Şimdi Ara

Oxford'lu roket mühendisi daha iyi yemek pişiren bir tencere teknolojisi geliştirdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
0
Favori
1.037
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Oxford'lu roket mühendisi daha iyi yemek pişiren bir tencere teknolojisi geliştirdi

Zaman zaman uçak veya uzay mekiği gibi dev yapılarda kullanılan teknolojilerin günlük hayatımızı kolaylaştıracak şekilde uyarlandığına şahit oluyoruz. Bu teknolojiler bu kez mutfağa giriyor. 

Oxford Üniversitesi'nde roket mühendisi olan Dr. Tom Povey, standart tencerelerden yüzde 30 daha hızlı pişirebilen bir tencere geliştirdiğini duyurdu. Flare adı verilen bu tencere jet motorlarında ısıyı verimli şekilde transfer eden ve dağıtan tasarım prensiplerini aynen uygulayarak bu başarımı elde ediyor.

Flare tencelerindeki tasarımda kenarlarda alüminyum paletler yer alıyor. Bu paletler ısıyı dış kısma daha fazla yansıtıyor ve böylece alüminyum yüzey daha fazla ısınıyor. Bu sayede sadece pişirme süresi kısalmıyor aynı zamanda harcanan enerji de azalıyor. 

Tom Povey şimdiden Lakeland adlı bir firma ile anlaşmış ve Flare serisi altında tencere ve tavalar gelecek ay itibariyle İngiltere'de satışa sunulacak. Fiyatları ise 60 pounddan başlıyor. 

Kaynak:http://www.lakeland.co.uk/19503/Flare-25cm-Frying-Pan

• İç tarafı da böyle dişli mi yoksa düz yüzey mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • şerrefsizim benim aklıma gelmişti
  • Teknolojinin gelismesi acisindan cok iyi fakat ben boyle seyleri desteklemiyorum. Dogaldan ne kadar uzaklasirlarsa kalite de o kadar dusuyor. Zaten teknolojiden kafayi yemedigimiz kaldi bari tencere - tava - caydanlik vs. kismina dokunulmasin diyorum. Bilmem benim gibi dusunen var midir.

Ornegin evde mevse suyu cikarmak icin makine var. Hic elde sıkılmış portakal gibi portakal suyu yapamiyor bilmem anlatabildin mi.

• Evet şimdi yapmamız gereken bu tencereye uygun bir de bulaşık makinası tasarlamak.
    Verimlilik isteren indüksiyon ocağı alsın. Pahalı ama saçma değil en azından.
  • Yıkamada sorum olmaz mu bu?

• quote:

Orijinalden alıntı: Balawitz

Teknolojinin gelismesi acisindan cok iyi fakat ben boyle seyleri desteklemiyorum. Dogaldan ne kadar uzaklasirlarsa kalite de o kadar dusuyor. Zaten teknolojiden kafayi yemedigimiz kaldi bari tencere - tava - caydanlik vs. kismina dokunulmasin diyorum. Bilmem benim gibi dusunen var midir.

Ornegin evde mevse suyu cikarmak icin makine var. Hic elde sıkılmış portakal gibi portakal suyu yapamiyor bilmem anlatabildin mi.

Mangalda pisen et cok super oluyor ama tavada pisen et ayni tadi vermiyor.

• Orasi ayri hocam bir de mangal cesitleri var odun komurunde izgara yapmak var tost makinesi benzeri makinelerde izgara yapmak var.

• Tipi çok fantastik olmuş
  • quote:

Teknolojinin gelismesi acisindan cok iyi fakat ben boyle seyleri desteklemiyorum. Dogaldan ne kadar uzaklasirlarsa kalite de o kadar dusuyor. Zaten teknolojiden kafayi yemedigimiz kaldi bari tencere - tava - caydanlik vs. kismina dokunulmasin diyorum. Bilmem benim gibi dusunen var midir.

Yok.
  • Elektirikli ocaklarda kullanılabiliyor mu acaba?

Zemini tam yere temas etmiyor gibi gözüküyor resimde.

• quote:

Senin mantığı biraz da sertleştirirsek buzdolabı falan da icat edilmezdi

• Kek kalıbı gibi olmuş.

• quote:

teknolojinin gelişmesi açısından iyi ama ben desteklemiyorum demişsin hocam ama adamlar demişki ısı veririmliligi sen hala dogal diyosun iyide bu yemek denilen şeyin pişmesi gereklimi gerekli her evdede tencere varmı var neden daha iyi ısı veren ve enerji tasarufu yapan tencerede yapmıyalım ama insan saglıgına zararı olan şeylerden bahsedersek sonuna kadar yanındayım bu arada teknoloji yani pcyi kullanarak teknoloji sitesinde tencere haberine bile yorum yapıp bide böle şeyler söleme lütfen :)

• Baktı adam roket işinde para yok tencere işine girdi iyimi ??

• Tencere tava hep aynı hava

• Millet üniversitede birşeyler geliştirmeye bakar çalışır bizde imkanlar yok öğretim eğitim seviyesi düşük diye ağlanılır ama gel gör öğrencilerin büyük yüzdesi üniversite hayatını sınrısız cinsellik olarak görür.

Birşeyler yapmak çabalamak talep etmek eğitim kalitesini artırmak yeni vizyonlar oluşturmak yerine düzene ayak uydurmak daha mı iyi.
  • Aluminyum kullanılıyor aluminyumlu herşey Alzheimer yanı bunama hastalığına vesile olacaktır ...

• Paslanır mı acaba

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.