağustos/Eylül ayı gibi (2015) kabul edildiğim okula gideceğim. Süreç böyle işliyor yani. Mart 2014'te başvuran Eylül 2015 gibi gidiyor. Sizin yazdığınız maddede de büyük ihtimal benim bu bursu 2015-2016'dan sonraya erteleme şansımın olmadığı belirtilmiş. "

Şartlar: 3'ün üstünde not ortalamanız olduktan sonra ve de son 2 senede Amerika'da 6 aydan fazla bir süre geçirmediyseniz başvurabiliyorsunuz. Başka bir şartı yok diye biliyorum. Tabii Amerikan vatandaşıysanız, orası için yeşil kartınız falan varsa da başvuramıyorsunuz o ayrı.

İlk aşamada iki tane niyet mektubu tarzı yazıyorsunuz ve oldukça uzun bir başvuru formu dolduruyorsunuz. Eğer ondan geçmeyi başarırsanız mülakata çağırıyorlar. Herhangi bir sınava girmeniz gerekmiyor yani. Eğer bursu alırsanız TOEFL ve GRE sınavlarına girmeniz gerekiyor zira okullar başvurularda bu sınavların sonuçlarını görmek istiyorlar.

Okul: Daha belli değil, komisyonla birlikte belirlencek okullara başvuru yapılacak. Şu an sadece bursu kazandım, önümüzdeki bir sene içerisinde de okul belli olacak.

@genle yüklü gemi

Evet hocam doğru hatırlıyorsunuz, ben de gittiğimde zaten yeni nesil konsollara ilgi göstermeyi planlıyordum :)

@miko_miko

Burada siyaset bilimi ve kamu yönetimi okuyorum. Yüksek lisansım siyaset sosyolojisi alanında olacak ve sosyal hareketler çalışacağım. Daha çok orta doğu üzerine yoğunlaşacağım ve uluslararası etkilerini araştırmaya çalışacağım.

@Nieuprzejmy

Çok teşekkürler hocam :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Max_Kolesne

@Fishermanx

Hocam öncelikle çok teşekkür ederim. Ben açıkçası ortalamanın çok büyük bir faktör olduğunu düşünmüyorum. En başta başvuru yaparken göze çarpıyordur en fazla, ama özellikle Amerikan üniversiteleri not ortalaman dışında senin CV'ne, araştırma geçmişine, katıldığın topluluklara, çalıştığın yerlere, yaptığın aktivitelere (spor, müzik falan), TOEFL ve GRE/GMAT skorlarına, ve "neden orası?" sorusunu nasıl cevaplayıp oraya göç etmeni meşru bir zemine nasıl yerleştirdiğine bakıyorlar. Yani not ortalaması dışında çok çok fazla şey var bence :) Benim aklıma gelmeyen, bilmediğim başka kriterler de vardır kesin.

Teşekkür ederim cevabın için biraz umut oldu bana :) Peki bu kriterlerde bahsettiğin topluluk , aktivite , araştırmalar derken ne gibi şeylerden bahsediyorsun ve tavsiye edebiliceğin etkisi yüksek olan onların özellikle dikkat ettiği şeyler nelerdir ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Fishermanx

quote:

@Fishermanx

Hocam öncelikle çok teşekkür ederim. Ben açıkçası ortalamanın çok büyük bir faktör olduğunu düşünmüyorum. En başta başvuru yaparken göze çarpıyordur en fazla, ama özellikle Amerikan üniversiteleri not ortalaman dışında senin CV'ne, araştırma geçmişine, katıldığın topluluklara, çalıştığın yerlere, yaptığın aktivitelere (spor, müzik falan), TOEFL ve GRE/GMAT skorlarına, ve "neden orası?" sorusunu nasıl cevaplayıp oraya göç etmeni meşru bir zemine nasıl yerleştirdiğine bakıyorlar. Yani not ortalaması dışında çok çok fazla şey var bence :) Benim aklıma gelmeyen, bilmediğim başka kriterler de vardır kesin.

Teşekkür ederim cevabın için biraz umut oldu bana :) Peki bu kriterlerde bahsettiğin topluluk , aktivite , araştırmalar derken ne gibi şeylerden bahsediyorsun ve tavsiye edebiliceğin etkisi yüksek olan onların özellikle dikkat ettiği şeyler nelerdir ?

Hocam sizi cevaplayıp bilgileri ilk mesajda derleyeceğim ancak biraz yoğunum. En kısa zamanda yapacağım.

Bunun yanında oryantasyon toplantısı oldu ve baya bir şey öğrendik işleyişle ilgili. Okul seçimi konusunda özellikle. Ve 2 sene kuralıyla ilgili. Bunları da ilk mesaj düzenlemesinde belirteceğim. Spesifik sorunuz olursa çekinmeyin :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Konuyla ilgili bildiğin açıklamaları link olarak ilk mesaja eklesen çok iyi olur.Merak eden çok kişi vardır
  • quote:

Orijinalden alıntı: by__onder

Konuyla ilgili bildiğin açıklamaları link olarak ilk mesaja eklesen çok iyi olur.Merak eden çok kişi vardır

Düzenleyeceğim hocam ilk mesajı bugün ya da yarın

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fishermanx

quote:

@Fishermanx

Hocam üniversitede katılacağınız topluluklar ve oralarda yapacağınız yöneticilikler, bir spor ya da müzik etkinliği, üniversite hayatınız boyunca yaptığınız araştırma aktiviteleri gibi şeyler. Örneğin ben sosyal hareketler çalışmak istiyorum ve bugüne kadar okulda yaptığım ödevler de bu yöndeydi, bu da araştırma yönü oluyor işte :)

Bayram nedeniyle ve bursla ilgili yapmam gereken bazı işler nedeniyle hala düzenleyemedim ilk mesajı, en kısa zamanda halledeceğim.

• Arkadaşlar öncelikle oryantasyondan yeni bilgiler:

Eğitiminize devam ettiğiniz sürece ABD'de kalabiliyorsunuz, yani mesela yüksek lisansa gittiiniz sonra doktoraya devam etmeniz gerekiyor, o noktada iki sene kuralı da erteleniyor. İki sene kuralı da şöyle işliyormuş, ABD'den ayrıldıktan sonra tekrar oturma izni alabilmek için Türkiye'de iki sene geçirmeniz gerekiyormuş. Ancak başka bir yere gitmenizde de bir engel yok, yani çok rahat bir şekilde Avrupa'ya gidebilirsiniz örneğin. ABD'den oturma izni almak için de toplamda Türkiye'de iki sene geçirmeniz gerekiyor, Türkiye'ye 2 gün giriş yapsanız o bile sayılıyor. Ben doktoramı ya da post-doktoramı Avrupa'da yaparken arada bir geldiğimde tamamlarım diye düşünüyorum :)

Okul seçiminde iki yol var, birincisi IIE (Institute of International Education) adlı kuruma tüm belgelerinizi ve niyet mektuplarınızı yolluyorsunuz, okul tercihlerinizi de yolluyorsunuz, onlar size genelde sizin önerdiğiniz okulların da içinde bulunduğu 4 okulluk (doktora için 5) bir liste öneriyorlar, bu listeyi kabul ettiğiniz anda okullarla tüm iletişiminiz yasaklanıyor ve her şeyi IIE hallediyor sizin için. Ek bir burs gerekiyorsa ona bile IIE başvuruyor. IIE yolu ile başvuru seçerseniz siz hiçbir şey yapmıyorsunuz yani; ancak pek özgür de değilsiniz. Yine IIE yolunda iki adet bireysel başvuru hakkınız da bulunuyor. Öbür yol ise tamamen bireysel başvuru. Bunda özgürsünüz; ancak hem tecrübeli bir kurumun tecrübesinden yararlanamıyorsunuz, hem gerek başvuru ücretleri, gerek sınav ücretlerini ödemeniz gerekiyor, hem de her okul için ayrı ayrı başvuru dosyası hazırlamanız gerekiyor. IIE'nin önerdiği listeye itiraz pek hoş karşılanmıyormuş, IIE istemediğiniz yerleri seçtiyse tek yapabileceğiniz iki bireysel başvuru hakkınızı kullanmak.

Uçak biletleirni direkt komisyon alıyor verdiğimiz tarihlere göre, ancak ABD kökenli havayollarından alıyorlar biletleri.

Seçildikten sonra başvuru yapılan sistemi size tekrar açıyorlar ve oradan düzeltmelerinizi yapabiliyorsunuz; ancak bursa kabul aldığınız konu dışında bir konuya hiçbir şekilde başvurmanıza izin vermiyorlar. Mülakatta hnagi konu üzerinde konuştuysanız o konu olması gerekiyor.

1300 üstü kişi başvurmuş, 400 civarı kişi mülakata çağrılmış, 66 kişi seçilmiş. Yaklaşık 20si ODTÜlü, toplam 60 kişi ise Ankara-İstanbul'dan gelme. Bunun yanında Çanakkale falan da var, yani her yerden girilebiliyor gördüğüm kadarıyla.

Her alandan bir kişi seçilmiş, ancak bu bölüm olarak değil. Örneğin ben sosyal hareketler çalışacağım, bu o alandan tek kişi seçildiği anlamına geliyor. Mesela diyetetik bölümünden sporcu beslenmesine başvuran 10 kişi oldu, hepsi mükemmel olsa bile 1 en fazla 2 kişi alıyorlarmış. Yani kendi alanında en iyi gördüklerini alıyorlarmış. Bu nedenle pek çok okul birincisi de eleniyormuş hatta.

Şu an bizden TOEFL ve GRE'ye girmemizi bekliyorlar ve iyi okullara gidebilmemiz için TOEFL'dan 95 üstü almamızı bekliyorlar.

• takipteyiz
  • Takipçiler için: master ile ilgili ek bilgi: eğer master olarak kabul aldıysanız master+doktora birleşik programlara başvuramıyorsunuz. "Terminal" adı verilen iki senelik master programlarına başvurmanız gerekiyor. ABD'de bazı okullar master başvurusu almayıp direkt doktora başvurusu alıyor ama ikinci sene sonunda master derecesi de veriyor, bunlara başvurulmuyor işte :)

• Hocam peki bahsettiğiniz toefl ve gre den çok iyi dereceler yaptıktan sonra dünyanın sayılı üniversitelerinden birine gidip orada yükseklisans yaptıktan sonra bir firmayla anlaşıp çalışma izni felan almıyor musunuz?Yani misal ben bilgisayar mühendisliği konusunda yükseklisans yaptıktan sonra türkiyeye dönme zorunluluğum mu var?Orda böyle slikon vadisinde büyük bir firmayla çalışmaya devam edemez miyim?İlla 2 yıl dönüş mü yapmak lazım?Hayallerimiz büyük

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zamanmekan. -- 6 Ağustos 2014; 17:01:09 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zamanmekan.

Hocam peki bahsettiğiniz toefl ve gre den çok iyi dereceler yaptıktan sonra dünyanın sayılı üniversitelerinden birine gidip orada yükseklisans yaptıktan sonra bir firmayla anlaşıp çalışma izni felan almıyor musunuz?Yani misal ben bilgisayar mühendisliği konusunda yükseklisans yaptıktan sonra türkiyeye dönme zorunluluğum mu var?Orda böyle slikon vadisinde büyük bir firmayla çalışmaya devam edemez miyim?İlla 2 yıl dönüş mü yapmak lazım?Hayallerimiz büyük

Yok hocam, yani teoride o engelin kaldırılma şansı var ancak pratikte hiç gerçekleşmemiş diye biliyorum. Anca ülkede nükleer savaş çıkması falan gerekiyor :) ancak zorunluluk Türkiye'ye dönme değil, ABD'ye çalışma izni alamama sadece. Yani dünyada başka herhangi bir yere gidebilirsiniz. Sadece ABD'de çalışma izni için Türkiye'de iki sene geçmesi gerekiyor.

Bunun yanında bursun prestijini düşünürsek ABD'de bu burs ile yapacağınız bir master, doktora ileride size dünyanın her yerinde kapıları açacaktır. Özellikle akademi alanında ilerlemek isterseniz fulbright'ın referansı dünyanın her yerinde çok güçlü.

Hepsinin yanında burs bile olsa Harvard, Stanford ve bu tarz okullara girebilmek çok yüksek gre ve TOEFL skorlarıyla da çok çok zor. Yani her konuda kusursuz bir aday olmanızı bekliyorlar, sadece yüksek sınav sonuçları değil :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Max_Kolesne -- 6 Ağustos 2014; 19:12:55 >

• Anladım hocam çok teşekkür birkaç sorum daha olacak;

Peki sizin hangi üniversiteye girmeniz gerektiğine iie(tam yazılışını bilmiyorum kusuruma bakmayın) mi karar veriyor?Yani o 4 okulluk teklifi kabul ettikten sonra 'hangisi gelirse' mi deniyor?

Eğer öyleyse stanford,harvard gibi okulla öğrenci yerleştirmiş mi bu kurum?Yani çok zorda olsa imkan var mı?

Siz hangi okulları yazmayı düşünüyorsunuz?Harvard felan var mı kafanızda?Sınavlara henüz girmemişsiniz ama çok yüksek bir derece yaptığınızı farzederek soruyorum

Birde bu kuruluşun prestiji okulların kabul almasında çok etkili mi?Yani bireysel başvuruyla bu kurumla başvurmanın farkları nelerdir?Çünkü sonuçta tam özgür olamıyorsunuz onların önerdiği bir okula gitmek zorundasınız anladığım kadarıyla.

Birde niyet mektubunda nelerden bahsettiğiniz biraz açar mısınız?

Son olarak lisans eğitiminizde hiç bir paper ya da proje hazırladınız mı bunun etkisi ne kadardır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zamanmekan. -- 7 Ağustos 2014; 0:44:48 >

• quote:

Anladım hocam çok teşekkür birkaç sorum daha olacak;

Peki sizin hangi üniversiteye girmeniz gerektiğine iie(tam yazılışını bilmiyorum kusuruma bakmayın) mi karar veriyor?Yani o 4 okulluk teklifi kabul ettikten sonra 'hangisi gelirse' mi deniyor?

Eğer öyleyse stanford,harvard gibi okulla öğrenci yerleştirmiş mi bu kurum?Yani çok zorda olsa imkan var mı?

Siz hangi okulları yazmayı düşünüyorsunuz?Harvard felan var mı kafanızda?Sınavlara henüz girmemişsiniz ama çok yüksek bir derece yaptığınızı farzederek soruyorum

Birde bu kuruluşun prestiji okulların kabul almasında çok etkili mi?Yani bireysel başvuruyla bu kurumla başvurmanın farkları nelerdir?Çünkü sonuçta tam özgür olamıyorsunuz onların önerdiği bir okula gitmek zorundasınız anladığım kadarıyla.

Birde niyet mektubunda nelerden bahsettiğiniz biraz açar mısınız?

Son olarak lisans eğitiminizde hiç bir paper ya da proje hazırladınız mı bunun etkisi ne kadardır?

- IIE doğru yazmışsınız :) 4 okulluk teklifi kabul ettikten sonra siz de iki tane bireysel başvuru yapacaksanız onlara bildiriyorsunuz, toplam 6 okul oluyor. Bu okullar sıralanmış bir biçimde oluyor, mesela siz bireysel yaparken diyorsunuz ki: "bu okul bneim 2. tercihim olsun". Sonrasında da mesela 4. sıradaki okuldan kabul geldi, 1. sıradakini beklemek istiyorum dediğinizde bir sıkıntı olmuyor; ancak 1. sıradaki okuldan kabul geldiğinde "bekleyin biraz daha" derseniz "hayrola, bu okul 1. sırada değil miydi noluyor?" diyorlarmış :)

Okul yerleştirmesiyle ilgili sıkıntınız ve çekinceniz varsa bireysel başvuru daha iyi tabii.

- Harvard, Stanford'a yerleştirmiştir tabii, yani Amerikan Kongresinden kaynak alan, dünya üzerindeki tüm Fulbright bursiyerleirni yerleştiren bir kurum bu. Hani "kurum" dediğimde gözünüzde küçük bir şey canlanmasın, bildiğiniz hükümet kurumu. Bize yaptıkları webinarda tercihlerinin "gerçekçi" olduğundan ve kişiye özel olduğundan çok bahsettiler. Yani eğer sizin akademik ve finansal olarak o okullara uygun olacağınızı düşünüyorlarsa evet başvururlar. Okullara başvurduktan sonra kabul sürecinde zaten IIE'den gitmiş - gitmemiş çok fark etmiyor. Her türlü Fulbright bursiyerisiniz sonuçta

- Benim IIE'ye önereceğim 17 okulluk bir liste var :) Ve hayır Harvard yok, zira Harvard "terminal M.A." dediğimiz programları önermiyor. Yani sadece PhD başvurusu alıyor, ikinci sene sonunda M.A. derecesi veriyor. Benim tek başına M.A. veren okullara başvurmam gerekiyor. Tercihlerim arasında ilk 30dan pek çok okul var ama, öyle diyebilirim.

Bunun yanında zaten sadece PhD başvurusu alan okullar çok iyi writing samplelar bekliyorlar "10-50 sayfa arası olabiliyor". Bu okullara millet akademik dergilerde yayınlanmış yayınlarını gönderirken bizim üniversitelerimizde sadece sınava dayalı eğitim sonucunda pek "writing sample" çıkmıyor lisans düzeyinde, dolayısıyla o okullara kabul almayı asıl zorlaştıran bence writing sample olayı. Mesela benim en uzun makalem 15 sayfa civarında.

- Tam özgür değilsiniz, başvuruları onlar yapıyor; ancak senelerin verdiği milyonlarca öğrenciden gelen bir tecrübe var. Ve başvuru sürecinde eğer belgelerinzde bir eksiklik, yanlış yapılmış bir şey, bir yetersizlik görürse sizinle iletişime geçip daha iyisini almanızı sağlıyorlar, yazmanızı sağlıyorlar. Yani sizin başvurunuzun en iyi şekilde gönderildiğinden emin oluyorlar. Ve tüm okullarla onlar uğraşıyor. Bireysel başvuruda tüm okullara tek tek ayrı niyet mektupları yazmanız, postalar göndermeniz, referanslar almanız... gibi pek çok şey gerekiyor. Onların önerdiği bir okula gitmek zorunda da değilsiniz, yani onlar size önerdiğinde sizin listenizden de okullar oluyor ve bunların sıralamasını size gösteriyorlar. Akademik olarak size uymayacağına inanıyorsunuz kurumun bunu değiştirme şansı var, ama iyi bir neden sunmalısınız.

- Niyet mektubu: Neden orada okumak istiyorsunuz, hangi alanda çalışacaksınız, gelecekte ne olacaksınız, neden o okul, vs vs. Yazarken zaten okullar ya da burs komitesi nelerden bahsetmeniz gerektiğini belirtiyorlar. Kullandığınız dil önemli tabii. "I want to study x" değil de daha akademik bir dil kullanmalısınız mesela en basit örnek olarak.

- Lisansta bol bol paper hazırladım, topluluklara katıldım. Böyle şeylere önem veriyorlar, sadece ders mi çalışmış, ne yapmış ne etmiş diye araştırıyorlar yani. Ben alanımda yazdığım paperları söylemiştim. Bunun yanında, bu paperlar o kadar da detaylı ve yüksek akademik değere sahip paperlar değildi. Ancak burs başvurusunda pek sıkıtı olmamış gibi duruyor. Ancak writing sample olayından yukarıda bahsettim.

• İlk öncelikle cevapladığınız için çok teşekkür ederim

Peki stanforda,harvarda vs bu tür okullara akademik olarak nelerin yeterli olacağını biliyor musunuz?Mesela GRE,TOEFL sınavından en az kaç kaç almalıyız?GPA ortalaması en az kaç olmalı?Birde bunların yanında sosyal etkinlikler felanda çok etkili sanırsam?

Birde PhD ile Master programı arasında ne farklar var?

Writing sample paperin biraz daha derin ve detaylı olanı mı?

Sadece writing sample ile kabul alan
    okullardan 1-2 tane sayarmısınız?

Birde hangi okulları yazdınız 7-8 tanesini yazar mısınız?
    Birde erasmus yaptığınız dönem ya da yılın ortalaması not ortalamanıza katılmayıp direk bölünüyormuş diye duydum doğru mu?Yani o dönemki/yılki ortalama hiç hesaplanmadığı için ortalama direk düşüyor diye biliyorum ondan biraz bahseder misiniz?

Şimdiden teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zamanmekan. -- 8 Ağustos 2014; 0:33:48 >

• Öncelikle tebrik ederim not ortalamanız, erasmus yapmanız falan haricinde resmen basamakları teker teker tırmanıp hak etmişsiniz umarım her şey istediğiniz gibi olur diyorum ve bir sorum olacak :)

En başta başvuru yaparken göze çarpıyordur en fazla, ama özellikle Amerikan üniversiteleri not ortalaman dışında senin CV'ne, araştırma geçmişine, katıldığın topluluklara, çalıştığın yerlere, yaptığın aktivitelere (spor, müzik falan), TOEFL ve GRE/GMAT skorlarına, ve "neden orası?" sorusunu nasıl cevaplayıp oraya göç etmeni meşru bir zemine nasıl yerleştirdiğine bakıyorlar.

Önemli bir noktaya değinmişsiniz bu konuyu biraz açar mısınız ve tavsiyeleriniz neler olabilir ?

Teşekkürler :)
  • quote:

İlk öncelikle cevapladığınız için çok teşekkür ederim

Peki stanforda,harvarda vs bu tür okullara akademik olarak nelerin yeterli olacağını biliyor musunuz?Mesela GRE,TOEFL sınavından en az kaç kaç almalıyız?GPA ortalaması en az kaç olmalı?Birde bunların yanında sosyal etkinlikler felanda çok etkili sanırsam?

Birde PhD ile Master programı arasında ne farklar var?

Writing sample paperin biraz daha derin ve detaylı olanı mı?

Sadece writing sample ile kabul alan
    okullardan 1-2 tane sayarmısınız?

Birde hangi okulları yazdınız 7-8 tanesini yazar mısınız?
    Birde erasmus yaptığınız dönem ya da yılın ortalaması not ortalamanıza katılmayıp direk bölünüyormuş diye duydum doğru mu?Yani o dönemki/yılki ortalama hiç hesaplanmadığı için ortalama direk düşüyor diye biliyorum ondan biraz bahseder misiniz?

Şimdiden teşekkürler

Ne demek hocam :)

Valla duyduğum kadarıyla Stanford Harvard gibi okullar TOEFL'da 120 üzerinden 116-117 gibi ortalamarla kapatıyorlar GRE de 170 üzerinden 166 gibi duydum Yani adamlara zaten bu sınavlardan full alıp üstüne sosyal de olan, projeleri de olan insanlar başvurduğundan bu okullara kabul almak için TOEFL'dan falan anadiliniz İngilizceymiş gibi sonuçlar almanız gerekiyor. Sosyal etkinlikler tabii önemli; ancak oraya başvuran herkes zaten sosyal etkinlik yapmış oluyor bolca, dolayısıyla seçici faktör yine sınav sonuçlarına dönüyor.

PhD: Doktora, Master: Master. Bazı programlar seni direkt doktoraya alıyor lisans derecesinden sonra, doktora öğrencisi oluyorsun ama ikinci sene sonunda sana Master's derecesi veriyor.

Writing Sample herhangi bir yazınız olabilir üniversite hayatınızdaki. Ama Harvard gibi okullara başvuranlar akademik dergilerde yayınlanmış makalelerle başvururken bizim koyacağımız derste yazdığımız bir ödev sönük kalabiliyor :)

Hocam bende Uni. of Texas at Austin var, Duke University var, George Washington Uni var, American Uni var, City University of NY var, Uni of Syracuse var... var oğlu var yani baya var, araştırıyorum hepsini tek tek bu ara.

@mr.ripley

Hocam çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz ve tebrikleriniz için :)

Araştırma geçmişi dediğim, o alanda lisans derecesinde hiçbir çalışma yapıp yapmadığınız. Mesela benim alanım Orta Doğu'daki sosyal hareketler, ben araştırma olarak Türkiye ve Laiklik, Arap Baharı ve sosyal medya, Amerika'da LGBT hareketi gibi konular üzerine paperlar yazmıştım. Bunlardan beğendiklerimi writing sample olarak yükleyeceğim.

Çalışılan yer topluluk olayı: üniversitede yaptığınız stajlar, katıldığınız topluluklar, o topluluklarda aldığınız görevler, stajlarda ya da çalıştığınız yerlerde yaptığınız şeyler, bu işlerin size olan katkısının değerlendirilmesi gibi pek çok şey. Mesela ben alanımla ilgili diye Fransa'da katıldığım "Amnesty International" topluluğunu kullanıyorum genelde, bir de okuldaki topluluğumu yazıyorum.

Spor müzik açık sanırım :) TOEFL ve Gre de o sınavlardan aldığın skorlar, ne kadar yüksek alırsanız o kadar iyi.

Neden orası kısmı dediğimse niyet mektupları. Yani okullar diyor ki: "tamam bana gelmek istyiorsun ama neden ben, neden bu konu, açıkla bana bunları". Kendini iyi bir şekilde haklı çıkarman gerekiyor. Mesela neden o okul olduğunu açıklarken "şu şu hocanın araştırmalarına baktım, yazdıkları paperlara baktım ve bu konular çok ilgimi çekti, o nedenle onlarla çalışma fırsatını değerlendirmek istiyorum" gibi şeyler demek gerekiyor. Ya da konunun neden önemli olduğunu, neden çalışılması gerektiğini anlatmanızı bekliyorlar. Amerika'da yüksek lisans maalesef çok büyük rekabet ortamında geçiyor, ve dolayısıyla burada kendinizi nasıl ifade ettiğiniz çok önemli.

Bir de CVnizde virgül hatası bile olmaması gerekiyor başvurunuzun daha başarılı olabilmesi için

• 2 yılınızı doldurduktan sonra temelli amerikaya mı yerleşeceksiniz?türkiyeye geri dönermisiniz?
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.