Şimdi Ara

Samsung'un yeni yongaseti Exynos ModAP oldu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
1.118
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Samsung'un yeni yongaseti Exynos ModAP oldu

Geçen yıldan bu yana mevcut Exynos 5 mimarisi ile yoluna devam eden ve rakipleri ile başabaş oynayacak yeni bir mimari duyurmakta acele etmeyen Samsung, dün itibariyle farklı bir açıdan ele aldığı yeni Exynos mimarisini duyurdu.

Exynos ModAP adı verilen yeni mimaride Samsung hız veya performans gibi ögelerin üzerinde durmaktan ziyade entegre modem, görüntü işlemcisi, bağlantı yongası gibi yan faktörlerin daha öne çıktığı bir tasarım belirlemiş. 

Exynos ModAP yongaseti 28nm fabrikasyon süreci ile üretiliyor ve entegre LTE modem sunan ilk Exynos üyesi olmayı başarıyor. Yongaseti tüm dünyadaki hücresel altyapılara en verimli bağlantıyı sağlayacak şekilde optimize edilmiş. Bu da Samsung'un LTE versiyonu için Snapdragon yongasetlerine bağımlılığını ortadan kaldıracak. 

Gelişmiş görüntü sinyal işlemcisi sayesinde Exynos ModAP taşıyan tüm cihazlarda 30 kare/saniye hızında Full HD video kaydı mümkün hale gelecek. 

Samsung bağlantı yongalarının kablosuz vericilerle daha optimize ve verimli iletişim kurması için yongasetinde yardımcı bir yongaya yer vermiş. Bu yardımcı yonga işlemcideki yükü azaltarak enerji tasarrufu yapılmasını sağlıyor. Yardımcı yonga ModAP yanında diğer Exynos yongasetleri ile de kullanılabilecek. 

Yongasetinde yer alan uygulama işlemcisi ise 4 çekirdekli. Ancak hangi mimariyi kullanıyor veya özelleştirilmiş bir yapıda mı bunlar şimdilik karanlıkta kalan detaylar. 

Aslında Exynos ModAP yongaseti firmanın orta seviyeye yönelik olarak yaptığı hamlelerden birisi olarak gösterilebilir. Bu segmentte Çinli rakiplerine karşı zemin kaybeden Samsung, tamamını kendi tasarladığı yongasetleri ile kar marjını artırmayı ve Qualcomm'a bağımlılığını azaltmayı planlıyor. Diğer türlü Exynos ModAP yongasetinin Snapdragon 808 veya 810 gibi rakiplerinin karşısına çıkacak kadar yüksek bir performans sunmadığı belirtiliyor. 

Kaynak:http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/minisite/Exynos/w/mediacenter.html#?v=blog_Samsung_Exynos_continues_to_deliver_rich_technology_for_a_simple_life

• Snapdragon 400 ün rakibi sanırsam.Exynos etkinliği bu muydu herkes 5433 ü beklerken.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yıllar en hızl telefonu satıyorum diyip bencmarklarla insanları kandırıp kamerası 3 sn sonra çeken surekli donan 2 liraıık plastık plastıgın en kotusu veren samsung artık farklı bişey yapması geretıgını anlar 5 yıl aynı telefonu satamayacagını aklına sokar
  • Full HD'de 30 Kare saniye veriyormuş. Vay vay vay. 2 sene öncede veriyordu zaten? Bende mi problem var?

• quote:

Orijinalden alıntı: ArcosS3

Full HD'de 30 Kare saniye veriyormuş. Vay vay vay. 2 sene öncede veriyordu zaten? Bende mi problem var?

Yok sıkıntı sadece senle sınırlı değil, o cümleye gelince acaba yanlış mı okuyorum diye defalarca okudum. Bak sen şuna 2-3 yıl önce yapılabilen şeyleri yapabiliyormuş, hayret verici.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Be All My Sins Remembered -- 11 Temmuz 2014; 1:25:42 >
  • 4K ya destek vermdeğine göre etse etse en fazla s600 eder belki

• Dahili modem falan koyarak qualcomm'un payından çalmak istemiş herhalde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The-Engineer -- 11 Temmuz 2014; 1:37:47 >
  • Dahili madem işi çok mu zor?

• Ilk LTE li exynos bu değil. S3 ve Note 2 nin exynoslu LTE sürümleri mevcut.

• Bazen samsung telefon kullandığım için kendimi enayi gibi hissediyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: new-desing

Ilk LTE li exynos bu değil. S3 ve Note 2 nin exynoslu LTE sürümleri mevcut.

Dostum ilk ENTEGRE LTE diyo haberde. Senin saydıklarında işlemciye entegre değil modem.

• quote:

Orijinalden alıntı: hasan.sonus

quote:

Orijinalden alıntı: new-desing

Ilk LTE li exynos bu değil. S3 ve Note 2 nin exynoslu LTE sürümleri mevcut.

Dostum ilk ENTEGRE LTE diyo haberde. Senin saydıklarında işlemciye entegre değil modem.

O zaman benim hatam. :) Ben onlarda da entegre sanıyordum.

• quote:

Orijinalden alıntı: ArcosS3

Full HD'de 30 Kare saniye veriyormuş. Vay vay vay. 2 sene öncede veriyordu zaten? Bende mi problem var?

Onu geçtim, 3 sene önce çıkan Exynos 4210 (Galaxy S2'de kullanılan çipset) de 1080p 30 FPS kayıt yapabiliyordu

• Adamlar belki en hızlısını yapamamışlar ama en azından yapmak uğraşıyorlar ve kendi işlemcilerine sahipler. bu yüzden kendilerini takdir ediyorum. zamanında nokia ile samsung bir telefonu yanyana koyunca samsunglar ucube gibi kalıyordu yanında ama adamlar hiç yılmadılar ve şimdi ise dünyanın en iyi telefonlarını üretiyorlar..

• quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

Adamlar belki en hızlısını yapamamışlar ama en azından yapmak uğraşıyorlar ve kendi işlemcilerine sahipler. bu yüzden kendilerini takdir ediyorum. zamanında nokia ile samsung bir telefonu yanyana koyunca samsunglar ucube gibi kalıyordu yanında ama adamlar hiç yılmadılar ve şimdi ise dünyanın en iyi telefonlarını üretiyorlar..

S5 i görmedin galiba asıl ucube olan o

• islemci tanıtıyorsun güc tükeminden bahsetmiyosun

• Daha erkendi zaten ya ben tanitmayacaklarini tahmin ediyordum exynos 5433 ü.

• platform farklı SoC platfomundan bahsediyoruz bir nevi amd a serisi gibi modemi gpusu cpusu aynı yongada exynos için ciddi bir gelişme.burda bol keseden sallayanlar bırakın SoC tasarlamayı 2satır kod yazmayan, çarpım tablosunu dahi ezberden okuyamanlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pSy! -- 11 Temmuz 2014; 4:18:44 >
  • Çöp Samsumgun çöp işlemcisi ?? at gitsin..

• Babamin ilk cikan Galaxy S model telefonu bile 30 Kare/Saniye video cekiyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.